vierka6
01.06.10,12:47
Prosím, poradí mi niekto? V našej firme bola školiť našich zamestnancov osoba z Poľska, ktorá je z materskej firmy. Doniesla doklad o ubytovaní z hotela, ale nie faktúru, ale pokladničný doklad z registračnej pokladne, ktorú naša firma zaplatila. Na doklade je vyznačená suma DPH. Môže si naša firma uplatniť DPH z takéhoto dokladu?
vierka6
01.06.10,11:02
Prosím Vás, nevie nikto? Súri nás to!
profesional
01.06.10,11:03
Ak ten doklad z registracnej pokladnice je z nejakeho hotela v SR, tak mozes uplatnit DPH.
vierka6
01.06.10,11:07
Áno, je to z hotela v SR. Kolegyne tvrdia, že nemôžeme, lebo to nie je faktúra.
halúzka
01.06.10,11:17
Áno, je to z hotela v SR. Kolegyne tvrdia, že nemôžeme, lebo to nie je faktúra.
mimotemyTak povedz kolegyňam, že nech si naštudujú zákon o DPH (§71 ods.)5) a potom zistia, že aj doklad z ERP je podľa zákona faktúra.
jeso
01.06.10,11:27
Áno, je to z hotela v SR. Kolegyne tvrdia, že nemôžeme, lebo to nie je faktúra.


a DPH z drobných nákupov / PHM, čistiace, kancelárske / si kolegyne neuplatnujú ?- tiež majú len bločky z ERP

ak blok z RP splna všetky naležitosti je to danový doklad a slúži aj na odpočet DPH
vierka6
01.06.10,11:37
To preto, že to bola Poľka. Ja to tiež tak chápem ako vy. Potrebovala som sa len poradiť, lebo keď som to tvrdila, tak ma presviedčali o opaku. Teraz mám pre ne aspoň dôkaz.
Vďaka.
Johanka
01.06.10,11:40
Prosím, poradí mi niekto? V našej firme bola školiť našich zamestnancov osoba z Poľska, ktorá je z materskej firmy. Doniesla doklad o ubytovaní z hotela, ale nie faktúru, ale pokladničný doklad z registračnej pokladne, ktorú naša firma zaplatila. Na doklade je vyznačená suma DPH. Môže si naša firma uplatniť DPH z takéhoto dokladu?
Podstata otázky je asi v samotnom doklade, ale nedá mi nespýtať sa -
- prečo máte v účtovníctve cudzí doklad ? ...alebo nechápem :).
m.hladka
01.06.10,11:47
Ja osobne by som nedávala doklad do Vášho účtovníctva, pretože osoba z Poľska je vlastne na služobnej ceste a ona si tento doklad má uplatniť v svojom vyúčtovaní služobnej cesty. Určite Vám to daniari vyhodia.
VieraPopluharova
01.06.10,11:50
Podľa mna si mala doklad na preplatenie uplatnovat v materskej firme a nie u Vas, neda mi inak ako to , ze Johanka ma pravdu.A materska firma Vam mala za skolenie vystavit koncovu fakturu, ak som dobre pochopila.
vierka6
01.06.10,11:57
Ono je to tak, že tá osoba z Poľska za hotel nezaplatila a naša firma to zaplatila za ňu.
VieraPopluharova
01.06.10,12:04
Ak mate nejaku objednavku, alebo zmluvu v ktorej je stanovene, ze ubytovanie platite Vy dotycnej osobe, tak si myslim, ze ano, ale musis to mat niecim podlozené.
vierka6
01.06.10,12:07
Práve že nemáme žiadnu zmluvu, ani to nemáme ničím podložené.
Inak Vám veľmi ďakujem za odpovede.
VieraPopluharova
01.06.10,14:26
Tak aspon skuste urobit internu smernicu o podmienkach skolenia, kde zapracujes, ze ubytovanie skolitelom hradite Vy.Chabá výhovorka, ale mohla by pred DU obstat.