emarosl
30.05.10,16:30
Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o pomoc.

Spoločnosť s ručením obmedzeným bude predávať budovu, ktorú v roku 2001 kúpila (a aj začala užívať). Dnes je už viac ako 5 rokov po prvej kolaudácii. Prosím Vás pekne o radu, či:

- môže byť predaj oslobodený od DPH a ak áno, či
- je v tomto prípade potrebné preverovať, či bola nejaká DPH odpočítaná pri kúpe tejto stavby v roku 2001 alebo nie je to potrebné preverovať a je možné uplatniť oslobodenie predávanej stavby v plnom rozsahu.

Ďakujem pekne za radu!
KEJKA
30.05.10,14:53
preverovanie účelu DM na možnosť odpočítania DPH v plnom rozsahu treba použiť podľa mňa prechodné ustanovenia
(8) Na investičný majetok podľa § 54, pri ktorom platiteľ odpočítal daň po 31. decembri 2002, sa vzťahuje úprava odpočítanej dane podľa tohto zákona s výnimkou podľa odseku 9.

(9) Ak bol platiteľ povinný vykonať úpravu odpočítanej dane pri investičnom majetku z dôvodu zmeny účelu použitia tohto majetku v roku 2003, použije pri prípadnej ďalšej zmene účelu použitia investičného majetku na úpravu odpočítanej dane doterajšie predpisy.
.................................................. ..........
Kedysi sa musel vďaka týmto tržbám za predaj DM počítať koeficient, ale ako pozerám zákon o DPH, dnes to už neplatí
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,............
toto nahradilo nové znenie zákona o DPH.
vzhľadom na dátum kolaudácie je predaj oslobodený
vzhľadom na rok 2001, v zmysle bodu 8 nie je potrebné riešiť úpravu odpočítanej dane, aj ked je rok 2010 v poradí 10.ym rokom.
emarosl
30.05.10,15:38
preverovanie účelu DM na možnosť odpočítania DPH v plnom rozsahu treba použiť podľa mňa prechodné ustanovenia
(8) Na investičný majetok podľa § 54, pri ktorom platiteľ odpočítal daň po 31. decembri 2002, sa vzťahuje úprava odpočítanej dane podľa tohto zákona s výnimkou podľa odseku 9.

(9) Ak bol platiteľ povinný vykonať úpravu odpočítanej dane pri investičnom majetku z dôvodu zmeny účelu použitia tohto majetku v roku 2003, použije pri prípadnej ďalšej zmene účelu použitia investičného majetku na úpravu odpočítanej dane doterajšie predpisy.
.................................................. ..........
Kedysi sa musel vďaka týmto tržbám za predaj DM počítať koeficient, ale ako pozerám zákon o DPH, dnes to už neplatí
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,............
toto nahradilo nové znenie zákona o DPH.
vzhľadom na dátum kolaudácie je predaj oslobodený
vzhľadom na rok 2001, v zmysle bodu 8 nie je potrebné riešiť úpravu odpočítanej dane, aj ked je rok 2010 v poradí 10.ym rokom.

Ďkujem veľmi pekne za velikánsku pomoc, Kejka!

A ten koeficient sa už nemusí počítať od roku 2004, však? Pýtam sa len pre istotu, lebo aj v roku 2005 sme predali stavbu...

Ďakujem krásne za pomoc!
KEJKA
30.05.10,17:10
no ale musíš prepočítať odpočítanú DPH ......... v tom druhom prípade, teda ak sa jedná zasa o taký podobný prípad, ako si popísala vyššie, tak samozrejme nie.
Ten koeficient - hej myslím že to platí od novely k 1.5.2004.
emarosl
30.05.10,18:01
no ale musíš prepočítať odpočítanú DPH .........
Ten koeficient - hej myslím že to platí od novely k 1.5.2004.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zistila som, že aj v prípade predaja budovy v roku 2005 to bolo viac ako 5 rokov po 1. kolaudácii a obstarané to bolo ešte pred rokom 2001. Tak, prosim, tiež tam nemala byť povinnosť prepočítania odpočítanej DPH, však? Mohlo to byť oslobodené od DPH bez povinnosti úpravy odpočítanej DPH, prosím?

Alebo sa mýlim, prosím?

Ďakujem krásne za pomoc!
emarosl
31.05.10,06:22
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zistila som, že aj v prípade predaja budovy v roku 2005 to bolo viac ako 5 rokov po 1. kolaudácii a obstarané to bolo ešte pred rokom 2001. Tak, prosim, tiež tam nemala byť povinnosť prepočítania odpočítanej DPH, však? Mohlo to byť oslobodené od DPH bez povinnosti úpravy odpočítanej DPH, prosím?

Alebo sa mýlim, prosím?

Ďakujem krásne za pomoc!

Len by som este upresnila, ze sme tu budovu kupili v roku 2001 (a aj v tomto roku zacali uzivat) - samotna 1. kolaudacia bola robena este u predchadzajuceho majitela (toho, ktory nam to predal).

Prosim, pomozete mi, ci spravne tomu rozumiem, ze aj v tom roku 2005 postupovala spolocnost s r.o. spravne?

Dakujem velmi pekne!
Difi
12.08.11,07:39
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc, radu a na upokojenie: spoločnosť, platca DPH 1999 kúpil nehnuteľnosť (pozemok a stavby) bez DPH. Na stavbe boli vykonané opravy v r. 2000-2001 na čo nebolo potrebné stavebné povolanie a z ktorých si odpočítala DPH. Spol. používal viac ako 5 rokov, je to stará budova, uplynul už viac ako 5 rokov od prvej kolaudácie. Ako má postupovať sro-čka pri predaji pre FO neplatiteľa DPH? Keď sa rozhodne predať s oslobodením od dane musí používať § 54, alebo nevzťahuje sa úprava odpočítanej dane na spol., lebo tie opravy boli pred r. 2003, alebo opravovaná budova nebude oslobodená a predá sa s DPH, tým pádom nemení účel, a pozemok sa predá bez dane. Vo Výpise z LV pozemok je definovaný nasl.: pozemky, na ktorých je 1.-dvor, 2.-sú postavené nebyt. budovy, 3.-iné: odkalisko, svahy, bermy, iné plochy – ja si myslím, že keby bol stavebný pozemok, tak asi bol uvedený alebo nie, podľa Vás mám sa obracať na príslušný úrad? Pekný deň a čakám na Vaše odpovede.
KEJKA
12.08.11,21:28
podľa mňa to môžete v kľude predať bez DPH,
v tomto prípade aj pzemok bude oslobodený - predáte mimo režimu DPH.
Difi
15.08.11,07:59
Ďakujem a ešte 1-2 otázky k téme: (mimo témy)
- teda žiadny koeficient a úprava dane odpočítanej pri IM? To je fajn.
- pre ZSE a SPP koľko dní máme na oznámenie skutočnosti, že spol. predal nehnuteľnosť?
- a načo máme ešte dať pozor?
- v DP DPH výkaze sa objaví len na riadok 15?
- vo faktúre mám uviesť, že dodanie je oslobodené podľa §38/1 ZDPH? Pekný deň.
Difi
17.08.11,08:30
Dobrý deň, prosím, kto má skúsenosti, ako máme ďalej postupovať? Ďakujem.
Chrusťa
17.08.11,08:47
to by zaujímalo aj mňa....
Difi
18.08.11,08:14
Ďakujem a ešte 1-2 otázky k téme: (mimo témy)
- teda žiadny koeficient a úprava dane odpočítanej pri IM? To je fajn.
- pre ZSE a SPP koľko dní máme na oznámenie skutočnosti, že spol. predal nehnuteľnosť?
- a načo máme ešte dať pozor?
- v DP DPH výkaze sa objaví len na riadok 15?
- vo faktúre mám uviesť, že dodanie je oslobodené podľa §38/1 ZDPH? Pekný deň.

...posúvam...
Difi
19.08.11,12:41
Pekný deň, prosím Vás, predaj nehnuteľnosti s oslobodením od dane mám uviesť do DP DPH riadok 15? Ostatné nejako skúsim vyriešiť, čakám na Vaše odpovede. Ďakujem.
Difi
22.08.11,07:30
Dobrý deň, našla som nasledovný príklad, dúfam niekomu ako mne trošku pomôže, ale musíme prihliadnuť na roky a prechodné / záverečné ustanovenia: Pekný deň

Otázka: Spoločnosť zakúpila staršiu budovu s pozemkom v roku 2008 bez DPH (od začiatku prvého užívania uplynulo viac ako 5 rokov, pôvodný majiteľ nemá doklad o kolaudácii, ale budova má súpisné číslo). Spoločnosť urobila opravu budovy( nové vnútorné omietky, opravu sociálneho zariadenia s výmenou sanity - stavebné povolenie nebolo potrebné). Z dodávateľskej faktúry za opravu si odpočítala daň na vstupe. Budovu zaradila do užívania v hodnote kúpna cena + cena za opravu. V roku 2010 chce túto budovu s pozemkom predať.
Bude uvedený predaj bez DPH?
Je predajná cena súčasťou riadku č. 15 výkazu DPH?
________________________________________
Odpoveď: Platiteľ DPH obstaral nehnuteľnosť v režime bez DPH v súlade s § 38 zákona o DPH. Spoločnosť po obstaraní nehnuteľnosti túto rekonštruovala. Náklady na rekonštrukciu zahrnula do obstarávacej ceny. Z výdavkov na rekonštrukciu si uplatnila odpočítanie DPH, podľa § 49 ods. 2, písm. a) zákona o DPH. Predpokladáme, že platiteľ odpočítal celú hodnotu DPH uplatnenú voči nemu, bez použitia koeficientu (predpokladal, že nehnuteľnosť použije na uskutočňovanie svojich dodávok pri ktorých uplatňuje DPH).
V roku 2010 sa rozhodol nehnuteľnosť predať. Podľa § 38 zákona o DPH:
Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti. Platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie predchádzajúci odsek.
Vychádzajúc z vyššie uvedeného ustanovenia zákona o DPH platiteľ DPH môže postupovať jedným z dvoch spôsobov:
- pri predaji nehnuteľnosti nebude uplatňovať DPH,
- pri predaji nehnuteľnosti uplatní DPH, ak sa tak rozhodne.
Postup pri neuplatnení DPH pri predaji nehnuteľnosti
Platiteľ bude v tomto prípade povinný uplatniť postup podľa § 54 ods. 7 zákona o DPH.
Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s uplatnením dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s možnosťou odpočítania dane. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.
Daňovník bude povinný upraviť odpočítanie DPH, tak ako keby nehnuteľnosť používal výlučne na činnosti oslobodené od DPH.
V tomto prípade uvedie daňovník predaj nehnuteľnosti v riadku 15 daňového priznania k DPH.
Postup pri uplatnení DPH pri predaji nehnuteľnosti
Platiteľ nebude povinný upravovať odpočítanú daň v zmysle § 54 zákona o DPH za predpokladu, že si odpočítal celú DPH voči nemu uplatnenú (predpokladal, že nehnuteľnosť použije na uskutočňovanie svojich dodávok pri ktorých uplatňuje DPH).
V tomto prípade bude daňovník uvádzať predaj nehnuteľnosti v riadku 3 (základ) a v riadku 4 (daň) daňového priznania k DPH.
Ester plus
22.08.11,11:06
Chcem sa spýtať, či za zmenu použitia účelu sa považuje aj to, že pri kúpe budovy bola DPH v plnej výške odpočítaná a potom sa predá v režime oslobodenia od dane?
KEJKA
22.08.11,11:29
áno, je to zmena režimu.
Ester plus
22.08.11,11:58
Ďakujem. V prípade že ide o stavbu vytvorenú vlastnou činnosťou a ak sa počíta 20 rokov tak sa ráta od obdobia kedy bola stavba uvedená do používania, ak tým rokom bude rok 1995 tak tých 20 rokov by bolo do roku 2014. Na karte dlhodobého hmotného majetku sú zaznamenané aj technické zhodnotenia budovy má to nejaký vplyv na rátanie tých 20 rokov.
Difi
23.08.11,10:06
Dobrý deň, naposledy skúsim a už nebudem Vás otravovať s otázkou: ak mal/a niekto prípad, že spoločnosť predal nehnuteľnosť(podrobne v prísp.7), a nemal/a povinnosť vykonať podľa § 54 - úpravu odpočítanej dane pri IM, ani koeficient, uvádzal predajnú sumu do DP DPH do riadok 15-Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane? Príklad čo som našla je trošku iný, a teraz neviem či mám z toho vychádzať, alebo neuvádzať do DP DPH? Pekný deň, čakám na odpovede. Ďakujem.
Ester plus
23.08.11,11:46
33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.
Difi
23.08.11,12:05
Ďakujem, našla a čítala som aj ja, ale iní tvrdia, že nemám tam uvádzať, a preto som to radšej opýtala, ešte raz ďakujem, príjemný deň.