margitkar
31.05.10,15:37
Na záhrade mám asi desaťročnú ringlotu. Strom vyzeral zdravý. Mal vošky, ale tie neboli veľmi rozšírené. V jari mi zakvitla aj ako - tak zalístila, ale lístie postupne uschlo až zostali len na vrchole stromu. Inak je strom celý holý. Na kôre celého stromu sú male okrúhle otvory veľmi podobné ako robí červotoč. V ich okolí je akoby pilina. Sú to dierky po nejakom škodcovi. Žiaľ žiadného škodcu som nenašla. Hľadala som informácie na google, no nič som nenašla. Pravdepodobne ringlote už nepomôžem, ale bojím sa, aby ten červ nenapadol aj ostatné stromy v záhrade. Prosím poraďte. Mám strom zrezať? Môžem ho ešte nejak zachrániť ? Strom je asi tri metre vysoký.
legolas
01.06.10,07:24
..je to škodca ktorý sa cez nejakú ranu, alebo prasklinu dostal pod kôru a v zdravom dreve si robí cestičky, preto sú tam aj tie pilinky, ak by si išiel podľa týchto cestičiek a nožom prerezával kôru tak možno na toho škodcu narazíš a zlikviduješ, potom je potrebné všetko ošetriť do zdravého dreva, natrieť stromovým balzamom a čakať, či sa z toho ten strom dostane, to budeš vidieť podľa rašenia spiacich púčikov...., všetko dobre...

...ja som ti to preto takto poradil, lebo pred rokom som takto zachránil hrušku, a toho chrobáka/je biely/ som vytiahol tenkým oceľovým drôtom z jeho chodbičky...
Silvernola
01.06.10,08:11
Myslím, že už strom nezachrániš. Čím skôr ho zlikviduj a ihneď z pozemku odstráň. Ostatné stromy 2 - 3 roky sleduj, prípadne sa poinformuj o nejakom systémovom insekticíde.
osky
28.06.10,11:58
my mame v zahrade velky strom-nie je to ringlota ale tiez podobna slivka-my ich volame Mirabelky.strom vyzera tiez zdravo,ale vobec nerodi.da 2-3 plody a koniec.prerezali sme ho tento rok,lebo som myslela ze je to tym,ze je prilis husto rozkonareny a ma malo svetla. a aj krasne zakvitol,ale ako sa tak pozeram,zase su na nom len dve male slivky a dost.co to moze byt?co mu chyba?

druhy problem-zasadili sme mlade stromky-okrem ineho aj modru ringlotu.listy sa vsak pokuceravili a stromcek malo prosperuje.co s tym mame urobit?
dakujem
legolas
29.06.10,07:19
my mame v zahrade velky strom-nie je to ringlota ale tiez podobna slivka-my ich volame Mirabelky.strom vyzera tiez zdravo,ale vobec nerodi.da 2-3 plody a koniec.prerezali sme ho tento rok,lebo som myslela ze je to tym,ze je prilis husto rozkonareny a ma malo svetla. a aj krasne zakvitol,ale ako sa tak pozeram,zase su na nom len dve male slivky a dost.co to moze byt?co mu chyba?

druhy problem-zasadili sme mlade stromky-okrem ineho aj modru ringlotu.listy sa vsak pokuceravili a stromcek malo prosperuje.co s tym mame urobit?
dakujem

..v prvom prípade sa pravdepodobne jedná o nedostatok pôdnych živín, ktoré sú nevyhnutné práve pri nasadzovaní plodov po odkvitnutí...

..ten druhý prípad , najväčšia pravdepodobnosť je že sú napadnuté voškou, preto sa stáčajú....
wabi
05.07.10,20:57
Najčastejšou príčinou prečo opakovane slivkoviny nerodia, hoci pekne zakvitnú a majú aj blízko niekoľko metrov iný podobný strom s ktorým sa opelia je malá osička, piliarka o ktorej som už písal na porade. Ľudia si väčšinou ani nevšimnú, že odpadly nie kveti ale malinké pôdiky po odkvitnití pričom mali čiernu bodku. Proti tomuto škodcovi je potrebný postrek počas kvetu, sú už k dispozícii aj prípravky, ktoré včelám nevadia.
AK zle prosperujú čerstvo presadené stromy, tak je to práve tým, že mejú málo slabých korňov a možno už aj sucho a naopak relatívne veľa konárov na to, aby dokázali rásť. Potrebujú len malý počet púčikov a to sa vyriešiť rezom. O rok o 2 sa spamätajú, keď za dobre zakorenia. Kučeravosť májú len broskyne a tento rok bol tlak tejto huby silný... Slivky a ringlóty najčastejšie vošky...
Na drevokazných chrobáčikov ďateľ, či vlha, ak nie sú vtáci, treba ich zastúpiť...:)