mareq0904
02.06.10,05:14
Dobry den prajem potreboval by som poradit ako mam postupovat pri vysporiadani majetku. Ja vlastim 13/14 spoluvlastnik 1/13 konkretne ide o rodinny dom s pozemkom prepis bol v roku 2006 a uz vtedy sme sa nevedeli dohodnut, dom je stary potrebuje rekonstrukciu. Dane, poistku, drobne opravy platim sam, spoluvlastnik mi neprispieva (ma vlastny byt).
Ako by sa to dalo vyriesit ? Najradsej by som vyplatil nejaku rozumnu sumu a mal pokoj, ale s tou rozumnou sumou to mame tak, ze spoluvlastnik pita privela... Ako to vlastne je? Mam aj znalecky posudok z roku 2006 treba dat spravit novy znalecky posudok? alebo sa to berie z roku nadobudnutia? Ako mam postupovat ak sa nedohodneme? :confused:
dakujem za odpovede
Mária27
02.06.10,05:42
Od roku 2006 sa pomery mohli zmeniť, mal by si mať aktuálne ohodnotenie. pretože ak sa nedohodnete so spoluvlastníkom. musíš sa obrátiť na súd a žiadať prikázať jeho podiel do tvojho vlastníctva za primeranú cenu. Nemal by byť problém tak rozhodnúť.

Uvedené ti nebráni investovať do domu už teraz, pretože sa rozhoduje väčšinou. Menšinovému spoluvlastníkovi to treba vopred oznámiť.
Chobot
02.06.10,06:57
Dobry den prajem potreboval by som poradit ako mam postupovat pri vysporiadani majetku. Ja vlastim 13/14 spoluvlastnik 1/13 konkretne ide o rodinny dom s pozemkom prepis bol v roku 2006 a uz vtedy sme sa nevedeli dohodnut, dom je stary potrebuje rekonstrukciu. Dane, poistku, drobne opravy platim sam, spoluvlastnik mi neprispieva (ma vlastny byt).
Ako by sa to dalo vyriesit ? Najradsej by som vyplatil nejaku rozumnu sumu a mal pokoj, ale s tou rozumnou sumou to mame tak, ze spoluvlastnik pita privela... Ako to vlastne je? Mam aj znalecky posudok z roku 2006 treba dat spravit novy znalecky posudok? alebo sa to berie z roku nadobudnutia? Ako mam postupovat ak sa nedohodneme? :confused:
dakujem za odpovede

Pýtať môže koľko chce, ty mu to ale nemusíš dať.

Daj si vyhotoviť aktuálny znalecký posudok a daj podnet na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva, kde navrhneš do rozsudku 1/13 znaleckej hodnoty nehnuteľnosti, prípadne niečo navyše (ako goodwill - dobrú vôľu voči menšinovému vlastníkovi). Pri vysporiadaní sa ako smerodajná berie hodnota nehnuteľnosti v čase vysporiadania, nie v čase nadobudnutia. Preto budeš potrebovať aktuálny znalecký posudok.

Myslím, že máš veľkú šancu uspieť v spore.
milláčikk
02.06.10,07:09
Dobry den prajem potreboval by som poradit ako mam postupovat pri vysporiadani majetku. Ja vlastim 13/14 spoluvlastnik 1/13 konkretne ide o rodinny dom s pozemkom prepis bol v roku 2006 a uz vtedy sme sa nevedeli dohodnut, dom je stary potrebuje rekonstrukciu. Dane, poistku, drobne opravy platim sam, spoluvlastnik mi neprispieva (ma vlastny byt).
Ako by sa to dalo vyriesit ? Najradsej by som vyplatil nejaku rozumnu sumu a mal pokoj, ale s tou rozumnou sumou to mame tak, ze spoluvlastnik pita privela... Ako to vlastne je? Mam aj znalecky posudok z roku 2006 treba dat spravit novy znalecky posudok? alebo sa to berie z roku nadobudnutia? Ako mam postupovat ak sa nedohodneme? :confused:
dakujem za odpovede

Pokiaľ ide o právo / nehnuteľnosti / zmluvy - treba byť punktičkár:).
13/14 + 1/13 = (169+14 ) /182 = 183/182
Ak sa nedohodnete, daj návrh na súd na vysporiadanie :
- on tebe svoju (1/14?)
- ty jemu xxx €

PS
Popíš stav domu a čo si investoval.
Mgr.Shrek
02.06.10,11:41
a nie je to len chyba v zadaní otázky??
:):)
mareq0904
02.06.10,15:35
Pardon písal som to v skorých ranných hodinách,... spoluvlastník 1/14. Takže mam ísť za notárom, ktorý poskytuje aj právne služby, pripadne za právnikom a dať podnet o vysporiadanie majetku...

Koľko ma to asi tak približne bude stáť ?
Koľko stojí znalecký posudok? ( Keď budem mať aktuálny znalecký posudok, tak spoluvlastník už potom nemôže namietať na vyplácanej sume? )

Všetky doklady mám odložené čo sa týka opráv.
Nové oplotenie, bežná údržba vypínače, zásuvky... úprava a udržiavanie pozemku, v podstate údržbu vykonávam sám spoluvlastník mi nepomáha finančne ani fyzicky....

Dom je v dezolátnom stave je potrebná rekonštrukcia, strecha okná zateplenie, fasáda... chcem zobrať úver, preto to chcem mať vysporiadané...

ĎAKUJEM za rýchle reakcie
Chobot
02.06.10,17:48
Pardon písal som to v skorých ranných hodinách,... spoluvlastník 1/14. Takže mam ísť za notárom, ktorý poskytuje aj právne služby, pripadne za právnikom a dať podnet o vysporiadanie majetku...

Koľko ma to asi tak približne bude stáť ?
Koľko stojí znalecký posudok? ( Keď budem mať aktuálny znalecký posudok, tak spoluvlastník už potom nemôže namietať na vyplácanej sume? )

Všetky doklady mám odložené čo sa týka opráv.
Nové oplotenie, bežná údržba vypínače, zásuvky... úprava a udržiavanie pozemku, v podstate údržbu vykonávam sám spoluvlastník mi nepomáha finančne ani fyzicky....

Dom je v dezolátnom stave je potrebná rekonštrukcia, strecha okná zateplenie, fasáda... chcem zobrať úver, preto to chcem mať vysporiadané...

ĎAKUJEM za rýchle reakcie

Všetky otázky ti neviem zodpovedať. Ale znalecký posudok nie je až tak drahý. Na byt ma vyšiel pre pár rokmi na cca 3000 SKK, na dom to bude o niečo viac.
doktor23
02.06.10,19:12
Pardon písal som to v skorých ranných hodinách,... spoluvlastník 1/14. Takže mam ísť za notárom, ktorý poskytuje aj právne služby, pripadne za právnikom a dať podnet o vysporiadanie majetku...

Koľko ma to asi tak približne bude stáť ?
Koľko stojí znalecký posudok? ( Keď budem mať aktuálny znalecký posudok, tak spoluvlastník už potom nemôže namietať na vyplácanej sume? )

Všetky doklady mám odložené čo sa týka opráv.
Nové oplotenie, bežná údržba vypínače, zásuvky... úprava a udržiavanie pozemku, v podstate údržbu vykonávam sám spoluvlastník mi nepomáha finančne ani fyzicky....

Dom je v dezolátnom stave je potrebná rekonštrukcia, strecha okná zateplenie, fasáda... chcem zobrať úver, preto to chcem mať vysporiadané...

ĎAKUJEM za rýchle reakcie

toto je parketa skôr pre advokáta, ako prvé by som však navrhoval, aby si mu navrhol uzavretie zmluvy o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, kde mu navrhneš, že mu za jeho podiel vypaltíš takú a takú sumu.
Znalecký posudok budeš potrebovať, keď na Tvoju ponuku nebude reflektovať. Vtedy je vhodné podať návrh na súd. V návrhu by som aj vyčíslil, koľko si do domu investoval, koľko si za spoluvlastníka zapaltil daní a pod.
mareq0904
03.06.10,04:45
Aspoň viem kde mám začať....
ĎAKUJEM za všetky príspevky :)
misoft
03.06.10,15:08
Dom je v dezolátnom stave je potrebná rekonštrukcia, strecha okná zateplenie, fasáda...
A znalecký posudok dať vykonať na stav, v akom je teraz (nie po rekonštrukcii), pretože rekonštrukciou stúpne jeho hodnota a musel by si viacej ponúknuť. Takto si na reálne nízkej východiskovej cene.