profesional
01.06.10,11:06
Som na podare uz dostatocne dlho. A cim dalej tym viac zacinam mat pocit, ze prispevok na zaciatok podnikania od UPSVaR nie len ze neposluzil cielu na ktory bol urceny, ale stal sa predmetom rozsiahlych spekulacii.

SU tu desiatky prispevkov od ludi, ktori hladaju sposob ako nepodnikat, ale len ziskat podnikatelsky zamer na zaklade ktoreho vylakaju od UPSVaR prispevok ale v skutocnosti nemaju vobec ziadny umysel podnikat. Nakupia si za to spotrebnu elektroniku do domacnosti a po 2 rokoch zivnost proste zrusia.

Mate aj Vy taky pocit, ze tento prispevok posluzil viac spekulantom ako tym ktorych mal nakopnut k niecomu novemu?
Milan Benka
01.06.10,09:19
Správny postreh. Len malé percento týchto príspevkov ide naozaj na účel, na kt. boli poskytnuté.
Xanti
01.06.10,09:25
Využijú možnosť, ktorá im je poskytnutá.
Ja poznám prípady ked takýto príspevok poslúžil na úžasné dva mesiace alkoholického opojenia dotyčných a aj ich kamarátov z mokrej štvrte, a nepochopím, že k takýmto rizikovým klientom UP neprídu pracovníci na kontrolu.

Ale radšej prídu na kontrolu k ľuďom čo im seriozne pomohol k nakopnutiu.
veronikasad
01.06.10,09:26
Súhlasím, oveľa viac ako dotácia na samostatne zárobkovú činnosť sa zneužívajú dotácie na chránené dielne pre invalidov - či už pre živnostníkov alebo na zamestnancov ...
Laco-monter
01.06.10,09:28
Tak zase NEZAVÁDZAJTE !

Kontrola na čo bol použitý príspevok spočíva aj v tom že začínajúci živnostník musí VYDOKLADOVAŤ bločkami a inými dokladmi na aký ÚČEL dotáciu použil.

To by potom bol naozaj veľký neporiadok v tom ak by bola pravda čo tu vypisujete. /elektronika, alkohol ? LOL /
profesional
01.06.10,09:32
Vies, napr. taky plazmovy televizor je vec ktora moze byt zakupena z dotacie. Nakolko UPSVaR nema pravo sa vyjadrovat k tomu co zivnostnik potrebuje a co nepotrebuje na podnikanie. On to zaradi do majetku a bude odposivat a hotovo. Moze kludne uradu prace tvrdit ze tam pusta klientom svoje prezentacie.
Poznam konkretny pripad ked si chlapik z tejto dotacie kupil telku a UPSVaR nenamietalo nic.
veronikasad
01.06.10,09:33
Tak zase NEZAVÁDZAJTE !

Kontrola na čo bol použitý príspevok spočíva aj v tom že začínajúci živnostník musí VYDOKLADOVAŤ bločkami a inými dokladmi na aký ÚČEL dotáciu použil.

To by potom bol naozaj veľký neporiadok v tom ak by bola pravda čo tu vypisujete. /elektronika, alkohol ? LOL /
Laco, videla som doklady, ktoré UP preplatil osobe so zdr. postihnutím. Žeby si tie veci boli osobne skontrolovať ...
Monika Kováčová
01.06.10,09:35
ja mám zasa informácie, že samotné pracovníčky na úradoch práce doslova "nútia" nezamestnaných k založeniu živnosti a príspevok je medový motúz, ktorý ťahajú chudákovi popod fúzy. Administratívne sa znižuje nezamestnanosť.... čo ale príde po založení živnosti a po dvoch rokoch, niektorí ani netušia.
Laco-monter
01.06.10,09:36
Laco, videla som doklady, ktoré UP preplatil osobe so zdr. postihnutím. Žeby si tie veci boli osobne skontrolovať ...

Mne bol tiež poskytnutý tento príspevok , pred 7 rokmi.

Nikto nič fyzicky nekontroloval, stačilo predložiť doklady o kúpe náradia .
veronikasad
01.06.10,09:38
Mne bol tiež poskytnutý tento príspevok , pred 7 rokmi.

Nikto nič fyzicky nekontroloval, stačilo predložiť doklady o kúpe náradia .
Príspevok som pred 7 rokmi dostala aj ja, vtedy boli uplne iné podmienky poskytovania (schvalovala ich komisia a od ich "milosti" záviselo či ho dostaneš alebo nie). Dnes je na ne nárok zo zákona - po predložení podn. plánu a splnení určitých podmienok.

súhlasím s Monikou, najmä občanov so zdravotným postihnutím sa na úrade práce veľmi radi "zbavia"
doktor01
01.06.10,09:47
Súhlasím, oveľa viac ako dotácia na samostatne zárobkovú činnosť sa zneužívajú dotácie na chránené dielne pre invalidov - či už pre živnostníkov alebo na zamestnancov ...
Plne súhlasím, zneužívajú sa dotácie a to nielen z ÚPSVaR ale aj z EU. Nakoniec aj ÚPSVaR vie, že sa tieto dotácie zneužívajú ale nezasahujú nakoľko aj prostredníctvom takejto dotácie sa znižuje nezamestnanosť. A čo na tom, že je to postavené na hlavu? Človek s dotáciou je rád, že dostal € za nič, ÚPSVaR je rád, že človek nie je v evidencii min. 2 roky a ministerstvo sa vytešuje aké skvelé opatrenie prijalo. Jednoducho povedané na Slovensku je to tak.
Xanti
01.06.10,09:48
súhlasím s Monikou, najmä občanov so zdravotným postihnutím sa na úrade práce veľmi radi "zbavia"
Tak tých sa zbavujú aj jednoduhšie. Stačí ak im povedia, že oni nemusia byť evidovaný, nemusia preukazovať hľadanie zamestnania. Lebo štát za nich ako invalidných platí odvody do ZP.
profesional
01.06.10,10:02
Inac, ak si vezmeme jednu vec - investicne stimuly - tak na 1 pracovne miesto dostane podnikatel taku sumu, ze keby sme tu sumu vyplatili radsej priamo tomu chudakovi pre ktoreho sa takto vytvorilo pracovne miesto - uz by nikdy v zivote nemusel pracovat.
Laco-monter
01.06.10,12:00
Inac, ak si vezmeme jednu vec - investicne stimuly - tak na 1 pracovne miesto dostane podnikatel taku sumu, ze keby sme tu sumu vyplatili radsej priamo tomu chudakovi pre ktoreho sa takto vytvorilo pracovne miesto - uz by nikdy v zivote nemusel pracovat.

Lenže potom by sa toĺko podnikateľov nemohlo voziť v X 5-kách .:D :mee:
pepsikova
01.06.10,12:21
..tiež mám syna, ktorý, ak chcel pracovať, musel si založiť živnosť..z toho titulu, že firma, pre ktorú by pracoval, ho ako zamestnanca na TPP nepotrebuje-lebo potrebuje kvoli nemu účtovníčku,musí mu platiť odvody,dávať na čas výplatu a čojaviem,čo ešte...je predsa jednoduchšie, ak si chudák spraví živnosť,zoberie trochu peňazí, ktoré mu štát milostivo strčí po všelijakých školeniach, podnikateľských zámeroch- ktoré, mimochodom, niekto na ÚP robí ako na bežiacom páse a vôbec sa nezhodujú s tým, čo by mali obsahovať a ako by mali vyzerať- a potom nech sa stará sám o seba..pritom má chaos z účtovníctva, vydokladovania dokladov, odvodov, daní, cien za svoju prácu-tak čo čakáme?..že po 5 hodinách školenia budú z nezamestnaných podnikateľskí géniovia?..a to, že úrad dá pár peňazí, častokrát zvádza-ale nemyslím, že tie štátne dotácie sa nekontrolujú, záleží len na tom, ako sa kto tej kontroly bojí..lebo ak sa niekto ide živnostniť vŕtačkou a šrobovákom, musí si to kúpiť, ak niekto robí plastové okná, nemôže si dovoliť kúpiť plazmáč -ale- stačí, ak má kamarátov a spolu vymenia bločky..lebo tak to je...a tak to bude, lebo štát nemá záujem o zákon, ktorý zaručuje zamestnávateľom viazať si pracovníkov trvalým pracovným pomerom..vtedy by neboli špekulanti, ktorí vymyslia čokoľvek, aby sa dostali k peniazom a použili ich pre seba...čo bude potom, to budú riešiť potom...tak to vidím ja..a nevidím to nijako ružovo...
Laco-monter
01.06.10,12:30
..tiež mám syna, ktorý, ak chcel pracovať, musel si založiť živnosť..z toho titulu, že firma, pre ktorú by pracoval, ho ako zamestnanca na TPP nepotrebuje-lebo potrebuje kvoli nemu účtovníčku,musí mu platiť odvody,dávať na čas výplatu a čojaviem,čo ešte...je predsa jednoduchšie, ak si chudák spraví živnosť,zoberie trochu peňazí, ktoré mu štát milostivo strčí po všelijakých školeniach, podnikateľských zámeroch- ktoré, mimochodom, niekto na ÚP robí ako na bežiacom páse a vôbec sa nezhodujú s tým, čo by mali obsahovať a ako by mali vyzerať- a potom nech sa stará sám o seba..pritom má chaos z účtovníctva, vydokladovania dokladov, odvodov, daní, cien za svoju prácu-tak čo čakáme?..že po 5 hodinách školenia budú z nezamestnaných podnikateľskí géniovia?..a to, že úrad dá pár peňazí, častokrát zvádza-ale nemyslím, že tie štátne dotácie sa nekontrolujú, záleží len na tom, ako sa kto tej kontroly bojí..lebo ak sa niekto ide živnostniť vŕtačkou a šrobovákom, musí si to kúpiť, ak niekto robí plastové okná, nemôže si dovoliť kúpiť plazmáč -ale- stačí, ak má kamarátov a spolu vymenia bločky..lebo tak to je...a tak to bude, lebo štát nemá záujem o zákon, ktorý zaručuje zamestnávateľom viazať si pracovníkov trvalým pracovným pomerom..vtedy by neboli špekulanti, ktorí vymyslia čokoľvek, aby sa dostali k peniazom a použili ich pre seba...čo bude potom, to budú riešiť potom...tak to vidím ja..a nevidím to nijako ružovo...


Ja by som povedal , že štát OKRÁDA pracovníka v trvalom pracovnom pomere cca 50% zdanením jeho hrubého príjmu.

Tiež limituje jeho pracovnú aktivitu a tým priamo jeho životnú úroveň obmedzeniami množstva odpracovaných hodín, cez ZP.

Živnostníka neobmedzuje nikto a nič.

Zarobí si priamo úmerne svojej pracovnej aktivite, čo sa u zamestnanca nedá povedať.
pepsikova
01.06.10,12:42
Ja by som povedal , že štát OKRÁDA pracovníka v trvalom pracovnom pomere cca 50% zdanením jeho hrubého príjmu.

Tiež limituje jeho pracovnú aktivitu a tým priamo jeho životnú úroveň obmedzeniami množstva odpracovaných hodín, cez ZP.

Živnostníka neobmedzuje nikto a nič.

Zarobí si priamo úmerne svojej pracovnej aktivite, čo sa u zamestnanca nedá povedať...

..fakt...a čo robí súkromný podnikateľ, ktorý zamestnáva pracovníkov na živnosť...dopraje im,dá im všetko, čo si za svoju prácu pre neho zaslúžia..a dá im to načas..ha-ha...

...myslíš, že tie dotácie stačia na " postavenie "vlastnej firmy?..ha-ha-


(..ty, Laco, už máš zrejme, nachamtané..lebo ako živnostník sedíš o pol štvrtej na Porade..to si každý živnostník veru nemôže dovoliť...)
..každý má svoju pravdu, svoje pre a proti, my to tu nevyriešime, ale aj tak sa mi vidí lepšie, pracovať v TPP, ako na živnosť..aj s dotáciami..
Dantess
01.06.10,13:22
..

..fakt...a čo robí súkromný podnikateľ, ktorý zamestnáva pracovníkov na živnosť...dopraje im,dá im všetko, čo si za svoju prácu pre neho zaslúžia..a dá im to načas..ha-ha...

...myslíš, že tie dotácie stačia na " postavenie "vlastnej firmy?..ha-ha-


(..ty, Laco, už máš zrejme, nachamtané..lebo ako živnostník sedíš o pol štvrtej na Porade..to si každý živnostník veru nemôže dovoliť...)
..každý má svoju pravdu, svoje pre a proti, my to tu nevyriešime, ale aj tak sa mi vidí lepšie, pracovať v TPP, ako na živnosť..aj s dotáciami..
Ďaľšia výhoda živnostníka. Už o pol štvrtej môže sedieť na porade :D

Myslim si, že Laco to povedal jednoducho a dobre a pracovať na TPP (hlavne manuálne práce) sa neoplatí. Vo vyšších postoch je to samozrejme rozdiel, ale koľko takých je ?
Dáša_
01.06.10,17:51
Otázka je možno aj taká, že kto zneužíva príspevok na podnikanie?

Nezamestnaný, ktorý získa nejaké €?

Alebo štát, ktorý vykáže pokles nezamestnanosti?
Dantess
01.06.10,19:03
Nechcem zakladať nové témy, pretože si myslím, že to bude mať niečo spoločné s UPSVAR-om. Ako to je ak by som chcel zamestnať napríklad slepého ? Je to chránená dielňa ? Čo to vlastne je ? Alebo sú nejaké príspevky na zamestnancov ? Ďakujem za odpovede
veronikasad
02.06.10,05:34
profesional
02.06.10,06:51
Blbe na tom vsetkom je, ze vidim velmi vela pripadov, kde to s prispevkami dopadlo tak, ze vela zamestnavatelov, prikazalo vsetkym svojim zamestnancom, ze skoncia pracovny pomer dohodou, 3 mesiace budu na urade prace a peniaze od zamestnavatela budu brat na cierno, potom si vezmu od uradu prace prispevok a dalej budu pracovat na zivnost.

Iba minimum skutocne nezamestnanych vyuzilo prispevok. Tento prispevok bol zneuzity na ti aby sa mnozstvo ludi presunulo z TPP na zivnost.
Dantess
02.06.10,07:26
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/55-chranena-dielna-a-chranene-pracovisko.html?page_id=13312

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/56-prispevok-na-zriadenie-chranenej-dielne-alebo-chraneneho-pracoviska-a-na-ich-zachovanie.html?page_id=13090

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57a-prispevok-na-obnovu-alebo-technicke-zhodnotenie-hmotneho-majetku-chranenej-dielne-alebo-chraneneho-pracoviska.html?page_id=13096
Ďakujem za odpoveď. Mám ale ešte pár otázok. V akom poradí to zhruba mám robiť ? Je toto poradie dobré ?

1.Nájsť si priestor a spísať zmluvu o budúcej zmluve ( v prípade ak by bol hygienou neschválený, aby som už nemal zbytočne zmluvu na nič)

2.So zmluvou o bud. zmluv. ísť na úpsvar a požiadať o chránenú dieľňu, alebo vyplniť to tlačivo.

3. Následne ísť za hygienikmi, schváliť ten priestor a keď to bude OK, tak to zoberiem na UPSVAR

4. Dokladovat pracovnu zmluvu na UP s nejakym ZTP zamestnancom

5. Čakať na prispevok

Je to takto správne, alebo je tam iný postup ? Ďakujem za odpovede
Laco-monter
02.06.10,09:32
Blbe na tom vsetkom je, ze vidim velmi vela pripadov, kde to s prispevkami dopadlo tak, ze vela zamestnavatelov, prikazalo vsetkym svojim zamestnancom, ze skoncia pracovny pomer dohodou, 3 mesiace budu na urade prace a peniaze od zamestnavatela budu brat na cierno, potom si vezmu od uradu prace prispevok a dalej budu pracovat na zivnost.

Iba minimum skutocne nezamestnanych vyuzilo prispevok. Tento prispevok bol zneuzity na ti aby sa mnozstvo ludi presunulo z TPP na zivnost.


Podlož svoje tvrdenie príslušnou štatistikou.
Dáša_
02.06.10,12:13
Podlož svoje tvrdenie príslušnou štatistikou.

Obávam sa, že taká štatistika neexistuje, lebo nie je záujem zisťovať takéto údaje.
andreakk
02.06.10,12:40
Plne súhlasím, zneužívajú sa dotácie a to nielen z ÚPSVaR ale aj z EU. Nakoniec aj ÚPSVaR vie, že sa tieto dotácie zneužívajú ale nezasahujú nakoľko aj prostredníctvom takejto dotácie sa znižuje nezamestnanosť. A čo na tom, že je to postavené na hlavu? Človek s dotáciou je rád, že dostal € za nič, ÚPSVaR je rád, že človek nie je v evidencii min. 2 roky a ministerstvo sa vytešuje aké skvelé opatrenie prijalo. Jednoducho povedané na Slovensku je to tak.
..mili a vazení, nechcem Vám brať ideály, avšak chcela by som podotknúť, že ÚPSVaR na vine určite nie je. a ak si myslíte, že št. zamestnankyne sú len čajočky čo pijú kávu a rozdávajú peniaze ste na omyle..nemôžem sa zastávať všetkých, pretože všade sú ľudia, ktorí nad tým čo robia absolútne nerozmýšľajú, avšak aj medzi pracovníčkami na úrade prace sa nájdu ženy, ktoré majú za tie roky úžasnú prax a presne vedia, kde sú v zákonoch medzery,pretože verte alebo nie, aj im tieto nedostatky dokážu narobiť problémy!! čo tým chcem povedať? len toľko, že úradníčky môžu predkladať na ústredie či ministerstvo návrhy na zmenu zákona tak, aby sa nedal zneužívať..avšak čo z toho keď sú to len výkriky do tmy..
..aby som povedala aj niečo k téme, samozrejme, že sa príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť zneužíva!!! veď oň môže požiadať a dostať ho človek, ktorý neskončil ani ZŠ!!! prečo?? pretože to umožňuje zákon!!! veď podľa zákona stačí ak človek absolvuje prípravu ( všimnite si slovo ABSOLVUJE), na ktorej sa naučí pár zákonných povinností a urobí podnikateľský plán a príspevok je úrad povinný vyplatiť, pretože splnil zákonné povinnosti! aa kontroly?? verte alebo nie, robia sa..avšak keď sú na to na celý okres tri baby..popritom ešte kopa inej agendy..aale to už je o inom..
PS: verte, že aj tie baby si uvedomujú, že je to nezmyselný nástroj aktívnej politiky..krásny deň
Wes
02.06.10,12:58
Vidno, ze nikto z Vas ani netusi, ake su terajsie podmienky na ziskanie dotacie. Su skor diskriminacne ako pomahaju zacinajucim podnikatelom. Len malo kto prejde cez komisiu, ktora schvaluje vas podnikatelsky zamer ako aj obhajobu samotnu. Nestaci len ABSOLVOVAT kurz, ako niekto podotkol, ale aj spravit skusky a az potom moze ist pred komisiu obhajovat svoj podnikatelsky zamer. Minimalne polovica neobhaji svoj zamer, pretoze tieto podmienky su velmi prisne. Mate pravdu niekedy to bolo velmi jednoduche ale skuste si niekto teraz a az potom zistite, ze skor ako sa rozhodnete podnikat pomocou dotacie z UP, tak radsej pojdete za vlastne prostriedky. Je pravda, ze takto sa zabranuje zneuzivaniu ale zaroven su trestani aj ti, ktori by radi vyuzili tuto pomoc ale zial.
Wes
02.06.10,13:02
A taktiez uz ked niekto ziska tu dotaciu 2/3 z nej ide spat do odvodov. Cize pekne spat do statnej pokladnici. Super vymysleny kolobeh na znizenie nezamestnanosti a akoze pomoc zacinajucim podnikatelom.
Gabhus
02.06.10,14:15
K dotáciám: Môj syn žiadal o dotáciu, dostal ju, ale..... Na jednom kurze pre začínajúcich podnikateľov boli absolventi VŠ a takí počerní, ktorí mali ukončených 5 tried ZŠ a v jednom kuse "pod parou". Podnikateľský zámer museli vypracovať všetci rovnako, dotáciu dostali tí - nazvem ich - s nižšou kvalifikáciou o čosi vyššiu, vraj sú "znevýhodnení na trhu práce". Dobre. Potom boli obhajoby, kde môjho syna obracali v súvislosti s infláciou a výškou odvodov. Veď tiež dobre, aspoň sa musel čosi pred obhajobami naučiť a čo človek vie.... Z dotácie si kúpil počítač a nechal si na odvody - vráti štátu. Je taký poctivec, že si nekúpil ani zošívačku, že sa to nesmie a čo keby mal kontrolu. Aj to beriem, ale že tú dotáciu niektorí pustili dole krkom a nanajvýš si na chatrč kúpili satelit, tak to ma vytáča. Čo narobím....:D:D:D
Dantess
02.06.10,14:31
Vidno, ze nikto z Vas ani netusi, ake su terajsie podmienky na ziskanie dotacie. Su skor diskriminacne ako pomahaju zacinajucim podnikatelom. Len malo kto prejde cez komisiu, ktora schvaluje vas podnikatelsky zamer ako aj obhajobu samotnu. Nestaci len ABSOLVOVAT kurz, ako niekto podotkol, ale aj spravit skusky a az potom moze ist pred komisiu obhajovat svoj podnikatelsky zamer. Minimalne polovica neobhaji svoj zamer, pretoze tieto podmienky su velmi prisne. Mate pravdu niekedy to bolo velmi jednoduche ale skuste si niekto teraz a az potom zistite, ze skor ako sa rozhodnete podnikat pomocou dotacie z UP, tak radsej pojdete za vlastne prostriedky. Je pravda, ze takto sa zabranuje zneuzivaniu ale zaroven su trestani aj ti, ktori by radi vyuzili tuto pomoc ale zial.
Maximálny súhlas !!! Nám to tiež nedali, sme hnili 6 mesiacov na UP nakoniec nám požičala rodina. Dali také testy, že dovidenia, ževraj z 30 ludi ju spravilo 5. Keď nechcú, tak to nedajú a majú to veľmi dobre zrátané, že sa im to do 2 rokov vráti.
veronikasad
02.06.10,18:25
Maximálny súhlas !!! Nám to tiež nedali, sme hnili 6 mesiacov na UP nakoniec nám požičala rodina. Dali také testy, že dovidenia, ževraj z 30 ludi ju spravilo 5. Keď nechcú, tak to nedajú a majú to veľmi dobre zrátané, že sa im to do 2 rokov vráti.
Dantess, nemôžem s tebou súhlasiť. Mám testy z nášho úradu práce, sama som sa pred 7 rokmi zúčastnila 3-dňového školenia podn. minima (aj keď musím povedať, že mnohé veci som ovládala viac ako prednášajúca). Ak si dobre počúval, nemal by byť problém tie testy urobiť. Sú to základy, ktoré by mal ovládať každý začínajúci živnostník, najmä ak chce v začiatkoch šetriť na účtovníčke a vyhnúť sa pokutám.
Xanti
02.06.10,21:21
Maximálny súhlas !!! Nám to tiež nedali, sme hnili 6 mesiacov na UP nakoniec nám požičala rodina. Dali také testy, že dovidenia, ževraj z 30 ludi ju spravilo 5. Keď nechcú, tak to nedajú a majú to veľmi dobre zrátané, že sa im to do 2 rokov vráti.
No neviem,
tie testy sú fakt asi špecifické. Ja som ich ani nevidela, žiadne školenie som neabsolvovala, len som prišla dali mi test a zo všeobecným prehľadom / rozhľadom som ho spravila v priebehu 15 minút. Bolo to pred 4 rokmi.

Asi to súvisí aj od toho ako vážne to pojmú pracovníci toho, ktorého UP a tiež koľko majú finančných prostriedkov.
Min. rok ich mali v priebehu roka málo a na konci roka sa vrece roztrhlo tak zase bol kopec nových SZCO na trhu.
Laco-monter
02.06.10,21:36
Myslel som na štatistiku celkového počtu SZČO na Slovensku, koľko ubudlo a koľko pribudlo...

Neverím, že by sa taká štatistika nedala niekde vydolovať.

Len pre zaujímavosť všetkých živnostníkov na Slovensku bolo cca. 520 000 , ale to je zhruba rok starý údaj.
Dantess
03.06.10,06:06
No neviem,
tie testy sú fakt asi špecifické. Ja som ich ani nevidela, žiadne školenie som neabsolvovala, len som prišla dali mi test a zo všeobecným prehľadom / rozhľadom som ho spravila v priebehu 15 minút. Bolo to pred 4 rokmi.

Asi to súvisí aj od toho ako vážne to pojmú pracovníci toho, ktorého UP a tiež koľko majú finančných prostriedkov.
Min. rok ich mali v priebehu roka málo a na konci roka sa vrece roztrhlo tak zase bol kopec nových SZCO na trhu.
Síce to bude znieť ako konšpiračná teória, ale oni veľmi ľahko môžu ovplivniť, že kto ten test spravil a kto nie... AK nechcú, tak tie peniaze nedajú. A inak tiež sme nemali žiadne školenie ani nič. Škoda, ak by nám to dali, tak by tie peniaze skončili v dobrých rukách narozdiel od niektorých "podnikateľov" bez reálneho plánu...
Xanti
03.06.10,06:08
Síce to bude znieť ako konšpiračná teória, ale oni veľmi ľahko môžu ovplivniť, že kto ten test spravil a kto nie... AK nechcú, tak tie peniaze nedajú. A inak tiež sme nemali žiadne školenie ani nič. Škoda, ak by nám to dali, tak by tie peniaze skončili v dobrých rukách narozdiel od niektorých "podnikateľov" bez reálneho plánu...
Prepáč testy sa robia písomne a vieš ich dostať k nahliadnutiu. A ak by mi prepisovali odpovede tak by som veľmi rýchlo otvorila hubu.
Wes
03.06.10,12:59
Xanti pred 4 rokmi bol rok 2006 a skoro kazdy dostal dotaciu. Dnes je 2010 takze dnes by si mozno ani nepresla cez komisiu. Chceli tak odradit nasich "opalenejsich" spoluobcanov ale nakoniec doplatili nato aj ti, ktori ozaj hladaju pomoc a nemaju inu moznost len zacat podnikat.
kigen
03.06.10,16:32
TV prijímač by mohli akceptovať daňoví úradníci, ak má naozaj využitie: bar, organizovanie školení, realitka a iné. UPSVaR má však v tejto veci prísnejšie kritériá. Z dotácie je možné zakúpiť len veci potrebné na zriadenie prevádzky a niektoré prevádzkové pravidelné náklady. Ak nebol TV uvedený v pláne, nemôže byť pri kontrole použitia dotácie zeradený. Bolo by to porušenie podmienok poskytnutia príspevku.
Xanti
03.06.10,16:43
Xanti pred 4 rokmi bol rok 2006 a skoro kazdy dostal dotaciu. Dnes je 2010 takze dnes by si mozno ani nepresla cez komisiu. Chceli tak odradit nasich "opalenejsich" spoluobcanov ale nakoniec doplatili nato aj ti, ktori ozaj hladaju pomoc a nemaju inu moznost len zacat podnikat.
Urážaš moju inteligenciu,
bývalý zamestnanec odišiel od nás aby získal túto dotáciu. Je róm ( sám si hovorí cigán ), a je živnostník od 1.1.2010 , testy spravil, zámer mu schválili. Tak o čom tu píšeš? O čej neschopnosti? :eek:
Wes
04.06.10,10:40
Xanti, kedze ta nepoznam ani tvoje schopnosti preto je tam to "mozno". Ja som tiez lavou zadnou ziskal dotaciu. Ale je pravda, ze v dnesnej dobe je to obtiaznejsie ako bolo pred 4 rokmi. A zjavne to taktiez zalezi od komisie, ktora to schvaluje. Iny kraj iny mrav :) Poznam vela ludi, ktori sa nato jednoducho vykaslali a zacali za vlastne a to len preto lebo birokracia na slovensku je neskutocna. Ved cely samotny proces od zapisu po ziskanie penazi na ucet je 7-9 mesiacov. A zase na druhej strane neni rom ako rom, ved uz len fakt, ze bol zamestnany u vas asi o niecom svedci. Takze nikoho neurazam len konstatujem :)
veronikasad
04.06.10,10:51
Síce to bude znieť ako konšpiračná teória, ale oni veľmi ľahko môžu ovplivniť, že kto ten test spravil a kto nie... AK nechcú, tak tie peniaze nedajú. A inak tiež sme nemali žiadne školenie ani nič. Škoda, ak by nám to dali, tak by tie peniaze skončili v dobrých rukách narozdiel od niektorých "podnikateľov" bez reálneho plánu...
Dantess, neviem - asi si chodil "poza školu"

Toto som našla na stránke ÚPSVaR

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191

A rovnaké podmienky - povinnosť absolvovať prípravu na začatie podnikania sú aj v zákone o službách zamestnanosti platnom v roku 2006.

Na našom UP robia ešte tesne pred testami jedno sedenie s uchádzačmi o príspevok, kde prechádzajú znovu všetky témy. Mám to od klienta, ktorý dostal dotáciu vo februári ...
antiny
16.08.10,08:28
Akurat dne sa mi telefonicky ohlasili z UPSVaR ze ni pridu na kontrolu a to este neubehli dva roky
Monika36
23.08.10,19:08
Presne tak, ja som aj testy urobila a nakoniec mi zámer neschválili. Pekne vypracovaný firmou, čo nám robila ten povinný kurz pre začínajúcich SZČ, to boli všetko ľudia s VŠ vzdelaním a takto to dopadlo. Vraj sa sprísnili podmienky, tak všetci pôjdeme pred komisiu to obhajovať osobne. Ja si myslím, že to je len zásterka, ako nás odradiť a vystrašiť, lebo chcú ušetriť peniaze. Hľadala som na nete nejaké zmeny k poskytovaniu tejto dotácie, ale nič som nenašla. Buď som slepá alebo ma oklamali.....
veronikasad
23.08.10,19:27
Presne tak, ja som aj testy urobila a nakoniec mi zámer neschválili. Pekne vypracovaný firmou, čo nám robila ten povinný kurz pre začínajúcich SZČ, to boli všetko ľudia s VŠ vzdelaním a takto to dopadlo. Vraj sa sprísnili podmienky, tak všetci pôjdeme pred komisiu to obhajovať osobne. Ja si myslím, že to je len zásterka, ako nás odradiť a vystrašiť, lebo chcú ušetriť peniaze. Hľadala som na nete nejaké zmeny k poskytovaniu tejto dotácie, ale nič som nenašla. Buď som slepá alebo ma oklamali.....
Na aký predmet podnikania si žiadala dotáciu - na niektoré činnosti sa dotácia neposkytuje ... Ale to ti mohli povedať predtým ako si išla na školenie.
Monika36
27.08.10,14:11
Lektor nam povedal, ze tam mozeme dat dve cinnosti, tak ja som mala vedenie uctovnictva a internetovy obchod. Zamer nam spracovala skolitelska firma a teraz su sokovani, ze na UP 90% z tychto zamerov bolo vratenych na prepracovanie....ale ked UP ma pravdu vzdy...som zvedava, ako dopadnem, ked pojdem osobne obhajovat ten zamer, uz som si ho prerobila iba na uctovnictvo a prilozila som aj predbezne zmluvy od klientov.
profesional
28.08.10,17:12
Ak niekto z UPSVaR cita porada.sk, tak uz vedia ze vacsina ludi si berie prispevky ako spekulaciu resp. ako sposob obohatenia sa na ukor statu. Nakolko vacsina z tych co si prispevok vezmu v skutocnosti nepodnika. A potom sa necudujem ze ak napise zamer niekto z ktoreho je jasne ze je to len formalny pokus dostat sa k peniazom a v skutocnosti nic nerobit, tak to tak dopadne. Vies, ked si napises zamer sama, je uplne jasne ze v skutocnosti mas nejaku snahu. Lebo v nom vidiet tvoje vlastne myslienky. Je vidiet ze chces skutocne podnikat. Ale ak ti to spracuje poradenska firma ktora tam narve iba formalne nicnehovoriace frazy a fiktivne v praxi nedosiahnutelne cisla tak aj slepemu je jasne ze v skutocnosti podnikat nechces a ze chces len peniaze.
Danila
28.08.10,18:09
Ak niekto z UPSVaR cita porada.sk, tak uz vedia ze vacsina ludi si berie prispevky ako spekulaciu resp. ako sposob obohatenia sa na ukor statu. Nakolko vacsina z tych co si prispevok vezmu v skutocnosti nepodnika. A potom sa necudujem ze ak napise zamer niekto z ktoreho je jasne ze je to len formalny pokus dostat sa k peniazom a v skutocnosti nic nerobit, tak to tak dopadne. Vies, ked si napises zamer sama, je uplne jasne ze v skutocnosti mas nejaku snahu. Lebo v nom vidiet tvoje vlastne myslienky. Je vidiet ze chces skutocne podnikat. Ale ak ti to spracuje poradenska firma ktora tam narve iba formalne nicnehovoriace frazy a fiktivne v praxi nedosiahnutelne cisla tak aj slepemu je jasne ze v skutocnosti podnikat nechces a ze chces len peniaze.Pobavil si ma. Až teraz som si všimla Tvoju tému, tak len niečo dodám. Na Slovensku sa zneužíva všetko!!! Predčasné dôchodky, dobrovolné nemocenské poistenie, "optimalizácia daní";) a na Porada.sk často nájdu aj recepty bodovchtivých poraďákov a všeličohochtivých poraďákov. Ak by tieto inštitúty mocipáni nezaviedli do života tak v nezamestnanosti sme vyššie ako hora Říp. A živnostníci? Ťažko skúšaní subsytém obyvateľstva. Ba najťažšie skúšaní. Takže z koláča už uchmatli všetci a poriadne veľké kusy, predýchaj aj tých pár špekulantíkov.:rolleyes:
Monika36
29.08.10,18:06
Mily Profesional....neviem, preco hadzes vsetkych do jedneho vreca....hned kazdy, kto ziada o tu dotaciu, tak spekuluje. Ja som cakala pol roka na kurz, tie peniaze by mi na rozbeh fakt dost pomohli, v mojom okoli ho dostali aj kadejaki flakaci a ja, ktora to mysli vazne, tak zatial viaznem. Mala som sice vypracovany zamer sama, ale ked nam na kurze lektori povedali, ze aku mame vyhodu, lebo oni nam to spracuju a budete to mat presne podla kriterii UP, tak neviem, preco by sme v tej chvili boli vsetci proti.....bolo nas aspon 25 absolventov toho kurzu. Kazdy je vdacny za taku pomoc, lebo ten dokument bol spracovany naozaj profesionalne a dva tyzdne sme makali na podkladoch, ktore sme odovzdali a na zaklade nich boli zamery spracovane pre kazdeho individualne. Ja osobne som si ho este aj kontrolovala a opravila nejake chyby vo financnej prognoze, ale mala som tam kolegov absolventov, ktori sa na to ani nepozreli. Takze nechaj si mudre poznamky pre seba a pis radsej nieco trefne. Kto chce podvadzat, tak bude podvadzat vzdy, nie je to nic vynimocne ani u nasich poslancov.....ty to nezmenis. Ja hovorim, ze najprv si treba pozametat pred svojim prahom a potom ukazovat na druhych. A nie kadekoho urazat, len preto, ze si chce clovek pomoct a zamestnat sa sam, ta dotacia totizto nie je ziadne terno,,...kto sa tomu rozumie a rozrata si to, kolko odvedie potom zivnostnik na odvodoch, ake kontroly mu hrozia, pretoze je dost sprisnene....tak, kto ma odvahu, moze spekulovat. Mozno hovoris podla vlastnej skusenosti.....
pepsikova
29.08.10,20:33
Lektor nam povedal, ze tam mozeme dat dve cinnosti, tak ja som mala vedenie uctovnictva a internetovy obchod. Zamer nam spracovala skolitelska firma a teraz su sokovani, ze na UP 90% z tychto zamerov bolo vratenych na prepracovanie....ale ked UP ma pravdu vzdy...som zvedava, ako dopadnem, ked pojdem osobne obhajovat ten zamer, uz som si ho prerobila iba na uctovnictvo a prilozila som aj predbezne zmluvy od klientov...

..vyjadrím sa k tomu podnikateľskému zámeru..môjmu synovi tiež robila školiteľská firma podn. zámer,síce mu dotáciu dali,ale ja keď som to chytila do rúk a čítala, tak mal šťastie, že som nebola v tej komisii, čo mu pridelila peniaze..lebo na tak sformulovaný zámer by dal peniaze len poriadny blbec..
veronikasad
30.08.10,05:46
Ak niekto z UPSVaR cita porada.sk, tak uz vedia ze vacsina ludi si berie prispevky ako spekulaciu resp. ako sposob obohatenia sa na ukor statu. Nakolko vacsina z tych co si prispevok vezmu v skutocnosti nepodnika. A potom sa necudujem ze ak napise zamer niekto z ktoreho je jasne ze je to len formalny pokus dostat sa k peniazom a v skutocnosti nic nerobit, tak to tak dopadne. Vies, ked si napises zamer sama, je uplne jasne ze v skutocnosti mas nejaku snahu. Lebo v nom vidiet tvoje vlastne myslienky. Je vidiet ze chces skutocne podnikat. Ale ak ti to spracuje poradenska firma ktora tam narve iba formalne nicnehovoriace frazy a fiktivne v praxi nedosiahnutelne cisla tak aj slepemu je jasne ze v skutocnosti podnikat nechces a ze chces len peniaze.

A vieš že nemáš pravdu ? Pretože komisia UP tam chce práve tie nič nehovoriace frázy ... Žiadala som o príspevok v roku 2003, čakala som naň 9 mesiacov (finančnú analýzu som si robila sama - tá ich moc nezaujímala).
miriza
30.08.10,06:23
Ahojte robím tieto projekty, no ÚP vždy odporúči firmu, ktorá ich vypracováva, zrejme je to niekoho rodina :) Na kontrolu chodia ešte pred uplynutím 2 rokov a nakúpené veci z dotácie chcú aj fyzicky vidieť.
veronikasad
30.08.10,06:26
Ahojte robím tieto projekty, no ÚP vždy odporúči firmu, ktorá ich vypracováva, zrejme je to niekoho rodina :) Na kontrolu chodia ešte pred uplynutím 2 rokov a nakúpené veci z dotácie chcú aj fyzicky vidieť.
Možné to je ...
Ak niekto dostal a využil dotáciu na účel uvedený v podn. pláne - nie je čo riešiť. Môžu chodiť na kontrolu aj 2x do roka. A tí ostatní - nech sa boja ...
katypet
30.08.10,06:30
Ja ešte len chcem začat podnikat a tieš chcem požiadat o prispevok, no mam obavy že sa k nemu nedopracujem, lebo tiež si myslím že skor to dostanu špekulanti čo to nepotrebuju nevyhnutne k rozbehnutiu prevadzky. No ale tu to je tak že čo by sme nevyužili, ked nam štat dava, to len aby sa dostavalo ludom ktorý to fakt potrebuju.
berry
30.08.10,06:45
Pravda.
Teraz v marci som robila DP jednému klientovi , ktorý dostal príspevok z ÚP. Som sa dobre nasmiala, že čo všetko si za to kúpil . (murár = chladničku, nejaké kreslo,....)
A jeden kamarát , ktorý roky bol na ÚP - len z toho dôvodu , aby dostal tento príspevok tak ho nedostal. (pritom chcel začať podnikať aj bez tohto príspevku, len kto by si rád nepolepšil ?) Tak nakoniec si kúpil náradie zo svojich a vykašlal sa na celý ÚP.