zukana
01.06.10,09:37
Dobrý deň.

Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

zuzana
JAJA11
01.06.10,08:04
Dobrý deň.

Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

zuzana

Myslím, že by sa mal držať stavebného povolenia. Ak chce zmeniť charakter stavby, musí o to požiadať. Dátum povolenia zmeny charakteru stavby by som považovala za dátum, kedy musím DPH vrátiť. :o
Katarína Cigánová
01.06.10,08:05
Dobrý deň.

Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

zuzana
Domnievam sa , že by sa mohol uplatnit §54 zákona o dph - uprava odpočítanej dane pri investičnom majetku - skus pozriet aj komentáre k uvedenému § - nie je to lahké ustanovenie
zukana
01.06.10,11:34
Myslím, že zmena účelu stavby bude zmena na DPH.

zuzana
zukana
12.07.10,08:50
No už máme rozhodnutie zo stavebného úradu a stavbu zmenili na rodinný dom - 3 bytové jednotky. Tie chceme v budúcnosti prenajímať (občanom).
Máme teda vrátiť DPH na vstupe??? A ako to urobiť. Napr.
Daň na vstupe za 2 Q - 300 eur.
Daň na výstupe za 2 Q - 500 eur.
DPH zo stavby - 10.000 eur.

teda moje priznanie bude vyzerať takto: 500 - 300 + 300 = 500 eur daňová povinnosť a ešte mi zostane 10000-300 = 9700 eur, o čo znížim v budúcnosti danň na vstupe.
Chápem to dobre???

Viete mi poradiť???
betka
12.07.10,12:56
No už máme rozhodnutie zo stavebného úradu a stavbu zmenili na rodinný dom - 3 bytové jednotky. Tie chceme v budúcnosti prenajímať (občanom).
Máme teda vrátiť DPH na vstupe??? A ako to urobiť. Napr.
Daň na vstupe za 2 Q - 300 eur.
Daň na výstupe za 2 Q - 500 eur.
DPH zo stavby - 10.000 eur.

teda moje priznanie bude vyzerať takto: 500 - 300 + 300 = 500 eur daňová povinnosť a ešte mi zostane 10000-300 = 9700 eur, o čo znížim v budúcnosti danň na vstupe.
Chápem to dobre???

Viete mi poradiť???

Zuzi, z celej stavby od roku 2008, teda musíte "vrátiť" všetko to, pri čom ste si uplatnili nárok na odpočítanie DPH a to:

Presne o tomto hovorí zákon o DPH v par. 54, tento par. je potrebné naštudovať pozorne, pri budovách je obdobie až 10 rokov. a následne bude výpočet podľa prílohy č. 1 k zákonu, úpravu vykonávate až v poslednom ZO kal. roka.

Pozor si treba dať:
- začali ste stavať 2008, určite ste si DPH odpočítavali, preštudujte pozorne, či to je len 10 tis. €, tri byty po prepočte nepostavím za tú sumu.....

- v ods. 4/posledná veta: Ak platiteľ dodá IM podľa odseku 2/b,c pred uvedením do užívania, lebo v úvode hovoríte o rozostavanej stavbe, a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá IM
- ináč na porade je veľa prípadov a príkladov par 54
zukana
13.07.10,10:03
tých 10.000 je len časť DPH na vstupe, samozrejme že celá preinvestovaná suma je vyššia. A tá budova ešte nie je dokončená, zmena
účela nastala pri rozostavanej stavby. Čo znamená to že upraví odpočítanú daň v kal.roku, keď dodá IM. Dodanie - dokončenie, teda
kolaudácia??? A tu neplatí teda 10 rokov???
zukana
13.07.10,12:23
Takže ešte raz.
budovu - sme začali stavať v 2008. Mali sme povolenie na stavbu polyfunkčného domu, teda určeného na podnikanie - predaj tovaru a služieb.
V rokoch 2008 a 2009 sme si z faktúr (materiál, práce na budovu) odpočítali DPH na vstupe, cca 10.000 eur (čo je iba hodnota DPH).
V roku 2010 sme požiadali o zmenu účelu využitia budovy (nie je dokončená do dnešného dňa). Stavebný úrad vydal povolenie zmena pred dokončením - rodinný dom s 3 byt. jednotkami - jún 2010.
1. Nie je mi jasné kedy a či mám uskutočniť úpravu odpočítanej dane?
2. Je tu možnosť, že tie bytové jednotky sa budú prenajímať, teda v budúcnosti budeme mať príjem - prenájom FO = oslobodený od DPH. Má to vplyv na možnosť úpravy odpočítanej dane???