mirotn
01.06.10,08:43
Dobrý deň. Prvýkrát ma oslovil predajca nábytku- má obchod s nábytkom. Objednal si u mňa výrobu a montáž vstavanej skrine pre svojho zákazníka.Mám teraz v tom trocha chaos- čo mu napísať do faktúry? -mohlo by byť : výroba a montáž vstavanej skrine u odberateľovho zákazníka - to je asi hluposť, len neviem ako na to. Nemá niekto skúsenosť. Komu odovzdať dodací list- chcem si ho dať aj podpísať u toho zákazníka u ktorého bude montáž, že skriňa bola odovzdaná aj s montážou v poriadku bez poškodenia a zákazník s tým súhlasí . Jemu fakturuje predajaca svoju cenu, ktorú si navýšil.
Ďaľší problém mám ako zaučtovať takú operáciu- predaj výrobkov a služieb- alebo tovaru. Ja si myslím to prvé, nakoľko je to a s montážou u jeho zákazníka.
Je problém keď nemám ERP? Ja vystavím faktúru predajcovi a on mi ju uhradí v hotovosti neskôr. Kvôli jednej zákazke sa mi totiž neoplatí kupovať ERP. Dúfam, že mi niekto poradí, tak vopred ĎAKUJEM
Marína
01.06.10,06:56
Dobrý deň. Prvýkrát ma oslovil predajca nábytku- má obchod s nábytkom. Objednal si u mňa výrobu a montáž vstavanej skrine pre svojho zákazníka.Mám teraz v tom trocha chaos- čo mu napísať do faktúry? -mohlo by byť : výroba a montáž vstavanej skrine u odberateľovho zákazníka - to je asi hluposť, len neviem ako na to. Nemá niekto skúsenosť. Komu odovzdať dodací list- chcem si ho dať aj podpísať u toho zákazníka u ktorého bude montáž, že skriňa bola odovzdaná aj s montážou v poriadku bez poškodenia a zákazník s tým súhlasí . Jemu fakturuje predajaca svoju cenu, ktorú si navýšil.
Ďaľší problém mám ako zaučtovať takú operáciu- predaj výrobkov a služieb- alebo tovaru. Ja si myslím to prvé, nakoľko je to a s montážou u jeho zákazníka.
Je problém keď nemám ERP? Ja vystavím faktúru predajcovi a on mi ju uhradí v hotovosti neskôr. Kvôli jednej zákazke sa mi totiž neoplatí kupovať ERP. Dúfam, že mi niekto poradí, tak vopred ĎAKUJEM
Na objednávke od odberateľa by malo byť uvedené, čo máš vyrobiť, z čoho máš vyrobiť a kde to máš namontovať. Tvoj zmluvný vzťah nie je so zákazníkom odberateľa ale s ním, preto aj prevziať zákazku má on.
ERP nepotrebuješ a už dávno neplatí(už si nespomínam od kedy), že ak je príjem v hotovosti v deň dodania tovaru alebo služby, je povinnosť použiť ERP.
Účtovať budeš ako predaj výrobkov a služieb. Na FA môžeš napr. uviesť - Faktúrujem vám za návrh, zameranie, výrobu a montáž vstavanej skrine v "tu uveď miesto, kam si výrobok dodal".
mirotn
01.06.10,06:59
ďakujem za rýchlu odpoveď
mirotn
01.10.10,10:03
Prosím niekoho znalého zákona o ERP :na stránke daňového úradu som našiel otázky a odpovede k ERP
link-www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie.../erp_otaz0209.pdf
tam sa jedna otázka týka aj stolárov.
Som stolár a vyrábam stolárske výrobky. Niektoré výrobky predávam priamo zákazníkom, niektoré výrobky napr. kuchynské linky dodávam zákazníkovi aj s montážou. Som povinný používať ERP podľa nového zákona ?
3
4
Odpoveď:
Ak stolár vyrobí výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, a v takomto prípade je povinný evidovať prijatú tržbu podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ako aj podľa zákona o používaní ERP. V prípade, že stolár vyrobí výrobok, ktorý po jeho výrobe predá zákazníkovi aj s montážou, ide o poskytovanie služby, na ktorú sa ani podľa vyššie uvedenej vyhlášky o ERP ani podľa zákona o používaní ERP nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na ERP.
Rovnaký postup platí aj napr. pri predaji okien, parkiet bez montáže (ide o predaj tovaru) a pri predaji okien, parkiet s montážou (ide o poskytnutie služby).


Znamená to, že ak vystavím niekomu faktúru napr. faktúrujem vám výrobu skrinky, al. poličky, al. stolíka - je to bez montáže, len im to doveziem- tak by som pri platbe v hotovosti /kedykoľvek nielen v ten istý deň/ mal použiť miesto príjmového pokladničného dokladu ERP?

za objasnenie ďakujem