annasoltesova
31.05.10,12:28
Prosím o radu. Pracujem vo firme v ktorej nemám výplatu za január - apríl 2010. Za január som dostala zálohu, ale celú výplatu nemám. Ako mám postupovať pri vymáhaní mzdy, ak firma je v druhotnej platobnej neschopnosti. Mám nejakú nádej, že uvidím svoje peniaze? Ďakujem za radu Anna
Mgr.Shrek
31.05.10,11:31
Prosím o radu. Pracujem vo firme v ktorej nemám výplatu za január - apríl 2010. Za január som dostala zálohu, ale celú výplatu nemám. Ako mám postupovať pri vymáhaní mzdy, ak firma je v druhotnej platobnej neschopnosti. Mám nejakú nádej, že uvidím svoje peniaze? Ďakujem za radu Anna

Tak na úvod, daj výpoveď.
A potom písomná výzva zamestnávateľovi na doplatenie mzdy s odkazom, že v prípade ak do najbližšieho výplatného termínu nebude uhradená mzda za január až apríl, podáš návrh na vydanie platobného rozkazu.
Priprav sa, že v prípade ak nezaplatí, budete sa súdiť.

Prvé konanie by malo prebehnúť bez účasti, tzv. konanie o platobnom rozkaze.
V prípade, ak súd vydá platobný rozkaz a ten sa nepodarí odporcovi, zamestnávateľovi, doručiť, bude pojednávanie.
Ak sa to podarí, a do 15 dní nebude podaný odpor, platobný rozkaz sa stáva právoplatným a je to exekučný titul. Jednoducho dáš exekútorovi a robiť to bude ďalej už on.

Ak bude podaný odpor, bude nariadené pojednávanie. Súd na ňom vydá určitý rozsudok. Ak bude vo Váš prospech, znova, dáte exekútorovi a uvidíte.