Lubica.BA
02.06.10,13:22
Dobry den,
nasa spolocnost ma s dodavatelom uzatvorenu zmluvu o dielo na vystavbu nehnutelnosti, v zmysle tejto zmluvy sme si dohodli zadrzne vo vyske 5% po dobu 5 rokov. Na diele sa vyskytli vady, ktore sme reklamovali, ale dodavatel s nami nekomunikuje a vady nema zaujem odstranit. V zmluve sa hovori, ze pokial dodavatel oznamene (reklamovane) vady neodstrani v dohodnutej lehote, je objednavatel opravneny poverit odstranenim chyb tretiu osobu a na naklady dodavatela. a teraz moje otazky:
1. na koho ma byt vystavena faktura od tretej osoby za opravu?
2. ak na nas - ako o nej budem uctovat?
- mam narok na odpocet DPH?
- mam ju nasledne refakturovat dodavatelovi?
Platit za opravu budem ja (pouzijem zadrzne-ponizim zavazok voci povodnemu dodavatelovi)
Dakujem za pomoc.
ondrejvla
02.06.10,13:31
Dobry den,
nasa spolocnost ma s dodavatelom uzatvorenu zmluvu o dielo na vystavbu nehnutelnosti, v zmysle tejto zmluvy sme si dohodli zadrzne vo vyske 5% po dobu 5 rokov. Na diele sa vyskytli vady, ktore sme reklamovali, ale dodavatel s nami nekomunikuje a vady nema zaujem odstranit. V zmluve sa hovori, ze pokial dodavatel oznamene (reklamovane) vady neodstrani v dohodnutej lehote, je objednavatel opravneny poverit odstranenim chyb tretiu osobu a na naklady dodavatela. a teraz moje otazky:
1. na koho ma byt vystavena faktura od tretej osoby za opravu?
2. ak na nas - ako o nej budem uctovat?
- mam narok na odpocet DPH?
- mam ju nasledne refakturovat dodavatelovi?
Platit za opravu budem ja (pouzijem zadrzne-ponizim zavazok voci povodnemu dodavatelovi)
Dakujem za pomoc.

Na základe faktúry od dodávateľa túto refakturuješ bývalému dodávateľovi, od ktorého máš zádržné, zároveň mu od úhradu odpočítaš sumu, ktorú si použila zo zádržného, takže k úhrade vyjde pravdepodobne nula. Na faktúre, ktorú dostaneš si môžeš odpočítať DPH aj si ju zaúčtuješ a zároveň zaúčtuješ do výnosov refakturovanú faktúru. Úhradu faktúry novému dodávateľovi prakticky vykonáš zo zádržného.