galova.silvia
31.05.10,14:05
ahojte poradaci.
mam taku otazocku na zamyslenie.
nasa spolocnost poskytuje iste sluzby do rakuska a bolo nam povedane, ze nasa danova sprava vnima tieto sluzby ako viazuce sa na nehnutelnost, teda miesto dodania sa urcuje podla §16 ods. 1, nehnutelnost sa nachadza v rakusku. odberatelom tychto sluzieb je obec, ktora nie je platitelom dane v rakusku ani nikde inde. podla nas sme sa mali registrovat v rakusku a vystavovat im faktury s rakuskou dph. dali sme si vsak urobit posudok od jednej spolocnosti z "velkej stvorky" a ta nam dala stanovisko, ze sa da na tuto sluzbu pouzit "reverse charge", teda ze osobobou povinnou platit dan bude obec (prijimatel sluzby). pozerala som si rakusky zakon o dph a z toho, co som si dokazala prelozit, som pochopila, ze reverse sa da pouzit pri sluzbach, kde sa pouziva zakladne pravidlo urcenia miesta dodania (ekvivalent §15 ods. 1).
moja otazka: je mozne, ze nasa danova sprava vnima sluzbu ako spojenu s nehnutelnostou (podla rozhodnutia esd c-166/05) a rakuska sprava to vnima ako "klasicke" poskytnutie sluzby?
zda sa mi to az priam idealne, ze my sa nemusime registrovat v rakusku, a toto poskytnutie sluzieb nejde ani do suhrnneho vykazu (lebo to nie je §15 ods. 1) a ze vsetky "starosti" hodime na obec...
galova.silvia
09.06.10,09:32
prosim, ziadne nazory?
napiste hocico, aj ked si nie ste isti svojimi uvahami, budem vdacna za akykolvek nazor...
Ivenka
09.06.10,09:43
My sme vykonavali stavebne práce platca DPH vo Francúzsku. Daňoví poradca mi to odobril presne tak ako píšeš. Vystavila som Fa bez DPH, do DV to neide a osobou povinnou platiť daň bude Francúzsko. A ešte mi povedal, že ma vlastne Francúzska strana nemusí zaujímať. Toľko moja skúsenosť.
galova.silvia
09.06.10,10:34
problem je, ze tieto obce nie su platitelmi dane a podla mna ani zdanitelnymi osobami (aj ked to by nam mali oznamit, ci su alebo nie su zdanitelnymi osobami, ale kaslu na to).
a ak nie su zdanitelnymi osobami a tieto sluzby vnimaju ako "klasicke" poskytnutie sluzieb a predpokladam, ze maju rovnake znenie zakona, co sa tyka miesta dodania sluzieb, tak podla toho miestom dodania je sidlo dodavatela, teda nase sidlo, Slovensko.
a toto teraz nechapem, my sa na to pozerame ako na dodanie sluzieb spojene s nehnutenostami, ergo miestom dodania je Rakusko, ale sme na nich preniesli danovu povinnost, ktora sa vsak da preniest pri "klasickych" sluzbach. a oni to vnimaju ako "klasicku" sluzbu a teda podla nich je miestom dodania prave Slovensko.
a z tohto ja sa neviem vysomarit. viem, ze ma rakuska strana nemusi zaujimat, ale predsalen, stale nad tym musim rozmyslat, ci je to spravne.
akire-erika
09.06.10,11:08
pokiaľ obec nevystupuje ako zdaniteľná osoba = "občan" v rakúsku = nemá IČ DPH. V tom prípade vaša firma by sa mala regitrovať v raktúsku na DU a faktúrovať s rakúskou DPH a tam ju aj odvádzať.
lenkam68
09.06.10,11:44
Zrejme by bolo najlepšie sa informovať na DÚ v Rakúsku. Ak je služba vnímaná ako služba vykonaná na nehnuteľnosti, tak miesto dodania sa určí podľa § 16 ods. 1 - teda nie je povinnosť sa registrovať, pretože povinnosť registrácie je len pri dodaní služieb podľa § 15 ods. 1. Daňová povinnosť by nemala byť prenesená ani na dodávateľa, pretože sa nejde podľa §15 ods. 2 a na registráciu podľa obratu, tiež zrejme nie je dôvod.
jeso
09.06.10,12:26
ak by to bolo podla § 16- prijemca služby je nezdaniteľná osoba - na nu sa danová povinnosť nedá preniesť - treba sa registrovať v Rakúsku a vysporiadať DPH do ich rozpočtu

ak je to podľa § 15 ods. 2 dodanie služby podnikatelovi, ktorý nemá pridelené IČ DPH v Rakúsku , tuzemská zdanitelná osoba je povinná dodanie služby zdaniť - pretože miesto dodania je tuzemsko - fakturovať so slovenskou DPh

možno sa ale vyjadrí niekto skúsenejší
lenkam68
09.06.10,12:44
ak by to bolo podla § 16- prijemca služby je nezdaniteľná osoba - na nu sa danová povinnosť nedá preniesť - treba sa registrovať v Rakúsku a vysporiadať DPH do ich rozpočtu

ak je to podľa § 15 ods. 2 dodanie služby podnikatelovi, ktorý nemá pridelené IČ DPH v Rakúsku , tuzemská zdanitelná osoba je povinná dodanie služby zdaniť - pretože miesto dodania je tuzemsko - fakturovať so slovenskou DPh

možno sa ale vyjadrí niekto skúsenejší
A na základe akého § by sa mal registrovať v AT? Ak vychádzam z toho, že v EÚ sú ekvivalenty našich paragrafov, tak povinnosť registrácie je len ak je služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1. A podľa § 15 ods. 2 by som to tiež neriešila, pretože idem (ak je to skutočne služba na nehnuteľnosti) podľa § 16 ods. 1.
Tiež by som rada poznala riešenie takéhoto prípadu.
galova.silvia
09.06.10,12:46
vdaka za vsetky nazory, presne tieto veci mi vrtaju v hlave.
a kedze ja som to poriesit sama nevedela, obratila sa nasa firma na daniarov z firmy z "velkej stvorky" a ti na svoju pobocku v rakusku a ti nam dali taketo stanovisko - ze mame preniest povinnost na obce.
nezda sa mi to, ale ked to oni tvrdia...
IvoM
09.06.10,12:59
Podľa mňa, to nemôže byť podľa §15.2, §15.3 o tom hovorí jasne.
§16.1 tiež nič nehovorí o tom či je odberateľom zdaniteľná osoba alebo nie, miestom dodania v tomto prípade bude vždy Rakúsko takže to ani nemôže byť so slovenskou DPH, z toho je zrejmé že táto služba nie je predmetom slovenského zákona o DPH a treba zistiť ako je to ponímané v AT ale faktúra zo SR bude bez SK DPH.


§15
(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

§ 16
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
lenkam68
09.06.10,13:36
Podľa mňa, to nemôže byť podľa §15.2, §15.3 o tom hovorí jasne.
§16.1 tiež nič nehovorí o tom či je odberateľom zdaniteľná osoba alebo nie, miestom dodania v tomto prípade bude vždy Rakúsko takže to ani nemôže byť so slovenskou DPH, z toho je zrejmé že táto služba nie je predmetom slovenského zákona o DPH a treba zistiť ako je to ponímané v AT ale faktúra zo SR bude bez SK DPH.


§15
(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

§ 16
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


J
Priamo z paragrafu to nie je jasné, ale ja som bola na seminári, ktorý viedla Ing. Jablonková a obdržali sme jej prezentáciu zákona o DPH, kde sa mimo iné uvádza:
§ 16 ods. 1 - služby vzťahujúce sa na nehhnuteľnosť - miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza (ZO, NZO)
Takže ak vychádzam z jej vysvetlenia, tak tento paragraf sa vzťahuje ako pre ZO, tak aj pre NZO.
galova.silvia
09.06.10,14:04
takze si to zhrnme:

1. poskytujeme sluzbu, ktora je povazovana za sluzbu vztahujucu sa na nehnutelnost
2. miestom dodania je Rakusko
3. my nie sme povinni sa registrovat v Rakusku, lebo sa nejedna o § 15 ods. 1 alebo 2, ale o § 16 ods. 1, prenasame danovu povinnost na rakusku obec
4. podla § 69 ods. 2 je povinny platit dan prijimatel sluzby, ak je to zdanitelna osoba
5. obec je nezdanitelna osoba, teda nie je povinna platit dan podla § 69 ods. 2

(je mi jasne, ze Rakusania maju ine cisla tych paragrafov, uvadzam ich len na lepsi ilustraciu)

otazka je, kto vlastne zaplati dan???
jeso
09.06.10,14:45
neviem možno to posudzujem zle, ale ...
vid. DUPP 6-7/2010 str. 334 + 335 -komentár k § 69

... z dôvodu, aby sa v tuzemsku nemuseli registrovať všetci zahraniční podnikatelia z iných členských štátov, ktorí dodávajú služby s miestom dodania v tuzemsku - je splnenie danovej povinnosti prenesené na zákazníka , ide však iba o prípady ak je zákazníkom zdanitelná osoba...
ak je však zákazníkom iná osoba ako zdanitelná osoba vzniká zahraničnému podnikatelovi povinnosť registrovať sa pre dan podľa § 5 zákona, stane sa platitelom dane a danovú povinnosť je povinný splniť tento zahraničný podnikateľ

ak toto platí na SR , niečo podobné by malo platiť aj v AT
Mária.K.
09.06.10,14:45
takze si to zhrnme:

1. poskytujeme sluzbu, ktora je povazovana za sluzbu vztahujucu sa na nehnutelnost
2. miestom dodania je Rakusko
3. my nie sme povinni sa registrovat v Rakusku, lebo sa nejedna o § 15 ods. 1 alebo 2, ale o § 16 ods. 1, prenasame danovu povinnost na rakusku obec
4. podla § 69 ods. 2 je povinny platit dan prijimatel sluzby, ak je to zdanitelna osoba
5. obec je nezdanitelna osoba, teda nie je povinna platit dan podla § 69 ods. 2


(je mi jasne, ze Rakusania maju ine cisla tych paragrafov, uvadzam ich len na lepsi ilustraciu)

otazka je, kto vlastne zaplati dan???
Podľa môjho názoru je potrebné pozrieť sa na riešenie problému v širších súvislostiach. Ak by som sa na to pozerala z pohľadu nášho zákona o DPH (t.j. podobnú službu by poskytovala na Slovensku za obdobných podmienok rakúska firma, postupovala by najprv podľa § 5 zákona o DPH.
Náš zákon o DPH v § 5 hovorí:
§ 5

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
c) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

Z uvedeného vyplýva, že ak zahraničná firma, ktorá poskytuje obdobnú službu s miestom dodania na Slovensku nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, povinná je registrovať sa na Slovensku za platiteľa DPH.
Predpodkladám, že niečo obdobné je aj v rakúskom zákone o DPH a máte povinnosť registrovať sa v Rakúsku.
jeso
09.06.10,14:57
Podľa môjho názoru je potrebné pozrieť sa na riešenie problému v širších súvislostiach. Ak by som sa na to pozerala z pohľadu nášho zákona o DPH (t.j. podobnú službu by poskytovala na Slovensku za obdobných podmienok rakúska firma, postupovala by najprv podľa § 5 zákona o DPH.
Náš zákon o DPH v § 5 hovorí:
§ 5

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
c) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

Z uvedeného vyplýva, že ak zahraničná firma, ktorá poskytuje obdobnú službu s miestom dodania na Slovensku nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, povinná je registrovať sa na Slovensku za platiteľa DPH.
Predpodkladám, že niečo obdobné je aj v rakúskom zákone o DPH a máte povinnosť registrovať sa v Rakúsku.

Mária dík, že si ma utvrdila, že uvažujem správne vid príspevok 13
galova.silvia
09.06.10,15:17
no a preto sme sa obratili o pomoc na tu spolocnost.
tiez sme si mysleli, ze sa musime registrovat, chceli sme, aby nam tu registraciu vybavili.
lenze ked nam rakuski danovi poradcovia napisu, ze sa registrovat nemusime, tak som z toho uz ozaj jelen :-(
Mária.K.
09.06.10,15:34
Mária dík, že si ma utvrdila, že uvažujem správne vid príspevok 13
Napísala som v podstate to isté, čo ty, len som to podložila príslušnými paragrafmi.
Mária.K.
09.06.10,15:45
no a preto sme sa obratili o pomoc na tu spolocnost.
tiez sme si mysleli, ze sa musime registrovat, chceli sme, aby nam tu registraciu vybavili.
lenze ked nam rakuski danovi poradcovia napisu, ze sa registrovat nemusime, tak som z toho uz ozaj jelen :-(
Skúste si ešte pozrieť rakúsky zákon, prípadne sa obráťte aj na iného daňového poradcu. Poznáme aj u nás množstvo prípadov, keď sa stanoviská rôznia. Ale na druhej strane, neznalosť zákona neospravedlňuje a prípadné nedoplatky na rakúskej DPH by išli na vašu zodpovednosť.
Nechce sa mi veriť, že by Rakúšania mali také okno v zákone o DPH. Skôr by som sa priklonila k názoru, že niektoré osoby nebudú správne rozumieť pojmom ako zdaniteľná osoba a pod.
makika30
28.05.12,12:45
Ahojte mám podobnú otázku,
chceme dodávať tovar s montážou do rakúska, je viazaný na nehnuteľnosť/postupujem podla parag.16/,čiže miestom dodania bude rakusko.My sme platci dph zákazníci budú občania čiže neplatci dph.Mne z toho vyplýva že sa musíme registrovať v rakúsku ako platca dph a vystavovať faktury s rakúskou dph a odviesť ju tam. Uvažujem dobre? Máte niekdo skúsenosti s registráciu na ich danovom úrade, kde sa treba registrovať vo Viedni? A akou formou sa podáva dph?
Ďakujem za všetky odpovede
SilMar Group
28.05.12,14:49
Ahojte mám podobnú otázku,
chceme dodávať tovar s montážou do rakúska, je viazaný na nehnuteľnosť/postupujem podla parag.16/,čiže miestom dodania bude rakusko.My sme platci dph zákazníci budú občania čiže neplatci dph.Mne z toho vyplýva že sa musíme registrovať v rakúsku ako platca dph a vystavovať faktury s rakúskou dph a odviesť ju tam. Uvažujem dobre? Máte niekdo skúsenosti s registráciu na ich danovom úrade, kde sa treba registrovať vo Viedni? A akou formou sa podáva dph?
Ďakujem za všetky odpovede

Uvažuješ úplne perfektne, keďže nie je na koho preniesť daňovú povinnosť, musíš sa registrovať v Rakúsku. Ale konkrétnu skúsenosť s tým, bohužiaľ, nemám.
makika30
30.05.12,16:40
Ďakujem za odpoveď, a nenájde sa niekto kdo sa registroval v rakúsku ako platca dph?