kovajo
02.06.10,06:03
Dobry den,mam zastupcu na murarske prace priblizne rok a pol,no este som ani raz nepracoval v tomto obore.Prislo mi predvolanie zo zivnostenskeho a mam si priniest zmluvu medzi nim a mnou,potvrdenie o plateni odvodov mojho zamestnanca (zastupcu) a danove priznanie.
Aku zmluvu a naco ked vobec nepracujem v danej oblasti?
Moj zastupca je tiez zivnostnik ake odvody mam za neho platit a preco? Momentalne pracujem 150 km od bydliska co sa stane ked tam nepojdem?
Dakujem za skoru odpoved.
Danielle369
02.06.10,04:39
http://www.msponline.sk/content/zodpovedn%C3%BD-z%C3%A1stupca

Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, prostredníctvom ktorej zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi. To neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom (§2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní ) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen a ak ide o obec, jej starosta

Ked si vedel že túto činnosť nebudeš vykonávať tak si mal zrušiť aj zodpovednú osobu . Návšteve živ.úradu sa nevyhneš
kovajo
02.06.10,04:52
Dakujem za odpoved,som zivnostnik a moj zastupca je tiez zivnostnik a ako som uz uviedol nepracujem v oblasti na ktoru mam zodpovedneho zastupcu.
Moja otazka znie ci musim mat i napriek tomu s nim uzatvorenu zmluvu a platit za neho neake odvody,z Vasej odpovedi som to nevycital.
Danielle369
02.06.10,05:33
Ty ho máš v živ.liste uvedeného ako zodpovednú osobu ..v tom prípade si bol povinný ho zamestnať na aspon 1 hodinu denne do prac.pomeru.
Economic
02.06.10,05:39
Ty ho máš v živ.liste uvedeného ako zodpovednú osobu ..v tom prípade si bol povinný ho zamestnať na aspon 1 hodinu denne do prac.pomeru.

Ja by som doporučila na živnostenský ísť a pekne im vysvetliť, že živnosť síce otvorená je, no neboli zákazky a preto sa žiadna činnosť nevyvíjala a preto si ani nevidel dôvod zamestnávať nejakého človeka, hoci si ho mal. Nebol príjem, nebolo by ho z čoho zaplatiť. Alebo že Ti padol nejaký sľúbený dobrý kšeftík, k vôli ktorému si živnosť robil. Ďalej by som povedala, že si vyvíjal snahu a hľadal klientov, alebo zákazníkov. No roboty neboli, tak zrejme si sa niekde zamestnal, aj keď si stále dúfal, že niečo sa Ti podarí rozbehnúť. Budem držať palce. Ak aj daňové potvrdí, že si naozaj nemal zo živnosti príjem, ja myslím, že to obhájiš.
kovajo
02.06.10,05:56
Dakujem za odpovede pojdem ta a uvidim.
Danielle369
02.06.10,06:01
Tak skús to obhájiť a potom aspoň oznám ako si dopadol aby sme vedeli . Držím palce ved aj na živ.úrade sú len ludia.
profesional
02.06.10,06:53
No, nejakej tej drobne pokuticke za nevyhnes. Tak ako ti uz napisali vyssie, mal si zrusit zivnost ak si v tom uz nechcel nic vykonavat, alebo si mal zastupcu zamestnavat minimalne na ciastocny uvazok.
Ak budes poslusny a nebudes robit problemy, tak sa zmestite do 300 Eur.
akina
02.06.10,11:21
Dakujem za odpoved,som zivnostnik a moj zastupca je tiez zivnostnik a ako som uz uviedol nepracujem v oblasti na ktoru mam zodpovedneho zastupcu.
Moja otazka znie ci musim mat i napriek tomu s nim uzatvorenu zmluvu a platit za neho neake odvody,z Vasej odpovedi som to nevycital.
Pokiaľ si živnosť, pre ktorú máš ustanoveného zodpovedného zástupcu nevykonával, nemáš povinnosť zamestnávať ZZ. Musíš to ale preukázať - predkladáš na ŽÚ odberateľské faktúry, z ktorých sa dá zistiť, čo si v skutočnosti robil a faktúroval.
To, či tvoj ZZ podniká aj ako SZČO, nie je podstatné pre prípad, že živnosť je vykonávaná, musíš mať s ním pracovnú zmluvu.
Ak živnosť nevykonávaš, nie si povinný ju ani zrušiť, žiaden zákon ti takúto povinnosť neukladá,
živ. úrady ale môžu z úradnej moci rušiť takéto živnosti / ak sa nepodniká viac ako 2 roky /, ale zatiaľ to nerobia.
kovajo
03.06.10,16:04
Pokiaľ si živnosť, pre ktorú máš ustanoveného zodpovedného zástupcu nevykonával, nemáš povinnosť zamestnávať ZZ. Musíš to ale preukázať - predkladáš na ŽÚ odberateľské faktúry, z ktorých sa dá zistiť, čo si v skutočnosti robil a faktúroval.
To, či tvoj ZZ podniká aj ako SZČO, nie je podstatné pre prípad, že živnosť je vykonávaná, musíš mať s ním pracovnú zmluvu.
Ak živnosť nevykonávaš, nie si povinný ju ani zrušiť, žiaden zákon ti takúto povinnosť neukladá,
živ. úrady ale môžu z úradnej moci rušiť takéto živnosti / ak sa nepodniká viac ako 2 roky /, ale zatiaľ to nerobia.

Takze bol som tam no oni samozrejme nie,(bol som po termine a bolo mi povedene ze chodia po domoch robit kontroly).Takze takto si robia vylety za nase prachy!!!
Nemam nic proti kontrolam pokial to ma neaku logiku,tieto kontroly ju nemaju.
Odovodnenie-ak pridu k niekomu a nechce sa s nimi bavit nemaju ani najmensiu sancu nieco od neho dostat.
-chodia v pracovnom case ked ludia pracujuci rukami alebo i hlavou musia makat,aby nieco zarobili.
-a co ak (moj pripad a verim ze je takych vacsina) robia na tyzdnovky alebo chodia domov len raz za cas? kto skontroluje ich ohromne logicke kontroly?
-odkazal som im ze ked si chodia po vyletoch (nehovoriac o narusani sukromia) nech pridu za mnou na stavbu kedze neracia bit na urde.

˝citat˝-ziv. úrady ale môžu z úradnej moci rušiť takéto živnosti / ak sa nepodniká viac ako 2 roky-

Mne bolo povedane (poza bucky) ze ak nepotrebujem svojho zastupcu mam ho zrusit a budem mat pokoj.Suhlasil som a nato mi povedali ze za zrusenie zastupcu musim zaplatit !!! Takze si asi pockam a nech mi ho zrusia gratis.
A este nieco,zastupca bol moj kelega s ktorym sme spolu pracovali a za minuli rok som vlastne fakturoval ja jemu a v tom pripade zamestnaval on mna!!!
Nemam prehlad v zakonoch tejto temy a pokial sa mylim v niecom opravte ma rad sa zorientujem.
akina
04.06.10,07:22
Z tvojho príspevku mi nie je jasné, čo ti bude živ. úrad rušiť, môže z úradnej moci jedine tú činnosť, ktorú nevykonávaš dlhšie ako 2 roky. Zodpovedného zástupcu môžeš zrušiť sám, ak sám spĺňaš podmienky odbornej spôsobilosti, lebo vtedy ho už nepotrebuješ, tiež môžeš sám dobrovoľne zrušiť tú činnosť - živnosť, ktorú nevykonávaš.
Píšeš, že zodpovedný zástupca bol tvoj kolega, tiež podnikateľ.
Ak si ho nemal v pracovnom pomere a práce si faktúroval, čiže robil / komukoľvek/, tak si porušil §11 ods. 1 ŽZ.
Neuviedol si záver z kontroly.
Nemám dôvod sa nikoho zastávať, ale ŽÚ musia vykonávať kontroly v mieste podnikania / túto adresu si si uviedol do živnostenského oprávnenia /. Vopred sa neohlasujú, ak ťa nezastihnú v mieste podnikania, čo je často adresa bydliska, tak ťa predvolávajú priamo na úrad. Ak ti termín predvolania nevyhovuje, máš právo požiadať o zmenu termínu, dá sa to s nimi dohodnúť.