Mirrrka
01.06.10,13:22
Prosim poradte mi. Opisem situaciu. Idem autom do krizovatky kde vpravo je jednosmerka (ja mozem odbocit, ale z opacnej strany je zakaz vjazdu). Takze mam akoze prednost, ale kedze sa najde dost "píííp" ktory vlezu do protismeru moze sa mi stat (a aj sa stalo), ze sprava si veselo vyleti auto, takze musim ist opatrne. Keby doslo ku zrazke, kto by bol na vine? Ja ze som nedala prednost sprava alebo ten co vosiel do jednosmerky? Kamosi ma presviedcaju ze ja, ze nemam co riesit ci tam je alebo nie je jednosmerka, mam dat prednost sprava.
zk24
01.06.10,11:28
Vzdy davam prednost sprava, kedze nie vzdy je z mojho pohladu vidno (ked nepoznam krizovatku) ci je to jednosmerka a ktorym smerom.

To je asi ako ked vojdem do krizovatky a hovorim ze on nesiel 50-tkou, ze isiel rychlejsie preto sme sa zrazili... To ze isiel rychlo, on moze dostat pokutu za rychlu jazdu, mojou povinnostou je dat mu prednost...

Ja si myslim ze davas prednost sprava, on dostane pokutu za jazdu v protismere.

Moj nazor.. necitujem zakony...
dalid
01.06.10,11:29
Pokial som ta dobre pochopil, tak druhy vodic ide v protismere v jednosmerke, kde nema co robit! Tvrdenie, ze on prichadza z prava a ma mať prednost (pravidlo pravej ruky) v tomto pripade je nezmyselne!

Este otazocka - je z tvojej strany znacka jednosmernej ulici? Biela sipka v modrom poli.
nesca
01.06.10,11:31
Snažila som sa si to predstaviť a vychádza mi z toho,že kamaráti sú veľkí frajeri.Jasné,že by bol vinník ten,čo ti vletel do auta sprava.Pravidlo pravej ruky v tomto prípade neplatí.On tam nemal čo robiť,je to jednosmerka
Mirrrka
01.06.10,11:39
Pokial som ta dobre pochopil, tak druhy vodic ide v protismere v jednosmerke, kde nema co robit! Tvrdenie, ze on prichadza z prava a ma mať prednost (pravidlo pravej ruky) v tomto pripade je nezmyselne!

Este otazocka - je z tvojej strany znacka jednosmernej ulici? Biela sipka v modrom poli.

Ide o krizovatku v Obytnej zone, je tam len znacka obdlznik so sipkou akoze je mozne tam odbocit. Ja som si tiez myslela ze je to blbost aby som davala prednost autu ktore sa vyruti z jednosmerky v protismere. Ale citala som clanok na "sme" kde riesili nieco podobne, vodic narazil do policajneho auta (bez hukacky) ktore vyslo tiez sprava z protismeru. A odpoved bola ze je na vine pretoze nema riesit ci tam auto ma alebo nema co robit ale ma vzdy dat prednost sprava.
Mirrrka
01.06.10,11:41
Snažila som sa si to predstaviť a vychádza mi z toho,že kamaráti sú veľkí frajeri.Jasné,že by bol vinník ten,čo ti vletel do auta sprava.Pravidlo pravej ruky v tomto prípade neplatí.On tam nemal čo robiť,je to jednosmerka

Mne to tiez tak vychadzalo, lenze neviem najst oporu v zakone. Oni tvrdia ze by mohol dostat pokutu za porusenie zakazu vjazdu ako je napisane v prvej odpovedi, ale to je asi tak vsetko a vinnikom havarie by som bola ja.
nesca
01.06.10,11:42
Tak stále dávať prednosť sprava...?? A ktorá je tam hlavná,ak je značená?
Je to otázne,chcelo by to vidieť všetky značky na danej križovatke.ak si napr.mala stopku na svojej strane,tak si mala zastať a bola by to tvoja chyba.
Mirrrka
01.06.10,11:45
Tak stále dávať prednosť sprava...?? A ktorá je tam hlavná,ak je značená?

Nie je znacena. Su to ulicky v zastavbe rodinnych domov.
JAJA11
01.06.10,11:54
Nie je znacena. Su to ulicky v zastavbe rodinnych domov.

No rozumný človek, ktorý sa dostane v jednosmerke do protismeru dáva pozor, aby nikoho neohrozil. Musí myslieť na to, že vodič, ktorý pozná značenie v tej oblasti mu nemusí dať prednosť. Lenže rozumný človek sa zvyčajne nevráti späť, ale vylezie niekde inde :o
zk24
01.06.10,11:55
No povodne som sa zastavala ze vina je toho kto nedal prednost sprava.... (vid prispevok 2) ale cim viac nad tym uvazujem, tak menim nazor :D kedze su tam prikazane smery (pri vjazde do tej jednosmerky, z opacnej strany) neviem ci je mozne to povazovat za krizovatku v pravom slova zmysle...
nesca
01.06.10,11:57
Tak v tomto prípade si vinník ty.Ak tam nie sú žiadne značky,platí pravidlo pravej ruky.To,že tam je jednosmerka síce vieš,ale ak by si bola v cudzom meste,tak zastaneš a okukneš stuáciu.Ale dávať "vždy" prednosť sprava ako takú je somarina.Je pravda,že dnes jazdia poniektorí tak,že ani na hlavnej si nie som istá.
zk24
01.06.10,12:03
To je otazne, pretoze existuje takato znacka znaciaca jednosmerku (na mojom obrazku je znaciaca dolava, ale je taka ista aj doprava)... a teda uz ked prichadzam do krizovatky viem ze je to jednosmerka, nejde len o to ze poznam tu krizovatku aj z opacnej strany.
Gapo
01.06.10,12:12
Toto mi pripadá absurdné, veď to je ako keby vodič oproti mal červenú a ja zelenú na odbočenie doľava a on by vrazil do mňa s tým, že som nedal prednosť protiidúcemu????? To sme až tak blb....:mad:
zk24
01.06.10,12:14
Hm, suhlasim ;)
zk24
01.06.10,12:20
Mna napada len otazka ci stret cesty s jednosmernou cestou sa povazuje za krizovatku... Lebo zakon hovori iba o prednosti sprava v krizovatke... Ano, on porusil zakon, isiel v jednosmerke opacnym smerom, len neviem ci je to ospravedlnujuce to, ze ja som nedala prednost sprava i ked som predpokladala ze odtial nic nepojde.

On vosiel do zakazu vjazdu, ja som nedala prednost sprava... Ja osobne to vidim na obojstrannu pokutu...

Rada sa necham presvedcit nejakym paragrafom zakona.
Mirrrka
01.06.10,12:41
No povodne som sa zastavala ze vina je toho kto nedal prednost sprava.... (vid prispevok 2) ale cim viac nad tym uvazujem, tak menim nazor :D kedze su tam prikazane smery (pri vjazde do tej jednosmerky, z opacnej strany) neviem ci je mozne to povazovat za krizovatku v pravom slova zmysle...

Prikazany smer tam nie je. Teraz som odtial prisla a vsimala som si znacenie. Jedina znacka je Obytna zona na zaciatku (dost daleko od tej krizovatky ale spada do toho aj ta krizovatka) a potom z mojho pohladu ked dojdem ku krizovatke je tam biela sipka doprava v modrom ramiku (to je len informativna znacka, pokial viem).

A ci sa to da povazovat za krizovatku, podla mna ano, premelia sa tadial kopec aut, su to normalne ulice len niektore uzsie (preto zjednosmernene).
Mirrrka
01.06.10,12:45
To je otazne, pretoze existuje takato znacka znaciaca jednosmerku (na mojom obrazku je znaciaca dolava, ale je taka ista aj doprava)... a teda uz ked prichadzam do krizovatky viem ze je to jednosmerka, nejde len o to ze poznam tu krizovatku aj z opacnej strany.


Aha, tak takato znacka tam presne je. Neviem preco som si myslela ze je to len informacia o moznosti odbocenia.
Takze teraz ako? Som v pripade havarie vinna alebo nie? Som povinna davat prednost sprava ked je tam znacena jednosmerka?
zk24
01.06.10,12:49
http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php?f=828&t=1062706&st=0&sk=t&sd=a&sid=0472ccfe0d1a6a1673e43686b2807d3a

Celkom dobra linka a dobre postrehy...

Ja osobne zastavam nazor... tvojou povinnostou je dat prednost sprava. Tak hovori zakon. Nepise sa ze ak je cesta sprava jednosmerna, nei je to krizovatka. On dostane pokutu za to ze isiel v jednosmerke, ty za sposobenie dopravnej nehody. Pripadne 50:50...

Podla mna je vinny ten kto nedal prednost sprava. Bohuzial... Moj nazor.

Je to krizovatka? Je. Je tam cesta sprava? Je.
dad111
01.06.10,12:58
§ 20
Jazda cez križovatku

(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej

ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť

v jazde“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde“, je povinný

dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom

cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste okrem
chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom
útvare.
(2) Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je
povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu
sprava.
Teda prednosť musíš dať aj tomu čo prichádza zo zákazu, jedine ak by vychádzal z pešej zóny, to mi nie je jasné, ale spomíňaš , že tam je. Ak ale nie ste obaja už v tej zóne.

§ 21
Vchádzanie na cestu

(1) Pri vchádzaní na cestu z miestamimo cesty, z poľnej

cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej
zóny alebo z pešej zóny vodič je povinný dať prednosť

v jazde vozidlu idúcemu po ceste.
stanco007
01.06.10,13:47
Poviem ti ako by to riesili policajti. Keby doslo k zrazke, tak by vas oboch trestali. Teba kvoli tomu, ze si nedala prednost podla " pravidla pravej ruky " a jeho, ze nerespektoval znacku " zakaz vjazdu ", kedze z tvojej strany na pravo bola jednosmerka. Otazne je, ci z jeho strany ako vosiel do krizovatky bolo vyznacene zakaz vjazdu tym smerom :D
Ak nie, tak by si si to odniesla ty....
220870
01.06.10,15:18
Na neoznačenej križovatke musíte dať prednosť z prava.Je jedno či je tam jednosmerka alebo nie.Pretože vy zo svojej pozície nie ste schopný určiť o akú križovatku sa jedná ani to nemáte riešiť.Si predstavte že by ste tam boli úplne prvý krát v živote ,ako by ste dokázali identifikovať že je tam jednosmerka?
zk24
01.06.10,16:37
Znacka jednosmerky je z ulice z ktorej ides ty (teda vodic jednoznacne vie ze je tam jednosmerka, preto je to zmatocne), to vsak nic nemeni na tom, ze davas prednost sprava.
220870
01.06.10,19:07
Býva tam zákaz odbočenia a z toho sa nedá identifikovať to že sa jedná o jednosmerku.To sa dá až vtedy keď sa vodič pohne a vidí na ulici do ktorej chce odbočiť značku označujúcu jednosmerku a to už je neskoro na popisovanú situáciu.Takže musí vozzidlo zastaviť alebo spomaliť a dať prednosť v jazde vozidlám prichádzajúcim z prava.Ak po ulici prechádzajú aj vozidlá z prednosťou jazdy a majú zapnuté výstražné svetelné a zvukové znamenia (hasiči,sanitka,Kaliňákovi drábi),tak aj im.
zk24
01.06.10,19:14
Uz vyssie som dala tento obrazok. tato znacka jednosmerky byva este na ulici z ktorej ides ty... a vies ze vpravo (na obrzaku vlavo) je jednosmerka este skor ako tam vojdes. Samozrejme myslim tu, ktora neukazuje rovno (tu vidis az priamo v ulici) ,ale tie doprava / dolava.

Pripominam ze tym nevyvraciam ze nemas davat prednost sprava. za tym si stojim... Prednost sprava plati.

a zakaz odbocenia nemoze byt z tvojej ulice, pretoze potom by jednosmerka bola takym smerom, ze to auto odtial praveze vyjde... zakaz odbocenia, respektive vjazdu je z opacnej strany jednosmerky...
Mirrrka
02.06.10,04:59
Uz vyssie som dala tento obrazok. tato znacka jednosmerky byva este na ulici z ktorej ides ty... a vies ze vpravo (na obrzaku vlavo) je jednosmerka este skor ako tam vojdes. Samozrejme myslim tu, ktora neukazuje rovno (tu vidis az priamo v ulici) ,ale tie doprava / dolava.

Pripominam ze tym nevyvraciam ze nemas davat prednost sprava. za tym si stojim... Prednost sprava plati.

a zakaz odbocenia nemoze byt z tvojej ulice, pretoze potom by jednosmerka bola takym smerom, ze to auto odtial praveze vyjde... zakaz odbocenia, respektive vjazdu je z opacnej strany jednosmerky...

Ano, presne tak je ta znacka umiestnena, ja ju vidim ked prichadzam.
Len jedno mi teraz nie je jasne, naco tam ta znacka vobec je, ked aj tak musim davat prednost sprava (teda neviem ci musim ale zatial to vychadza tak ze ano). Potom by tam nemusela byt vobec, ved mna vobec nemusi zaujimat, ze je to jednosmerka ked tam normalne mozem odbocit.
To skor na opacnom konci by malo byt znacenie (zakaz vjazdu prip. zakaz odbocenia, prip. prikazany smer...)
zk24
02.06.10,06:02
Ano, presne tak je ta znacka umiestnena, ja ju vidim ked prichadzam.
Len jedno mi teraz nie je jasne, naco tam ta znacka vobec je, ked aj tak musim davat prednost sprava (teda neviem ci musim ale zatial to vychadza tak ze ano). Potom by tam nemusela byt vobec, ved mna vobec nemusi zaujimat, ze je to jednosmerka ked tam normalne mozem odbocit.
To skor na opacnom konci by malo byt znacenie (zakaz vjazdu prip. zakaz odbocenia, prip. prikazany smer...)

Musi ta zaujimat ze je tam jednosmerka, podla toho je smer parkovania a takisto vies ze sa nemozes v polke otocit a ist nazad... To znaci aj pre teba. To neni len kvoli prednosti sprava.... Proste ta upozornuje, ze ked tam vojdes, uz odtial tade nevyjdes, ale musis ju celu prejst...
Mirrrka
02.06.10,06:18
Musi ta zaujimat ze je tam jednosmerka, podla toho je smer parkovania a takisto vies ze sa nemozes v polke otocit a ist nazad... To znaci aj pre teba. To neni len kvoli prednosti sprava.... Proste ta upozornuje, ze ked tam vojdes, uz odtial tade nevyjdes, ale musis ju celu prejst...

Aha, jasne.

A o smere parkovanie uz ani nehovorim, mi to pripomenulo ze nedavno som isla a oproti dodavka. A zrazu ta dodavka sup do protismeru a zaparkovala oproti mne v polke MOJHO pruhu akoby sa nechumelilo.
profesional
02.06.10,06:38
Podla mna by ste boli vinni obaja. Aj toto pripusta zakon. Kazdy v rozsahu svojho zavinenia.
stanco007
02.06.10,09:54
Podla mna by ste boli vinni obaja. Aj toto pripusta zakon. Kazdy v rozsahu svojho zavinenia.
Staci si precitat moj prispevok pod c.20 a je to jasne. Neviem co sa okolo takej banalnej veci tolko lamentuje :D
dad111
02.06.10,11:08
Keďže otázka znie jasne:Kto by bol na vine. treba jasne odpovedať. Odpoveď znie. Príčinou vzniku dopravnej nehody by bolo len nedanie prednosti v jazde. Teda len jeden vinník, len on by bol zodpovedný a jeho poisťovňa by nahrádzala škodu. Porušenie predpisu, jazda v protismer, ak by to vôbec bolo porušenie predpisu by nebolo príčinou vzniku DN, ale len obyčajný priestupok, ktorý je možné riešiť aj napomenutím, za spôsobenie DN je ale takmer vždy pokuta a všetko ostatné (malus, zadržanie VP...)