Leila2006
01.06.10,10:44
Ahojte, pridávam novú tému, lebo mi nejak blbne vyhľadávanie, tak sa vopred ospravedlňujem, ak to tu už bolo riešené. Zaujíma ma možnosť podania dodatočného DP po kontrole, konkrétne ide o FO, výsledok DK zvýšenie ZD a dorub. Ide o to, či by bolo možné po tejto kontrole podať DDP a dodatočne uplatniť daňové odpisy, ktoré uplatnené neboli. Neviem, ako sa to chápe, či ide o uplatnenie skutočností, ktoré boli - neboli? predmetom DK??
JAJA11
01.06.10,08:56
Ahojte, pridávam novú tému, lebo mi nejak blbne vyhľadávanie, tak sa vopred ospravedlňujem, ak to tu už bolo riešené. Zaujíma ma možnosť podania dodatočného DP po kontrole, konkrétne ide o FO, výsledok DK zvýšenie ZD a dorub. Ide o to, či by bolo možné po tejto kontrole podať DDP a dodatočne uplatniť daňové odpisy, ktoré uplatnené neboli. Neviem, ako sa to chápe, či ide o uplatnenie skutočností, ktoré boli - neboli? predmetom DK??

No toto by zaujímalo aj mňa. Častokrát sa preruší odpisovanie, lebo človeku vychádza nízky daňový základ a pri kontrole neuznajú niektoré náklady a odrazu treba dodaniť. Len neviem, či to podanie DDP niečo pomôže. :o
Leila2006
01.06.10,09:01
Áno, v tomto konkrétnom prípade by mu to práve pomohlo...
Jana Acsová
01.06.10,11:11
Vzhľadom k zadaniu predpokladám, že FO uplatňuje skutočné výdavky. Z uvedeného vyplýva, že vedie evidenciu dlhodobého majetku, resp. majetku, ktorý je predmetom odpisovania. V rámci predmetnej evidencie, či už je súčasťou účtovnej, alebo inej evidencie je povinná viesť rozhodujúce skutočnosti. Ak pri DK predložila evidenciu s vyznačeným prerušením odpisovania, dodatočné uplatnenie daňových odpisov je zmenou tohto rozhodnutia. Predmetnú situáciu zákon priamo nerieši. V čase konania kontroly však muselo byť prihliadnuté na známe skutočnosti, medzi ktoré patrilo aj rozhodnutie daňovníka prerušiť daňové odpisy.

Skúsiť môžte ... ale prikláňam sa k záveru, že existujú protiargumety, najmä v prípade účtovnej jednotky. Neuvádzate, či náhodou nevediete evidenciu podľa § 6/11 alebo 14.
Leila2006
01.06.10,11:34
Ide o účtovnú jednotku, vedie účtovníctvo...
Začínam byť aj aj naklonená názoru, že skutočne, ak ku kontrole bola predložená evidencia majetku s vyznačením prerušeného odpisovania v danom roku a zrejme bola aj odkontrolovaná, tak podanie DDP nebude prípustné. ale skúsiť môže...
Leila2006
01.06.10,11:37
....a ďakujem za odpoveď
JAJA11
01.06.10,11:51
Ide o účtovnú jednotku, vedie účtovníctvo...
Začínam byť aj aj naklonená názoru, že skutočne, ak ku kontrole bola predložená evidencia majetku s vyznačením prerušeného odpisovania v danom roku a zrejme bola aj odkontrolovaná, tak podanie DDP nebude prípustné. ale skúsiť môže...

Ja neviem, či by DDP zmenilo rozhodnutie z daňovej kontroly. V čase kontroly odpisy neboli uplatnené, čo zákon povoľuje. Takže aj keď by bolo podané DDP, musel by DÚ vrátiť preplatok na dani, ale pokuta, ktorá bola už vyrúbená, by podľa mňa zostala v platnosti :mee: Takže okrem vrátenia časti zaplatenej dane, by to podľa mňa nemalo iný úžitok :o
m.hladka
01.06.10,12:12
Po daňovej kontrole sa už nemôže podávať DDP, mali by ste reagovať na rozhodnutie a odvolať sa s tým, že ste neuplatnili odpisy. Najlepšie by bolo poradiť sa v tej veci s daňovým poradcom, alebo audítorom.
JankaO
01.06.10,12:28
podľa § 39 odst.3 zak. 511/1992 Z.z.:
Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Ak teda predmetom DK bola aj kontrola uplatnenia odpisov (prerušenia), tak si myslím, že nie je možne DDP podať...
Leila2006
01.06.10,12:28
Ja neviem, či by DDP zmenilo rozhodnutie z daňovej kontroly. V čase kontroly odpisy neboli uplatnené, čo zákon povoľuje. Takže aj keď by bolo podané DDP, musel by DÚ vrátiť preplatok na dani, ale pokuta, ktorá bola už vyrúbená, by podľa mňa zostala v platnosti :mee: Takže okrem vrátenia časti zaplatenej dane, by to podľa mňa nemalo iný úžitok :o
súhlasím, pokuta by zostala, vrátenie dane by to ale kompenzovalo, takže v konečnom dôsledku by to tak "nebolelo", ide teraz len o to, či je takýto postup akceptovateľný..
Leila2006
01.06.10,12:37
podľa § 39 odst.3 zak. 511/1992 Z.z.:
Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Ak teda predmetom DK bola aj kontrola uplatnenia odpisov (prerušenia), tak si myslím, že nie je možne DDP podať...
pravdu povediac, nevidela som zatiaľ žiadny dokument z tej kontroly, myslím, že ešte nemá ani protokol, ide o známeho, ktorý si dosiaľ účtovníctvo robil sám, len dnes sa na mňa telefonicky obrátil a stručne ma informoval o čo ide, ja len uvažujem dopredu, že čo s tým, ide mi skôr o princíp
Jana Acsová
01.06.10,13:00
podľa § 39 odst.3 zak. 511/1992 Z.z.:
Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Ak teda predmetom DK bola aj kontrola uplatnenia odpisov (prerušenia), tak si myslím, že nie je možne DDP podať...Presne na toto narážam vo svojom príspevku. Ako aj na to, že zákon nezakazuje zmeniť rozhodnutie daňovníka ... Ale rovnako uvádzam, že by som našla protiargumenty, najmä z účtovníctva.

Preto si v konečnom dôsledku myslím, že za pokus (ktorý nič nestojí) to stojí.

Buď ostanú na tom istom, alebo uspejú. Nič iné to byť nemôže. Len to dobre naformulovať.
skaspa
01.06.10,17:40
podať DDP po daňovej kontrole je možné, ako už tu bolo uvedené, pokiaľ skutočnosti, ktoré vplývali na podanie DDP, neboli predmetom kontroly; v zmysle § 15 ods. 11 zákona o správe daní má protokol okrem iného obsahovať aj súpis kontrolovaných dokladov; takže ak v protokole nemáte v súpise kontrolovaných dokladov uvedené jednotlivé karty majetku, z ktorých ste si odpisy neuplatnili, podľa mňa môžete v tejto súvislosti podať DDP, lebo tieto doklady neboli predmetom daňovej kontroly; v prípade ak kontrola ešte stále prebieha môžete aj do zápisnice o ústnom pojednávaní resp. k písomnému vyjadreniu sa k protokolu namietať skutočnosť, aby správca dane daňové odpisy /ak neboli na karte majetku prerušené/ uplatnil; výsledkom daňovej kontroly nemusí byť vždy len dorub, ale správca dane je pri výkone daňovej kontroly povinný vziať do úvahy aj skutočnosti v prospech daňového subjektu - vyplýva to z § 15 ods. 1 zákona o správe daní : "Daňovou kontrolou zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti" a § 2 ods. 6 : "Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane." - takže ak ste na kartách majetku za príslušný rok mali vyčíslené daňové odpisy, mali tieto znižovať základ dane ak to správca dane zistí (aj keď po vašom upozornení) je povinný upraviť základ dane v zmysle zákona
horka
08.11.11,08:55
Dobrý deň chcem sa opýtať, mala som kotrolu na DzP. Následne aj kontrolu na DPH, kde nám bol dopočítaný koeficient a krátenie DPH. Môžem podať dodatočné DP k dani z príjmov kde krátený koeficient bude ako daňový náklad?