Lukkyyy
01.06.10,20:49
Pozdravujem všetkých. Mám problém s týmto chcem požiadať o príspevok na podnikanie od UP som už evidovaný dlhšiu dobu a viem že ak chcem ten príspevok tak musím vykonať nejaký kurz prípravy na podnikanie a po ukončení spraviť test.
A moja otázka - môžem začať s živnosťou hneď po ukončení kurzu a vykonania testu alebo musím čakať až kým nerozhodnú kedy a v akej výške dostanem príspevok. Teda napr. test som spravil v Máji a peniaze dostal až v Auguste môžem podnikať už v máji alebo budem musieť čakať až do toho Augusta?
A pod otázka ako dlho +/- trvá ten kurz?
misomiso
01.06.10,19:05
Mohol by si, ak by si lepsie volil v minulych volbach. Tato vlada v ramci podpory podnikania schvalila, ze sa musis najprv zamestnat (myslim na rok, k, resp. ma doplnte) a az potom mozes zacat so zivnostou.
mariana11
01.06.10,19:47
kurz trvá týžden. Po kurze si podáš žiadosť o príspevok. Ak ti ho schvália, potom si založíš živnosť a po oznamení úradu, peniaze majú poslať do 30 dní. Ale podnikať možes zatiaľ zo svojich financii. Príspevok potom použiješ na to čo si uviedol v podnikateľskom zámere. Nesmieš ale nakúpiť tie uvedené veci skor, to by neuznali.
Lukkyyy
01.06.10,20:09
Ehm.. OK jasné chápem. A prečo keď som sa pýtal na UP, že ako dlho to trvá tak mi povedali že 5-6 mesiacov lebo je veľký záujem o to oni mali na mysli to že to schvaľovanie trvá tak dlho nie? Teda môžem mať živnosť schválenú a podnikať, ale to či dostanem príspevok môžu odklepnúť aj neskôr správne tomu chápem?
mariana11
01.06.10,20:19
možno mysleli že tak dlho trvá kým ťa zaradia na ten kurz. samotný kurz trvá týždeň.
Lukkyyy
01.06.10,20:23
Fuuuha no dúfam že to nebude trvať tak dlho kým ma tam zaradia no to by ma veľmi nepotešilo. Ďakujem za tvoju pomoc a odpoveď na moju otázku.
mariana11
01.06.10,20:27
Ak si si este nepodal žiadosť o absolvovanie toho kurzu, tak to sprav čo najskor. Tá sa moze podať hned ako dostanes rozhodnutie ze si zaevidovaný. Ziadosť o ten finančný príspevok sa síce môže podať až po troch mesiacoch od zaevidovania na UP, ale ten kurz sa dá do vtedy absolvovať.Tak sa ušetrí čas.
Lukkyyy
01.06.10,20:35
No to asi aj spravím nevedel som že to trvá tak dlho a ak teraz ešte budem musieť čakať 5 mesiacov tak neviem neviem 5 mesiacov presedím a budem čakať na zaradenie to človeka nepoteší, ale čo už.
marjankaj
01.06.10,20:39
Mohol by si, ak by si lepsie volil v minulych volbach. Tato vlada v ramci podpory podnikania schvalila, ze sa musis najprv zamestnat (myslim na rok, k, resp. ma doplnte) a az potom mozes zacat so zivnostou.

Tak toto by ma zaujímalo. Vláda nemá čo schvaľovať, na to tu máme parlament. V ktorom zákone to vyšlo?:eek:
misomiso
02.06.10,06:03
Tak toto by ma zaujímalo. Vláda nemá čo schvaľovať, na to tu máme parlament. V ktorom zákone to vyšlo?:eek:

No bolo to asi pred tyzdnom v mediach, zakon teraz isto nebudem hladat. A samozrejme, ze to de jure schvalil parlament, nie vlada, lenze de facto je v demokracii nasho typu vzdy parlament ovladany vladou (snad s vynikmou pripadnych kratkych obdobi mensinovej uradnickej vlady, ako to bolo nedavno v Cesku).

Apropos - ak vravim v prvom prispevku Lukymu, ze zle volil, tak sa tiez rozumie poslancov do parlamentu, pretoze nikto vlastne nevoli vladu, ale strany do parlamentu (aj ked v podstate tym urcuje zlozenie vlady). Myslim, ze je nam to vsetkym jasne a ze je to iba hra so slovickami.
milláčikk
02.06.10,06:07
Tak toto by ma zaujímalo. Vláda nemá čo schvaľovať, na to tu máme parlament. V ktorom zákone to vyšlo?:eek:

Teraz niekedy má začať platiť (1.7. ??? ), že niektoré činnosti musia mať (asi rok) prax - inak sa nedostaneš k živnosti.
Lukkyyy
02.06.10,06:36
Áno milačikk píše správne platí to od 1.7.2010 to či rok, alebo kolko to neviem :) ale dátum je správny
Ale ja by som mal ešte niečo iné keby sem niekto napísal najlepšie ten čo tým prešiel osobne či sa ozaj čaká na zaradenie do kurzu ak chcete príspevok z UP 5-6 mesiacov
marjankaj
02.06.10,06:47
No bolo to asi pred tyzdnom v mediach, zakon teraz isto nebudem hladat. A samozrejme, ze to de jure schvalil parlament, nie vlada, lenze de facto je v demokracii nasho typu vzdy parlament ovladany vladou (snad s vynikmou pripadnych kratkych obdobi mensinovej uradnickej vlady, ako to bolo nedavno v Cesku).

Apropos - ak vravim v prvom prispevku Lukymu, ze zle volil, tak sa tiez rozumie poslancov do parlamentu, pretoze nikto vlastne nevoli vladu, ale strany do parlamentu (aj ked v podstate tym urcuje zlozenie vlady). Myslim, ze je nam to vsetkym jasne a ze je to iba hra so slovickami.

Čo všetko už bolo v médiách.:confused:
A ako vieš, že Lukky volil zle? Každý si môže voliť podľa svojho presvedčenia. To je základ demokracie. Prečo by si iba ty mal určovať, čo je zle a čo je dobre? Keby všetci volili iba tú "najlepšiu" stranu, tak by sme ani tie voľby nepotrebovali. A ušetrili by sme nemalé peniaze.
milláčikk
02.06.10,07:01
Áno milačikk píše správne platí to od 1.7.2010 to či rok, alebo kolko to neviem :) ale dátum je správny
Ale ja by som mal ešte niečo iné keby sem niekto napísal najlepšie ten čo tým prešiel osobne či sa ozaj čaká na zaradenie do kurzu ak chcete príspevok z UP 5-6 mesiacov

Ja som mal "smolu". Evidoval som sa v polovici októbra = musel som byť evidovaný na UP 3 mesiace.
Od novembra platilo (protikrízové), že sa môžeš prihlásiť hneď.
Tak som chodil asi od 8.1. buzerovať na UP (do 18. som mal nezamestnanecké) a kurz bol od 2.2. / potom preskúšanie / schválenie / živnosť platná od 15.2. / okolo 23.2. podpísaná dohoda o príspevku - do 40 dní príspevok na účte.
PS
Už iba zákazníkov teraz zohnať na tri živnosti :D:D:D:D:D:D .
Lukkyyy
02.06.10,07:12
Čiže ti to trvalo celé od 8 Januára do konca februára tak to si potom dlho nečakal. Čiže ak to chcem mať čím skôr znamená o že ich mám ísť buzerovať aj ja :D a pôjde to rýchlejšie?
Danila
02.06.10,07:14
Teraz niekedy má začať platiť (1.7. ??? ), že niektoré činnosti musia mať (asi rok) prax - inak sa nedostaneš k živnosti.Všetky zmeny v živnostenskom zákone som zaznamenala len s platnosťou od 1.6.2010, ale čo sa týka potrebnej praxe pre živnosť, ide pravdepodobne o prax po ukončení rekvalifikačného kurzu podľa voľby remesla. Aj keď sú voči tejto podmienke značné výhrady, myslím si, že konečne. Konečne najmä pre účtovníkov, teda tiežúčtovníkov. ;)
Lukkyyy
02.06.10,07:18
Všetky zmeny v živnostenskom zákone som zaznamenala len s platnosťou od 1.6.2010, ale čo sa týka potrebnej praxe pre živnosť, ide pravdepodobne o prax po ukončení rekvalifikačného kurzu podľa voľby remesla. Aj keď sú voči tejto podmienke značné výhrady, myslím si, že konečne. Konečne najmä pre účtovníkov, teda tiežúčtovníkov. ;)
ajajjaj jasne aj ja som sa pomýlil od 1.6. tak v pondelok o tom bolo na STVčke vo fokuse diskusia pardon za moje pomýlené dátumy:)
akina
02.06.10,11:42
Teraz niekedy má začať platiť (1.7. ??? ), že niektoré činnosti musia mať (asi rok) prax - inak sa nedostaneš k živnosti.
Podmienka mať aj 6 mesačnú prax platí od 1.6.2010, ale len pre tých ,ktorí nemajú požadovanú odbornú spôsobilosť, nechcú podnikať prostredníctvom zodpovedného zástupcu, preto absolvovali rekvalif.kurz cez akreditované vzdelávacie zariadenie a až po 6 mesačnej praxi môžu absolvovať následnú kvalifikačnú skúšku a tak získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Týka sa to ale len remeselných a niektorých viazaných živností!!
U voľných živností nie je potrebné nič dokladovať ( tam patrí aj práca účtovníka ).
misomiso
02.06.10,11:47
Čo všetko už bolo v médiách.:confused:
A ako vieš, že Lukky volil zle? Každý si môže voliť podľa svojho presvedčenia. To je základ demokracie. Prečo by si iba ty mal určovať, čo je zle a čo je dobre? Keby všetci volili iba tú "najlepšiu" stranu, tak by sme ani tie voľby nepotrebovali. A ušetrili by sme nemalé peniaze.

Ano, mas pravdu, vsetko je relativne. Som ochotny uznat, ze volil dobre v pripade ze nechce podnikat, ale nadalej brat podporu. V pripade, ze sa chce sam postavit na vlastne nohy, tak volil zle, na tomto nazore som nic nezmenil. Tato vlada sa ani nepokusila spravit nieco pre zlepsenie podnikatelskeho prostredia a ani to neplanuje (ved by to bolo aj nerozumne ocakavat od lavicovo - nacionalistickej koalicie)
milláčikk
02.06.10,12:30
Čiže ti to trvalo celé od 8 Januára do konca februára tak to si potom dlho nečakal. Čiže ak to chcem mať čím skôr znamená o že ich mám ísť buzerovať aj ja :D a pôjde to rýchlejšie?

Záleží od teba.
Možno som to o pár dní urýchlil.
Ale fedeli o mne a 2x (zo 6 prípadov) ma telefonicky informovali :).
Dantess
02.06.10,12:58
Všetky zmeny v živnostenskom zákone som zaznamenala len s platnosťou od 1.6.2010, ale čo sa týka potrebnej praxe pre živnosť, ide pravdepodobne o prax po ukončení rekvalifikačného kurzu podľa voľby remesla. Aj keď sú voči tejto podmienke značné výhrady, myslím si, že konečne. Konečne najmä pre účtovníkov, teda tiežúčtovníkov. ;)
Patrí tam aj masér s kurzom ? Teda tiežmasér... Lebo je ich ako huby po daždi, rýchlokurzistov
Lukkyyy
02.06.10,13:21
Záleží od teba.
Možno som to o pár dní urýchlil.
Ale fedeli o mne a 2x (zo 6 prípadov) ma telefonicky informovali :).
Ako to záleží odo mňa ako si budem schopní rýchlo vybaviť všetky vecia papierovačky a tak, alebo ako si to myslel?