wilder01
30.05.10,18:45
Zdravim Vas.

Nasu bytovku spravuje jedna z jej obyvateliek -zalozila si na tento ucel spol. s r.o.
Vo vyuctovani za rok 2009 som objavil chyby, podla vsetkeho zamerne. V nasej bytovke bola robena nadstavba -12 bytov. Skolaudovana bola minuly rok v aprily. Starych bytov bolo 18.
Problemom je ze polozky ako cistenie kominov, dazdova voda, bankove poplatky rozpocitala na 18 bytov. Majitelke noveho bytu tieto polozky rozratala pomernou castou podla mesiacov ktore tam byvala z 12 mesiacov ale zas z 18 bytov. To znamena ze povodni obyvatelia splatia celu cast a obyvatelia novych 12 bytov jej vlastne zaplatia ciastku o ktoru sa pravdepodobne obohatila. Samozrejme zaklad na oboch druhoch rocneho zuctovania je rovnaky, cize vychadza z rovnakych cisiel na cely bytovy dom.

Novi majitelia platia samozrejme menej, pretoze maju cast za dom rozratanu tiez na 18 bytov ale znizenu o dobu ktoru tam nebyvali.

Dufam ze je to zrozumitelne, ide teraz o to kam dat podnet pretoze zrejme nejde o jediny podvod, dalsie podozrenia su v suvislosti so spravovanim spolocnych penazi, nehovoriac o tom ze pani spravkyna ziskala v nadstavbe byt a tym padom mohla konat vo svoj prospech za peniaze vsetkych clenov bytoveho domu.

Takze ak mate podobnu skusenost a pravne vedomosti akym sposobom postupovat, budem a vsetci poskodeni velmi vdacni.

vdaka moc
milláčikk
30.05.10,20:47
Zdravim Vas.

Nasu bytovku spravuje jedna z jej obyvateliek -zalozila si na tento ucel spol. s r.o.
Vo vyuctovani za rok 2009 som objavil chyby, podla vsetkeho zamerne. V nasej bytovke bola robena nadstavba -12 bytov. Skolaudovana bola minuly rok v aprily. Starych bytov bolo 18.
Problemom je ze polozky ako cistenie kominov, dazdova voda, bankove poplatky rozpocitala na 18 bytov. Majitelke noveho bytu tieto polozky rozratala pomernou castou podla mesiacov ktore tam byvala z 12 mesiacov ale zas z 18 bytov. To znamena ze povodni obyvatelia splatia celu cast a obyvatelia novych 12 bytov jej vlastne zaplatia ciastku o ktoru sa pravdepodobne obohatila. Samozrejme zaklad na oboch druhoch rocneho zuctovania je rovnaky, cize vychadza z rovnakych cisiel na cely bytovy dom.

Novi majitelia platia samozrejme menej, pretoze maju cast za dom rozratanu tiez na 18 bytov ale znizenu o dobu ktoru tam nebyvali.

Dufam ze je to zrozumitelne, ide teraz o to kam dat podnet pretoze zrejme nejde o jediny podvod, dalsie podozrenia su v suvislosti so spravovanim spolocnych penazi, nehovoriac o tom ze pani spravkyna ziskala v nadstavbe byt a tym padom mohla konat vo svoj prospech za peniaze vsetkych clenov bytoveho domu.

Takze ak mate podobnu skusenost a pravne vedomosti akym sposobom postupovat, budem a vsetci poskodeni velmi vdacni.

vdaka moc

Bývaš tam = žiadaj si nahliadnuť do dokladov (faktúr).
Vyber najväčšiu položku (asi dažďová voda).
Počítaj cez "bytomesiace" (osobomesiace) =
" (12 x celková platba za rok)deleno (18 x 12 + počet mesiacov čo boli spolu užívané novobyty- asi 12 x 8).
Buď sa to zhoduje so sumou vo vyéčtovaní,
alebo nie a vtedy daj správkyni písomnú reklamáciu vyúčtovania.
svojar
31.05.10,03:11
Môže byť aj tak, ale môžu to ešte zkomplikovať pomerom na spoločných častiach a zariadeniach podľa spoluvlastníckeho podielu. Je to síce hlúposť, ale vlastník väčšieho bytu má na streche väčší podiel a teda "odoberá" viac zrážkovej vody.
milláčikk
31.05.10,03:40
Môže byť aj tak, ale môžu to ešte zkomplikovať pomerom na spoločných častiach a zariadeniach podľa spoluvlastníckeho podielu. Je to síce hlúposť, ale vlastník väčšieho bytu má na streche väčší podiel a teda "odoberá" viac zrážkovej vody.

Jasne.
Záleží, či byty počítajú na kusy / m2 / osobomesiace.
svojar
31.05.10,05:36
Ešte ich tento rok na kusy môžu rátať, ale podľa úpravy zákona sa príspevky do FPÚO platia podľa podieľu sa to do 20.3.2011 musí upraviť. Zrážková voda je síce služba, ale aj podľa tohto by to mohli rozpočítavať.
wilder01
31.05.10,13:15
Bolo to ratane na byt, neberu sa ani osoby, ani plocha bytu.
Správkyna mi odmietla umoznit nahliadnut do faktury za vodne a stocne a dazdovu vodu. Bol som nuteny tuto informaciu ziskat priamo od vodarenskej spolocnosti. Zistil som ze moja domienka sa potvrdila a teda 18 starych bytov zaplati celu fakturovanu sumu a zvysne nove byty platia vlastne navyse. Tym padom sa o tuto sumu spravkyna obohatila.

Je tuto vec mozne posunut na SOI alebo priamo podat trestne oznamenie?
verkaz
31.05.10,14:00
Aj tam aj tam. Podla tvojho uváženia. Správca je povinný ti dať nahliadnúť všetky doklady týkajúce sa vyúčtovania.
wilder01
09.06.10,09:13
Kauza pokracuje. Pani spravkyna povedala na schodzi ze sa pomylila a rozdala nove vyuctovania, s datumom 21.5.2010.
Samozrejme ze ten datum nesedel, pretoze uz bolo 6.6. ale nik nenamietal.
Zvlastne ze navysila sumu za spolocne osvetlenie a bankove poplatky, vraj sa pomylila a nejake faktury si nepripla. Takze to co predtym boal v pluse vdaka zlemu rozrataniu na pocet bytov si teraz nahnala vdaka navyseniu tychto poloziek, pricom samozrejme nikomu nic neukazala (faktury) , ale z tych hlupakov ani nikto nic nechcel.
ma pravo zaratat si do bankovych poplatkov vypis z OR a overovanie u notara z toho titulu ze si zalozila s.r.o. a musela obehat vodarne. elektrarne a prislusne insitucie kvoli tejto zmene?

BTW, je podla vas v poriadku ze ma v kolonke bankove poplatky 210 €?
verkaz
09.06.10,10:17
V žiadnom prípade si nemôže do vyúčtovania započítavať náklady na založenie spoločnosti ani žiadne výdaje pre ňu ako správcu. Pravdepodobne jej platíte za správu a nech to uhradí z toho alebo je to jej osobný náklad. To vyúčtovanie by som dala prekontrolovať. Určite by sa našli v bytovke ľudia, ktorí by tomu tiež rozumeli a podklady pre vyučtovanie je povinná oznámiť tiež každému vo vyúčtovaní - údaje o dome. Všetky faktúry je tiež povinná dať k nahliadnutiu.
wilder01
09.06.10,11:54
a je to niekde citovane v zakone? Ono logika to vravi aj mne ale potreboval by som to mat presne definovane a neodksriepitelne
Chobot
09.06.10,13:27
a je to niekde citovane v zakone? Ono logika to vravi aj mne ale potreboval by som to mat presne definovane a neodksriepitelne


V zákone nenájdeš také niečo, že "náklady na také a také úkony si môže dať ...".

Jednoducho tie povolenia a výpis z OR sa týka jej podnikania a nemá nič spoločné so správou vašej bytovky. Nie je to náklad bytového domu, vaším nákladom je poplatok za správu bytového domu. Tie poplatky sú jej nákladmi, jej výnosmi sú zase poplatky prijaté za správu.
wilder01
30.07.10,09:31
Islo to na SOI... spravca odmietal predlozit doklady a ucty. Oproti predoslemu roku bolo nauctovane za osvetlenie 4,5 nasobne viac, co je evidentne nezmysel
verkaz
30.07.10,12:22
Som zvedavá ako to dopadne, potom nás informuj.
Orim
03.08.10,12:43
SOI-ka ti to nevyrieši.
Nechápem prečo si nezmeníte správcu.