jmravec
01.06.10,23:00
Dobrý večer,
Rád by som sa spýtal, či máte niekto podobný problém s bytom ako ja.
Pred rokom sme kúpili byt s manželkou na hypotéku, a bohužial nevieme si už rady s vlhkými stenami v byte.
V zime sme si kúpili za 200 Euro odvlhčovač, ale ani ten nezabral.
Tak som vytrhal podlahu (staré parkety), lebo som si myslel, že pod nimi je niečo mokré. Pod parketami bola škvara, ktorá je však suchá. Dali sme teda plávajúcu podlahu. Teraz, keď tak dlho prší sa to však už nedá vydržať. Ochranné lišty okolo podlahy musím dávať dolu, lebo sa normálne v nich zráža voda, zapácha to v celom byte.
Ešte pre info: máme prízemný panelový byt, jedna stena obývačky susedí s pivnicami, tak by som pochopil, že vlhko sa mohlo vyzrážať s pivníc, keď sa tam v zime netemperuje, ale mne vlhnú steny odspodu aj na priečke, ktorá oddeluje obývačku od spálne.
Podal som aj sťažnosť o prešetrenie a odtstránenie závady na bytové družstvo, že nám vlkosť presakuje do bytu od pivníc, ale nedali mi žiadnu odpoveď.
Prosím Vás o radu.:mee:
Ďakujem
tomasenkoslav
02.06.10,09:06
pricin moze byt niekolko. zo spravy som nevydedukoval ci sa jedna o novostavbu ale ta skvara pod parketou mi našepkava, že to bude starsi byt. Mohlo dojst k perforacii vodovodneho alebo splaškoveho potrubia, nedostatocnemu izolovaniu zakladov, pritomnost spodnych vod a vzlinanie vody kapilarou.
Skutocnu pricinu može najst asi len odbornika to priamo na mieste. Každopadne by som tlacil na bytove družstvo nech pridu dany stav prekontrolovat.
najag
02.06.10,10:42
V kazdom pripade je potrebne urobit termograficke meranie, aby sa zistilo, kde sa nachadzaju tepelne mosty a aku maju teplotu. Az potom je mozne, na jeho zaklade robit zavery.
tomasenkoslav
02.06.10,19:20
V kazdom pripade je potrebne urobit termograficke meranie, aby sa zistilo, kde sa nachadzaju tepelne mosty a aku maju teplotu. Az potom je mozne, na jeho zaklade robit zavery.

no ja mam termokameru a robim termosnimky 5 rokov. bohuzial na zaklade skusenosti, ktore mam, nemožem povedat, že by tieto snimky odhalili pricinu vlhnutia stien. keby sa jednalo o zimne obdobie a tepelny most, dalo by sa uvazovat pri velkej relativnej vlhkosti v kombinacii s teplotou pod rosnym bodom na murive, že je to može byt ta pricina. Lenže už je teplejšie vonku.
jmravec
03.06.10,14:59
Ďakujem všetkým za príspevky. Zajtra doručím na bytové družstvo ďaľšiu žiadosť. Uvidíme dokedy ich bude baviť ma ignorovať. :)
Aj keď v prípade nášho žilinského byttermu, kde podla mňa stále žijú ešte v dobách komunizmu si davajú načas pri všetkom.
iv@n
03.06.10,17:32
heh tak bytterm ti nezávidím, to je socializmus ako vyšitý a ešte tam teraz spracovávajú reklamácie a vybavovačky okolo ročného vyúčtovania.

vlhnú ti úplne všetky steny odspodu alebo iba niekde? steny pivnice sú suché? idú tadial nejaké vedenia, ktoré by mohli byť poškodené - odpad, voda, odkvap, možné zatekanie cez spoj panelov a podobne. čo je vlastne pod vami, pivnice, alebo ste už na zemi?
jmravec
05.06.10,18:01
No, sme na zemi, susedíme z jednej strany s pivnicami, táto stena aj vlhne, ale čo je zaujímavé, že vlhne aj stena, ktorá spojuje túto izbu s druhou izbou. Takisto je pre nás záhada, prečo vlhne oblasť pri stene a okolo dverí z tejto izby do chodby. Čo sa týka stien pivnice, pozerali sme len našu, do ktorej máme prístup, plieseň tam je.
Keď je pekne, slnečno a neprší, tak nemáme problém ani s vlhkosťou. Ale v zime a takisto teraz, keď neustále pršalo, tak to bolo niečo príšerné, vlhké okraje spomínaných stien asi na 10 cm.
Pod nami asi vedú potrubia parovodu. Skôr však bude problém diery medzi panelmi, cez ktoré nám vytláča spodnú vodu...
Neviem, či sa nám podarí niečo poriešiť s Byttermom, je to tam fakt všetko príšerne komunistické, zaspaté a na dlhé lakte.
220870
05.06.10,18:11
Skôr však bude problém diery medzi panelmi, cez ktoré nám vytláča spodnú vodu..To je klasický panelák alebo murovaný činžiak?Aké máte omietky?Ak je murovaný z čoho?Podlahové betóny sú alebo niesú izolované proti vode?
jmravec
06.06.10,18:35
Skôr však bude problém diery medzi panelmi, cez ktoré nám vytláča spodnú vodu..To je klasický panelák alebo murovaný činžiak?Aké máte omietky?Ak je murovaný z čoho?Podlahové betóny sú alebo niesú izolované proti vode?

Je to klasický panelák len už má vyše 30 rokov. Keď sme byt kúpili, tak som poobíjal steny, lebo v každej izbe opadávala omietka a bolo vidno spoje medzi panelmi. Vtedy som si všimol len za gaučom plesnivú stenu, tak som ju tiež obil a dal novú omietku.
Keď som však teraz menil podlahu bolo vidno v rohoch normálne diery, medzi panelmi, kade normálne dovnútra prúdil vzduch.
Ja som sa snažil aj tieto diery zasypať kameňmi a škvarou ktorá tu bola ako izolácia pred vodou, ale pod škvarou není už žiadna izolácia.
220870
06.06.10,20:19
Nedokážem to presne posúdiť od počítača.Ale tipnem si, že ak sú tam diery v , alebo medzi panelmi tak tam môžu a určite aj vznikajú tepelné mosty.Tepelné mosty sa takmer vždy prejavia plesňami.Moje odporúčanie.Ak je to možné tak do tých špár nastriekajte montážnu penu(tzv.pur penu).Ak je na stenách hrubšia vrstva omiketky 10 a viac milimetrov tak sa to dá riešiť aj sanačnými omietkami.
MarcelABe
13.12.11,15:44
Čo majú spoločné vlhké steny z nasávanej vody s tepelnými mostami? Či mi chcete povedať že keď sa zateplí činžiak tak nebude pretekať strecha ani vlhnúť od pivnice?
Mne zateká do bytu cez štítovú stenu. Kým pršalo krátko bolo to vpoho, ale keď sa ochladilo a slniečko sa neukázalo niekoľko dní celá stena je vlhká a rohy sú mokré. Neverím tomu že zateplenie toto vyrieši.