tereza5
01.06.10,05:50
Dobrý den, len by som sa chcela uistit ,či mám správne informácie:
nezdanitelnú čast v plnej výške si može uplatnit poberateľ sirotského, vdovského, invalidného dochodku.
Pri starobnom dochodku sa NČ kráti podla výšky dochodku.
Dakujem
Stina
01.06.10,04:16
Ak bol priznaný starobný dôchodok v priebehu roka 2010 - má nárok na celú NČ.
Ak bol priznaný starobný dôchodok v minulých rokoch záleží či je dôchodok nižší ako NČ.
katka50
01.06.10,04:17
[QUOTE=tereza5;1416928]Dobrý den, len by som sa chcela uistit ,či mám správne informácie:
nezdanitelnú čast v plnej výške si može uplatnit poberateľ sirotského, vdovského, invalidného dochodku. Áno.
Pri starobnom dochodku sa NČ kráti podla výšky dochodku.Ak nebol starobným dôchodcom k 1.1.2010 má nárok na celú nezd. časť.
Lubaba
01.06.10,04:25
Zákon o dani z príjmov
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.


Poberatelia iných druhov dôchodkov ako v § 11 ods.7 ZDP (napr. sirotského, vdovského, invalidného a pod.) majú nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka rovnako ako daňovníci, ktorí nie sú poberateľmi dôchodku podľa § 11 ods. 7 ZDP (zohľadňuje iba dosiahnutý základ dane daňovníka). Podľa Pokynu DR SR k uplatneniu nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a b) ZDP u poberateľov invalidných dôchodkov je potrebné v prípade poberateľov invalidných dôchodkov zohľadňovať skutočnosť, či sa podľa § 263 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. považujú za poberateľov starobných dôchodkov, t. j., že sa u nich pri uplatnení nezdaniteľných častí základu dane postupuje ako u poberateľov starobného dôchodku.
veronikasad
01.06.10,05:53
Dobrý den, len by som sa chcela uistit ,či mám správne informácie:
nezdanitelnú čast v plnej výške si može uplatnit poberateľ sirotského, vdovského, invalidného dochodku.
Pri starobnom dochodku sa NČ kráti podla výšky dochodku.
Dakujem
Ak je poberatelom starobného dôchodku k 1.1. kal. roka, nemôže si u zamestnavatela uplatniť mesačnú nezd.časť základu dane. Pri ročnom zúčtovaní dane alebo podaní DP si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a výškou vyplateného star.dôchodku.

Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 NČZD a podá si DP, DU mu celú zrazenú daň vráti (§46 ZoDzP)