vladimir54
31.05.10,08:53
ahoj poraďáci!!
potrebujem poradiť: v stlpci A mam rôzne čísla, v stlpci B su rovnaké čísla ,ktoré sa opakujú v rôzne dlhých seriach, pričom číslo znamená koľko krát po sebe sa opakuje, napr:číslo 3 3krát,
číslo 8 8krát, číslo 4 4krát.Potrebujem vzorec alebo funkciu,aby som v stlci C mal najmenšie číslo zo slpca A z príslušnej serie, tak ako je to v príklade.

A B C
1,2 3 1,2
4 3 1,2
7 3 1,2
2,3 5 1,8
11 5 1,8
7 5 1,8
4,1 5 1,8
1,8 5 1,8
12 4 3
9,5 4 3
7,2 4 3
3 4 3
1,1 8 1,1
2,7 8 1,1
8,2 8 1,1
4 8 1,1
2,2 8 1,1
1,6 8 1,1
9,1 8 1,1
14,2 8 1,1
PaloPa
31.05.10,07:51
Pre tvoje vzorové údaje takýto vzorec:

=MIN(IF($B$2:$B$21=B21;$A$2:$A$21))

Zadať cez CTRL-SHIFT-ENTER
(Array funkcia)

Palo
vladimir54
31.05.10,10:44
ahoj Palo!
Vďaka za snahu, snáď mi to pomôže. Keď skopirujem vzorec a následne dam atomaticky vyplniť stlpci, tak to nefunguje správne.V prílohe to funguje.
Ako mám rozumieť zadať cez CTRL-SHIFT-ENTER
marjankaj
31.05.10,10:55
ahoj Palo!
Vďaka za snahu, snáď mi to pomôže. Keď skopirujem vzorec a následne dam atomaticky vyplniť stlpci, tak to nefunguje správne.V prílohe to funguje.
Ako mám rozumieť zadať cez CTRL-SHIFT-ENTER

Nastav sa na bunku s tým skopírovaným vzorcom, stlač F2(alebo prejdi do editácie) a potom CTRL+SHIFT+ENTER.

A potom to môžeš skopírovať.
vladimir54
31.05.10,11:08
Ďakujm,ďakujem... som lama.
Už je to OK.
vladimir54
31.05.10,15:39
ahoj!
moja radosť bola predčasná.neskôr som zistil, že dané riešenie nevyhovuje, pretože serie čísel v stlpci B sa mnohokrat opakujú
(stlpec A a B obsahuje niekolko tisíc udajov).to znamená, že seria čisel napr. 5 v stpci B sa opakuje možno 100krat a pokažde su k nej priradene ine čisla v stpci A, ALE VZOREC NAJDE NAJMENŠIE ČISLO ZO VŠETKYCH SERII ČISEL. ja potrebujem nasť najmenšie čislo ku každej konkretnej serie
marjankaj
31.05.10,18:51
ahoj!
moja radosť bola predčasná.neskôr som zistil, že dané riešenie nevyhovuje, pretože serie čísel v stlpci B sa mnohokrat opakujú
(stlpec A a B obsahuje niekolko tisíc udajov).to znamená, že seria čisel napr. 5 v stpci B sa opakuje možno 100krat a pokažde su k nej priradene ine čisla v stpci A, ALE VZOREC NAJDE NAJMENŠIE ČISLO ZO VŠETKYCH SERII ČISEL. ja potrebujem nasť najmenšie čislo ku každej konkretnej serie

No musíš to presne nadefinovať.
Čo takto? Stĺpce F a G si môžeš skryť.
marjankaj
01.06.10,06:21
No musíš to presne nadefinovať.
Čo takto? Stĺpce F a G si môžeš skryť.

Alebo jednoduchšie za predpokladu, že v stlpci B je počet opakovaní skupiny.

'=IF(B2=B3;D3;MIN(OFFSET(A2;1-B2;0):A2))
vladimir54
01.06.10,10:07
Marjankaj, si macher, to je presne to ,čo som potreboval! Vidím, že excel máš dokonale zvládnutý.K takémuto riešeniu by som sa ja nikdy nedopracoval.
Ďakujem!!
vladimir54
01.06.10,10:08
toto riešenie nevyhovuje,ale aj tak vďaka za snahu
marjankaj
01.06.10,12:50
toto riešenie nevyhovuje,ale aj tak vďaka za snahu

Ktoré nevyhovuje? Veď obidve robia to isté.:eek:

Možno malá úprava

IF($B2=$B3;D3;MIN(OFFSET($A2;1-$B2;0):$A2))

Tento vzorec funguje iba v stlpci D
Ak chceš iný stlpec tak musíš zmeniť písmeno, teda C na C3
Potom si to už môžeš skopírovať kam potrebuješ.
Majka971
02.06.10,13:07
Dobry den,
nikdy som nevyuzivala taketo porady, ale nemam take vedomosti o exceli a ani prirucky mi velmi nic nehovoria, takze by som potrebovala polopatisticku radu.

Potrebujem priradit ku kodu vyrobku - zaruky daneho vyrobku a mnozstvo.

Malo by to vyzerat takto

kod vyrobku - mnozstvo -zaruky

3001 - 50 - 1.7, 2.7, 8.7 atd

a povodna tabulka vyzera takto

3001 20 1.7
3001 30 2.7
3001 5 8.7

Samozrejme mam v subore asi 500 kodov.

Ked potrebujem priradit ku kodu iba jeden udaj, nerobi mi to problem, lebo vyuzijem funkciu vlookup, ale ked potrebujem priradit viacero udajov, samozrejme zoberie mi iba jeden udaj a nedokaze spocitat mnozstva.
S tym mnozstvom by som si mozno aj poradila, lebo som vytvorila z tej povodnej tabulky kontingencnu a iba som supla cez vlookup celkove mnozstvo.
Ale tie datumy, to proste mi ani nahodou nejde.

V prilohe zasielam jeden priklad a nvm ako to tu funguje, ale ak sa da do toho suboru, ze mi tam hodite vzorec alebo funkciu alebo hocico, bolo by to super.

Zostavu potrebujem robit raz denne a samozrejme stale budu ine mnozstva a ine zaruky kazdy den.

Vopred dakujem
zk24
02.06.10,13:11
Skus este raz vlozit prilohu.

Tych 50 je akoze sucet ? (20+30+5 = 55). Alebo som nepochopila asi zadanie...
marjankaj
02.06.10,13:32
neriešil by to automatický filter? Alebo medzisúčty? Alebo obidvoje?
Majka971
06.06.10,16:44
Zasielam prilohu vzoru tabulky
marjankaj
07.06.10,18:17
Zasielam prilohu vzoru tabulky

A musí to byť vo dvoch stlpcoch?:eek:
A v stlpci "C"("N") čo sú to za čísla?:confused:
Majka971
08.06.10,17:43
nie nie, nemusi to byt vo dvoch stlpcoch ani tie cisla v stlpcoch C a N nerieste, to su kusy v kartone-

Ako super by bolo riesenie, co mi poskytol predchodca, ze iba cez filter to vybrat, lenze ja potrebujem iba niektore produkty vyselektovat a nie vsetky a neviem ci sa to da este cez nejaky filter alebo cez funkciu, zeby mi davalo iba tie produkty, ktore si zadam.
No dufam, ze som sa vyjadrila spravne, lebo ja len tak laicky do toho vidim.
Takze vcelku - z jedneho programu si vyberiem dlhu zostavu produktov s mnozstvami a jednotlivymi zarukami a ja z toho potrebujem vyselektovat len niektore produkty, ku ktorym dam celkovy sucet z mnozstva na sklade a jednotlive zaruky.
marjankaj
10.06.10,13:21
nie nie, nemusi to byt vo dvoch stlpcoch ani tie cisla v stlpcoch C a N nerieste, to su kusy v kartone-

Ako super by bolo riesenie, co mi poskytol predchodca, ze iba cez filter to vybrat, lenze ja potrebujem iba niektore produkty vyselektovat a nie vsetky a neviem ci sa to da este cez nejaky filter alebo cez funkciu, zeby mi davalo iba tie produkty, ktore si zadam.
No dufam, ze som sa vyjadrila spravne, lebo ja len tak laicky do toho vidim.
Takze vcelku - z jedneho programu si vyberiem dlhu zostavu produktov s mnozstvami a jednotlivymi zarukami a ja z toho potrebujem vyselektovat len niektore produkty, ku ktorym dam celkovy sucet z mnozstva na sklade a jednotlive zaruky.

Tu sú dve riešenia.

Najprv som to riešil makrom, pre všetky položky- NOVA TABULKA
a potom sa mi podarilo nájsť funkciu, ktorú si chcela - MOJA TABULKA. Tá funkcia je maticová, ak v nej budeš niečo opravovať, treba stlačiť na záver CTRL+SHIFT+ENTER
Dnáď to bude vyhovovať