veve333
02.06.10,13:13
Dopredu chcem podakovat za rady. Moja mamina byva na dedine v bytovke, ktoru si aj s otcom od druzstva kupili pred 16 rokmi do osobneho vlastnictva. Teraz v januari mi ocino zomrel, a prislo k dedicskemu konaniu. Cize sme si zavolali odhadcu, aby ohodnotil byt. Skoro ma vystrelo, ked sme sa dozvedeli, ze mamina je vlastne majitelkou 17/100 z bytovky. Pozrela sa do zmluvy, ktoru jej pravnik p. GABRIS /vtedajsi pravnik na druzstve/ vypracoval, a tam je to tak isto napisane. Cela zmluva znie asi takto: ....xy predava do osobneho vlastnictva pani a panovi xy 17/100 podielu z bytovky /byt na druhom poschodi vlavo/.....
Nikde nam takuto zmluvu nechcu akceptovat. Ani k pozostalosti nie je dobra. Mamina chce byt neskor predat-avsak nema sancu.
V bytovke sa nachadza 6 rodin, ktore maju na vlas rovnaky byt. Pritom na vypise z katastra ma 5 rodin 17/100 a jedna rodina "uz len" 15/100. Pravdepodobne by to "panovi pravnikovi" nevoslo do stovky. Este podotykam, ze 4 rodiny zo 6 vlastnia garaz. Moja makma nie....a tak isto ako ona aj rodina ktora ma garaz vlastni tych 17/100.
Velmi surne by som v tomto smere potrebovala poradit. Cas nas tlaci. Je moznost, ze by to dalo druzstvo do poriadku??? Aj ked su uz vsetky byty v osob.vlastnictve???? Pretoze nie je sanca aby sa vsetkych 6 rodin zhodlo, a zacalo vsetko na novo vybavovat. Niektori, nie su ochotni platit odhadcu, kolky a chodit po uradoch......co dalej? ako mame postupovat????

Vdaka za vsetky rady....A prajem vsetkym pekny den.
Laco-monter
02.06.10,11:22
Matematika sedí .
[5x 17/100] + 15/100 = 100/100 čiže 1 celá.
majkii
02.06.10,11:44
Nerozumiem, kde ti zmluvu o prevode vlastníctva k bytu nechcú akceptovať? Ak je byt odkúpený, je zapísaný na LV a LV je verejná listina alebo iná listina, ktorú pri prejednaní dedičského konania predkladáš notárskemu úradu, resp. ten si ju od katastra vyžiada za príslušný polatok. Takže do dedičského konania zmluvu o prevode bytu nepotrebuješ.
Otázkou sú zrejme garáže. Tie môžu byť ako spoločné časti, či zariadenia domu.
verkaz
02.06.10,12:09
Družstevný byt sa nedal kúpiť do osobného vlastníctva. Dal sa odkúpiť len podiel. Teda rodičia boli vlastníci podielu bytovky. Potial by to bolo dobré, len tá časť podielu je divná. Najlepši bude, keď pôjdeš na stavebné bytové družstvo, teda správcu a tam by ti to mali vysvetliť.
veve333
02.06.10,15:17
Ano, odhadca povedal, ze sa to takto neda dat do pozostalosti...lebo ze on nevie vlastne "ktora" 17-stina z bytovky by sa v tomto pripade mala ohodnotit. Byt nie je specifikovany pod nijakym cislom, ziadny vymer v metroch stvorcovych...no proste nic. Ziadne cast v spolocnych priestoroch, pivnice....kocikaren...no proste nic. Mozno jedine ak by ohodnotil celu bytovku "na komplet", ale to by zas bolo voci mojej matke nefer....vzhladom na to ze nema garaz, tak ako ostatni. Co sa tyka katastra, je to tam presne tak ako pisem....17/100 z bytovky....takze to vlastne moze byt polka niektorej garaze, dve pivnice a kusok schodista....no niee?
veve333
02.06.10,15:20
A este som zabudla...do dedičského konania zmluvu o prevode bytu nepotrebujem....ale aby si mohla notarka vypocitat vysku svojej odmeny-na to potrebuje mat ohodnoteny byt.....a kedze je to tak ako je........odhadca nema na zaklade coho ten byt ohodnotit...
Xanti
02.06.10,15:23
A este som zabudla...do dedičského konania zmluvu o prevode bytu nepotrebujem....ale aby si mohla notarka vypocitat vysku svojej odmeny-na to potrebuje mat ohodnoteny byt.....a kedze je to tak ako je........odhadca nema na zaklade coho ten byt ohodnotit...
No pri dedičskom konaní nemusí byť urobený znalecký posudok.
Treba pohľadať v akej cene sa v danej lokalite predávajú nehnuteľnosti ( byty ) o danej výmere akú má byt tvojej matky. A túto cenu nahlásiť notárke do dedičského konania.
veve333
02.06.10,15:25
No to teraz skusa ten odhadca, povedal, ze skusi jej povedat cenu bytu vo vedlajsej bytovke, ktory pred rokom ohodnocoval. Ale vraj to zalezi len a len na nej, ci to uzna, alebo bude trvat na znaleckom odhade nasho bytu.
Xanti
02.06.10,15:27
. Co sa tyka katastra, je to tam presne tak ako pisem....17/100 z bytovky....takze to vlastne moze byt polka niektorej garaze, dve pivnice a kusok schodista....no niee?No tu sa mýliš, lebo tvojim rodičom patrí 17/100 každého cm2 bytovky. Žiadna polka garáže alebo schodisko. Rodičom patrí ešte aj 17/100 z každého cm2 bytu u susedov.

Takže len treba dať cenu za akú sa dá byt predať notárke a toto neriešiť. Odhadcu netreba na určenie hodnoty.
veve333
02.06.10,15:29
Ok...to chapem...a teraz ako to budeme riesit, ak bude chcet mamina byt predat???? Ja by som napr. urcite nekupila 17/100 z bytovky....pochybujem ze sa niekto taky najde.
Xanti
02.06.10,15:33
Ok...to chapem...a teraz ako to budeme riesit, ak bude chcet mamina byt predat???? Ja by som napr. urcite nekupila 17/100 z bytovky....pochybujem ze sa niekto taky najde.
No podľa mňa,
tu sa musia dohodnúť vlastníci. Určiť si výmery a dať návrh na vklad do katastra aby mali každý svoj byt vo vlastníctve plus prislúchajúce spoločné priestory.
Detto aj garáže.
sito
02.06.10,15:33
Lacová matematika sedí!

Ten Gabriš, riadný papríš! Mal spočítať výmeru všetkých bytov a určiť majetkový podiel jednotlivých bytov.

Príklad: V dome je plocha bytov 2644 m2, byt má 60 m2.

Majetkový podiel je 60/2644.

Ale všetci vlastníci v tom dome by sa mali o to zaujímať! Ako budú postupne umierať, všetci budú mať tie problémy ako Vy. Leda, žeby žili večne??? :confused:
sito
02.06.10,15:35
Ok...to chapem...a teraz ako to budeme riesit, ak bude chcet mamina byt predat???? Ja by som napr. urcite nekupila 17/100 z bytovky....pochybujem ze sa niekto taky najde.

Kúpiť by mohol, ale na katastri mu ho nezapíšu.
veve333
02.06.10,15:44
Ako to ze nezapisu. A mojim rodicom to zapisali.
A co sa tej matiky tyka, je to totalne trapne....mi to pripada ako keby ten "pravnik"...sa rano jedneho dna zobudil a povedal si:: " Tak a dnes mam chut rozdelit tuto bytovku na sedemnastiny....." A tomu co neostala 17....dame 15....Nic na tom, ako som uz uvadzala...vsetky byty su na vlas rovnake. Ja fakt neviem.....
Kvaka
02.06.10,15:46
Ano, odhadca povedal, ze sa to takto neda dat do pozostalosti...lebo ze on nevie vlastne "ktora" 17-stina z bytovky by sa v tomto pripade mala ohodnotit. Byt nie je specifikovany pod nijakym cislom, ziadny vymer v metroch stvorcovych...no proste nic. Ziadne cast v spolocnych priestoroch, pivnice....kocikaren...no proste nic. Mozno jedine ak by ohodnotil celu bytovku "na komplet", ale to by zas bolo voci mojej matke nefer....vzhladom na to ze nema garaz, tak ako ostatni. Co sa tyka katastra, je to tam presne tak ako pisem....17/100 z bytovky....takze to vlastne moze byt polka niektorej garaze, dve pivnice a kusok schodista....no niee?
Presne podobný, ak nie rovnaký prípad poznám od brata, ktorý síce býva v ČR, ale postup riešenia môže byť rovnaký, keďže máme podobné zákony.
Vlastníci domu boli šiesti, ich byty mali rozdielnu veľkosť, preto každý mal podiel podľa veľkosti bytu, napr. 16/100, 21/100, atď.
Keď zomrel bratov švagor, ktorý býval v byte oproti, dali si vypracovať znalecký posudok na celý dom, robil im ho ten istý znalec, ktorý ho oceňoval pri predaji. Podklady mal, cena za posudok bola 2500Kč. Určila sa cena podielu zomretého na účely dedičského konania, to im postačovalo.
Neskôr chceli pozostalí dediči tento byt predať, to už nestačilo.
Museli si dať urobiť plán domu (neviem, či geometrický?) s vyznačením jednotlivých bytov, byty sa očíslovali, následne podali návrh na vklad do katastra, kde už každý vlastník mal zapísaný konkrétny byt a časť nebytových priestorov podľa veľkosti podielu. Celú túto činnosť zabezpečoval pre nich jeden právnik, ktorého si zaplatili.
Brat nie je právnik, možno mi niečo nepovedal presne, ale aspoň takto by ste to mohli skúsiť.
veve333
02.06.10,15:49
"KVAKA"....presne to si aj ja myslim. Ale problem je v tom, ze minim.2 rodiny nebudu ochotne zaplatit odhad celej bytovky, rozdelenie, a kataster...a vsetky poplatky s tym spojene...Moja otazka znie: Ako to dat do poriadku-ked nie vsetci suhlasia???
Kvaka
02.06.10,15:56
"KVAKA"....presne to si aj ja myslim. Ale problem je v tom, ze minim.2 rodiny nebudu ochotne zaplatit odhad celej bytovky, rozdelenie, a kataster...a vsetky poplatky s tym spojene...Moja otazka znie: Ako to dat do poriadku-ked nie vsetci suhlasia???
Telefonovala som teraz bratovi, takže oni spísali Dohodu spoluvlastníkov domu o zrušení a vysporiadaní podielového vlastníctva domu, ktorého súčasťou bol aj plán jednotlivých bytov, prislúchajúcich pivníc a spoločných priestorov.
Takto to išlo na kataster.
Myslím, že treba u vás zabezpečiť, aby túto dohodu podpísali všetci spoluvlastníci domu. Ako, to môžu poradiť iní.
veve333
02.06.10,15:58
Dakujem za radu :-)
sito
02.06.10,16:09
"KVAKA"....presne to si aj ja myslim. Ale problem je v tom, ze minim.2 rodiny nebudu ochotne zaplatit odhad celej bytovky, rozdelenie, a kataster...a vsetky poplatky s tym spojene...Moja otazka znie: Ako to dat do poriadku-ked nie vsetci suhlasia???

Netreba odhadovať celý dom. Najprv sa dohodnúť aby bolo v dome v súlade so zákonom 182/1993, § 2 jasné, čo sú byty, čo spoločné priestory. Aký podiel komu patrí. A ten bude potom odhadovaný, len byt, nie dom.

Tak ako píše kavka. Nič iné vám neostáva. Potom je možné predávať.


(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
------------------------------------------------------------------
5) § 121 (http://www.porada.sk/t59461-121-nedokoncena-vyroba.html) ods.2 Občianskeho zákonníka.

§ 121

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.
Mária27
02.06.10,19:43
Telefonovala som teraz bratovi, takže oni spísali Dohodu spoluvlastníkov domu , ktorého súčasťou bol aj plán jednotlivých bytov, prislúchajúcich pivníc a spoločných priestorov.
Takto to išlo na kataster.
Myslím, že treba u vás zabezpečiť, aby túto dohodu podpísali všetci spoluvlastníci domu. Ako, to môžu poradiť iní.

Presne takto sa to dá vysporiadať. Im neboli prevádzané byty, ale celý dom do spoluvlastníctva. Len mi je čudné, že to bolo z družstva, lebo takto sa prevádzali domy štátne v rokoch 1990-91. Predtým bolo spoluvlastníctvo (čosi ako malé družstvá) podľa zákona 52/1966. Podľa akého zákona bol urobený váš prevod?
Družstevné byty sa prvýkrat mohli prevádzať podľa zákona 42/1992, ktorý však nemal pravidlá. Pravdepodobne preto použili spôsob prevodu domu.

V každom prípade, jedine Dohodou spoluvlastníkov domu o zrušení a vysporiadaní podielového vlastníctva domu, ako píše Kvaka, sa to dá na poriadok. Ak má byť zrušené spoluvlastnícto dohodou, musia súhlasiť všetci spoluvlastníci.

Ak nebudú všetci spoluvlastníci súhlasiť, môže zrušiť spoluvlastníctvo a vyporiadať aj súd. Súd bude naklonený návrhu, ak pôjde o zreálnenie súčasnej situácie podľa zákona o vlastníctve bytov. Podľa § 27 ods. 3 mali totiž povinnosť tí, ktorí previedli do vlastníctva celé domy, uviesť to do súladu s týmto zákonom do konca roku 1998, alebo dať na súd návrh, aby to urobili vlastníci bytov.

Notárke stačí dať odhad ceny spoluvlastníckeho podielu. Ak žiaden dedič neprotestuje, zvyčajne to akceptuje (ak nie je cena prehnane nízka).
Laco-monter
02.06.10,19:59
Ok...to chapem...a teraz ako to budeme riesit, ak bude chcet mamina byt predat???? Ja by som napr. urcite nekupila 17/100 z bytovky....pochybujem ze sa niekto taky najde.


JA som sa našiel !

Odkúpim za 1 /jednu/ korunu. :rolleyes:
svojar
03.06.10,03:30
Ad Mária 27
Oni odkupovali od družstva, ale na dedine.
Či to náhodou nebolo JRD - teda niečo ako podnikové byty.
veve333
03.06.10,03:52
Ano "svojar"...to bolo nieco take.....