Beryboy
02.06.10,12:02
Dobrý deň,
potreboval by som radu, alebo jasné stanovisko k tomu, od kedy má Bytový podnik povinnosť zaevidovať hotovú skolaudovanú VSTAVBU bytu a podľa toho určiť platby a vyúčtovanie nákladov.
Vstavbu bytu do podkrovia bytového domu sme začali v r.2006. Stavba bola riadne ukončená vydaním Kolaudačného rozhodnutia právoplatného 19.11.2008. Toto som aj ohlásil na Bytový podnik. Pracovníčka mi oznámila, že pre nich nie je dôležité Kolaudačné rozhodnutie, ale až Zápis vstavby do Katastra. Zápis do Katastra sa nám podarilo urobiť až 08.01.2010. Preto sme až do januára 2010 platili pôvodné platby za pôvodné m2 + platby za vykurovanie - aj keď v novom byte máme samostatné plynové vykurovanie a vlastný plynomer.
Chcel som od BP vo vyúčtovaní za rok 2009 odrátať sumu za vykurovanie, s rozúčtovaním ZZ (vyhl.630/2005) súhlasím, a navýšiť sumu Fondu opráv podľa nových m2. Celý rok 2009 bol byt už v prevádzke za nových podmienok a rozlohy - čo dokazuje aj spomínané Kolaudačné rozhodnutie. Na BP mi pracovníčka najprv povedala, že áno, urobí to podľa dátumu KR a o 2 dni mi odkázala, že sa to nedá a urobí to podľa dátumu povolenia vkladu do katastra.
Ktoré rozhodnutie je teda relevantné? Ďakujem.
Mária27
02.06.10,14:38
Predpokladám, že Bytový podnik je len vaším správcom. Preto nemôže sám rozhodovať o tom, či sa rozpočíta teplo podľa skutočného odberu, alebo podľa toho, kedy nastalo vlastníctvo bytu. Správca dostáva údaje od vás a robí pre vás a v záujme vás.

Nemožno ísť len podľa zákona o vlastníctve bytov, že vlastník bytu je povinný poukazovať mesačne preddavky ... - neboli vlastníci, nepoukazovali. Voda a teplo sa však rozúčtováva spotrebiteľom, nielen vlastníkom.

Vo vyučtovaní za rok 2009 by malo byt to, čo bolo spotrebované. Správcovi nahlásite, odkedy boli napojení. Podobne hlásite aj osobomesiace, ktoré správca zohľadňuje.