MSI10
01.06.10,23:26
Zdravím Vás,
chcel by som sa Vás spýtať jednu vec, či niekto neviete pomôcť v danej veci.
Moja sestra má syna na ktorého dostáva sirotské a samozrejme aj vdovské, on teraz v júni končí vyššie odborné štúdium, a dal si prihlášku na ďalšiu školu, tiež na vyššie odborné štúdium ale iný odbor a tak sa chcem spýtať či ona ma stále nárok dostávať tieto príspevky na neho alebo nie. Lebo ak som dobre čítal štatút študenta by mal byť do 25 alebo 26 roka. Ďakujem za informácie.
gasdiv
02.06.10,03:48
Nárok na výplatu vdovského dôchodku
Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá po obdobie jedného roka od smrti manžela. Po uplynutí tohto jedného roka zaniká iba nárok na výplatu vdovského dôchodku, samotný nárok na vdovský dôchodok však trvá aj naďalej. Po uplynutí jedného roka nárok na výplatu trvá iba vtedy, ak vdova spĺňa niektorú z nasledujúcich podmienok:

-stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa (pozri: nezaopatrené dieťa ), ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok alebo ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané (t. j. vlastné dieťa vdovy, osvojené dieťa vdovy alebo dieťa, ktoré bolo rozhodnutím príslušného orgánu počas trvania manželstva vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov),
-je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
-vychovala aspoň tri deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
-dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
-dovŕšila dôchodkový vek.
Za výchovu dieťaťa na tieto účely sa považuje výchova dieťaťa od jeho narodenia až po dosiahnutie plnoletosti (t.j. do dosiahnutia 18 rokov veku, prípadne do dňa uzavretia manželstva, ak dieťa uzavrelo manželstvo skôr).

Ak vdove zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože prestane spĺňať podmienku starostlivosti o nezaopatrené dieťa alebo prestane byť invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a neskôr, s odstupom času, začne niektorú z týchto podmienok znovu spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej vznikne znovu.

Nárok na výplatu sirotského dôchodku zanikne, hoci samotný nárok na sirotský dôchodok trvá,

-dňom, ktorým dieťa mladšie ako 26 ročné prestalo byť nezaopatreným dieťaťom,
Nárok na sirotský dôchodok zaniká

-dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť rodiča alebo osvojiteľa,
-dňom, ktorým dieťa dovŕši 26 rokov veku.
janaGT
02.06.10,05:05
arthur416
11.07.10,13:01
Dobrý deň milí poraďáci,

Som poberateľom sirotského dôchodku, chcem sa spýtať na situáciu:
V budúcom kalendárnom roku budem mať už druhé štátnice, tým pádom by mi mal zaniknúť nárok na poberanie sirotského dôchodku. Lenže podarilo sa mi zohnať zamestnanie a posledný ročník školy by som chcel doštudovať s individuálnym študijným plánom. Aj kôli spolužiakom a iným veciam nechcem meniť štúdium na externé. V brožúre Sp o sirotskom dôchodku ani na www stránkach Sp som nezistil, či mi nárok na sirotský dôchodok zaniká.
Ak zaniká, nebolo by vhodné upozorniť Sp dopisom?

Vopred ďakujem za všetky odpovede.
VieraPopluharova
11.07.10,13:37
Dobrý deň milí poraďáci,

Som poberateľom sirotského dôchodku, chcem sa spýtať na situáciu:
V budúcom kalendárnom roku budem mať už druhé štátnice, tým pádom by mi mal zaniknúť nárok na poberanie sirotského dôchodku. Lenže podarilo sa mi zohnať zamestnanie a posledný ročník školy by som chcel doštudovať s individuálnym študijným plánom. Aj kôli spolužiakom a iným veciam nechcem meniť štúdium na externé. V brožúre Sp o sirotskom dôchodku ani na www stránkach Sp som nezistil, či mi nárok na sirotský dôchodok zaniká.
Ak zaniká, nebolo by vhodné upozorniť Sp dopisom?

Vopred ďakujem za všetky odpovede.

Podľa nasledovných §§ mas narok na sirotske, len do ukoncenia VS II. stupna :
§ 9
Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa

a) do skončenia povinnej školskej dochádzky,29)
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak
1. sa sústavne pripravuje na povolanie,
2. pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa prílohy č. 2, sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo
3. pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť.

(2) Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav nezaopatreného dieťaťa je choroba a stav uvedené v prílohe č. 2, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy majú trvať alebo trvajú dlhšie ako jeden rok a ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa tejto prílohy.

(3) Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,

a) ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, ak už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu, 30) alebo
b) ktoré je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
§ 10
Sústavná príprava na povolanie
(1) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky29) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.31)

(2) Sústavná príprava na povolanie podľa § 9 ods. 1 písm. b) prvého bodu sa začína

a) žiakovi strednej školy od začiatku školského roka nasledujúceho po školskom roku, v ktorom skončí povinnú školskú dochádzku,
b) študentovi vysokej školy odo dňa zápisu na štúdium prvého stupňa alebo na štúdium druhého stupňa.

(3) Sústavná príprava na povolanie podľa § 9 ods. 1 písm. b) prvého bodu sa končí

a) žiakovi strednej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, 32)
b) študentovi vysokej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom.33)

(4) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 32) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
d) od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky (ďalej len ministerstvo školstva ) postavené na roveň štúdia na školách uvedených v odseku 1.


§ 227
Práva a povinnosti poistencov a poberateľov dávok

(1) Poistenec a poberateľ dávky majú právo

a) uplatniť si nárok na dávku a nárok na jej výplatu,
b) požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie potvrdenia o nároku na dávku, o nároku na jej výplatu a o jej sume.

(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,
b) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu; ak poberateľ dávky, osobitný príjemca alebo zákonný zástupca boli písomne vyzvaní Sociálnou poisťovňou, aby preukázali tieto skutočnosti, sú povinní výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu,
c) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
d) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,
e) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
f) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu, 49)
g) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
h) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
i) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.

(3) Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 2 písm. b) je zachovaná aj vtedy, ak doklad preukazujúci skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu sa v ustanovenej lehote odovzdal na prepravu poštou alebo odoslal faxom alebo elektronickou poštou.

(4) Doklad uvedený v odseku 3 odoslaný faxom alebo elektronickou poštou treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni.

Cize z uvedeneho vyplyva, ze ak si sa zemstnal na HPP si povinní oznámiť
socialnej poistovni vsetky zmeny, ktore u Teba nastanu po 18. roku života.
ALEXOLIVER
06.10.10,09:58
dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom vdovského dôchodku. Keď sa stane zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný a vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti na pol roka a zároveň poberá vdovský dôchodok, zostáva tento vdovský dôchodok v plnej výške, alebo sa kráti ako pri poberaní starobného dôchodku? Ďakujem.
veronikasad
06.10.10,12:22
dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom vdovského dôchodku. Keď sa stane zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný a vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti na pol roka a zároveň poberá vdovský dôchodok, zostáva tento vdovský dôchodok v plnej výške, alebo sa kráti ako pri poberaní starobného dôchodku? Ďakujem.
Splňa podmienky uvedené v prísp. č. 2 ?
Chobot
06.10.10,12:56
dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom vdovského dôchodku. Keď sa stane zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný a vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti na pol roka a zároveň poberá vdovský dôchodok, zostáva tento vdovský dôchodok v plnej výške, alebo sa kráti ako pri poberaní starobného dôchodku? Ďakujem.

Pri súbehu vdovského dôchodku a podpory v nezamestnanosti sa vdovský dôchodok nekráti o polovicu. Zákon o SP rieši iba súbehu dôchodkových dávok, teda keby poberateľ vdov. dôchodku poberal napr. starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.

Je to v zákone o soc. poistení 461/2003 § 81 ods. 1-6 (najmä ods. 2).
ALEXOLIVER
06.10.10,15:41
ďakujem pekne za odpoveď, podmienky uvedené v prísp. č. 2 splňa.
Amythiel
11.11.10,07:31
Ahoj
chcela by som sa opytat na moj pripad :)

Som studentkou 1. rocnika vysokej skoly v Ceskej republike a poberam sirotske. Chcem sa opytat ci by som mala na tieto davky narok aj nadalej ak by som musela 1. rocnik opakovat alebo by som zmenila skolu. Bohuzial co clovek to iny vyklad a uz sa v tom stracam co teda skutocne plati :)

Za odpoved vopred dakujem :o
Lesaka
29.01.13,09:56
Zdravím, vás,
chcela by som sa sa opýtať, nedávno mi bolo oznámené, príslušníkom polície, že môj bývalý manžel zomrel v Českej republike. S bývalým manželom, ale mám nezaopatrenú dcéru. Doposiaľ dcérke chodilo výživné, ale teraz neviem, čo mám robiť ďalej. Má dcérka teraz nárok na sirotské? Nemôžem teraz veci riešiť, pretože mi bolo povedané, že ho musia previezť na Slovensko a to potrvá, aj viac ako mesiac. Nezomrel prirodzene, takže sa obávam, aj prieťahov, zo strany úradov. Bez úmrtného listu sa ďalej nepohnem. A ešte by som potrebovala poradiť v jednej veci. Už tretí rok som na PN s návrhom na invalidný dôchodok, pre zdravotné problémy a som tým pádom, aj dlhodobo nezamestnaná. Hoc sa jedná o bývalého manžela a teraz som vydatá druhý krát, vznikol by mi nejaký nárok na vdovský dôchodok? Ďakujem za radu.
Xanti
29.01.13,10:02
Zdravím, vás,
chcela by som sa sa opýtať, nedávno mi bolo oznámené, príslušníkom polície, že môj bývalý manžel zomrel v Českej republike. S bývalým manželom, ale mám nezaopatrenú dcéru. Doposiaľ dcérke chodilo výživné, ale teraz neviem, čo mám robiť ďalej. Má dcérka teraz nárok na sirotské? Nemôžem teraz veci riešiť, pretože mi bolo povedané, že ho musia previezť na Slovensko a to potrvá, aj viac ako mesiac. Nezomrel prirodzene, takže sa obávam, aj prieťahov, zo strany úradov. Bez úmrtného listu sa ďalej nepohnem. A ešte by som potrebovala poradiť v jednej veci. Už tretí rok som na PN s návrhom na invalidný dôchodok, pre zdravotné problémy a som tým pádom, aj dlhodobo nezamestnaná. Hoc sa jedná o bývalého manžela a teraz som vydatá druhý krát, vznikol by mi nejaký nárok na vdovský dôchodok? Ďakujem za radu.
Uplatnenie nárokuKde a ako požiadať o priznanie dôchodku a aké doklady je potrebné predložiť.

V potvrdení o štúdiu musia byť uvedené údaje o tom, odkedy dieťa študuje a predpokladaný dátum skončenia jeho štúdia.“Konanie o priznanie sirotského dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti fyzickej osoby (žiadateľ), ktorá si uplatňuje nárok na dôchodok a nárok na jeho výplatu. Dieťa, ktoré dosiahlo 15 rokov veku a je spôsobilé na právne úkony, si uplatňuje nárok na sirotský dôchodok vo vlastnom mene. Za sirotu mladšiu ako 15 rokov, resp. za sirotu, ktorá nie je spôsobilá na právne úkony, nárok na sirotský dôchodok uplatňuje zákonný zástupca.

Žiadateľ je povinný preukázať skutočnosti rozhodujúce na nárok na sirotský dôchodok a jeho výplatu spôsobom určeným Sociálnou poisťovňou.

Za deň uplatnenia nároku na sirotský dôchodok a nároku na jeho výplatu sa považuje deň, keď žiadateľ prvýkrát požiadal príslušnú organizačnú zložku Sociálnej poisťovne (pozri nižšie) o spísanie žiadosti o priznanie tohto dôchodku. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú.

Žiadosť o priznanie sirotského dôchodku spisuje pobočka Sociálnej poisťovne (http://www.socpoist.sk/zoznam-pobociek-podla-krajov/460s)(ďalej len „pobočka“) príslušná podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa.

Ak sa žiadateľ prechodne zdržiava mimo svojho trvalého pobytu a zo zdravotných dôvodov nie je schopný podať žiadosť v pobočke príslušnej podľa miesta trvalého pobytu, žiadosť môže spísať pobočka príslušná podľa miesta prechodného pobytu (http://www.socpoist.sk/zoznam-pobociek-podla-krajov/460s).

Žiadateľ, ktorý je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody, žiadosť podáva prostredníctvom ústavu Zboru väzenskej a justičnej stráže v pobočke príslušnej podľa sídla tohto ústavu.

Ak žiadateľ nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, žiadosť spisuje ústredie Sociálnej poisťovne.

Tlačivo žiadosti je vyhotovené tak, aby mohlo slúžiť ako podklad na posúdenie nároku na dôchodok a určenie jeho sumy. Žiadosť okrem identifikačných údajov žiadateľa a poistenca, po ktorom sa uplatňuje nárok, obsahuje ďalšie údaje, ktoré priamo ovplyvňujú nárok a sumu dôchodku. Preto žiadateľ na účely spísania žiadosti o sirotský dôchodok je povinný predložiť doklady preukazujúce všetky potrebné údaje (originály alebo úradne overené kópie), a to z dôvodu zabezpečenia uvedenia pravdivých, platných a presných údajov v žiadosti.

Ide predovšetkým o nasledovné doklady potrebné na spísanie žiadosti o priznanie sirotského dôchodku:

platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
rodný list siroty,
úmrtný list rodiča,
doklad o ukončení vzdelania zomretého rodiča (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo jeho štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou,
rodné listy detí, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku aj úmrtný list alebo výpis z matriky; ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takéhoto obdobia (LEN, AK SA ŽIADA O UZNANIE STAROSTLIVOSTI O DETI ALEBO VÝCHOVY DIEŤAŤA RODIČOVI),
doklad preukazujúci nezaopatrenosť osiroteného dieťaťa, ktoré skončilo povinnú školskú dochádzku (potvrdenie o štúdiu, alebo posudok posudkového lekára sociálneho poistenia pobočky o tom, že dieťa sa pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť, nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo posudok posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia pobočky, resp. posudkového lekára sociálneho poistenia pobočky, že dieťa pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sústavne sa pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť). V potvrdení o štúdiu musia byť uvedené údaje o tom, odkedy dieťa študuje a predpokladaný dátum skončenia jeho štúdia.
Ak žiadateľ o sirotský dôchodok študuje v zahraničí, splnenie podmienky sústavnej prípravy na povolanie sa posudzuje na základe rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky, Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní. K žiadosti o priznanie sirotského dôchodku je preto potrebné predložiť originál alebo úradne overenú fotokópiu rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky, Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní vydaného na základe požiadavky siroty (v prílohe ktorej je potrebné zaslať originál potvrdenia o štúdiu a jeho úradný preklad) zaslanej na adresu:Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní, Stromová 1, 813 30 Bratislava. Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní sídli na ulici Dostojevského rad 7 v budove Malej scény, na druhom poschodí (poštová adresa sa odlišuje od adresy sídla).

Ak žiadateľ o sirotský dôchodok navštevuje vysokú školu v Českej republike a ak sa táto vysoká škola nachádza v zozname uznaných vysokých škôl z Českej republiky http://www.minedu.sk/data/USERDATA/UDOV/PSvZ/Ceske_VS_web.pdf (http://www.minedu.sk/data/USERDATA/UDOV/PSvZ/Ceske_VS_web.pdf), nie je potrebné žiadať Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní o posúdenie daného štúdia. Štúdium je možné považovať za rovnocenné štúdiu na vysokej škole v Slovenskej republike.

Bližšie informácie o tom, akým spôsobom požiadať Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní o posúdenie štúdia v zahraničí, nájdete na internetovej stránke Ministerstva školstva Slovenskej republiky, konkrétne na: http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=439 (http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=439).

Aby nárok na sirotský dôchodok, o ktorého priznanie sa žiada, mohol byť Sociálnou poisťovňou posúdený čo najrýchlejšie, je potrebné údaje uvedené v žiadosti preukázať hodnovernými dokladmi. Žiadosť nedoložená potrebnými dokladmi si vyžaduje dodatočné zisťovanie chýbajúcich údajov, čo má spravidla za následok, že o žiadosti nie je možné včas rozhodnúť.

K žiadosti o sirotský dôchodok musia byť priložené najmä tieto doklady týkajúce sa zomretého rodiča:

potvrdenie o všetkých obdobiach

evidencie v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001,
poberania podpory v nezamestnanosti v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003,

hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie.
potvrdenie zamestnávateľa o dobe zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Okrem už uvedených dokladov sa predkladajú aj ďalšie doklady, a to podľa toho, o preukázanie ktorých skutočností ide.

Ak rodič žiadateľa o sirotský dôchodok dosiahol dôchodkový vek pred 1. januárom 2004 a bol naďalej nepretržite zamestnaný k 31. decembru 2003, k žiadosti o dôchodok je potrebné predložiť potvrdenie zamestnávateľa o sume dosiahnutých vymeriavacích základovodo dňa dosiahnutia dôchodkového veku do konca kalendárneho roku, v ktorom dôchodkový vek dosiahol.

Ak bol nariadený výkon rozhodnutia zrážkou zo mzdy (z iných príjmov) uznesením súdu alebo exekučným príkazom, je potrebné pripojiť k žiadosti príslušné uznesenie a potvrdenie o výške dosiaľ vykonaných zrážok.

K žiadosti o sirotský dôchodok po poberateľovi výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, je potrebné pripojiť potvrdenie o dobe služobného pomeru zhodnotenej na účely výsluhového dôchodku vydané príslušným útvarom sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia, ktorý výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok vypláca.

Ak rodič žiadateľa získal aj obdobie výkonu služby príslušníka Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníka, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, ako aj príslušníka ozbrojených síl, ktorý vykonáva profesionálnu službu alebo vojaka, ktorý sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravoval na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách, je potrebné pripojiť potvrdenie príslušného útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, či získanou dobou výkonu služby rodič splnil, resp. nesplnil podmienky nároku na výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok.


Dôchodky sa vyplácajú v hotovosti alebo na účet v banke. Pokiaľ sa nežiada o iný spôsob výplaty dôchodku, je potrebné požiadať o zriadenie účtu na výplatu dôchodku v banke, s ktorou Sociálna poisťovňa uzatvorila zmluvu na bezhotovostné poukazovanie dávok na účet. Súčasne je potrebné (s výnimkou, ak žiadateľovi Sociálna poisťovňa už vypláca dôchodok na účet) k žiadosti pripojiť tlačivo vyplnené žiadateľom a potvrdené bankou (http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-o-poukazovanie-dochodkovych-davok-na-ucet-dochodcu-v-banke/15708c).

Poberateľovi dávky, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb a nepožiadal o iný spôsob výplaty, sa dôchodok vypláca prostredníctvom hromadného poukazu do tohto zariadenia.
Fyzickej osobe, ktorá je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, sa dôchodok vypláca prostredníctvom tohto ústavu.

Upozornenie !

Príjemca dôchodkovej dávky (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=608) je povinný podľa § 227 ods. 3 a 4 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. oznámiť Sociálnej poisťovnido ôsmich dní každú zmenu v údajoch uvedených v žiadosti o dôchodok.


http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s

a ty nárok na vdovský dôchodok nemáš, neboli ste manželia v čase jeho úmrtia.
Maťo199
27.03.13,09:56
​Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na môj prípad. Strednú školu som skončil pred 2 rokmi, ale na vysokú školu som nešiel, tak mi sirotský zrušili. Tento rok sa hlásim na VŠ a chcel by som vedieť, že ak by ma prijali a išiel by som študovať, mám naň znovu nárok (mám 21 rokov)? Musím si ho potom vyžiadať alebo ako to funguje? Vopred ďakujem
Xanti
27.03.13,10:06
​Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na môj prípad. Strednú školu som skončil pred 2 rokmi, ale na vysokú školu som nešiel, tak mi sirotský zrušili. Tento rok sa hlásim na VŠ a chcel by som vedieť, že ak by ma prijali a išiel by som študovať, mám naň znovu nárok (mám 21 rokov)? Musím si ho potom vyžiadať alebo ako to funguje? Vopred ďakujem
Ano musíš v SP požiadať o sirotský dôchodok ak začneš študovať. SP to sama od seba vedieť nebude.
Maťo199
27.03.13,10:14
To viem, len som chcel vedieť či na to vôbec mám nárok. Ďakujem za rýchlu odpoveď!
Xanti
27.03.13,10:20
To viem, len som chcel vedieť či na to vôbec mám nárok. Ďakujem za rýchlu odpoveď!Ale áno ved čítaj link čo je pricapený o príspevok vyššie ako si začal písať ... dočítaš sa všetko dôležité.
Leni445
01.06.14,16:26
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že keď už mám po 18tke tak sirotský dôchodok môže byť vyplácaný na môj účet a nie na otcov? Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
avalik
01.06.14,18:00
dodrzuj etiketu porady - otazky sa nezadavaju do odpovede!
Leni445
01.06.14,18:02
tak sa ospravedlňujem teda,,,poradis mi aspoň?
avalik
01.06.14,18:08
zadaj samostatnu otazku - hore klikni na zelenu ikonku + Otazku
misoft
01.06.14,20:14
Už zadala - až dvakrát - nedočkavá.....
avalik
01.06.14,20:54
jj