monickao
01.06.10,13:46
Zdravím všetkých poraďákov. Mám určitú dilemu a obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Ak osoba- nepodnikateľ robí katalógový predaj aké má voči štátu povinnosti? Ako preukáže svoj príjem keď nie je podnikateľ teda nevedie účtovníctvo? Čo ak robí ten predaj len pre svoju potrebu-t.z. so zľavami nakupuje pre seba a svoju blízku rodinu? Ďakujem vopred za odpoveď.
JAJA11
01.06.10,11:49
Zdravím všetkých poraďákov. Mám určitú dilemu a obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Ak osoba- nepodnikateľ robí katalógový predaj aké má voči štátu povinnosti? Ako preukáže svoj príjem keď nie je podnikateľ teda nevedie účtovníctvo? Čo ak robí ten predaj len pre svoju potrebu-t.z. so zľavami nakupuje pre seba a svoju blízku rodinu? Ďakujem vopred za odpoveď.

Ak výrobky nepredáva ďalej, nemá voči DÚ žiadne povinnosti.
monickao
01.06.10,11:59
No aj tu sa mi natíska otázka, ako to dokázať, že na tom nezarába? -keby k tomu prišlo- robí to už pekne dlho- ešte s tým problém nebol-, ale objednáva výrobky pravidelne každý mesiac a naozaj neviem ako poradiť. a ak niečo predá so ziskom ako ďalej? čestným prehlásením k daňovému priznaniu to asi nebude stačiť...
JAJA11
01.06.10,12:09
No aj tu sa mi natíska otázka, ako to dokázať, že na tom nezarába? -keby k tomu prišlo- robí to už pekne dlho- ešte s tým problém nebol-, ale objednáva výrobky pravidelne každý mesiac a naozaj neviem ako poradiť. a ak niečo predá so ziskom ako ďalej? čestným prehlásením k daňovému priznaniu to asi nebude stačiť...

no neviem o ako vysoké sumy sa jedná, ale možno by sa to dalo zaradiť do náhodného príjmu a potom sa s tým netreba zaoberať :o
monickao
01.06.10,12:12
jedná sa o smiešne sumy...ak môžem ešte k tomu náhodnému príjmu...čo sa tým myslí?je to niekde v zákone? a Ďakujem
JAJA11
01.06.10,14:31
No aj tu sa mi natíska otázka, ako to dokázať, že na tom nezarába? -keby k tomu prišlo- robí to už pekne dlho- ešte s tým problém nebol-, ale objednáva výrobky pravidelne každý mesiac a naozaj neviem ako poradiť. a ak niečo predá so ziskom ako ďalej? čestným prehlásením k daňovému priznaniu to asi nebude stačiť...

Nakúpenie v katalógu neznamená, že to aj budem predávať. Pokiaľ ma nik neudá (nepredloží DÚ doklad, ktorý som vystavila) mi DÚ nemúže dokázať, že to predávam. Preto sa netreba takéhoto niečoho obávať.
DÚ si môže vyžiadať od katalógových predajcov zoznam odberateľov a obraty, za ktoré nakúpili v priebehu roka. Určite sa nebudú zaoberať tými, ktorí nakúpia kozmetiku za pár stoviek EUR, to môže byť osobná spotreba. Horšie na tom by mohli byť tí, ktorí nakúpili za vyššie sumy a asi by ťažko dokazovali, že to bola osobná spotreba. Takže sa treba zamyslieť, či je objem predaja taký vysoký, aby sa radšej zaregistroval pre DÚ a mali to v poriadku, :)
monickao
04.06.10,09:40
Ďakujem za odpoveď,veľmi pomohla.