E15
02.06.10,08:02
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Máme nepretržitú prevádzku na 12 hodinovej smene.
1. Je nedeľa platený sviatok ?
2. Keďže robia 12-tky,mám dať príplatok za poobednú a nočnú smenu, teda mám ich rozdeliť ?
3. Musia byť platené príplatky za poobednú smenu ?
4. Keď pracuje v nedeľu na nočnej, musí mať obidva príplatky za nedeľu aj nočnú ?
gabiga
02.06.10,06:47
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.
(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.
gabiga
02.06.10,06:56
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Máme nepretržitú prevádzku na 12 hodinovej smene.
1. Je nedeľa platený sviatok ?
2. Keďže robia 12-tky,mám dať príplatok za poobednú a nočnú smenu, teda mám ich rozdeliť ?
3. Musia byť platené príplatky za poobednú smenu ?
4. Keď pracuje v nedeľu na nočnej, musí mať obidva príplatky za nedeľu aj nočnú ?
1. nie, ak to nemate zadefinovane v kolektivnej al. pracovnej zmluve, tak nie je sviatkom, za ktory by mali byt priplatky. Zakonnik prace neupravuje naroky pri praci v sobotu ci nedelu, ale mozte si ich dohodnut.
2. priplatok za poobednu tiez nepoznam, asi ho mate interne definovany. priplatok za nocnu je dany v zakonniku prace, mozte si ho interne "navysit"
3. priamo zo zakonnika nie, iba ak to je zadefinovane v kolektivnej zmluve
4. poznam len priplatok za nocnu
hwang
11.04.11,10:48
Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť, koľko % je príplatok za prácu nadčas v nedeľu? Je to 50%, či len 25% ako pri práci nadčas v sobotu. Naši zamestnanci majú stanovenú prac. dobu pond.-piatok 37,5 hod. týždenne.
Ďakujem za odpovedˇ.
ivka70
11.04.11,11:41
Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť, koľko % je príplatok za prácu nadčas v nedeľu? Je to 50%, či len 25% ako pri práci nadčas v sobotu. Naši zamestnanci majú stanovenú prac. dobu pond.-piatok 37,5 hod. týždenne.
Ďakujem za odpovedˇ.

Ak nemate definovane v internych predpisoch alebo v kolektivnej zmluve specialne priplatky za soboty a nedele, tak zakonnik prace taky priplatok nedefinuje.
V takom pripade je praca v nedelu nadcas taka ista ako praca vo stvrtok nadcas, cize narok podla ZP je iba na nadcasovy priplatok.