zuzubalu
23.10.05,21:32
Dobry vecer,

konatel vo firme nie je zamestnany, je len konatelom. Ma narok na preplatenie pracovnych ciest s narokom na km a preplatenie PHM pri pouzity vlastneho auta, ktore ma zaplatene cestnu dan?

Dakujem

Zuzu
Alena Kašičková
23.10.05,19:37
Dobry vecer,

konatel vo firme nie je zamestnany, je len konatelom. Ma narok na preplatenie pracovnych ciest s narokom na km a preplatenie PHM pri pouzity vlastneho auta, ktore ma zaplatene cestnu dan?

Dakujem

Zuzu
Má nárok na cestovné náhrady pri použití súkromného vozidla tak ako zamestnanec
firmy.
Príjemný večer, či noc?
andrej_rv
23.10.05,19:50
Konatelia (bez ohľadu na existenciu prípadného pracovno-právneho vzťahu) patria medzi osoby, ktoré majú v zmysle § 1 ods. 2 písm. b) zákona o cestovných náhradách nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách v prospech s.r.o. vrátane náhrad za použitie motorového vozidla v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidiel - s výnimkou uvedenou v nasledujúcom príspevku.
ricij
23.10.05,19:57
Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidielSú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia. Pozri link prísp. č. 12:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8934&page=2&pp=10
andrej_rv
23.10.05,20:20
Sú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia.
Ďakujem, rozšíril si mi obzor :) - o tomto názore DRSR som nevedel (žiadne metodické usmernenie k dani z motorových vozidiel s takýmto výkladom sa zatiaľ na stránke DRSR nenachádza). Aj keď zatiaľ ide len o názor DRSR bez právnej záväznosti, asi bude treba s ním do budúcnosti uvažovať.
JarkaL
20.11.05,12:51
Prosím Vás o radu, nie som si úplne istá. Môžem v s.r.o., ktorej som konateľkou aj spoločníčkou, použiť na pracovnú cestu auto, ktoré mi požičia moja švagriná a preplatiť cesťák? Nemám zamestnancov, cestu vykonám ja a bude riadne podložená - stretnutie s odberateľom, žiadna vymyslená cesta. Vlastné ani firemné auto zatiaľ nemám.
ajobs
20.11.05,14:56
Prosím Vás o radu, nie som si úplne istá. Môžem v s.r.o., ktorej som konateľkou aj spoločníčkou, použiť na pracovnú cestu auto, ktoré mi požičia moja švagriná a preplatiť cesťák? Nemám zamestnancov, cestu vykonám ja a bude riadne podložená - stretnutie s odberateľom, žiadna vymyslená cesta. Vlastné ani firemné auto zatiaľ nemám.

Áno, môžeš.
JarkaL
20.11.05,15:00
Ďakujem. Zdravím Košice.
ajobs
20.11.05,15:01
Nie je začo.:) ;)
nika.sum
08.12.05,14:17
Konatelia (bez ohľadu na existenciu prípadného pracovno-právneho vzťahu) patria medzi osoby, ktoré majú v zmysle § 1 ods. 2 písm. b) zákona o cestovných náhradách nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách v prospech s.r.o. vrátane náhrad za použitie motorového vozidla v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidiel - s výnimkou uvedenou v nasledujúcom príspevku. Ahoj tyka sa takehoto konatela (bez pracovno-právneho vzťahu) aj stravne?
Chobot
08.12.05,14:21
Ahoj tyka sa takehoto konatela (bez pracovno-právneho vzťahu) aj stravne?

Náhradami sa myslia všetky náhrady, ktoré zamestnancom vyplývajú zo zákona 283/2002, teda aj stravné, vreckové,...
nika.sum
08.12.05,14:29
Náhradami sa myslia všetky náhrady, ktoré zamestnancom vyplývajú zo zákona 283/2002, teda aj stravné, vreckové,... Dakujem velmi pekne, nebola som si ista, tak si to radsej overujem
Evanka
08.12.05,15:38
Sú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia. Pozri link prísp. č. 12:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8934&page=2&pp=10
Na uvedený problém, či má platiť daň z motorových vozidiel pri využívaní nefiremného automobilu na firemné účely osoba, ktorá je konateľom a súčasne aj spoločníkom sú dva rozdielne názory. Jeden tvrdí, že áno, lebo spoločník podniká. Druhý tvrdí, že nie, pretože podniká firma, spoločník sa podieľa na podnikaní firmy svojím vkladom a má na podnikaní majetkovú účasť. Ak teda nie je vlastníkom automobilu firma, motorové vozidlo nepodlieha dani.
ricij
08.12.05,15:52
Beriem, má to logiku.
JankaO
08.12.05,16:44
Má nárok na cestovné náhrady pri použití súkromného vozidla tak ako zamestnanec
firmy.
Príjemný večer, či noc?

Ja pri daňovej kontrole, aby mi uznali náhrady cestovného konateľovi, musela som preukázať, že v zmluve o výkone funkcie konateľa je ustanovené, že v odmene nie sú zahrnuté cestovné náhrady podľa osobitného zákona. Ak by som to nemala uvedené, náhradu by mi ako náklad neuznali. ( Výplata odmeny a či vôbec bola, nemá vplyv na posúdenie nákladu. )
Evanka
08.12.05,17:47
Ja pri daňovej kontrole, aby mi uznali náhrady cestovného konateľovi, musela som preukázať, že v zmluve o výkone funkcie konateľa je ustanovené, že v odmene nie sú zahrnuté cestovné náhrady podľa osobitného zákona. Ak by som to nemala uvedené, náhradu by mi ako náklad neuznali. ( Výplata odmeny a či vôbec bola, nemá vplyv na posúdenie nákladu. ) V niektorých prípadoch je nárok na cestovné náhrady členom orgánov právnickej osoby podľa osobitného zákona. Aby nedochádzalo k duplicite, je §1 ods. 2 písm b doplnený s účinnosťou od 1.4.2005.
Citujem s doplnkami (tučne)
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a)
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ani v inom právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.
JankaO
10.12.05,14:25
V niektorých prípadoch je nárok na cestovné náhrady členom orgánov právnickej osoby podľa osobitného zákona. Aby nedochádzalo k duplicite, je §1 ods. 2 písm b doplnený s účinnosťou od 1.4.2005.
Citujem s doplnkami (tučne)
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a)
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ani v inom právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.



V mojom prípade konateľ nie je členom orgánu právnickej osoby ale je samotným orgánom právnickej osoby, čo je rozdiel.