verca2
02.06.10,08:21
Ahojte,

ak fyzická osoba prijme zmluvnú pokutu, ktorú si uplatnila v zmysle uzavretej zmluvy, je to pre ňu zdanitelný príjem? Ak áno, podľa akého § zákona o dani z príjmu.

ďakujem
Tweety
02.06.10,08:22
Ahojte,

ak fyzická osoba prijme zmluvnú pokutu, ktorú si uplatnila v zmysle uzavretej zmluvy, je to pre ňu zdanitelný príjem? Ak áno, podľa akého § zákona o dani z príjmu.

ďakujem
ÁNo, je to zdaniteľný príjem- §6.
verca2
02.06.10,08:51
ÁNo, je to zdaniteľný príjem- §6.[/QUOTE]

Ďakujem za odpoveď.
Doplňam, že hovorím o FO - nepodnikateľovi. Tweety, prebehla som §6, ale ani z jedného jediného bodu mi nevyplýva povinnosť zdaňovať tento príjem... :(
Jana Acsová
02.06.10,13:09
Pokuta z niečoho vyplýva. Závisí, k akej činnosti sa viaže. Pre správne posúdenie je potrebné uviesť, k čomu sa pokuta viaže a na základe čoho došlo k vzniku nároku na zmluvnú pokutu. Ak máte skutočne zmluvnú pokutu, tak by mala existovať aj zmluva, z ktorej vyplýva nárok.
verca2
02.06.10,13:59
Pokuta z niečoho vyplýva. Závisí, k akej činnosti sa viaže. Pre správne posúdenie je potrebné uviesť, k čomu sa pokuta viaže a na základe čoho došlo k vzniku nároku na zmluvnú pokutu. Ak máte skutočne zmluvnú pokutu, tak by mala existovať aj zmluva, z ktorej vyplýva nárok.

Dopĺňam:
"Je to zmluvna pokuta za neuzatvorenie kupnej zmluvy. Uzatvorila sa ZoBZ, kde sa strany dohodli, ze sa zaplati zaloha za buducu kupnu cenu. Ak sa neuzatvori kupna zmluva do urciteho datumu, tak sa pravny titul tejto zalohy zmeni na zmluvnu pokutu. "
Jana Acsová
04.06.10,07:34
Dopĺňam:
"Je to zmluvna pokuta za neuzatvorenie kupnej zmluvy. Uzatvorila sa ZoBZ, kde sa strany dohodli, ze sa zaplati zaloha za buducu kupnu cenu. Ak sa neuzatvori kupna zmluva do urciteho datumu, tak sa pravny titul tejto zalohy zmeni na zmluvnu pokutu. "Nebudem skúmať právny titul a podrobnosti ZoBZ. Len k príjmu:

Ak sa jedná o súkromný predaj, prijatá pokuta, na ktorú by vznikol nárok je podľa môjho názoru ostatný príležitostný príjem a je potrebné sa riadiť v kontexte ustanovenia § 8 s prihliadnutím na prípadné oslobodenie podľa § 9, keby bolo aktuálne.
verca2
04.06.10,09:39
ďakujem pekne za odpoveď