EkoMax
31.05.10,13:45
Pozerala som túto tému, chcem sa opýtať, čo sa týka vypisovania pokladničných dokladov, od minulého roka ako začala kríza, mám vo firmách strašne veľa malých nákupov, u nietorých firiem sa počet zdvojnásobil, mesačne aj 250 pokladničných dokladov. Je to hrúza vypisovania, tlačila som to z PC, ale toner je tiež drahší, je nutné pokladničné doklady vypisovať ? Nestačí očíslovať každý doklad - ERP výdavok a vytlačiť k pokladničnej knihe zoznam dokladov so zaúčtovaním ?
macula
31.05.10,12:03
pri daňových kontrolách vyžadujú vypísanie pokladničných dokladov
Zita5
31.05.10,12:09
Ja som to už niekde na Porade písala , jedna naša nemenovaná Poraďáčka mala kontrolu účtovníctva .Pracovníčky DU jej dali pochvaľu za vedenie účtovníctva . Pritom vôbec nemala vypísané VPD ani PPD .Len nalepený paragón a očíslovaný.:)

Nepíšem to preto , aby som podporila nevypisovanie pokladničných dokladov ,ale ja osobne som tejto poraďáčke pripomínala,dohovárala ..... že ako to môže takto nevypisovať ....a ona sa mi dnes zasmeje do očú :D Ona sa tu možno v záplave témy nájde.:) Vždy pri podobnej téme mi to príde na um :)
EkoMax
31.05.10,12:11
zrejme to závisí od toho, kto príde na kontrolu, lebo ja som sa pýtala aj na DÚ, a jedna daňováčka mi povedala, že to nemusím vypisovať, druhá že musím, Viem že podľa zákona o účtovníctve ich vypisovať treba, ale musím zamestnanať osobu, ktorá mi ich bude vypisovať, lebo sa to nedá stíhať. :mee:
hanelie
31.05.10,12:15
potvrdzujem :) /príspevok od Zitky
ešte bola spomínaná aj alternatíva: 1PPD/VPD v súhrne za 1 deň/spočítaných viac ERP dokladov
Zita5
31.05.10,12:17
Jéj Hanka vďaka za podporu , aspoň nedostanem sama :)
marjankaj
31.05.10,12:20
Zákon o účtovníctve

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Ak doklad spĺňa toto ustanovenie, tak netreba ešte raz všetko vypisovať.
Alebo už neplatia zákony?
evina
31.05.10,12:26
zk24
31.05.10,12:42
Ahojte,

tato tema ma velmi zaujala. kedze ja vystavujem VPD na kazdy blok samostatne... teda len softverovo a keby bolo treba, ohlasila sa kontrola tak to vytlacim, inak to zatial zbytocne netlacim.

Ako to potom robite s uctovanim?

Ked napriklad:
1.3. postove sluzby: 518/211 (napr. VPD/10-001)
2.3. zasoby: 501/211 (napr. VPD/10-002

ked by som tlacila iba jeden VPD, trebars raz mesacne, tak do softveru by ste oba pripady (bod 1 aj 2) uctovali s rovnakym cislom VPD? Takto z brucha ani neviem ci mi to soft dovoli...

Alebo uctujete kazdu operaciu s vlastnym cislom VPD (ako ja doteraz), ale na ten suhrnny ktory tlacite napisete ze obsahuje VPD/10-001 - VPD/10-100?

Dakujem.
a_je_to
31.05.10,14:09
Otázka nemôže fatálne závisieť od toho, kto príde na kontrolu. Ak doklad aspoň nepriamo obsahuje, to čo má obsahovať, tak žiadne vrtochy daňovej kontroly nemôžu uspieť. Najprv treba pozrieť, čo hovorí legislatíva. Náplň a povinnosť pokladničného dokladu bola za socíku nariadená vyhláškou 118/72 Zb. o pokladničných operáciách, ktorú zrušil prvý ponovembrový zákon o účtovníctve. Odvtedy pre pokladničné operácie platí iba vnútorná smernica - ak nejaká existuje. A ... všeobecne § 10 zákona o účtovníctve. Jeho náplň sa primerane vzťahuje aj na pokladničné doklady. Primeranosť by mala byť posúdená vizuálnym testom .... že čo treba existujúcemu pokladničnému dokladu nevyhnutne doplniť, aby spĺňal kritériá § 8, ods. 5 zákona. Požiadavky sa členia podľa sústav ... JÚ, versus PÚ.
Ak robím JÚ, tak k dokladu o nákupe treba nevyhnutne doplniť poradové číslo dokladu, podpis účtovníka a podpis zodpovednej osoby .... Ostatné údaje sa na doklade buď nachádzajú, alebo ich možno z dokladu o nákupe a jeho zápisu do JÚ vydedukovať. Pri PÚ pribúda opis použitých účtov a rozúčtovanie sumy. Vtedy výdavkový pokladničný doklad nevypisujem, lebo to nepovažujem ani za povinné, ani za potrebné. Tieto údaje doplňujem do svojej pečiatky JÚ a PÚ, ktorou opatrím doklad o nákupe, alebo vedľa neho na podklad.
Ďalšie je kritérium účelnosti a nevyhnutnosti. Samozrejme, že sa vypísaniu pokladničného dokladu sa nemožno vyhnúť, ak do pokladne vkladám hotovosť, alebo ju vyberám na osobnú potrebu a žiadny iný súvisiaci doklad nato nemám. Ak by som to neurobil, tak by o tomto účtovnom prípade nebol žiadny doklad, iba zápis bez dokladu. Ale tam, kde nemusím, sa snažím vypisovanie VPD a PPD minimalizovať. Všeobecne sa nemožno vyhnúť VPD a PPD tam, kde má byť dokladované reálne prevzatie hotových peňazí. Formalizmus je však vypísať /alebo požadovať !/ VPD k faktúre napr. z Metra, kde sa opíše iba to, čo je na faktúre a ... nemá kto podpísať prevzatie hotovosti.
Ak je drobných nákupov veľa, tak určite je účelné vypísanie VPD, lebo pod jeden VPD dám všetky potvrdenky ERP z nákupu a zosumarizujem sumu pre osobu, ktorá ich doniesla na jedno preplatenie. Vypisovanie PPD a VPD sa mi predsa nemôže bezhlavo zvrhnúť na samoúčelný formalizmus zo strachu pred nejakou nevyspytateľnou daňovou kontrolou.
Na záver - treba si uvedomiť, že ak niekde má byť vypísaný VPD alebo PPD, tak ho musí vypísať osoba, ktorá vydala, alebo prijala hotovosť, nie účtovník .... za júlový nákup, pred zostavením daňového priznania pre igelitkára v marci. Špička je, keď softvér automaticky tlačí PPD a VPD ku každému dokladu, aj ku ručným PPD a VPD a .... ostatní si myslia, že to má byť tak. Iniciatíve sa medze nekladú, ale .... úspora zbytočnej práce a papiera sa mi páči viac.
Ostatné varianty, polemiky a podrobnosti vynechám, presahovali by rámec príspevku.
sybila3
22.06.10,07:35
ja teda poctivo tlačím všetky doklady, keby nie, nevedela by som sa okontrolovať a nebola by som si istá, či je to dobre. Teraz ma napadla taká blbosť, pricvakávate doklady alebo lepíte. Ja som do včera cvakala s koníkom, tam sa nebojím, že mi odpadnú alebo stratia, ale včera mi došli náboje, tak som začala lepiť, lebo nemám čas utekať do papiernictva. čo je lepšie alebo čo uprednosťňujete.
zk24
22.06.10,07:41
ja teda poctivo tlačím všetky doklady, keby nie, nevedela by som sa okontrolovať a nebola by som si istá, či je to dobre. Teraz ma napadla taká blbosť, pricvakávate doklady alebo lepíte. Ja som do včera cvakala s koníkom, tam sa nebojím, že mi odpadnú alebo stratia, ale včera mi došli náboje, tak som začala lepiť, lebo nemám čas utekať do papiernictva. čo je lepšie alebo čo uprednosťňujete.

Ja spinkujem. Je to pre mna rychlejsia a cistejsia praca. A vzdy sa da odspinkovat, ak som niekde spravila chybu.
sybila3
22.06.10,08:09
presne to aj ja myslím, lebo od včera lepím a keď sa pomýlim, tak neodlepím, tak asi vybehnem do papiernictva. A budem robiť postarom.
kornelia2
22.06.10,08:13
teraz vypisovat alebo tlacit z PC? ja vsetko tlacim z PC ???
zk24
22.06.10,08:16
teraz vypisovat alebo tlacit z PC? ja vsetko tlacim z PC ???


Tlacim z PC na velku A4 VPD, v hornej casti je VPD a dole prispinkujem blocek z ERP. Ak je "miznuci", tak vedla na tu istu A4-ku spravim kopiu toho blocku.

Takze mam jednu A4 na ktorej je sucasne VPD aj blok z ERP.
sybila3
22.06.10,13:51
No to je dobrý nápad, ja tlačím na polovicu A4 a bloček prispinkujem na ďalšiu polovicu A4 a zospinkujem spolu ale na A4 a dole prispinkovať ma nenapadla, už aj idem praktizovať, díky.
Tamila
22.06.10,15:01
Ja tlačím VPD na polovicu A4 a bloček prispinkujem pod tento doklad - zo zadnej strany.
ondrejvla
22.06.10,16:49
ja teda poctivo tlačím všetky doklady, keby nie, nevedela by som sa okontrolovať a nebola by som si istá, či je to dobre. Teraz ma napadla taká blbosť, pricvakávate doklady alebo lepíte. Ja som do včera cvakala s koníkom, tam sa nebojím, že mi odpadnú alebo stratia, ale včera mi došli náboje, tak som začala lepiť, lebo nemám čas utekať do papiernictva. čo je lepšie alebo čo uprednosťňujete.

:DSom sa schuti zasmiala. Ten výraz "koník" som počula prvý raz, je perfektný.

Prikladám vzory pre VPD a PPD v JÚ aj PÚ, suma slovom sa napíše sama, na jednej strane sú 3 ks dokladu, mne to veľmi pomáha, už som to tu niekde prilepila, viem, že pomohlo to mnohým poraďákom.
Tamila
22.06.10,17:18
"Koník" som kedysi dávno počula, ale až teraz sa mi to tu pripomenulo.