vinc
30.05.10,16:34
zaciatkom mesica sa mi stala dopravna nehoda na firemnom aute .. (skoda felicia r.v.1995) auto malo len klasicku poistku ,havarijnu uz nie ...hmotnu zodpovednost som podpisanu nemal ani ako firemny sofer som nebol ... no a zamestnavatel teraz odomna chce aby som mu zaplatil skodu sposobenu na aute ... mate stym niekto skusenosti .. dik
dana9
30.05.10,14:54
Ahoj, na nahradu skody sa vztahuju ustanovenia zakonnika prace o zodpovednosti za skodu , pricom vyska skody, ktoru moze od teba zamestnavatel pozadovat, je limitovana.
Zaroven, ozidlo sa nepovazuje za zverenu vec, na ktoru sa vztahuje hmotna zodpovednost
vinc
30.05.10,14:57
no ale ja som hmotnu zodpovednost podpisanu nemal ...
dana9
30.05.10,15:07
to len pre celkovu informaciu :-)

Rozsah a spôsob náhrady škody
§ 186
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.
(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.
(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
profesional
30.05.10,15:08
V pripade ak bolo vozidlo pouzite na vykon prace alebo v priamej suvislosti s vykonom prace alebo na zaklade suhlasu zamestnavatela, tak ma zamestnavatel narok iba na nahradu skody do vysky 4 tvojich priemernych mesacnych platov.

V pripade ak si napr. odbocil z urcenej trasy bez vedomia zamestnavatela aj ked si mal napr. striktny pokyn akou trasou mas ist, alebo ak si vozidlo pouzil v case alebo priestore bez suhlasu zamestnavatela, ide o obcianskopravny vztah kde zodpovedas za celu skodu.
vinc
30.05.10,15:18
Bolo to na ceste domov z prace dostal som mikrospanok a trafil som oproti iduce auto ..... Za auto odomna chce polovicu (cca 1200€) z toho kolo zan dal aj z opravami vsetkym .. Ale opravy boli vykonane pred nehodou .. Auto sa uz neoplatilo po nehode opravovat tak ho na druhy den predal ..
peter977
24.07.10,13:59
Bolo to na ceste domov z prace dostal som mikrospanok a trafil som oproti iduce auto ..... Za auto odomna chce polovicu (cca 1200€) z toho kolo zan dal aj z opravami vsetkym .. Ale opravy boli vykonane pred nehodou .. Auto sa uz neoplatilo po nehode opravovat tak ho na druhy den predal ..

Vinc a poistenie zodpovednosti pri výkone povolania Ti niečo hovorí?

Ak máš v pracovnej zmluve napísané, že nemáš právo viesť vozidlo zamestnávateľa, tak nemôže žiadať náhradu škody, no ak to nezaplatíš, tak ťa vyhodí!

Zamestnávateľ ako už bolo napísané, môže žiadať odškodné maximálne do 4-násobku priemernej mzdy!

Takže takto Vinc, toto je konkrétna situácia a vyžaduje si to konkrétného odborníka! Vyhľadaj právnika a dones mu pracovnú zmluvu. Bude to stáť cca 50 €, no môže Ti to ušetriť 1200 €.

A okamžite si vybav to poistenie!!! Pretože vtedy Ti všetko hradí poisťovňa a ty to neriešiš!