verca2
30.05.10,20:55
Ahojte,

chceme zamestnať kočku na DoPČ, ktorá je na "predĺženej" rodičovskej dovolenke - do 6-tich rokov dieťaťa (nastupovala na MD už ako nezamestaná), dokedy musí nahlásiť na Sociálke, že má uzavretú dohodu? Je to deň pred začaním vykonávania činnosti, alebo stačí do 8-mich pracovných dní?

Mám v tom teraz trocha chaos. Ona teraz vlastne nie je evidovaná na UP?A dobre píšem, ohlasuje začiatok dohody v Sociálnej poisťovni?


Díky moc za odpoveď
Betina2
30.05.10,19:15
Vaša "dohodárka mamička" nemá žiadnu povinnosť nahlasovať sa sama na Sociálnej poisťovni. Musíte ju ako dohodárku prihlásiť na SP Vy ako zamestnávateľ.
Postupuje sa rovnako ako pri prihlasovaní bežného zamestnanca na základe pracovnej zmluvy, ale v Registračnom liste, ktorý budete podávať na SP, musíte zároveň uviesť (zaškrtmúť okienko), že ide o zamestnanca na Dohodu o pracovnej činnosti.
Registračný list treba podať najneskôr deň pred začiatkom vykonávania práce, ale z vlastnej skúsenosti viem, že sú radi a zatiaľ nesankcionujú, ak je to aspoň v daný deň nástupu...ale nemalo by sa s tým meškať.
Vaša mamička je pravdepodobne registrovaná na SP ako poistenec štátu, ako osoba, ktorá sa stará o dieťa max. do veku 6 rokov s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Zrejme poberá rodičovský príspevok od Úradu práce, kde je ako poberateľ aj evidovaná. Mala by si zistiť, či za daných okolností nepríde o túto štátnu dávku. Ale som toho názoru, že ak je na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa, tak pobrerateľom RP sa stala ešte podľa vtedy platného zákona a mala by sa posudzovať ako osoba, ktorej vznikol nárok na RP ešte pred 1.1.2010, čo je uvedené aj v prechodných ustanoveniach Zákona o rodičovskom príspevku. Na UP však môžu (iste budú) mať iný názor.
Vy ako zamestnávateľ jej to však nemusíte zisťovať, to je jej vec.
verca2
30.05.10,19:24
ďakujem za rýchlu odpoveď.
Registračný list mám už vyplnený :-) tak ako píšete. Zajtra to pojde poštou.

Mamička sa práveže nestará o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom... Povedala mi, že raz za rok sa musí hlásiť na Sociálke. Preto som sa pýtala, že aký vlastne má ona teraz štatút?
verca2
31.05.10,10:43
Tak zas som o niečo múdrejšia.
Mamička je osobou starajúcou sa o dieťa do 6-tich rokov. Nie je vedená na UP, nedostáva od štátu nič, ale platí sa jej ZP a dôchodkové poistenie.
Tým že nastúpi na dohodu sa musí odhlásiť z dôchodkového poistenie :-( ... je tak?

Večer preštudujem paragrafy... ach jo.