Vieraba
01.06.10,19:37
Prosím o radu.
SZČO po dodržaní všetkých poistných podmienok skončil životné poistenie. Uplatňoval si nezdraniteľnú časť. V tomto mesiaci mu bude vyplatené poistné. Prosím ako sa zdaňuje vyplatené poistné? Ako sa vyčísli daňový základ?
Ďakujem za každý názor.
Chobot
01.06.10,20:41
Prosím o radu.
SZČO po dodržaní všetkých poistných podmienok skončil životné poistenie. Uplatňoval si nezdraniteľnú časť. V tomto mesiaci mu bude vyplatené poistné. Prosím ako sa zdaňuje vyplatené poistné? Ako sa vyčísli daňový základ?
Ďakujem za každý názor.

SZČO nemôže mať životné poistenie. ŽP môže mať len fyzická osoba. To, že je podnikateľ, nemá na životnú poistku žiadny vplyv.

Ak mu riadne skončila ŽP, tak poisťovňa mu vyplatí poistnú sumu pre prípad dožitia. Výnos zo životnej poistky mu pri vyplácaní poistného plnenia stiahne poisťovňa ako zrážkovú daň, takže on už dostane čistú sumu, ktorú nemusí zdaňovať ani nemusí nikde uvádzať (napr. v daňovom priznaní). To sú už peniaze len pre neho.

Taktiež nemusí vyčísľovať žiadny daňový základ.
Vieraba
02.06.10,03:27
Ďakujem za odpoveď. Je to fyzická osoba a súčasne SZĆO.
Ak to zhrniem tak to čo dostane vyplatené, to je daňovo vysporiadané a nemusí to nikde uvádzať. Totiž čítala som názory:
1. čo dostane vyplatené je kapitálový príjem a do výdavkov si môže dať
to čo on zaplatil. Zdaní výnos.
2. čo dostane je príjem a žiadne výdavky
Chobot
02.06.10,07:03
Ďakujem za odpoveď. Je to fyzická osoba a súčasne SZĆO.
Ak to zhrniem tak to čo dostane vyplatené, to je daňovo vysporiadané a nemusí to nikde uvádzať.

Presne tak.


Totiž čítala som názory:
1. čo dostane vyplatené je kapitálový príjem a do výdavkov si môže dať
to čo on zaplatil. Zdaní výnos.

Toto urobí za neho poisťovňa pri výplate poistného plnenia v prípade dožitia. On už nemusí nič zdaňovať ani nikde príjem uvádzať. Rovnako ako neuvádza nikde napr. úroky z termínovaných účtov. Tieto úroky sa tiež zdaňujú formou zrážkovej dane.



2. čo dostane je príjem a žiadne výdavky

Toto si kde čítala?
Vieraba
02.06.10,12:19
Ďakujem za odpoveď.
To 2. info už neviem kde som preklikala.

Vďaka.