IvoM
02.06.10,10:14
Slovenská firma, registrovaná ako plátca DPH v SK bude fyzicky vykonávať školenie v Taliansku, toto školenie bude fakturovať českej firme ktorá je neplátcom DPH, predpokladám že by v Taliansku mala platiť obdoba nášho §16.3 a teda by sa SK firma mala v Taliansku registrovať bez ohľadu na to či je odberateľ v ČR registrovaný alebo nie, nemáte s tým niekto skúsenosti. Ď.
betka
02.06.10,08:25
JA by som zapojila náš par. 7 (7a)
profesional
02.06.10,08:28
Ide o cezhranicne poskytnutie sluzby. Tj. oslobodene od DPH.
betka
02.06.10,08:34
JA by som zapojila náš par. 7 (7a)

Zle som sa vyjadrila, pre porovnanie uvedenej transakcie
IvoM
02.06.10,08:36
JA by som zapojila náš par. 7 (7a)

Betka, neviem či s §7 je o tovare a §7a je síce o dodaní/prijatí služby ale z pohľadu slovenského zákona o DPH a len služieb podľa §15.1 a navyše SK firma už registrovaná v SK je a náš §16.3 určuje miesto dodania tam kde sa táto služby fyzicky vykonala, ak teda bola služba vykonaná v Taliansku tak nemôže byť premetom SK DPH a teda ani §7a.
IvoM
02.06.10,08:37
Ide o cezhranicne poskytnutie sluzby. Tj. oslobodene od DPH.

Díky, môžeš mi pridať aj § DPH.
betka
02.06.10,08:44
Betka, neviem či s §7 je o tovare a §7a je síce o dodaní/prijatí služby ale z pohľadu slovenského zákona o DPH a len služieb podľa §15.1 a navyše SK firma už registrovaná v SK je a náš §16.3 určuje miesto dodania tam kde sa táto služby fyzicky vykonala, ak teda bola služba vykonaná v Taliansku tak nemôže byť premetom SK DPH a teda ani §7a.

Nepochopil si ma :D Písal si o obdobách, a tak aj ja:---
IvoM
02.06.10,08:50
Nepochopil si ma :D Písal si o obdobách, a tak aj ja:---

OK, jasné :), stále ma ale pletie obdoba nášho §5.1, ak platí obdoba aj v Taliansku tak chápem že podľa §5.1b by mal platiť DPH príjemca a SK firma sa nemusí v Taliansku registrovať, ale v tomto prípade nie je príjemcom Talian ale ČR neplátca a podľa §16.3 by sa DPH mala prvotne odviesť v Taliansku veď tam je miesto dodania služby, stále mi to vychádza tak že jeden z nich by sa v Taliansku registrovať mal, alebo som nepochopil cezhraničné poskytnutie služby?
Mária.K.
02.06.10,09:27
OK, jasné :), stále ma ale pletie obdoba nášho §5.1, ak platí obdoba aj v Taliansku tak chápem že podľa §5.1b by mal platiť DPH príjemca a SK firma sa nemusí v Taliansku registrovať, ale v tomto prípade nie je príjemcom Talian ale ČR neplátca a podľa §16.3 by sa DPH mala prvotne odviesť v Taliansku veď tam je miesto dodania služby, stále mi to vychádza tak že jeden z nich by sa v Taliansku registrovať mal, alebo som nepochopil cezhraničné poskytnutie služby?
Myslím si, že z nášho zákona o DPH je zrejmé len to, že v súlade s § 16 ods. 3 zákona o DPH nie je miesto dodania v tuzemsku, ale v Taliansku (slovenskou DPH sa služba zdaniť nemôže). Na zodpovedanie otázky týkajúcej sa povinnosti registrácie v Taliansku a určenia osoby povinnej platiť daň by bolo potrebné poznať taliansky zákon o DPH.
danushka
02.06.10,09:40
Myslím, že CZ firma by sa mala registrovať pre DPH v CZ. Bude prijímať službu od platcu DPH z EU a prišlo by mi komplikované registrovať sa kôli službe v Taliansku.
Týmto registráciám sa firmy v EÚ pri prijímaní služieb nevyhnú.