smachotka
31.05.10,09:33
Ahojte. Firma ide do konkurzu, zamestnancom nevyplatila mzdy za dva mesiace. Povedali im ze si to maju prihlasit na garancny fond a ze s neho dostanu tu nevyplatenu mzdu. Neviete mi niekto povedat kolko to bude pretoze si myslim ze garancny fond im ju asi celu nepreplati. dakujem za rady
Llívia
31.05.10,07:52
Pozri v zákone o sociálnom poistení, aká je tam maximálna hranica.
Správca konkurznej podstaty musí dať zamestnancom potvrdenie o sume, ktorá sa im má z garančného fondu vyplatiť.
smachotka
31.05.10,08:18
Konkurz este nie je isty ale firma nema ako vyplatit ludom vyplaty tak im odporucila tento garancny fond
Llívia
31.05.10,08:44
Konkurz este nie je isty ale firma nema ako vyplatit ludom vyplaty tak im odporucila tento garancny fond

Pred 3 rokmi som tiež pracovala vo firme, ktorá skončila v konkurze. Neviem, či sa odvtedy zmenil zákon, ale náhrada z garančného fondu sa poskytovala, len ak bola firma v konkurze (resp. ak firma podala návrh na konkurz, konkrétne tá "moja" ho podala niekedy vo februári, vo vestníku to bolo zapísané v marci, ale náhrada bola poskytnutá od februára.)
Andyke
31.05.10,08:50
Maximálna výška dávky garančného poistenia, na ktorú má zamestnanec nárok za obdobie

od 1. júla 2009 do 30. júna 2010, je 2169,10 EUR, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2008.

Pozri tu : http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
smachotka
31.05.10,10:31
uz ho vyhlasili, teraz som si to precitala.Ako to u vás prebiehalo ked vyhlasili konkurz.co sa zacalo diat?
Andyke
31.05.10,10:48
Llívia
31.05.10,11:11
uz ho vyhlasili, teraz som si to precitala.Ako to u vás prebiehalo ked vyhlasili konkurz.co sa zacalo diat?

Toto asi patrí mne, takže:
Oznámenie o vyhlásení konkurzu bolo tak v polovici mesiaca. Konateľ sa okamžite hodil na PN-ku a bol nezastihnuteľný. 2 týždne po zverejnení konkurzu prišiel správca konkurznej podstaty, aby obhliadol situáciu. U "nás" to bolo možno trochu iné v tom, že firma normálne fungovala ďalej, stále sa robili zákazky, ktoré boli rozpracované, nikto nič "netuneloval". Hneď sme všetci dostali výpoveď. Vtedy ešte bola možnosť podľa Zákonníka práce, že sa zamestnanec rozhodol, či chce odstupné, alebo zotrvá v pracovnom pomere počas výpovednej doby. Jasné, že všetci brali odstupné :D. A potom sme čakali skoro 2 mesiace na "papiere" - potvrdenie na výšku náhrady z garančného fondu, lebo správca to dal "svojim" ľuďom na spracovanie. Vybavovanie "papierov" trvalo z môjho (a nielen z môjho)pohľadu dlho, takže som písala doporučený list správcovi, aby mi ich poslal (a tiež mi neskoro poslala potvrdenie na podporu). Nie som si tým istá na 100%, ale tak sa mi zdá, že "papiere" na náhradu z garančného fondu tam poslal sám správca, bývalým zamestnancom ich do ruky nedal. Potom prišlo rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o výške a výplate náhrady. Po doručení "papierov" na Sociálnu poisťovňu bola náhrada vyplatená rýchlo.
A ešte (už si to nepamätám presne, sú to 3 roky, pozriem doma podľa potvrdenia o príjme od správcu konkurznej podstaty, ale asi to bolo takto): akonáhle bol vo vestníku vyhlásený konkurz, tak od tohto dátumu všetky pohľadávky týkajúce sa miezd boli už voči správcovi konkurznej podstaty (t.j. výplata od polovice mesiaca, odstupné...)
smachotka
31.05.10,11:17
Teraz sa vlastne ludia musia prihlasit na urad prace do 7 dni,ked nebudu mat vsetky papiere, ktoré na to potrebuju tak sa tam ani neprihlasia a este na davky z uradu prace nebudu mat vyratane vymeriavacie zaklady tak ani to tak lahko nedostanu. No pekne.Ked ti dal sprvca potvdenie na garancny fond, potom si si uz len vypisala žiadost na vyplatenie z garancneho fondu a oni ti poslali peniaze. Zaratali ti do toho vyplatu,dovolenku,odstupne?
Llívia
31.05.10,11:36
Teraz sa vlastne ludia musia prihlasit na urad prace do 7 dni,ked nebudu mat vsetky papiere, ktoré na to potrebuju tak sa tam ani neprihlasia a este na davky z uradu prace nebudu mat vyratane vymeriavacie zaklady tak ani to tak lahko nedostanu. No pekne.Ked ti dal sprvca potvdenie na garancny fond, potom si si uz len vypisala žiadost na vyplatenie z garancneho fondu a oni ti poslali peniaze. Zaratali ti do toho vyplatu,dovolenku,odstupne?

Garančný fond - musím sa pozrieť doma, čo sme všetko mali vyplatené.
Ak máš možnosť dostať sa k pečiatke, tak si opečiatkuj a podpíš aj prázdne tlačivo "Zápočtový list" - ten treba pri evidencii na úrade práce (neviem, či zaevidujú aj bez neho). V tej firme som robila aj mzdy, takže tieto tlačivá som pre cca 25 ľudí robila cez víkend doma, len aby ich dostali a nemali problém s úradom práce. Podpisovať som ich mohla, takže s týmto problém nebol. Tlačivá na výpočet podpory sme tiež dostali od správcu neskôr, ale úrad práce to vyplatil spätne (t.j. v jednom mesiaci sme dostali podporu za 2 mesiace. Len pozor, podľa zákona je tam nejaké obmedzenie, dokedy treba tlačiva dať (asi to bol 1 rok), inak sa podpora rátala z minimálnej mzdy - aspoň vtedy to tak bolo).
smachotka
31.05.10,11:40
Dakujem ti za rady. Ak by ma este nieco napadlo mozem ti napisat? Nebude ti to vadit?
Llívia
31.05.10,11:44
Dakujem ti za rady. Ak by ma este nieco napadlo mozem ti napisat? Nebude ti to vadit?

Kľudne napíš.
Llívia
01.06.10,17:07
Teraz sa vlastne ludia musia prihlasit na urad prace do 7 dni,ked nebudu mat vsetky papiere, ktoré na to potrebuju tak sa tam ani neprihlasia a este na davky z uradu prace nebudu mat vyratane vymeriavacie zaklady tak ani to tak lahko nedostanu. No pekne.Ked ti dal sprvca potvdenie na garancny fond, potom si si uz len vypisala žiadost na vyplatenie z garancneho fondu a oni ti poslali peniaze. Zaratali ti do toho vyplatu,dovolenku,odstupne?

Prepáč, včera som sa k tomu nedostala.
Mám pred sebou rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne: dostala som nevyplatenú pomernú časť mzdy za jeden mesiac (ostatné mzdy sme mali vyplatené) - pomerná časť bola od začiatku mesiaca do dňa predchádzajúcemu dňu, kedy bol konkurz vyhlásený vo Vestníku, odstupné, preplatenú nevyčerpanú dovolenku (správca konkurznej podstaty nám vyplatil mzdu odo dňa vyhlásenia konkurzu vo Vestníku do dňa skončenia pracovného pomeru). Vypisovala som k tomu "Žiadosť o dávku garančného poistenia". K žiadosti som prikladala kópiu pracovnej zmluvy a kópiu dokladu o skončení pracovného pomeru (výpoveď).
Mne vtedy nevyplatená časť od zamestnávateľa prevýšila maximálnu výšku náhrady z garančného fondu a ten rozdiel som dostala od správcu.
V rozhodnutí je odvolávka na § 12 ods. 1 zákona o soc. poistení: zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.
A odvolávka na § 12 ods. 2: deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.

Takto to bolo pred 3 rokmi. Neviem, či to platí ešte aj dnes. Najlepšie je informovať sa priamo na Sociálnej poisťovni, tam ti dajú aj tlačivá a povedia, čo k tomu potrebuješ.

Prajem pevné nervy a držím palce, aby sa ti to podarilo úspešne vybaviť.
smachotka
03.06.10,07:27
Dakujem ti si zlata
mirm111
10.06.10,07:20
Ahojte
chcela by som Vas poprosit o radu. 3 mesiace som nedostavala vyplatu, tak som dala okamzitu vypoved s 2 mesac. odstupnym. Zamestnavatel mi este stale nevyplatil mzdu co je asi 3 mesiace od vypovede.
Dala som na neho trestne oznamenie a aj oznamenie na inspektorat prace a nic.
Neviete mi poradit co a ako?