Stromova
30.05.10,18:12
Ahojte,prosím o radu,
-podnikateľ FO kúpil na základe kúpnej zmluvy z mesiaca 2/2010 osobné auto vo výške 5000 Eur od podnikateľa FO. Predávajúci auto nemal v majetku firmy.Kupujúci si ho zaradil do majetku firmy 4/2010-zaslané oznámenie na DÚ.
Otázka
1.Ak bol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov -nebondzuje sa ?
2.Ak nebol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov-bonzuje sa ?
3.Kupujúci nemá daňový doklad-len orig.zmluvu-má sa vôbec bonzovať ?

Vďaka
veronikasad
30.05.10,16:17
Ahojte,prosím o radu,
-podnikateľ FO kúpil na základe kúpnej zmluvy z mesiaca 2/2010 osobné auto vo výške 5000 Eur od podnikateľa FO. Predávajúci auto nemal v majetku firmy.Kupujúci si ho zaradil do majetku firmy 4/2010-zaslané oznámenie na DÚ.
Otázka
1.Ak bol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov -nebondzuje sa ?
2.Ak nebol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov-bonzuje sa ?
3.Kupujúci nemá daňový doklad-len orig.zmluvu-má sa vôbec bonzovať ?

Vďaka
bonzuje sa, ak ide o platbu v hotovosti - do konca januára nasl. roka. U predávajúceho ide o predaj hnutelného majetku, nezaradeného do podnikania, ktorý nie je predmetom dane.
martina1111
25.01.11,11:42
prosim Vás o vyjadrenie, stretla som sa s názorom - priamo u pracovnícky DU, že hlásit platby FO treba hlavne ak boli zaplatené FO nepodnikatelom, ak boli zaplatené FO - podnikatelom -netreba nakolko tieto platby su aj tak zaevidované v "nejakom" účtovníctve. Je toto tvrdenie správne?
dakujem
montina
25.01.11,11:45
prosím Vás, týka sa nahlasovanie aj vzájomných zápočtov? ked v podstate tam nešla hotovosť, len zápočet ???
Tweety
25.01.11,14:04
prosím Vás, týka sa nahlasovanie aj vzájomných zápočtov? ked v podstate tam nešla hotovosť, len zápočet ???
Nie.
wallie
25.01.11,14:48
prosim Vás o vyjadrenie, stretla som sa s názorom - priamo u pracovnícky DU, že hlásit platby FO treba hlavne ak boli zaplatené FO nepodnikatelom, ak boli zaplatené FO - podnikatelom -netreba nakolko tieto platby su aj tak zaevidované v "nejakom" účtovníctve. Je toto tvrdenie správne?
dakujem

nahlasovanie sa týka platieb ktoré:
1. boli vyplatené v hotovosti- okrem platieb do registračnej pokladnice
2. neboli pri vyplatení zdanené
3. boli vyplatené fyzickej osobe (aj podnikateľ aj nepodnikateľ)
4. ak presiahla takáto platba sumu 3319,39 Eura u jednotlivej fyz. osoby za kalendárny rok

čiže skúmaš svoje platby, ktoré si vyplatila fyzickým osobám a ktoré by spĺňali všetko uvedené a ak také nájdeš, oznamuješ na DÚ
Betina2
27.01.11,06:25
nahlasovanie sa týka platieb ktoré:
1. boli vyplatené v hotovosti- okrem platieb do registračnej pokladnice
2. neboli pri vyplatení zdanené
3. boli vyplatené fyzickej osobe (aj podnikateľ aj nepodnikateľ)
4. ak presiahla takáto platba sumu 3319,39 Eura u jednotlivej fyz. osoby za kalendárny rok

čiže skúmaš svoje platby, ktoré si vyplatila fyzickým osobám a ktoré by spĺňali všetko uvedené a ak také nájdeš, oznamuješ na DÚ

Ak sme kúpili auto od fyzickej súkromnej osoby (nepodnikateľa) za 12 000 Eur, tak takúto osobu by som mala nahlásiť. Je to tak? Aj ked ide o osobu jediného spoločníka firmy, ktorá toto auto predávala svojej firme na základe kúpnej zmluvy a nášho výdavkového pokladničného dokladu (auto sa nikdy predtým nepoužívalo na podnikanie), tak aj takéto nahlasujem, áno?
Ak je to tak, tak vlastne len nášho spoločníka nahlásim :(.
Potvrdte alebo vyvrátte mi to.
Ď.
veronikasad
27.01.11,06:29
Ak sme kúpili auto od fyzickej súkromnej osoby (nepodnikateľa) za 12 000 Eur, tak takúto osobu by som mala nahlásiť. Je to tak? Aj ked ide o osobu jediného spoločníka firmy, ktorá toto auto predávala svojej firme na základe kúpnej zmluvy a nášho výdavkového pokladničného dokladu (auto sa nikdy predtým nepoužívalo na podnikanie), tak aj takéto nahlasujem, áno?
Ak je to tak, tak vlastne len nášho spoločníka nahlásim :(.
Potvrdte alebo vyvrátte mi to.
Ď.
Nahlasuješ každú FO, ak úhrn platieb v hotovosti za kal. rok presiahol sumu 3319€
ajacik
28.01.11,19:03
Prosím o radu. Ak sme vyplatili peniaze zahraničnej FO. Treba to hlásiť? Ak áno, tak na DU BA I??

dakujem krasne

A termín je do pondelka 31.1.?
Betina2
29.01.11,07:32
Ak sme kúpili auto od fyzickej súkromnej osoby (nepodnikateľa) za 12 000 Eur, tak takúto osobu by som mala nahlásiť. Je to tak? Aj ked ide o osobu jediného spoločníka firmy, ktorá toto auto predávala svojej firme na základe kúpnej zmluvy a nášho výdavkového pokladničného dokladu (auto sa nikdy predtým nepoužívalo na podnikanie), tak aj takéto nahlasujem, áno?
Ak je to tak, tak vlastne len nášho spoločníka nahlásim :(.
Potvrdte alebo vyvrátte mi to.
Ď.

ANO, nahlasim aj jeho.
ingak
29.01.11,08:05
My sme vrátili zálohu zákazníkovi z dôvodu odstúpenia od obchodu a suma presiahla 3319 EUR. Nahlasovať aj toto? Ide predsa o peniaze zákazníka, ktoré sa mu vrátili.
Tweety
29.01.11,08:09
My sme vrátili zálohu zákazníkovi z dôvodu odstúpenia od obchodu a suma presiahla 3319 EUR. Nahlasovať aj toto? Ide predsa o peniaze zákazníka, ktoré sa mu vrátili.
Nie, toto nie.
ingak
29.01.11,11:48
Tiež som si myslela, lebo zákazníci tieto príjmy nebudú počítať do príjmov a tým pádom ani daniť :)
s-bosorka
30.01.11,09:34
Mne program zahrnul do hlásenia platieb aj úhrady faktúr pre FO podnikateľa, ktoré sme uhrádzali vkladom na jeho účet. No podľa mňa, on tie peniaze neprijíma v hotovosti, teda ich má zapísané na výpise z účtu. Treba nahlasovať aj toto???
veronikasad
30.01.11,09:46
Mne program zahrnul do hlásenia platieb aj úhrady faktúr pre FO podnikateľa, ktoré sme uhrádzali vkladom na jeho účet. No podľa mňa, on tie peniaze neprijíma v hotovosti, teda ich má zapísané na výpise z účtu. Treba nahlasovať aj toto???
účtovný SW ti zahrnul všetky platby v hotovosti pre FO. Nevie rozlíšiť, že si ich vkladala na účet. Prečo neuhrádzaš prevodom ?
s-bosorka
30.01.11,09:49
Pre klienta je to asi jednoduchšie, kedže väčšinou má príjmy v hotovosti a aj tak by ich musel vkladať na účet. Tak ich vloží rovno na účet dodávateľa. Mám nahlasovať aj toto?
veronikasad
30.01.11,09:50
Pre klienta je to asi jednoduchšie, kedže väčšinou má príjmy v hotovosti a aj tak by ich musel vkladať na účet. Tak ich vloží rovno na účet dodávateľa. Mám nahlasovať aj toto?
ano, nahlasuješ. Pre teba je to platba v hotovosti.
s-bosorka
30.01.11,09:52
ďakujem pekne
KEJKA
30.01.11,10:51
ano, nahlasuješ. Pre teba je to platba v hotovosti.
podľa mňa nie - príjemca ich má predsa na účte.
Jedine, ak sa riadite heslom, radšej nahlásiť viac ako menej.:)
Ajuška
30.01.11,11:10
...ani podľa mňa ste príjemcu nevyplatili v hotovosti...
Stefan2005
30.01.11,11:19
podľa mňa nie - príjemca ich má predsa na účte.
Jedine, ak sa riadite heslom, radšej nahlásiť viac ako menej.:)

súhlasím; bližšie odôvodnenie:

"Problém načrtnutého prípadu spočíva v tom, či vklad peňazí na účet prijímateľa posudzovať ako hotovostnú platbu alebo nie, pričom na uvedenú problematiku v praxi existujú rozdielne názory. Osobne zdieľam názor, že takýto spôsob platby treba pre účely § 32 ods. 5 zákona o správe daní a poplatkov považovať za bezhotovostnú platbu. Spomínané ustanovenie má totiž svoje opodstatnenie, ako bolo spomínané v úvodnom odseku, z hľadiska prijímateľa. Pri vklade hotovosti na účet prijímateľa, nedochádza teda k prevzatiu hotovosti prijímateľom. Účelom spomínaného „bonzáckeho pargrafu“ je totiž evidenčné podchytiť tie platby, ktoré nie sú zaevidované prostredníctvom výpisu z účtu prijímateľa platby (eliminácia potenciálnych daňových únikov)."

zdroj: http://www.poradca.sk/forum/dan-z-prijmov/bezhotovostne-platby-a-oznamovacia-povinnost/20730
s-bosorka
30.01.11,11:26
Aj podľa mňa nejde o platbu v hotovosti, lebo príjemca má tie platby na výpise z účtu, teda nemôže dôjsť k tomu, aby si ten príjem nezdanil. ďakujem všetkým za odpovede
JankaO
30.01.11,11:26
ano, nahlasuješ. Pre teba je to platba v hotovosti.
Súhlasím s Veronikou, pre toho, kto vykonáva platbu je to platba v hotovosti, bez ohľadu na to, akým spôsobom ju prijímateľ príjme. Aj platba poštovou poukážkou na účet príjemcovi sa pokladá za platbu v hotovosti. DRSR v tomto zmysle aj vydalo v minulosti pokyn (usmernenie?). Momentálne to nemôžem nájsť...
veronikasad
30.01.11,11:28
Z môjho účtovného SW to neviem vyčleniť (ide o úhradu záväzku v hotovosti). Aj keby som to nemusela nahlasovať (podľa stanoviska, ktoré priložil Štefan), nebudem kvoli tomu bonzák prepisovať ručne.
Evinka73
30.01.11,11:29
Ak si spoločník vyplacal zisk v hotovosti z predošlých rokov a presiahlo to uvedenú sumu. Mám to hlásiť DU?
KEJKA
30.01.11,11:34
Ak si spoločník vyplacal zisk v hotovosti z predošlých rokov a presiahlo to uvedenú sumu. Mám to hlásiť DU?
prečítaj si túto diskusiu a rozhodni sa.
http://www.porada.sk/t54985-p7-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html#post1636533
JankaO
30.01.11,11:36
Súhlasím s Veronikou, pre toho, kto vykonáva platbu je to platba v hotovosti, bez ohľadu na to, akým spôsobom ju prijímateľ príjme. Aj platba poštovou poukážkou na účet príjemcovi sa pokladá za platbu v hotovosti. DRSR v tomto zmysle aj vydalo v minulosti pokyn (usmernenie?). Momentálne to nemôžem nájsť...
Dokument z DRSR som nanašla, asi už tam nie je, je to predsa už len staršie...
Ja by som sa kukla do Zák, o SDaP, alebo
http://www.porada.sk/174390-post130.html
Stefan2005
30.01.11,11:44
Ak si spoločník vyplacal zisk v hotovosti z predošlých rokov a presiahlo to uvedenú sumu. Mám to hlásiť DU?

... aj pred vydaním odpovede DRSR sa už publikovali články potvrdzujúce túto skutočnosť:

"Oznamovacej povinnosti podliehajú aj hotovostné platby za príjem podľa §12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov, ako je podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva..."

zdroj: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=78063
Rozalka
30.01.11,12:01
Aj podľa mňa nejde o platbu v hotovosti, lebo príjemca má tie platby na výpise z účtu, teda nemôže dôjsť k tomu, aby si ten príjem nezdanil. ďakujem všetkým za odpovede

Je pravda, že ich má na účte, ale ako vklad v hotovosti a kľudne by sa mohlo stať, že by to deklaroval ako odvod z vlastnej pokladnice na účet a nezdanil by nič.
Je to správne, že úhrada faktúry vkladom na účet dodávateľa sa nahlasuje.

***
Nahlasovať vyplatené podiely na zisku, keď nepodliehajú dani - to sa mi zdá pritiahnuté za vlasy. :)
Betina2
30.01.11,12:13
... aj pred vydaním odpovede DRSR sa už publikovali články potvrdzujúce túto skutočnosť:

"Oznamovacej povinnosti podliehajú aj hotovostné platby za príjem podľa §12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov, ako je podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva..."

zdroj: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=78063


Stefan2005
ja to uvediem na správnu mieru a radšej sem prilepím kompletné znenie uvedeného článku, nie skrátené:

Oznamovacia povinnosť pre daňovníka podľa tohto ustanovenia sa vzťahuje aj na prípady, ak spoločnosť (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným) vyplatila v hotovosti z pokladne spoločnosti akcionárom a spoločníkom v zdaňovacom období roku 2007 za zdaňovacie obdobia do 31. 12. 2003, t.j. príjem, ktorý podľa §12 ods. 7 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov nie je od 1. 1. 2004 predmetom dane.
Oznamovacej povinnosti podliehajú aj hotovostné platby za príjem podľa §12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov, ako je podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, vyrovnací podiel a podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, ktorý sa vzťahuje k zdaňovaciemu obdobiu ukončeného do 31. 12. 2003.

červeným som zvýraznila záverečnú vetu, lebo práve pre túto poslednú vetu sa tu vedú spory o to, či vyplatené podiely na zisku v hotovosti treba alebo netreba oznamovať.
Stefan2005
30.01.11,12:16
Dokument z DRSR som nanašla, asi už tam nie je, je to predsa už len staršie...
Ja by som sa kukla do Zák, o SDaP, alebo
http://www.porada.sk/174390-post130.html

Janka, beriem argumentáciu - ovšem §32/5 a §60 aj keď toho istého zákona majú rozdielny význam - prvé sleduje o elimináciu neevidovaného daňového úniku, druhé je o stanovení dňa úhrady dane.
Aj keby DRSR vydalo v tomto smere vyjadrenie, dovolím si tvrdiť (ako neprávnik), že by to bolo nad rámec zákona. Čo ma vedie k danému názoru? Citácia zo zákona (síce českého, ale stanoviská súdov SR a ČR sa často prelínajú a akceptujú) - takže zo "zákona o omezení plateb v hotovosti" 254/2004 Sb.:

"§2 ods. (2) Za platbu se pro účely tohoto zákona nepovažuje vklad peněžních prostředků v hotovosti na vlastní účet nebo na cizí účet u peněžního ústavu, nebo jejich výběr."

Tým, že peniaze sa vložia na účet, je splnená podmienk zákona o bezhotovostných platbách - t.j. vklad v hotovosti na účet sa berie ako bezhotovostná platba...
Rozalka
30.01.11,12:20
Toto je jasné oddôvodnenie a má aj hlavu aj pätu (odpoveď na príspevok Betina2)
ego.mc
30.01.11,13:13
V tejto súvislosti si dovolím citovať zo Zákona o platobnom styku (510/2002 Zb.):
§2 ods. 3:
Prevodným príkazom na úhradu sa rozumie pokyn daný priamo príkazcom, na základe ktorého
a) vykonávacia inštitúcia príkazcu odpíše peňažné prostriedky z účtu príkazcu a vykonávacia inštitúcia príjemcu ich pripíše na účet príjemcu, alebo vyplatí hotovosť príjemcovi, alebo
b) príkazca zloží hotovosť vo vykonávacej inštitúcii príkazcu a vykonávacia inštitúcia príjemcu ju pripíše na účet príjemcu alebo vyplatí hotovosť príjemcovi.

Z toho mi vyplýva jednoznačne, že vklad na cudzí účet alebo zaslanie peňazí poštou nie je platba v hotovosti.
Alebo ako vravia mladší: Či? :)
Melnick
30.01.11,14:07
http://www.porada.sk/1637154-post25.html tento príspevok mi hovorí z duše.
Igelitka príde v stredu, možno aj dve, tri - za celý 2. polrok - poraďte ako dodržať termín Hlásenia platieb FO, keď ani netuším čo skrýva jej obsah???/ Ba vlastne tuším :o,viem kto, ale netuším komu ? /
Prepáčte že som mimotemy, ale nedá mi to nenapísať. :D:D:D
JankaO
30.01.11,14:30
Stefan2005
30.01.11,14:34
...Igelitka príde v stredu, možno aj dve, tri - za celý 2. polrok - poraďte ako dodržať termín Hlásenia platieb FO, keď ani netuším čo skrýva jej obsah???

Termín nie je termín účtovníka (osoby, firmy), ktorá spracuje účtovníctvo.
Oznamovaciu povinnosť má právnicka osoba a fyzická osoba, ktorá platbu vykonala. S tým by som si nezaťažoval hlavu - ale doporučil by som ošetriť túto skutočnosť v zmluve o spracovaní "obsahu igelitky". Odovzdal by som po spracovaní výstupy z účtovníctva, včítane prehľadu o vykonaných platbách, a nech s nimi dotyčný naloží podľa vlastného uváženia...
Melnick
30.01.11,14:34
Platbou v hotovosti sa rozumie i prijatie alebo prevzatie hotovosti bankou alebo poštou, preto platba pošte za tovar, doručený na dobierku po splnení ostatných podmienok podľa § 32 ods. 5 zákona o správe daní, je platbou podliehajúcou oznamovacej povinnosti. Rovnako zaplatené prepravné (t. j. odplata prepravcovi za službu) podlieha po splnení ostatných podmienok oznamovacej povinnosti.

:eek:
Ja na to kašlem. :cool: Idem oznámiť všetkých .:mad:
Melnick
30.01.11,14:39
Termín nie termín účtovníka (osoby, firmy), ktorá spracuje účtovníctvo.
Oznamovaciu povinnosť má právnicka osoba a fyzická osoba, ktorá platbu vykonala. S tým by som si nezaťažoval hlavu - ale doporučil by som ošetriť túto skutočnosť v zmluve o spracovaní "obsahu igelitky". Odovzdal by som po spracovaní výstupy z účtovníctva, včítane prehľadu o vykonaných platbách, a nech s nimi dotyčný naložený podľa vlastného uváženia...

Štefan, máš pravdu pre mňa, za mňa nech sa naložia aj do sladkokyslého nálevu. :mad: Ja už idem mať nedeľu. Môžem si vôbec dovoliť takýto luxus.:confused:
Nie som závistlivec, ale troch klientov som vymákla na svahu / chýbajúce doklady/. U nás je dnes tak nádherne.:mee::mee::mee: A na Malinô Brdo by som si tiež rada skočila.:cool:
Stefan2005
30.01.11,14:43
A zase iný názor...

beriem, veď som to hneď aj uvádzal :) :


... na uvedenú problematiku v praxi existujú rozdielne názory...

teda konečné rozhodnutie (kto čo do hlásenia zahrnie) je vždy na oznamovateľovi...
Stefan2005
30.01.11,14:46
to naloží / naložený sa mi podarilo :)
Betina2
30.01.11,14:48
Štefan, máš pravdu pre mňa, za mňa nech sa naložia aj do sladkokyslého nálevu. :mad: Ja už idem mať nedeľu. Môžem si vôbec dovoliť takýto luxus.:confused:
Nie som závistlivec, ale troch klientov som vymákla na svahu / chýbajúce doklady/. U nás je dnes tak nádherne.:mee::mee::mee: A na Malinô Brdo by som si tiež rada skočila.:cool:

Tvoji sú na svahu, moji na chate so saunou :rolleyes::mee: Komu je už lepšie, však?
Včera mi jeden z tých mojich "chatových" oznámil na môj dotaz, že chýbajú faktúry k platbám cez banku, že veď on ich má na stole v kancelárii, lebo sa o ich výšku naťahuje s dodávateľom :) Hlavne že pred DPH som sa niekoľkokrát dotazovala, či nejaké doklady ešte nemá v aute, šuflíku, doma.....sa teším na ďalšie dodatočné DPH. :eek::eek::eek::mee::mee::mee:
ego.mc
30.01.11,14:50
mimotemy Ešte si aj vy užívajte zimných radovánok. Je 30.1. a nie 30.3. :D
Stefan2005
30.01.11,14:58
...Ja už idem mať nedeľu. Môžem si vôbec dovoliť takýto luxus....Nie som závistlivec, ale troch klientov som vymákla na svahu / chýbajúce doklady/...

Ako si sme zabudli na to zvýraznené.
Je to aj naša chyba - teda kto akosi "vychoval" svojich klientov. Pri urgencii dokladov mailom, telefonom je najčastejšia odpoveď - potom, teraz som na chate, lyžovačke, atď - a to potom treba x-krát ešte pripomenúť. A opačný prípad - v piatok podvečer klient doručí ešte za igelitku (nie igelitkár) dokladov, a v nedeľu doobeda volá, či už viem povedať, koľko musí doplatiť na dani z príjmov - na otázku, odkiaľ volá, odpovedá že zo svahu, je krásne - vtedy odpovedám, žiaľ neviem mu odpovedať, veď je krásne, je nedeľa, som tiež na svahu...
zk24
30.01.11,15:06
Kolko bude doplacat? Ja poznam - "A koľko mi vrátia?" Prípadne, "ved som mal zisk iba zhruba tisic eur, preco by som mal platit dane?" :rolleyes:
Rozalka
30.01.11,15:30
Alebo: v piatok po zotmení prinesie za igelitku dokladov a v pondelok na obed sa informuje. Ak to nemá hotové, so zvýšeným hlasom: a to máte akú pracovnú morálku?

PS: našťastie sa to nestalo mne, inak za seba neručím. :)
zk24
30.01.11,15:35
No, bohuzial poskytujeme sluzby, a aj tie slecny v bankach za prepazkami su v praci cele vikendy. Ja aspon mozem mat otrhane teplaky a vytahane ponozky. Konkurencia je silna, a klienti su klienti. Vedela som do coho idem :D

Jeden moj klient (podali sme DPPO aj vsetky DP FO za zamestnancov uz minuly tyzden) isiel lyzovat a poslal mail ze sa vrati az v maji :D
Betina2
30.01.11,15:46
Jeden moj klient (podali sme DPPO aj vsetky DP FO za zamestnancov uz minuly tyzden) isiel lyzovat a poslal mail ze sa vrati az v maji :D

:eek::eek::eek::eek::eek:

že si šikulka , aj že tá dľžka lyžovačky onoho PÁNA.
zk24
30.01.11,15:59
Tento klient je Rakusan a velmi si potrpi na tom, aby vzdy bolo vsetko nacas. Kazdy tyzden mu posielam vysledky o jeho hospodareni, takze na konci roka spravit DPPO uz nebol problem, kedze vsetko bolo hotove. Takze to je hlavne jeho zasluha ;)
Melnick
30.01.11,16:39
No, bohuzial poskytujeme sluzby, a aj tie slecny v bankach za prepazkami su v praci cele vikendy. Ja aspon mozem mat otrhane teplaky a vytahane ponozky. Konkurencia je silna, a klienti su klienti. Vedela som do coho idem :D

Jeden moj klient (podali sme DPPO aj vsetky DP FO za zamestnancov uz minuly tyzden) isiel lyzovat a poslal mail ze sa vrati az v maji :D
No Zuzka, sa nehanbíš.:D Ja teda pracujem v plnej večernej. Nikdy nevieš kto, kedy príde s igelitkou.:---:---:---

PS: pekné od klienta, že Ťa upozornil na neskorý návrat z lyžovačky. Asoň ho nebudete hľadať kdesi v ľadovci zakonzervovaného ako bol Ötzi . :D:D:D
Dáša_
30.01.11,17:03
Alebo: v piatok po zotmení prinesie za igelitku dokladov a v pondelok na obed sa informuje. Ak to nemá hotové, so zvýšeným hlasom: a to máte akú pracovnú morálku?

PS: našťastie sa to nestalo mne, inak za seba neručím. :)

:D na schodoch mi podával šanón s dokladmi a pre istotu sa rovno pýtal, ako mu to vyšlo :D:D

Iný srandista... A to som teraz zistila, že vlastne by sa mohol sám nabonzovať na Inšpektorát práce - neposlal si sám sebe výplatu (jediný zamestnanec), samozrejme ani odvody... už tri mesiace
Melnick
30.01.11,18:12
:D na schodoch mi podával šanón s dokladmi a pre istotu sa rovno pýtal, ako mu to vyšlo] :D:D

Iný srandista... A to som teraz zistila, že vlastne by sa mohol sám nabonzovať na Inšpektorát práce - neposlal si sám sebe výplatu (jediný zamestnanec), samozrejme ani odvody... už tri mesiace

Nóóó, vyšlo Vám to bez zadýchania, lebo ste to niesli. :D:D:D
tinkas
30.01.11,18:15
ahojte poradaci...ak zamestnancom vyplácame cestovné náhrady v hotovosti aj to treba hlásiť?
Betina2
30.01.11,18:34
cestovné náhrady nenahlasujem. Nikdy zdaneniu nepodliehali, nepodliehajú a verím, že ani v budúcnosti nebudú. Takže nevidím opodstatnenie ich nahlasovať.
zk24
31.01.11,05:40
No, ja som tiez za to ze by sa mali nahlasovat iba zdanitelne prijmy, inac mozem nahlasovat aj preddavky zamestnancovi na nakup materialu (z pokladne mu dame 2,000 eur a posleme ho kupit nieco a to niekolko krat do roka)... pripadne vratenie pozicky konatelovi a podobne...

Ale citala som tuto a este jednu podobnu temu, tiez tu na porade, a teda riadne som zapochybovala, co vsetko sa nahlasuje... stale ostavam verna tomu, ze nahlasujem iba zdanitelne prijmy.
betka
31.01.11,10:44
Jednu vec Vám poviem, že je škoda, že sa táto diskusia uzatvorila!!!!!!!

http://www.porada.sk/t54985-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html?highlight=platby+osob%E1m+bonz%E1k

K tejto téme by som Vám všetkým povedala len to jedno a jediné.
Mňa kedysi dávno moja učiteľka účta učila. Bonzácky par. je splnený už len v tom prípade, ak sa oznámila platba len čo i na jednu FO. Na ostatné sa môže zabudnúť.

Pýtam sa splnila som si oznamovaciu povinnosť? Splnila. Ak som neoznámila 100 osôb, oznamovaciu povinnosť som si splnila len čo touto jednou.
Ak v niektorých subjektoch nemám platbu nad limit, pošlem len čo i jednu aj keby mala byť na 1 €, aby som si splnila povinnosť.

Čo sa týka uvedenej témy, raz som kdesi na porade ohľadom tohto vlani písala... Hľadať nebudem, viem, že som písala podložene par.

Všimnime si v uvedom par. ....... a z týchto platieb nezrážajú daň toto je pre mňa základ.

Ak by bolo všetko s kostolným poriadkom a malo by sa bonzovať všetko, uplne všetky somariny, o kt. sa hovorí, jednoznačne by mal uvedený par. znieť nasledovne:
PO a FO, kt. majú príjmy z pod. činnosti alebo inej zár.činnosti alebo z prenájmu, kt. v rámci tejto činnosti vykonávajú platby FO sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému .....

Mne tento par. jasne hovorí o nejakej vsuvke a z tých platieb nezrážajú daň.
Z čoho zrážame dane????? O tom nám hovorí ZDP:

Čítajme základy tohto zákona o správe daní a poplatkov:

§ 1
Rozsah pôsobnosti


(1) Tento zákon upravuje správu daní.

(2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

Osobitným zákonom je ZDP!!!!!!!!

Správa sa mi odvoláva hlavne na ZDP. Ak sa mi odvoláva pri par. 32 súčinnosti tretích osôb na niečo iné, je tam uvedená odvolávka. A v tomto prípade 32/5 je uvedená odvolávka na 595/2003 ods. 2 a na Obchodný zákonník.
Ináč sa v plnom rozsahu vzťahuje tento odsek na ZDP.

Čítajte napr. ods 6, sú to povinnosti banky a tu je odvolávok kopec.

Ja tu mám svoj záver: Tento par. sa v plnom rozsahu odvoláva na ZDP. ZDP mi jasne definuje čo je predmet dane, a čo nie je predmet dane.
Predmet dane môže byť i oslobodený, a v prípade oslobodenia je na zvážení tejto FO alebo PO, či danú platbu nabonzuje, lebo nevie, či sa na túto osobu oslobodenie vzťahuje, alebo nevzťahuje. (napr. predaj auta, ale tu obdržím v KZ IČO a DIČ danej osoby, ak predám občanovi OA, on nemá uvedené údaje, a na neho sa vzťahuje oslobodenie. Je tu však ale, a s tým súhlasím, pretože to auto mohol vyňať o OM....bonz)

JA ak začínam čítať zákon, prvé, čo je v ňom dôležité, je pre mňa to, aký je rozsah pôsobnosti zákona. A vypískajte ma. To, že sa má nabonzovať vyplatenie dividend, je kravina, lebo dividendy nie sú predmetom dane, ak ja vyplatím dividendy za rok 2003, ja musím vedieť ako plattiteľ, že dané dividendy za uvedený rok boli predmetom dane, a teda ich aj bonznúť.

Správa daní a poplatkov je jedna veľká nepreskúmaná oblasť, dosť sa jej venujem, a skúste si ju prečítať celú a budete sa na niekt. veciach rehotať.

Dala som stanovisko k par. 32, a už ako si to kto vysvetlí, je jeho vec. K uzatvorenej téme som chcela toto napísať, ale žiaľ sa nedalo.
betka
31.01.11,11:04
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Všetci dávajú na vyjadrenie drsr ohľadom dividend, že treba oznámiť, niektorí si myslia, že majú bonzovať cestovné.
Teraz vám dám ABSURDUM, čo je úplne totožné s týmto ponímaním, a je to detto príklad.

Príklad.
FO, kt. má príjmy z podnikania, poskytla v hotovosti platbu svojmu zamestnancovi vo výške 5 tis. € na nákup PHM, na nákup ......., preddavok na nákup nejakého auta. Podľa všetkých výkladov k uvedenému par. by táto PO alebo FO mala nabonzovať i tohto zamestnanca, lebo voči nemu uskutočnila platbu.

A povedzte mi, že sa mýlim. Je to detto ako dividendy, ako cesťáky. Tejto osobe môžem poskytnúť platby na nákup drobného majetku počas roka aj vo výške 100 tis. €. To mám bonzovať? Veď som voči nemu uskutočnila platbu v hotovosti, jemu som dala peniaze, od neho mám podpis, že prevzal.
Melnick
31.01.11,15:43
Janka, ja tie Tvoje príspevky doslova "žeriem". :):):)
Dávaš do tých pokrútených §§§§§§ vždy toľko logiky.:):)
Stefan2005
31.01.11,16:17
Dnešným dňom zase na rok odložíme oznamovaciu povinnosť, aby sme sa k nej za necelých 12 mesiacov opäť s vehemenciou vrátili a znova prebrali už tisíckrát prebraté.

Ak sa musím v niektorých veciach rozhodovať na základe nejednoznačných ustanovení výplodov slovenských zákonodarcov, rád sa pustím do hľadania na stránkach našich západných susedov a veľakrát musím oceniť ich pragmatickejší, triezvejší a realnejší pohľad na veci. Netvrdím, že ich znenie zákona, resp. jeho výklad zaváži v prípade daňovej obhajoby tu na Slovensku, ale často ma vnútorne uspokojí rovnaký názor na danú problematiku.

Napr. ohľadne oznamovacej povinnosti sa možno dočítať aj toto:

"OZNAMOVACÍ POVINNOST TŘETÍCH OSOB
Právní úprava a její změny

Právnické osoby a fyzické osoby, mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti (Příjem z podnikání, Příjem z jiné samostatné výdělečné činnosti) nebo příjmy z pronájmu, pokud provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatnou výdělečnou činnost nebo za pronájem, a z těchto úhrad nesrážejí daň, jsou povinny uskutečněné úhrady oznamovat svému místně příslušnému finančnímu úřadu (Místní příslušnost). Oznamovací povinnost jsou tedy povinny plnit:
- všechny právnické osoby,
- fyzické osoby, které mají příjmy z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (tzn. příjmy podle § 7 ZDP),
- fyzické osoby, které mají příjmy z pronájmu (tzn. příjmy podle § 9 ZDP).

Tyto subjekty oznamují takové úhrady, které vyplatily fyzickým (nikoliv právnickým) osobám
1. za jejich jinou samostatnou výdělečnou činnost, tj.:
a) za užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví (např. za využití vynálezů, objevů, patentů, průmyslových vzorů apod.),
b) za užití nebo poskytnutí autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému (např. autorské honoráře za díla literární, honoráře výkonným umělcům, honoráře za výtvarná díla aj.),
c) příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním (např. někteří profesionální sportovci).
d) příjmy znalců, tlumočníků, zprostředkovatelů kolektivních sporů, zprostředkovatelů kolektivních a hromadných smluv podle autorského zákona, rozhodců za činnost podle zákona o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů,
e) příjmy správců konkursní podstaty,
f) příjmy z činností předběžných konkursních zvláštních zástupců správců a vyrovnávacích správců,
2. za pronájem, a to jak nemovitostí (budov, staveb a jejich částí, pozemků), tak i věcí movitých.

Neoznamují se tedy úhrady za nákup zboží, surovin, materiálu, hmotného majetku, úhrady mezd zaměstnancům atd., ale pouze úhrady shora taxativně vyjmenované.

Oznamovací povinnosti nepodléhají ty úhrady, z nichž ten, kdo je vyplácí, srazil podle příslušných předpisů daň (neoznamují se tedy např. úhrady za příspěvky do novin a časopisů nepřesahující od téhož plátce pro téhož příjemce za kalendářní měsíc 3 000 Kč, protože z nich se sráží daň při výplatě).

Oznamovací povinnost nastává tehdy, jestliže daňový subjekt vyplatil jednotlivé fyzické osobě za shora uvedené činnosti či plnění v kalendářním roce více než 40 000 Kč. Z praktických důvodů je tedy potřebné vést od počátku roku evidenci takových úhrad. Oznámení o vyplacených úhradách je nutno podat do 15. února následujícího roku. Tuto lhůtu lze na žádost prodloužit (Prodloužení lhůty), popř. lze povolit navrácení v předešlý stav. V oznámení se uvede jméno, bydliště, případně místo podnikání fyzické osoby, vyplacená částka, den a důvod úhrady. Oznámení se podává finančnímu úřadu místně příslušnému tomu, kdo uvedené částky vyplatil (nikoliv tedy finančnímu úřadu místně příslušnému příjemci).

Právnické a fyzické osoby, které mají sídlo nebo bydliště na území České republiky, a rovněž stálé provozovny subjektů se sídlem nebo bydlištěm v cizině umístěné na území České republiky, mají povinnost oznámit neprodleně svému místně příslušnému finančnímu úřadu uzavření takového kontraktu se subjektem se sídlem či bydlištěm v zahraničí, na jehož základě může dojít ke vzniku stálé provozovny.

Nesplnění shora uvedených oznamovacích povinností lze postihnout pokutou. Při splnění kritérií stanovených trestním zákonem může být nesplnění oznamovací povinnosti trestným činem (Trestné činy daňové).

Oznamovací povinnost lze plnit prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem, a to ve struktuře a tvaru zveřejněném správcem daně. Oznámení o vyplacených úhradách lze učinit též na disketě nebo prostřednictvím sítě Internet na tiskopisu uvedeném na internetových stránkách Ministerstva financí, oznámení však musí provázet písemná forma. Podrobnosti a příslušné formuláře lze najít na internetové adrese http://cds.mfcr.cz."

zdroj - http://www.sagit.cz/pages/lexikonheslatxt.asp?cd=74&typ=r&levelid=DA_284.HTM

... i takto sa dá...
betka
31.01.11,16:52
Janka, ja tie Tvoje príspevky doslova "žeriem". :):):)
Dávaš do tých pokrútených §§§§§§ vždy toľko logiky.:):)

ďakujem ženská za podporu, Vážim si to, .....ale vymažte si SS :D, chcela som vám napísať a vyzúriť sa.
Tweety
31.01.11,16:53
ďakujem ženská za podporu, Vážim si to, .....ale vymažte si SS :D, chcela som vám napísať a vyzúriť sa.
A Ty nie si Betka, ale Janka?:---
Stefan2005
31.01.11,16:58
....Oznámení se podává finančnímu úřadu místně příslušnému tomu, kdo uvedené částky vyplatil (nikoliv tedy finančnímu úřadu místně příslušnému příjemci).
...

P.S. uvedené som zabudol zvýrazniť v predchádzajúcom príspevku - už len tento rozdiel je "nebe a dudy"
betka
31.01.11,17:55
Hoďte si poznámky k par. 32 správy daní a poplatkov:

§ 1
Rozsah pôsobnosti

(1) Tento zákon upravuje správu daní.

(2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

(1) Zákon č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 229/1995 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 309/1993 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 310/1993 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 312/1993 Z. z. o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 316/1993 Z. z. o spotrebnej dani z uhľovodíkových palív a mazív v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 87/1994 Z. z. o cestnej dani v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 544/1990 Zb. o miestnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
1) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov. Zákon č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov. Zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení zákona č. 667/2004 Z. z. Zákon č. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností a o zmene a doplnení zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení zákona č. 238/2000 Z. z. Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.)


§ 1a
Základné pojmy


Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňou daň podľa osobitných zákonov 1) vrátane sankčných úrokov a úrokov, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane,

§ 32
Súčinnosť tretích osôb


(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

35/(15) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 7, môže mu správca dane uložiť pokutu do 33 190 eur. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

ZDP:

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje

a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len "daň"),
b) spôsob platenia a vyberania dane.

DRUHÁ ČASŤ
DAŇ FYZICKEJ OSOBY

§ 3
Predmet dane


(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
d) podiel člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou,
e) daň z pridanej hodnoty6) uplatnená v cene tovaru alebo služby, ak ide o platiteľa tejto dane,
f) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
Melnick
31.01.11,18:09
ďakujem ženská za podporu, Vážim si to, .....ale vymažte si SS :D, chcela som vám napísať a vyzúriť sa.


Jani, zmazala som . Môžeš zúriť . :D:D:D
pefu
01.02.11,13:04
Toľko som na to myslel, že sa mi podarilo sa mi prespať termín :)
Nemá prosím niekto skúsenosti s podaním hlásenia po termíne? Resp. čo je horšie - podať o pár dní neskôr alebo nepodať vôbec?
marjankaj
01.02.11,13:18
Hoďte si poznámky k par. 32 správy daní a poplatkov:

§ 32
Súčinnosť tretích osôb


(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.


Betka tu nie je uvedené presné znenie zákona. Síce to veľmi nezmení význam ale čiastočne áno.

Ja to čítam takto:
PO má príjmy z podnikateľskej činnosti, vyplácanie podielov spoločníkom patrí tiež do jej činnosti, daň nezráža(je to oslobodené a ak by aj nebolo tak by daň platila FO-spoločník). Teda je povinná oznámiť tieto platby na DÚ. Ako dôvod uvedie podiel na HV. Povinnosť splnená a zhasla fajka.
To že ten paragraf je dosť "šikanujúci" normálnych podniakteľov s tým samozrejme súhlasím. Dobrá vec je, že od 1.1.2012 to už z toho zákona vypadlo, ak to zase medzitým neznovelizujú.:eek:
Ajuška
01.02.11,13:21
Toľko som na to myslel, že sa mi podarilo sa mi prespať termín :)
Nemá prosím niekto skúsenosti s podaním hlásenia po termíne? Resp. čo je horšie - podať o pár dní neskôr alebo nepodať vôbec?
...na prvý pohľad to vyzerá rovnako = nesplnil si si včas povinnosť (v oboch prípadoch)... v tejto rebuplike vyjde poctivec za blbca... v zmysle toho, by som ja v danej situácii hlásenie po termíne nepodávala... ak sa k nesplneniu povinnosti prepracuje kontrola, znenie § "môže uložiť pokutu" sa od ich nálady zmení na "ukladá"... a celý ten čas môžeš kľudne spávať... ;):--- ...oneskoreným podaním zbytočne vyburcuješ ich horlivosť... (ja viem... sproste to vyzerá, ale bohužiaľ tak to funguje) ...sa rozhodni sám, ktorou cestou sa vydáš...:rolleyes:...
marjankaj
01.02.11,13:30
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Všetci dávajú na vyjadrenie drsr ohľadom dividend, že treba oznámiť, niektorí si myslia, že majú bonzovať cestovné.
Teraz vám dám ABSURDUM, čo je úplne totožné s týmto ponímaním, a je to detto príklad.

Príklad.
FO, kt. má príjmy z podnikania, poskytla v hotovosti platbu svojmu zamestnancovi vo výške 5 tis. € na nákup PHM, na nákup ......., preddavok na nákup nejakého auta. Podľa všetkých výkladov k uvedenému par. by táto PO alebo FO mala nabonzovať i tohto zamestnanca, lebo voči nemu uskutočnila platbu.

A povedzte mi, že sa mýlim. Je to detto ako dividendy, ako cesťáky. Tejto osobe môžem poskytnúť platby na nákup drobného majetku počas roka aj vo výške 100 tis. €. To mám bonzovať? Veď som voči nemu uskutočnila platbu v hotovosti, jemu som dala peniaze, od neho mám podpis, že prevzal.

A ešte by som na neho dal trestné oznámenie za spreneveru, lebo ich určite nepoužil na daný účel, nakoľko na doklade o zaplatení toho auta určite nebude figurovať jeho meno, ale názov firmy(FO).
veronikasad
01.02.11,14:03
Ahojte,
dostala som dnes "hubovú polievku" s odporúčaním naštudovať si zákon o správe daní. Poslala som bonzák na DU (s kopiou dodávatelovi), ktorý dodáva tovar na dobierku - platba v hotovosti, ale nie priamo dodávatelovi, ale prepravnej službe.
Hlásiť alebo nehlásiť na DU takéto platby ? Stanovená suma bola prekročená ...
zk24
01.02.11,14:06
Islo o fyzicku osobu? Ak ano, ja by som hlasila. Ja som bonzak :D
veronikasad
01.02.11,14:08
Islo o fyzicku osobu? Ak ano, ja by som hlasila.
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...
marjankaj
01.02.11,14:10
Ahojte,
dostala som dnes "hubovú polievku" s odporúčaním naštudovať si zákon o správe daní. Poslala som bonzák na DU (s kopiou dodávatelovi), ktorý dodáva tovar na dobierku - platba v hotovosti, ale nie priamo dodávatelovi, ale prepravnej službe.
Hlásiť alebo nehlásiť na DU takéto platby ? Stanovená suma bola prekročená ...

A čo sa stalo?:confused:
Žiaden zákon nezakazuje ak urobíš niečo naviac.:cool:
zk24
01.02.11,14:10
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...

Ja by som ale hlasila toho, kto bol na PPD uvedeny ako prijimatel. Teda predpokladam, ze nejaky PPD od nich mas - a to bude bud prepravna sluzba alebo dodvatel.
marjankaj
01.02.11,14:13
Ano, išlo o FO. Ale p. účtovníčka žiadala odomňa pokladničný doklad, že platbu prijala ...

A načo je to pani účtovníčke? Ty si peniaze vyplatila v hotovosti, tak si si splnila povinnosť(aj blbá povinnosť je povinnosť, ak je to podľa zákona).
Ona má peniaze a ty zase doklad. Nech sa neobáva, že by jej niekto neuznal príjmy.
veronikasad
01.02.11,14:15
A čo sa stalo?:confused:
Žiaden zákon nezakazuje ak urobíš niečo naviac.:cool:
s tým súhlasím, neriešim môj vzťah s DU. P. účtovníčka firmy dodávatela sa zrejme bojí daňovej kontroly.

Potrebujem argumenty, ak mi táto povinnosť vyplýva zo zákona. Slúbila som jej odpoveď z DR SR (nechce sa mi písať).
zk24
01.02.11,14:16
A načo je to pani účtovníčke? Ty si peniaze vyplatila v hotovosti, tak si si splnila povinnosť(aj blbá povinnosť je povinnosť, ak je to podľa zákona).
Ona má peniaze a ty zase doklad. Nech sa neobáva, že by jej niekto neuznal príjmy.

Len si mylsim ze problem je ten, ze ako prijimatel je na PPD uvedena dopravna spolocnost, a nie dodavatel tovaru. tipujem ze Veronikasad nahlasovala dodavatela tovaru. Mozno prepravna spolocnost prevezme hotovost a vlozi dodavatelovi tovaru na bankovy ucet, a preto tohto dodavatela tovaru nenahlasovat.

Moj skromny, praxou nepodlozeny nazor :D
veronikasad
01.02.11,14:16
Ja by som ale hlasila toho, kto bol na PPD uvedeny ako prijimatel. Teda predpokladam, ze nejaky PPD od nich mas - a to bude bud prepravna sluzba alebo dodvatel.
príjm.doklad mám, ale od prepravnej služby, ktorá prijala peniaze v mene dodávatela a zrejme mu to posiela na účet.
Betina2
01.02.11,14:20
Ak platím dobierku na pošte, na šeku mám uvedeného ako príjemcu toho konkrétneho dodávateľa. Poštu nenahlasujem, ale jeho. To isté by som robila aj v tomto prípade. Podľa mojej skúsenosti na doklade od kuríéra ako príjemcu síce mám uvedenú prepravnú spoločnosť, ale ja som ich vyplatila v prospech dodávateľa. Aj pri likvidácií záväzku sa mi do pokladničného dokladu preklopí ako príjemca daný dodávateľ, nie ten kuriér. Ten tie peniaze predsa odovzdá tomu dodávateľovi, neviem aký majú systém, či to mesačne zúčtujú a pošlú na účet alebo ako...ale pre mňa je dôležité, že ja som platila v prospech dodávateľa v hotovosti. A daná pani účtovníčka nech nič od Teba nežiada. Ak to má ona podchytené v účtovníctve, tak nemusí sa ničoho obávať ani v prípade kontroly.
zk24
01.02.11,14:21
Ja by som nahlasila toho kto je uvedeny na PPD. Ak dodavatel tovaru vystavil PPD a iba ho dopravnou spolocnostou poslal aj s tovarom, tak potom je na PPD uvedeny dodavatel a podla mna nahlasenie bolo spravne.

Ak je na PPD uvedene meno prepravcu (a sucasne je FO), tak nahlasit prepravcu.

A p.uctovnicke z firmy dodavatela by to malo byt aj tak uplne jedno. Ak jej to nie je, tak nieco skryva ;)
marjankaj
01.02.11,14:21
s tým súhlasím, neriešim môj vzťah s DU. P. účtovníčka firmy dodávatela sa zrejme bojí daňovej kontroly.

Potrebujem argumenty, ak mi táto povinnosť vyplýva zo zákona. Slúbila som jej odpoveď z DR SR (nechce sa mi písať).

Už s tým neurobíš nič. Je to podané. Ak by si jej ten doklad dala, tak by im tá kontrola neprišla? Veď nech prejdú na štandartný spôsob úhrady bankovým prevodom.
veronikasad
01.02.11,14:36
Už s tým neurobíš nič. Je to podané. Ak by si jej ten doklad dala, tak by im tá kontrola neprišla? Veď nech prejdú na štandartný spôsob úhrady bankovým prevodom.
Janko, to isté som jej povedala. Ide o klienta, ktorý nemá žiadne neuhradené záväzky, naozaj nie je problém v platení.
Volala som správkyňu dane dodávateľa a dohodla som sa s ňou, že pošlem na DU "dodatok", že ide o tovar na dobierku a euráčiky boli vyplatené prepravnej službe.
luciana1
04.02.11,21:01
SZČO kúpila osobné auto od predajcu značky, zaplatila v hotovosti Euro 60 000,-- /20 000,-- vlastné eura + 40 000,-- úver/, cez PPD, musí to hlásiť na DÚ? Až teraz som to zistila a ohlásené to nie je. Ale predajca je PO, tak asi nie, či???
marjankaj
04.02.11,21:05
SZČO kúpila osobné auto od predajcu značky, zaplatila v hotovosti Euro 60 000,-- /20 000,-- vlastné eura + 40 000,-- úver/, cez PPD, musí to hlásiť na DÚ? Až teraz som to zistila a ohlásené to nie je. Ale predajca je PO, tak asi nie, či???

Komu vyplatila peniaze? FO alebo PO?
luciana1
04.02.11,21:06
vyplatila to PO, ale cez PPD
veronikasad
04.02.11,21:07
vyplatila to PO, ale cez PPD
prečítala si si názov tejto témy ?
luciana1
04.02.11,21:10
áno, len ma zmiatlo to, že to bolo vyplatené v hotovosti. Ospravedlňujem sa, ak to bola nemiestná otázka.
veronikasad
04.02.11,21:12
áno, len ma zmiatlo to, že to bolo vyplatené v hotovosti. Ospravedlňujem sa, ak to bola nemiestná otázka.
Nebola to nemiestna otázka. Nahlasujú sa platby fyzickým osobám, vyplatené v hotovosti (bodka).
luciana1
04.02.11,21:13
Ďakujem
usko 1
21.02.11,10:34
Prosím o radu:
Až teraz som prišla pri účtovaní nato, že som nespnila "bonzáka" za r.2010. Čo teraz, aké sú sankcie, máte skúsenosti? Nechať to radšej tak?. Ďakujem
Tweety
21.02.11,10:35
Prosím o radu:
Až teraz som prišla pri účtovaní nato, že som nespnila "bonzáka" za r.2010. Čo teraz, aké sú sankcie, máte skúsenosti? Nechať to radšej tak?. Ďakujem
Svoju povinnosť si splni, hoci aj dodatočne. Zatiaľ DÚ nikoho nepokutoval.
usko 1
21.02.11,10:42
Ďakujem pekne, odľahlo mi. Pekný deň
Llívia
21.02.11,11:15
V prípade, že bola nahlásená nižšia suma, než bola skutočne vyplatená FO, treba poslať opravené hlásenie?
Tweety
21.02.11,11:16
V prípade, že bola nahlásená nižšia suma, než bola skutočne vyplatená FO, treba poslať opravené hlásenie?
Ja by som poslala správne, s tým, že by som sa v liste odvolala na to prvé.
Tamila
21.02.11,11:17
Ja už som tak urobila pred rokom - dopísala som do hlavičky dodatočné a za niesla na DÚ. Zobrali bez problémov.
Llívia
21.02.11,11:54
OK, pošlem teda dodatočné.

MT: Nemala by sa táto téma skôr volať: Hlásenie platieb FYZICKÝM OSOBÁM?
Tweety
21.02.11,12:26
Nie nemala, pretože to nehlásime FOsobám, ale FOsoby hlásime DÚ.

--------------------------------------------------------------------------------
Llívia
21.02.11,12:30
Sú to platby, ktoré boli vyplatené fyzickýM osobáM.
Keby som nevedela, o čo ide, tak podľa názvu usúdim, že to je nejaká povinnosť daná len fyzický osobám (nie aj PO) - len fyzické osoby hlásia nejaké svoje platby.
Aj v zákone o správe daní je napísané:
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej9) alebo inej zárobkovej činnosti10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň..

V podstate je to jedno, veď vieme, wo co go. :D:)
waitinka7
22.02.11,09:01
Dobrý deň,
prečítala som niekoľko príspevkov v tejto téme, lebo ma zaujala...ale ja vobec neutším, o čom sa tu píše. Moze mi to niekto vysvetlit, o čo sa jedna - ked sa majú hlásiť platby FO? Aké platby? Za čo? Ja tomu vobec nerozumiem, s niečim takym sa vobec nestretavam. Dakujem za objasnenie, vazne som z toho jelen.
AnnaK
22.02.11,13:11
[QUOTE=marjankaj;1640400]Betka tu nie je uvedené presné znenie zákona. Síce to veľmi nezmení význam ale čiastočne áno.

PO má príjmy z podnikateľskej činnosti, vyplácanie podielov spoločníkom patrí tiež do jej činnosti, daň nezráža(je to oslobodené a ak by aj nebolo tak by daň platila FO-spoločník). Teda je povinná oznámiť tieto platby na DÚ. Ako dôvod uvedie podiel na HV. Povinnosť splnená a zhasla fajka.
To že ten paragraf je dosť "šikanujúci" normálnych podniakteľov s tým samozrejme súhlasím.

Až teraz som sa dostala k tejto diskusii a prečítala som si aj príspevky v inak nazvanej téme o tejto problematike, ktorá je už uzavretá. Zatvorila som poradu a pokúšala som sa robiť niečo iné, ale som taká dopálená, že mi to nedalo znova sa sem vrátiť. Úplne súhlasím s tým, čo píše Janka (alebo Betka?).
Je úžasné, ako sa dokážeme správať servilne. Štátni úradníci len si nás šikanujte. A že to nemá logiku? Nevadí, veď my sa tak radi správame nelogicky a radšej čušíme a posielame zbytočné hlásenia, akoby sme sa bránili s použitím zdravého rozumu. A prečo by sme robili niečo, čo by možno pomohlo aj iným. Som presvedčená, že práve pre tieto vlastnosti, ktoré som vymenovala, je na Slovensku také znenie bonzáckeho paragrafu, aké je (a nielen tohto paragrafu). A v Čechách je práve preto znenie podobného paragrafu také, ako citoval Štefan. Tiež sa snažím asi ako väčšina ustriehnuť a stíhať všetky povinnosti, ale odmietam robiť veci, ktoré sú v rozpore so zdravým rozumom.
Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.
AnnaK
23.02.11,19:06
[Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.[/QUOTE]

Ešte som k tomu zabudla dodať dôležitú vec, že vyplatené podiely na zisku spoločníkovi sa oznamujú na daňový úrad ako jeden z povinných údajov v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky. Aký je teda dôvod oznamovať to 2 krát? Na tomto krásne vidieť, aké je dôležité správne sformulovať dopyt na DÚ a uviesť tam podrobne konkrétne údaje, aby bolo možné odpoveď správne pochopiť.
M0NIKA
04.03.11,09:50
Prosím, máte niekto skúsenosť s "postihmi" za nepodanie alebo neskoré podanie bonzáku?
grammatika
04.03.11,11:53
[Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.
Ešte som k tomu zabudla dodať dôležitú vec, že vyplatené podiely na zisku spoločníkovi sa oznamujú na daňový úrad ako jeden z povinných údajov v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky. Aký je teda dôvod oznamovať to 2 krát? Na tomto krásne vidieť, aké je dôležité správne sformulovať dopyt na DÚ a uviesť tam podrobne konkrétne údaje, aby bolo možné odpoveď správne pochopiť.

firma vo svoje závierke -to oznamuje na svoj DÚ.
Bonzákmi sa oznamuje na DU, prislúchajúcemu príjemcovi platby.
Jara
21.03.11,22:23
Prosím Vás o odpoveď. Nechcem otvárať novú tému a hľadala som na Porade, ale nenašla som konkrétnu odpoveď, takže som to zaradila tu. Neviem či podať DP z príjmu za svoju mamičku, nakoľko otec zomrel a ona zdedila druhú polovicu bytu, ale je o tom zatiaľ len notárska zápisnica a nemá ešte rozhodnutie súdu. Mamička je poberateľkou starobného dôchodku, v byte žije viac ako 5 rokov, takže je od dane oslobodená, ide mi len o to, či mám na základe rozhodnutia rozhodnutia notárky, ktoré prebehlo ako dedičské konanie a ona zdedila na základe tejto zápisnice druhú polovicu bytu /sumu by som mohla uviesť na základe znaleckého posudku ktorý bol pri prejednaní z dedičstva notárke doložený/ alebo nepodávať DP vôbec?
Teda prosím Vás, podávať DP alebo to vôbec nemusím... Ďakujem za každú radu.
beroun
21.03.11,23:22
Z titulu nadobudnutia dedičstva žiadne daňové priznanie k dani z príjmov nepodávajte!!!
Len sa rieši daň z nehnuteľností. (30-dní oznamovacia povinnosť + do 31.01.nasledujúceho roka DPkDzN). Aktuálny rok v ktorom došlo k zmene zostávava tak ako bol k 01.01..
Tie veci čo vo Vašom príspevku spomínate sa týkajú až toho, keby ste predmetný byt predávali. Ale to je zrejme "hudba budúcnosti ak vôbec".
Len poznámka: od 01.01.2011 pri predaji bytu nadobudnutom po 01.01.2011 nie je podstatné, koľko rokov v ňom žije, ale koľko rokov ho vlastnila. Pri dedení v priamom rade a manželmi sa započítava tiež doba vlastníctva bytu poručiteľa.
Jara
22.03.11,12:56
Ďakujem beroun, tak som si to aj myslela, ale som veľmi vďačná za utvrdenie. Pekný dník
AnnaK
28.03.11,07:12
firma vo svoje závierke -to oznamuje na svoj DÚ.
Bonzákmi sa oznamuje na DU, prislúchajúcemu príjemcovi platby.

Správny postreh.

Ale je tu predsa jeden podstatný rozdiel. Bonzákmi sa oznamuje ten, ktorému som zaplatila a nezdanila a daňový úrad o ňom nevie. Ak by som to neoznámila, prišlo by sa na to až pri kontrole mojich daní.
Pri výplate podielov na zisku DÚ vie veľmi dobre, komu boli vyplatené, lebo majú môj výpis z obchodného registra, kde je presná adresa spoločníkov.
truch
09.08.11,10:52
Dnes som mala telefonát z DÚ. Pre istotu som v januári nahlásila aj spoločníkov, lebo im boli minulý rok vyplatené podiely zo zisku.
Bolo mi povedané, že som ich hlásiť nemala, takže teraz musím poslať storno hlásenia.
Takže aj keď boli vyplatené v hotovosti nemajú sa vraj hlásiť:(
zk24
09.08.11,10:54
To co nepodlieha dani z prijmov som nenahlasovala.

Ale akoze poslat storno hlasenia?????
truch
09.08.11,15:07
To co nepodlieha dani z prijmov som nenahlasovala.

Ale akoze poslat storno hlasenia?????

Tu na porade sme debatovali, čo bonznúť a čo nie. Radšej som nahlásila, že spoločníci dostali podiely na zisku, ako by sme mali dostať pokutu.
http://www.porada.sk/1640400-post65.html
http://www.porada.sk/1637568-post28.html
Správkyňa dane si tiež nebola istá, či je to potrebné hlásiť,tak sa šla spýtať kontrolórov a tí jej povedali, že ak nepodliehajú zdaneniu nemajú sa hlásiť. Takže teraz mám napísať list, v ktorom požiadam o zrušenie podaného hlásenia o platbách FO.
zk24
09.08.11,15:09
a nemozu to hlasenie jednoducho ti vratit? musis posielat storno? To sa mi zda uz prehnane byrokraticke... ked spravis nieco nad ramec povinnosti... ked prilozim k uctovnej zavierke navyse nejake tlacivo tiez nemusim posielat storno tlaciva....

sa mi to zda trosku prehnane z ich strany teraz
Paula
09.08.11,15:25
Aby sa človek tešil, že niečo navyše vykonané nestrčili do "zákona" pokút :cool:.
truch
09.08.11,19:26
Vždy je to ten lepší prípad, napíšem papier a mám pokoj. Keby mi dali pokutu , riadne mastnú, že som nepodala, keď som mala, to by bolo podstatne horšie:)
zk24
09.08.11,19:29
Vždy je to ten lepší prípad, napíšem papier a mám pokoj. Keby mi dali pokutu , riadne mastnú, že som nepodala, keď som mala, to by bolo podstatne horšie:)

Horsie by bolo keby si dostala pokutu za to ze si podala navyse :D

Mozno maju nariadenie preskumat vsetky podane hlasenia a preto potrebuju storno k tvojmu hlaseniu. O com silne pochybujem, lebo urcite maju dolezitejsiu pracu ....

Mozno si len narazila na iniciativnu danovacku. Ja som mala vzdy pocit ze ich to skor otravuje ze to vobec podavame, a ze si to ani necitaju
truch
09.08.11,19:35
Horsie by bolo keby si dostala pokutu za to ze si podala navyse :D

Mozno maju nariadenie preskumat vsetky podane hlasenia a preto potrebuju storno k tvojmu hlaseniu. O com silne pochybujem, lebo urcite maju dolezitejsiu pracu ....

Mozno si len narazila na iniciativnu danovacku. Ja som mala vzdy pocit ze ich to skor otravuje ze to vobec podavame, a ze si to ani necitaju

Práve že mi hovorila, že to nahráva do systému a kontrolou zistila, že mnou nahlásený spoločník, / ktorý patrí do jej agendy/ nepodal daňové priznanie.
zk24
09.08.11,19:37
Práve že mi hovorila, že to nahráva do systému a kontrolou zistila, že mnou nahlásený spoločník, / ktorý patrí do jej agendy/ nepodal daňové priznanie.

Tak zhoda nahod ze zrovna patri pod tu istu danovacku.... Zatial som sa stretla s tym ze PO a FO maju agendy na "inych poschodiach" :D , a tak prepojeni su asi neni :D
truch
09.08.11,20:09
My ako firma máme inú správkyňu, toto mi volala správkyňa pre FO, mala len jedného z mojich troch bonznutých, vraj tí dvaja jej nepatria, že ona má len FO na písmeno K:)
marjankaj
09.08.11,20:55
Práve že mi hovorila, že to nahráva do systému a kontrolou zistila, že mnou nahlásený spoločník, / ktorý patrí do jej agendy/ nepodal daňové priznanie.

A keby podal DP a tú sumu tam samozrejme neuviedol, tak by to bolo v najlepšom poriadku. Že to nemá uvedené v DP by zistili až po daňovej kontrole.
Veď v tom bonzáku sa má uvádzať aj dôvod vyplatenia sumy.
Horšie by bolo, keby pri kontrole u teba zistili, že si si nesplnila oznamovaciu povinnosť podľa §32 ods.4 a vyrúbili ti pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
Sú schopní všetkého. Už tu bol jeden prípad 13 pokút za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
http://www.porada.sk/t96387-13-pokut-za-jedno-danove-priznanie.html
marjankaj
10.08.11,11:10
Najlepšie je nekomplikovať si to a takéto platby nevyplácať v hotovosti. Veď má skoro každý účet v banke. A čo ide cez banku, to sa nahlasovať nemusí.
kampari
07.12.11,18:20
Ahojte...
no ja by som sa chcela uistiť....keď sme sro-čka, nakupujeme tovar od SZČO (FO), kt. je platcom DPH a faktúru mu zaplatíme v hotovosti o 2 - 3 dni (celková suma s dph).....aj toto treba nahlasovať ako to "hlásenie platieb fyzick.osôb" ... táto téma mi je nejako nesympatická....
Ďakujem
Mila123
07.12.11,18:21
áno, aj toto musíte nahlasovať.....
kampari
07.12.11,18:56
Aha.....to znamená, že do 30 januára 2012, keď mi suma u toho živnostníka presiahne 3319€ za rok, tak ho mám nahlásiť, áno?
A keď som to za rok 2010 neurobila a mám taký pocit, že ani kolegyňa predo mnou si na tom nedala záležať... dohlásiť nejako dodatočne, či radšej to nechať tak a neriskovať pokutu?
Dakujem
Mila123
07.12.11,18:58
ej, nepostrehla si....termín 31 03 2012
a suma nad 5000 €
pokuta, resp. sankcia za nepodanie, resp. omeškanie toho udania, môže ale nemusí DÚ sankcionovať.....ja by som to neriskovala....
AnnaK
07.12.11,19:24
Aha.....to znamená, že do 30 januára 2012, keď mi suma u toho živnostníka presiahne 3319€ za rok, tak ho mám nahlásiť, áno?
A keď som to za rok 2010 neurobila a mám taký pocit, že ani kolegyňa predo mnou si na tom nedala záležať... dohlásiť nejako dodatočne, či radšej to nechať tak a neriskovať pokutu?
Dakujem

Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z.

Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, 136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

Pokuta za nepodanie oznámenia je správny delikt, za ktorý je správca dane povinný uložiť pokutu (nie môže). Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je najmenej 30 eur až do výšky 3000 eur.
kampari
07.12.11,19:27
Ďakuje Ti Mila123...............
Asi som si teraz prečítala starší článok......som teraz nahnevaná sama na seba, ale je to tak, keď som vo firme "3v1" a na čítane zákonov mi neostáva čas...
Mila123
07.12.11,19:29
AnnaK.....
nebudem sa s Tebou tu prieť, či môže či nemôže dostať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti....dnes som bola na školení na metodička z DÚ nás informovala, že toto je v zákone ošetrené (do konca roka 2011) nemá povinnosť, ale iba môže udeliť sankciu.....
zk24
07.12.11,19:45
Jedna hovoríte za rok 2011 a druhá za rok 2012..
Mila123
07.12.11,19:49
Jedna hovoríte za rok 2011 a druhá za rok 2012..

:D:D:D
kampari
07.12.11,19:51
Zk24.....
"Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z."
to znamená, že sa to bude vzťahovať na rok 2012, ktorý ak budem musieť, tak ohlásim do 31.03.2013......alebo sa to už fakt vzťahuje, aj ten limit nad 5000€, aj na rok 2011?....
kampari
07.12.11,19:53
Ja neviem, radšej by som teda asi mala aspoň za ten rok 2010 dohlásiť? možno budú mať dobrú náladu a nič neudelia...........ale niekde som tu čítala niekoho názor, že radšej nie, aby sme ich "neprebrali k činu"
lolo100
07.12.11,19:59
Podľa DÚ BA IV pre rok 2011 platí hranica 3 319 EUR, s termínom ohlásenia do konca januára 2012 a samozrejme v listinnej podobe.
Mila123
07.12.11,20:04
1,neveriaci Tomášovia, nech si prečítajú zákon.....
2,a tým, ktorým sa nechce, na porade sa to rozoberalo asi pred týždňom...
3,a ešte jedna možnosť napíšte si dotaz na drsr.sk, odpovedajú veľmi rýchlo......
a ešte k tej listinnej forme, ak už máte dohodu vybavenú s DÚ, žiadne listiny, aj toto pôjde v elektronickej podobe....(všetko už iba elektronicky)
kampari
07.12.11,20:11
Ďakujem za príspevky.........
AnnaK
07.12.11,20:41
AnnaK.....
nebudem sa s Tebou tu prieť, či môže či nemôže dostať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti....dnes som bola na školení na metodička z DÚ nás informovala, že toto je v zákone ošetrené (do konca roka 2011) nemá povinnosť, ale iba môže udeliť sankciu.....

Veď práve. Túto povinnosť budeme plniť až v roku 2012, kedy už bude platiť nový daňový poriadok a teda aj nové pokuty. V tomto som si úplne istá.

Čo sa týka udelenia sankcií, bola som na školení minulý týždeň a prednášajúca nás upozornila na to, že podľa nového daňového poriadku pokutu správca dane musí uložiť, môže však povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu.

Čím som si nie úplne istá, je termín a výška hotovostných platieb. V prechodných ustanoveniach je ale napísané, že ak fyzickej alebo právnickej osobe vznikla registračná alebo oznamovacia povinnosť pred 1. januárom 2012 (sú to podľa mňa aj hotovostné platby za rok 2011) a táto registračná a oznamovacia povinnosť nebola do 31. decembra 2011 splnená, na postup sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. januára 2012 a ustanovenia daňového poriadku prvýkrát od 1. januára 2012. Takže ako to má byť správne? Asi ozaj pomôže iba dopyt na drsr, aby sme to mali na papieri.
ego.mc
08.12.11,10:10
Oznamovacia povinnosť hlásenia hotovostných platieb za rok 2011 určite nemôže vzniknúť pred 1.1.2012, keďže vzniká za celý kalendárny rok. Takže si myslím, že sa na ňu toto prechodné ustanovenie nevzťahuje.
lolo100
08.12.11,10:46
Možno ešte ani na DÚ nebudú vedieť, pretože 6.12.2012 mi na DÚ BA IV povedali že platí hranica 3 319,39 € (viď príspevok #129) a do konca januára.
jeso
09.12.11,06:06
na školení bolo povedané, že suma 5 000 Eur a termín do 31.marca roka nasledujúceho po roku v ktorom bola úhrada uskutočnená je už aj za rok 2011
AnnaK
05.01.12,09:28
Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z.

Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, 136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

Pokuta za nepodanie oznámenia je správny delikt, za ktorý je správca dane povinný uložiť pokutu (nie môže). Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je najmenej 30 eur až do výšky 3000 eur.

Posielam vyjadrenie finančného riaditeľstva zo dňa 4.1.2012. Takže definitívne vyjadrenie: za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
A neoznamujú sa príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.107125
marjankaj
05.01.12,09:39
Posielam vyjadrenie finančného riaditeľstva zo dňa 4.1.2012. Takže definitívne vyjadrenie: za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
A neoznamujú sa príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.107125

No ak napríklad kúpim auto v hotovosti of fyzickej osoby, tak ako mám vedieť, či ide o zdaniteľný príjem, alebo či je to oslobodené.:eek:
Mám si od neho pýtať čestné prehlásenie?:confused:
zk24
05.01.12,09:44
predava to ako podnikatel alebo ako nepodnikatel? Uviedol na KPZ ico?
marjankaj
05.01.12,09:47
Veď to je jedno. Ak ukončil podnikanie, tak do 5 rokov predaj auta nie je oslobodený od dane z príjmu.
A pre zaradenie auta do obchodného majetku nie je povinné mať v TP IČO. Alebo po novom áno?
zk24
05.01.12,12:00
Asi máš pravdu. Ja by som nahlásila. Zákon nezakazuje poslať aj za iné, prikazuje poslať za to a to. Radšej by som poslala list navyše ako menej.
Žabinka
16.01.12,10:35
Problematikou oznamovacej povinnosti pri kúpení auta od FO-občana som sa aj ja zaoberala, tu je odpodeď z drsr, týka sa síce ešte starého zákona, ale myslím, že v princípe je to to isté:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, právnické a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3 319,39 eura za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. Oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Podľa uvedeného ustanovenia zákona, ak daňový subjekt, ktorým je právnická osoba, vykonal platbu fyzickej osobe, za nákup staršieho automobilu a platba presiahla sumu 3 319,39 eura za kalendárny rok, je povinný oznámiť túto platbu miestne príslušnému správcovi dane. Ustanovenie § 32 ods. 5 zákona o správe daní nerozlišuje, či fyzická osoba - nepodnikateľ je alebo nie je povinná predmetný príjem zdaniť.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Firma s.r.o. nakupuje a predáva ojazdené osobné vozidlá, niekedy aj od občanov SR. V Zákone o správe daní a poplatkov, §32, sa hovorí v bode(5): Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3319? za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. Podľa Zákona o daní z príjmov §9 bod 1 odstavec d) sú oslobodené príjmy z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Moja otázka je: má firma oznamovaciu povinnosť podľa Zákona o správe daní a poplatkov §32, v prípade, že odkúpi osobné vozidlo od občana, ktorý podľa Zákona o dani z príjmov nemá povinnosť tento predaj zdaniť?
Ďakujem Vám za odpoveď.
Žabinka
16.01.12,10:53
Mňa by v tejto súvislosti ešte zaujímalo, kde pošlem Oznámenie platieb fyzickým osobám, na adresu Podateľne Finančného riaditeľstva SR – Banská Bystrica, alebo na moju pobočku vo Zvolene?
Janinkaaa
16.01.12,11:02
V roku 2011 SRO predala osobný automobil FO. Po týždni nám FO automobil vrátila. My sme tejto FO vrátili celú sumu v hotovosti.
Ide o 6800,00 EUR.

Je povinnosťou SRO nahlásiť túto osobu ?
Ďakujem.
Rozalka
16.01.12,18:14
Mňa by v tejto súvislosti ešte zaujímalo, kde pošlem Oznámenie platieb fyzickým osobám, na adresu Podateľne Finančného riaditeľstva SR – Banská Bystrica, alebo na moju pobočku vo Zvolene?
Poštou na Daňový úrad BB, osobne na pobočku ZV, list adresovať DÚ BB.
Žabinka
16.01.12,18:21
Poštou na Daňový úrad BB, osobne na pobočku ZV, list adresovať DÚ BB.
Rozalka, ďakujem.
Janinkaaa
17.01.12,10:28
V roku 2011 SRO predala osobný automobil FO. Po týždni nám FO automobil vrátila. My sme tejto FO vrátili celú sumu v hotovosti.
Ide o 6800,00 EUR.

Je povinnosťou SRO nahlásiť túto osobu ?
Ďakujem.

Neporadíte ?
Tweety
17.01.12,10:42
Neporadíte ? Nie. Nie, ako nemá povinnosť. Nejako to zblblo pri citácií príspevku.
zk24
17.01.12,10:56
"Neporadíte - NIE" alebo "Je povinnosťou SRO nahlasit tuto osobu - NIE" ? :)
Janinkaaa
18.01.12,12:40
Nie. Nie, ako nemá povinnosť. Nejako to zblblo pri citácií príspevku.

Ďakujem Tweety.
Len nerozumiem tvojej odpovedi.
Má či nemá povinnosť SRO nahlásiť FO ?
Ďakujem za trpezlivosť.
Tweety
18.01.12,12:43
Ďakujem Tweety.
Len nerozumiem tvojej odpovedi.
Má či nemá povinnosť SRO nahlásiť FO ?
Ďakujem za trpezlivosť. Veď mám v príspevku, že nemá povinnosť.
Janinkaaa
18.01.12,12:44
Veď mám v príspevku, že nemá povinnosť.

Ďakujem !!!!!
tinkas
18.01.12,20:01
ahojte...čižč hlásenie za rok 2011 sa riadi už podla nových pravidiel a povinnost nahlásiť je do 31.03.2012 alebo ešte do 31.01.2011?
Mila123
18.01.12,20:02
do 02 04 2012 a suma nad 5 000 €,,,,,,
truch
18.01.12,20:05
ahojte...čižč hlásenie za rok 2011 sa riadi už podla nových pravidiel a povinnost nahlásiť je do 31.03.2012 alebo ešte do 31.01.2011?
podľa nových preposielam odpoveď DRSR od poraďačky mlyn 16
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif

https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
S účinnosťou od 1.1.2012 je registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov upravená v novelizovanom ustanovení § 49a zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Z ustanovenia §49a ods.8 ZDP vyplýva, že fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
Nakoľko zákon č.563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) účinný od 1.1.2012 neupravuje problematiku registračnej a ani oznamovacej povinnosti daňových subjektov, preto daňovník -vyššie uvedená fyzická alebo právnická osoba pri plnení si svojej oznamovacej povinnosti uplatní postup podľa § 49a ods.8 ZDP, a to oznámenie o vykonaní úhrady zdaniteľného príjmu v hotovosti za rok 2011 je povinná zaslať správcovi dane v lehote do 31.marca 2012.
Nakoľko v nadväznosti na § 2 písm.h) ZDP je na účely tohto zákona zdaniteľným príjmom len príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane ani medzinárodnej zmluvy, preto oznamovacia povinnosť podľa § 49a ods.8 ZDP vzniká len v prípade uskutočnenia úhrady zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe.
Ak sa teda uskutočnila úhrada príjmu v hotovosti, ktorý podľa zákona o dani z príjmov nie je predmetom dane, v takomto prípade oznamovacia povinnosť podľa § 49a ods.8 ZDP nevzniká.

I.Hulinová
oddelenie podporných služieb
FR SR
Betina2
19.01.12,06:28
Kedy sa už konečne poučia napr.od Čechov a jasne v zákone vymenujú, čo všetko treba nahlasovať? Pre pár dňami niekto prikladal vyjadrenie iného pracovníka drsr, že ak kúpia v hotovsti napr.auto od FO nepodnikateľa, či to majú nahlasovať a odpoved bola že áno....no tak si teraz vyberte.....
Osobne nahlasujem lba zdaniteľné príjmy (teda žiadne vrátenie dotácie pokladne, bezúročnej pôžičky, vyplatenie záloh na nákup zamestnancovi......) a prikláíňam sa k názoru, že aj nákup auta za hotové aj od nepodnikateľa (nepoznáme históriu používania toho auta, či kedysi a v akých lehotách bolo či nebolo používané na podnikanie, nevieme či je alebo nie je to konkrétne auto predmetom dane a ani nie je v našich silách a kompetenci zisťovať to v takom prípade......- vlani som jedného človeka takto nahlásila a nič nenamietali na DU) Lepšie uviesť ako neuviesť, ale všetko s rozvahou a čistým rozumom, no tak, aby to zákonu neodporovalo.
truch
19.01.12,06:33
Majú sa nahlasovať iba zdaniteľné príjmy, tak ako píše Betina. Ja som vlani nahlásila vyplatenie podielov na zisku a musela som písať storno hlásenia.
Zita5
19.01.12,06:45
Kedy sa už konečne poučia napr.od Čechov a jasne v zákone vymenujú, čo všetko treba nahlasovať? Pre pár dňami niekto prikladal vyjadrenie iného pracovníka drsr, že ak kúpia v hotovsti napr.auto od FO nepodnikateľa, či to majú nahlasovať a odpoved bola že áno....no tak si teraz vyberte.....
Osobne nahlasujem lba zdaniteľné príjmy (teda žiadne vrátenie dotácie pokladne, bezúročnej pôžičky, vyplatenie záloh na nákup zamestnancovi......) a prikláíňam sa k názoru, že aj nákup auta za hotové aj od nepodnikateľa (nepoznáme históriu používania toho auta, či kedysi a v akých lehotách bolo či nebolo používané na podnikanie, nevieme či je alebo nie je to konkrétne auto predmetom dane a ani nie je v našich silách a kompetenci zisťovať to v takom prípade......- vlani som jedného človeka takto nahlásila a nič nenamietali na DU) Lepšie uviesť ako neuviesť, ale všetko s rozvahou a čistým rozumom, no tak, aby to zákonu neodporovalo.

Ja sa tiež držím hesla, že radšej nahlásiť ako nenahlásiť a aj to čo nie je hádam potrebné.
V účtovníctve JU klikám každé dodanie tovaru vyplatené FO v hotovosti ako "platba FO" . Z toho mi potom spraví hlásenie.Poslala som to na DU , len preto, lebo každá osoba či už z DU, alebo lektor má na to iný pohľad a zákon je nejednoznačný.
Napokon prišla k danému podnikateľovi daňová kontrola (mnou nahlásených položiek bolo neúrekom ) a v priebehu kontroly vytiahli toto oznámenie a povedali , že noo máme tu jednu nahlášku a ideme si skontrolovať , či máte tieto položky v príjme .To bolo v minulom roku .
Daniari sa potom na záver vyjadrili, že to ani nemuselo byť ohlásené, ale že ak to už majú, tak si to preveria :D
Tweety
19.01.12,06:54
Ja sa tiež držím hesla, že radšej nahlásiť ako nenahlásiť a aj to čo nie je hádam potrebné.
V účtovníctve JU klikám každé dodanie tovaru vyplatené FO v hotovosti ako "platba FO" . Z toho mi potom spraví hlásenie.Poslala som to na DU , len preto, lebo každá osoba či už z DU, alebo lektor má na to iný pohľad a zákon je nejednoznačný.
Napokon prišla k danému podnikateľovi daňová kontrola (mnou nahlásených položiek bolo neúrekom ) a v priebehu kontroly vytiahli toto oznámenie a povedali , že noo máme tu jednu nahlášku a ideme si skontrolovať , či máte tieto položky v príjme .To bolo v minulom roku .
Daniari sa potom na záver vyjadrili, že to ani nemuselo byť ohlásené, ale že ak to už majú, tak si to preveria :D Zitka, ja som zas tej zásady, že čo zákon nevyžaduje, to nie je potrebné robiť len tak, naviac, ani oni nič nerobia len tak naviac. Prečo by som im mala hlásiť aj to, čo nemusím, veď je to práca naviac a úplne zbytočná. Potom je v tom len zmätok.
Betina2
19.01.12,07:04
Majú sa nahlasovať iba zdaniteľné príjmy, tak ako píše Betina. Ja som vlani nahlásila vyplatenie podielov na zisku a musela som písať storno hlásenia.

Podiely na zisku len spred 2003. Inak určite nie.
marjankaj
19.01.12,07:41
Daniari sa potom na záver vyjadrili, že to ani nemuselo byť ohlásené, ale že ak to už majú, tak si to preveria :D

No možno by bolo dobré dať otázku na DÚ aby preverili, či ide o zdaniteľný príjem alebo nie. A podľa toho by som poslal to nahlásenie platieb.
Aby som nemusel zbytočne oznamovať platby.:---
Kocúrkovo.:eek:
Jana_clenka
19.01.12,10:06
...... Ja som vlani nahlásila vyplatenie podielov na zisku a musela som písať storno hlásenia.
A ja som vlani poslala dotaz na drsr a napísali, že sa malo nahlásiť :-) http://www.porada.sk/t54985-p14-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html#post1630961
(aj keď podľa mňa logiku to nemalo, no ale zákony sú nie vždy logické)
Teraz je našťastie v predmetnom paragrafe zakomponované kúzelné slovíčko "zdaniteľné" príjmy a teda sa pri takýchto jasných veciach už nemusíme trápiť ;)
Tweety
19.01.12,10:09
A ja som vlani poslala dotaz na drsr a napísali, že sa malo nahlásiť :-) http://www.porada.sk/t54985-p14-oznamenie-o-platbach-fyz-osobam.html#post1630961
(aj keď podľa mňa logiku to nemalo, no ale zákony sú nie vždy logické)
Teraz je našťastie v predmetnom paragrafe zakomponované kúzelné slovíčko "zdaniteľné" príjmy a teda sa pri takýchto jasných veciach už nemusíme trápiť ;) Veď aj predtým bolo, že príjmy, z ktorých nezrazil daň, takže logicky to boli len príjmy, ktoré podliehali dani.
atka4
23.01.12,15:09
za min. rok som posielala aj ja oznamenie aj za uvedene vyplatene podiely spolocnikov zo zisku /bolo tu niekde na porade zverejnene vyjadrenie z DR SR/, ale nic som nemusela opravovat...stornovat.
logika hovori oznamovat zdanitelne prijmy, ale......... staci uradnicky simel a problem je na svete... ked sa nam tie zakony menia ako spinave pradlo...:-(
a staci slovko a meni to podstatu...
TatianaM
26.01.12,05:59
Hlásenie platieb fyzickým osobámNa základe novely zákona o správe daní (daňový poriadok) č. 563/2009 sa povinnosť hlásenia platieb v hotovosti fyzickým osobám presúva do Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 §49a ods.8. Zároveň dochádza pri podaní k nasledovným zmenám:

Mení sa hranica sumy pre oznamovanie platieb na 5000,- EUR.


Mení sa lehota zaslania oznamovacej povinnosti - hlásenie sa podáva v lehote do 31.marca nasledujúceho roka.


Upresňujú sa údaje, ktoré má oznámenie obsahovať. V zmysle zákona oznámenie obsahuje údaje:
- výška úhrady v hotovosti,
- dátum úhrady,
- dôvod úhrady,
- identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila,
- identifikačné údaje prijímateľa úhrady.
mondes
26.01.12,20:46
Zdravím Vás. Mám na Vás otázky ohľadom hlásenia platieb FO. Ak som SZČO a pracujem na základe objednávky u inej SZČO, ktorej vystavujem faktúry a tie faktúry sú za rok 2011 v sume 8000 Eur uhradené v hotovosti, som povinná podávať hlásenie o platbách na DÚ? Resp. odkedy to platí? Už za rok 2011, alebo až od teraz, čiže od r. 2012? Vďaka.
ewita888
26.01.12,20:49
povinnosť má ten, kto ti tie euráče vyplatil..
Dáša_
26.01.12,20:50
Zdravím Vás. Mám na Vás otázky ohľadom hlásenia platieb FO. Ak som SZČO a pracujem na základe objednávky u inej SZČO, ktorej vystavujem faktúry a tie faktúry sú za rok 2011 v sume 8000 Eur uhradené v hotovosti, som povinná podávať hlásenie o platbách na DÚ? Resp. odkedy to platí? Už za rok 2011, alebo až od teraz, čiže od r. 2012? Vďaka.

ty nie si povinná - tá druhá osoba ťa nahlási na DU
Ejo
27.01.12,09:35
Dobrý deň. Ak som ako FO /kúpna zmluva bez IČO/ zakúpila osobný automobil 12.01.2011, zaplatila v hotovosti, a hneď tento deň aj preradila do podnikania, tak som povinná nahlásiť túto platbu? Veď keď som zakúpila, tak to nebolo v rámci podnikania, nie?
Ďakujem
Tweety
27.01.12,09:36
Dobrý deň. Ak som ako FO /kúpna zmluva bez IČO/ zakúpila osobný automobil 12.01.2011, zaplatila v hotovosti, a hneď tento deň aj preradila do podnikania, tak som povinná nahlásiť túto platbu? Veď keď som zakúpila, tak to nebolo v rámci podnikania, nie?
ĎakujemNie, nič nehlásiš.
Ejo
27.01.12,09:45
Takže som dobre uvažovala, že aj keď som zaplatila FO na základe kúpnej zmluve a preto, že to nebolo to v rámci podnikateľskej činnosti /potom preradené do podnikania/ tak nenehlasujem?
Ďakujem
Betina2
27.01.12,09:49
Ak si za to auto zaplatila ešte ako nepodnikateľ a následne zo svojho osobného majetku preradila do obchodného majetku, tak nenahlasuješ. Tak ako napísala Tweety. Ale musíš to mať aj doložené všetkými dokladmi (aj účtovnými.)
Betina2
27.01.12,09:53
Ale zaujíma ma, ako to máš poriešené v TP auta, lebo ak by si ho kúpila ešte ako nepodnikateľ (mimo podnikateľskej činnosti) bolo by evidované na nepodnikateľa. Ak ho nakúpiš ako podnikateľ, tak je v TP obvykle aj IČO. Ale je aj fakt, že auto môžeš mať súkromné a používať ho na podnikanie. Avšak v tvojom prípade - si auto kúpila a aj zaradila do majetku v jeden deň. Preto prízvukujem, že to treba mať riadne všetko podchytené a aj účtovne zaevidované postupne. Aj ked to bolo v jeden deň. Aj na kartu majetku musíš dať nie obstaranie kúpou, ale preradením z osobného majetku a oceniť reprodukčnou OC, na čo môže poslúžiť aj daná KP zmluva. Nesmieš obstaranie toho auta účtovať ako nákup. To je môj názor.
hanulka05
27.01.12,10:50
Musí sa nahlasovať tento prípad?

1. PO poskytne pôžičku FO v hotovosti 10000 eur
2. FO predá "vec" PO za 10000eur - nedojde k vyrovnaniu v hotovosti
3. FO a PO maju vzajomne zavazky a pohladavky, ktore sa vzajomne kryju, zapocitaju si ich a logicky nodojde k hotovostnemu vyrovnaniu
4. má povinnost PO hlasit DU tento zapocet - FO mala zdanitelny príjem vo forme zapocitania?
Tweety
27.01.12,10:56
Musí sa nahlasovať tento prípad?

1. PO poskytne pôžičku FO v hotovosti 10000 eur
2. FO predá "vec" PO za 10000eur - nedojde k vyrovnaniu v hotovosti
3. FO a PO maju vzajomne zavazky a pohladavky, ktore sa vzajomne kryju, zapocitaju si ich a logicky nodojde k hotovostnemu vyrovnaniu
4. má povinnost PO hlasit DU tento zapocet - FO mala zdanitelny príjem vo forme zapocitania?
Odpoveďou je 4x nie.
Ejo
27.01.12,11:33
Ale zaujíma ma, ako to máš poriešené v TP auta, lebo ak by si ho kúpila ešte ako nepodnikateľ (mimo podnikateľskej činnosti) bolo by evidované na nepodnikateľa. Ak ho nakúpiš ako podnikateľ, tak je v TP obvykle aj IČO. Ale je aj fakt, že auto môžeš mať súkromné a používať ho na podnikanie. Avšak v tvojom prípade - si auto kúpila a aj zaradila do majetku v jeden deň. Preto prízvukujem, že to treba mať riadne všetko podchytené a aj účtovne zaevidované postupne. Aj ked to bolo v jeden deň. Aj na kartu majetku musíš dať nie obstaranie kúpou, ale preradením z osobného majetku a oceniť reprodukčnou OC, na čo môže poslúžiť aj daná KP zmluva. Nesmieš obstaranie toho auta účtovať ako nákup. To je môj názor.

Je to presne tak ako píšete. Auto zakúpené ako nepodnikateľ - kúpna zmluva, zaplatené v hotovosti. V TP nie je IČO. V ten istý deň preradím z osobného užívania do podnikania. OC bude cena uvedená na zmluve. A IČO nie je podmienko užívania majetku v podnikaní. Ďalej je aj nahlásené na DÚ. Takže s týmito postupmi problém nie je. Len som si nebola istá, či túto platbu musím nahlásiť. Ale keď to nebolo uskutočnené v rámci podnikania, tak asi nie. Iné by bolo, keby sa to platilo z pokladnice - z podnikania a kúpa by bola na IČO. Dúfam, že uvažujem správne.
Ďakujem za odpovede.
atka4
29.02.12,15:55
Platné už re rok 2011
macelka
01.03.12,18:17
Ahojte, my sme zaplatili za službu vkladom hotovosti na podnikateľský účet dodávateľovi. Mám aj toto oznámiť?
Vďaka za pomoc.
Betina2
01.03.12,19:02
Podľa mňa nie. Nezaplatili ste priamo dodávateľovi v hotovosti, ale na jeho bankový účet, iba nie prevodom.
macelka
01.03.12,21:19
Ďakujem.
millo5
02.04.12,08:01
dobrý deň,
chcem sa opýtať, že čo by ste spravili, keď som teraz zistil že som nepodal oznámenie za r. 2008, 2010?ide iba o jedného dodávateľa so sumou 3550 eur.
radšej podať teraz a čakať že príde na základe toho kontrola? alebo nepodať?
ďakujem
Tweety
02.04.12,08:01
dobrý deň,
chcem sa opýtať, že čo by ste spravili, keď som teraz zistil že som nepodal oznámenie za r. 2008, 2009?
radšej podať teraz a čakať že príde na základe toho kontrola? alebo nepodať?
ďakujem
Radšej podať.
katkasabka
30.06.12,15:27
Dobrý už podvečer, dnes som prakticky celý deň strávila tu na porade a našla som tu a dočitala som sa všeličo. Teraz sa ešte potrebujem uistiť o podaní Hlásenia platieb - jedná sa mi o spoločníka,konateľa ktorému budú vyplatené cestovné náhrady a tiež podiel na zisku. Bude treba podať zaňho Hlásenie?

Ďakujem pekne
Tweety
01.07.12,05:57
Dobrý už podvečer, dnes som prakticky celý deň strávila tu na porade a našla som tu a dočitala som sa všeličo. Teraz sa ešte potrebujem uistiť o podaní Hlásenia platieb - jedná sa mi o spoločníka,konateľa ktorému budú vyplatené cestovné náhrady a tiež podiel na zisku. Bude treba podať zaňho Hlásenie?

Ďakujem pekne
Nie, nebude.
katkasabka
01.07.12,13:43
Ďakujem pekne Tweety.
Stále si prečítam príspevky ktoré nájdem no a potom je výsledok ten že už ani neviem kde je pravda:))

PS: Inak..máš meno mojej obľúbenej rozprávkovej postavičky:)))
Enyma
09.02.13,15:59
Ak sme auto kúpili v hotovosti 20000 € - 5,10.2012 - od s.r.o. - túto platbu nie je potrebné hlásiť ?
Mila123
09.02.13,16:06
Ak sme auto kúpili v hotovosti 20000 € - 5,10.2012 - od s.r.o. - túto platbu nie je potrebné hlásiť ?
nie, pretože sro nie je FO......
Žabinka
09.02.13,16:42
Ten názov témy je dosť zmätočný.. Lepšie a zrozumiteľnejšie by znelo Hlásenie platieb fyzickým osobám..
detektív
21.03.13,12:41
Ahojte,
prosím nahlasuje sa aj úhrada zaplatená exekútorovi-kúpa prebehla na dražbe????
Išlo o hnuteľnú vec, ktorej majiteľom bola s.r.o.

Ďakujem
Gabhus
19.11.13,14:37
Prosím, s.r.o. asi urobila chybu - podnikateľovi FO vyplatila v hotovosti 2x3600.- eur, 1x6000.- a 1x8400.- eur - každá faktúra bola na iné služby. Ale túto platbu nenahlásila. Má zmysel hlásiť túto skutočnosť teraz? Úhrady boli v roku 2012. Prosím, je to dosť zlé - myslím.....
Tweety
19.11.13,14:54
Radšej si splniť povinnosť neskôr ako vôbec.
Gabhus
20.11.13,03:27
Majka ďakujeme pekne, čiže nahlásiť treba tie dve platby nad 5000 eur, tie 3600.- eur netreba. Tak? Ozaj veľká vďaka
wirgi
20.11.13,05:28
Tie platby po 3600,00 je každá pre inú FO ? Ak je to pre tú istú ,len 2 faktúry, tak tiež musíš nahlásiť
Gabhus
20.11.13,11:21
Ďakujem, je to všetko pre jednu FO. Čiže hlásime všetko a všetko neskoro. Uf uf:(:(
wirgi
20.11.13,12:14
Sčítaš všetky platby v hotovosti za celý rok pre danú FO ak prekročí 5000,00 eur tak podáš oznámenie.