cicushka
23.10.05,22:50
Zdravim vsetkych. Uz som si citala viacere prispevky v tejto porade, ale nejak som nebola schopna najst jasnu odpoved na moju otazku, a ma vo vsetkom pekny chaos. Moja otazka znie:

Som studentka na sukr. vysokej skole a idem si vybavit zivnost. Kam a v akom poradi mam ist a co k tomu potrebujem, prip aj ake su poplatky? (najprv vypis z registra, najomnu zmluvu na priestor kde budem podnikat....) Tiez by som privitala, keby ste uprsenili kde sa ktore budovy nachadzaju. Byvam na dlhych dieloch, priestory budem mat v starom meste...takze neviem kam tu zivnost ist vybavit. (niekto hovori tak niekto inak)
Ale hlavne by ma zaujimalo, prihlasovanie na uradoch a pod.
Co sa tyka podnikania, nebudem mat ziadnych stalich zamestnacov, iba nahodnych brigadnikov (hostesky a tak). Aku pracovnu zmluvu mam s nimi uzavriet? a budem musiet nieco za nich odvadzat a nahlasovat ich niekam?
Som rada ze som sa dostala na tuto stranku, lebo uz dlho som hladala vselikde informacie a mala som z toho iba chaos. tak dufam, ze tu ziskam presny postup. Dakujem Vam vsetkym moc moc moc.
rado.weber
30.10.05,08:50
no registracia na zivnostenskom urade, a nezabudni navstivit aj danovy urad, kde ti vystavia dico.

a potom zdravotna poistovna
Zuziana
30.10.05,09:23
po vybavení živnostenského orávnenia si povinná registrovať sa na zdravotnej poisťovni do 8 dní, keďže ako študentka si poistencom štátu, odvody zatiaľ platiť nemusíš - budeš robiť zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie do 31. marca. Do 30 dní sa musíš registrovať na daňovom úrade, pozor na lehotu, omeškanie čo i len o 1 deň pokutujú. Ak si ccheš platiť sociálne odvody dobrovoľne, tak potom aj na sociálke. Prevádzkareň je potrebné nahlásiť na miestny úrad.
abel
30.10.05,10:10
Ak budeš mať len dohodárov, prihlásiš sa do Soc. poisťovne ako malý závod, prihlásiš zamestnancov- dohodárov a budeš za nich odvádzať 0,8 % úrazoví poistenie. A tiež sa prihlásiš na Daňovom úrade príslušnému k Tvojmu trvalému bydlisku ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Do Sociálnej musíš potom posielať aj mesačné výkazy, na Daňový štvrťročne.
rado.weber
30.10.05,18:27
Ak budeš mať len dohodárov, prihlásiš sa do Soc. poisťovne ako malý závod, prihlásiš zamestnancov- dohodárov a budeš za nich odvádzať 0,8 % úrazoví poistenie. A tiež sa prihlásiš na Daňovom úrade príslušnému k Tvojmu trvalému bydlisku ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Do Sociálnej musíš potom posielať aj mesačné výkazy, na Daňový štvrťročne.
Tých dohodárov nezabudni vopred, ešte pred prvým dňom ako pracujú nahlásiť do sociálky
ajobs
30.10.05,22:02
Zdravim vsetkych. Uz som si citala viacere prispevky v tejto porade, ale nejak som nebola schopna najst jasnu odpoved na moju otazku, a ma vo vsetkom pekny chaos. Moja otazka znie:

Som studentka na sukr. vysokej skole a idem si vybavit zivnost. Kam a v akom poradi mam ist a co k tomu potrebujem, prip aj ake su poplatky? (najprv vypis z registra, najomnu zmluvu na priestor kde budem podnikat....) Tiez by som privitala, keby ste uprsenili kde sa ktore budovy nachadzaju. Byvam na dlhych dieloch, priestory budem mat v starom meste...takze neviem kam tu zivnost ist vybavit. (niekto hovori tak niekto inak)
Ale hlavne by ma zaujimalo, prihlasovanie na uradoch a pod.
Co sa tyka podnikania, nebudem mat ziadnych stalich zamestnacov, iba nahodnych brigadnikov (hostesky a tak). Aku pracovnu zmluvu mam s nimi uzavriet? a budem musiet nieco za nich odvadzat a nahlasovat ich niekam?
Som rada ze som sa dostala na tuto stranku, lebo uz dlho som hladala vselikde informacie a mala som z toho iba chaos. tak dufam, ze tu ziskam presny postup. Dakujem Vam vsetkym moc moc moc.Ahoj, skús sa porozhliadnuť na tejto stránke a určite nájdeš vhodné informácie. Napr. http://www.porada.sk/showthread.php?t=14080&page=1&pp=10&highlight=%B9tudent%2B%BEivnos%BB