Mona Lisa
01.06.10,20:14
Kde by som sa dočítala, aké sú možné dať vysoké percentuálne úroky, ak spoločník /aj konateľ s.r.o./ požičia svojej firme vlastné peniaze.
Viem, že existujú tzv úžernícke úroky, tomuto by sme sa chceli vyhnúť.

Ďakujeme.
betka
02.06.10,08:07
Ide o úroky obvyklé, porovnateľné napr. s komerčnou bankou. Zistiť si to môžete kdekoľvek na internete.

Pre mňa za mňa si dajte aj 100% úroky. (neberte to vážne)
A efekt žiadny. Konateľ zaplatí daň 19%, a v spoločnosti vyjde náklad vo výške 19 dane.

par. 2/n definuje závislú osobu
potom par. 2/c........... atď, atď
Mona Lisa
02.06.10,12:54
Ide o úroky obvyklé, porovnateľné napr. s komerčnou bankou. Zistiť si to môžete kdekoľvek na internete.

Pre mňa za mňa si dajte aj 100% úroky. (neberte to vážne)
A efekt žiadny. Konateľ zaplatí daň 19%, a v spoločnosti vyjde náklad vo výške 19 dane.

par. 2/n definuje závislú osobu
potom par. 2/c........... atď, atď


Spoločnosť bude mať náklad vo výške úrokov a konateľ teda aj spoločník si musí do DP potom uviesť ako občan f.o. príjem - tieto úroky a zaplatí DÚ 19% daň. Požičiava peniaze svojej firme ako občan a nie ako spoločník ani nijak inak.

Pochopila som to dobre?
Jana Acsová
02.06.10,14:05
Spoločnosť bude mať náklad vo výške úrokov a konateľ teda aj spoločník si musí do DP potom uviesť ako občan f.o. príjem - tieto úroky a zaplatí DÚ 19% daň.
Bude mať príjem z kapitálového majetku.

Zo zákona:
§ 7
Príjmy z kapitálového majetku


(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú:
c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a úroky z hodnoty splateného vkladu v dohodnutej výške spoločníkov verejných obchodných spoločností,

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. c) a f) neznížené o výdavky.


Požičiava peniaze svojej firme ako občan a nie ako spoločník ani nijak inak.
Bol, je a bude fyzická osoba s kapitálovým príjmom. Stále rovnaký postup a zdanenie prijatého úroku formou priznania kapitálového príjmu v daňovom priznaní.
Mona Lisa
04.06.10,13:45
Bude mať príjem z kapitálového majetku.

Zo zákona:
§ 7
Príjmy z kapitálového majetku


(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú:
c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a úroky z hodnoty splateného vkladu v dohodnutej výške spoločníkov verejných obchodných spoločností,

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. c) a f) neznížené o výdavky.

Bol, je a bude fyzická osoba s kapitálovým príjmom. Stále rovnaký postup a zdanenie prijatého úroku formou priznania kapitálového príjmu v daňovom priznaní.


A spoločnosť - vyplatené úroky bude dávať do nákladov.

Áno?
Andyke
04.06.10,18:55
Áno, je to daňovo uznateľný náklad s.r.o.