le-nina
02.06.10,13:56
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť.....
Chceme kúpiť 2-izbový byt, boli sme sa pýtať v banke na úver a povedali nám že nám môžu dať 85% hodnoty nehnuteľnosti.... Majiteľka nám ho chce predať za 35900 eur, ale chýbalo by nám tých 15%, kedže nemáme našetrené žiadne financie, ako túto situáciu vyriešiť, dalo by sa to tak, keby nám odhadca odhadol byt na viac ako majiteľka bytu od nás chce, aby nám vyšlo tých 35900 eur???? Lebo vôbec neviem ako to funguje...
Za rady vám vopred všetkým ďakujem........
Chobot
02.06.10,12:37
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť.....
Chceme kúpiť 2-izbový byt, boli sme sa pýtať v banke na úver a povedali nám že nám môžu dať 85% hodnoty nehnuteľnosti.... Majiteľka nám ho chce predať za 35900 eur, ale chýbalo by nám tých 15%, kedže nemáme našetrené žiadne financie, ako túto situáciu vyriešiť, dalo by sa to tak, keby nám odhadca odhadol byt na viac ako majiteľka bytu od nás chce, aby nám vyšlo tých 35900 eur???? Lebo vôbec neviem ako to funguje...
Za rady vám vopred všetkým ďakujem........

Nuž, úplne bez vlastných peňazí je to ťažké. Najprv treba niečo našetriť, až potom sa dá kupovať.

Dalo by sa ešte urobiť tak, že okrem hypotéky si zoberieš niekde inú pôžičku, napr. bezúčelovú, založenú nehnuteľnosťou - kde založíš napr. byt rodičov a potom na zvyšnú sumu si zoberieš hypotéku, ktorú už založíš vlastným bytom. Keďže nejde o vysokú sumu (tak by očko je to nejakých 5500 EUR), tak niektoré banky nevyžadujú ani ručenie nehnuteľnosťou, možno bude postačovať jeden ručiteľ (rodičia), dokonca som videl ponuky na úvery, kde ani ručiteľa nebolo treba. Treba si pozrieť ponuky bánk. Dvom úverom sa pravdepodobne nevyhneš. Ten bezúčelový potom splatiš skôr, ako hypotéku.


Len ťa upozorňujem - neber si pôžičky od nebankových spoločností!!! (napr. Provident, a pod.), lebo ľahko sa môže stať, že prídeš o byt.
zk24
02.06.10,12:40
Oni ti daju 85 percent zalozenej nehnutelnosti. v Pripade ze mas moznost rucit trebars nehnutelnostou ktora ma vyssiu hodnotu ako kupovana, tak dostanes v podstate aj 110 percent kupovanej...

Dolezite je ci mas cim rucit... rodicovsky byt po ich suhlase a podobne...

To by stacilo ak by si mohol rucit nehnutelnostou vo vyske cca 43,000 eur...
le-nina
02.06.10,12:41
a s tým väčším odhadom by sa to nedalo???? alebo keby som sa dohodla s predávajúcou, že by sme na papieroch kupovali ten byt za väčšiu sumu, aby nám vyšlo tých 35900 eur...
zk24
02.06.10,12:43
a s tým väčším odhadom by sa to nedalo???? alebo keby som sa dohodla s predávajúcou, že by sme na papieroch kupovali ten byt za väčšiu sumu, aby nám vyšlo tých 35900 eur...


Ona ti vystavi zmluvu trebars na 43,000 eur? A ty jej zaplatis 35900? To ona moze za pol roka prist a narokovat si dalsich 8,000 eur, ktore jej podla zmluvy patria... Urcite nie...
le-nina
02.06.10,12:45
Oni ti daju 85 percent zalozenej nehnutelnosti. v Pripade ze mas moznost rucit trebars nehnutelnostou ktora ma vyssiu hodnotu ako kupovana, tak dostanes v podstate aj 110 percent kupovanej...

Dolezite je ci mas cim rucit... rodicovsky byt po ich suhlase a podobne...

To by stacilo ak by si mohol rucit nehnutelnostou vo vyske cca 43,000 eur...
no bohužiaľ z rodičov nám nemá kto ísť ručiť, ručili by sme bytom, ktorý by sme kupovali........
le-nina
02.06.10,12:47
Ona ti vystavi zmluvu trebars na 43,000 eur? A ty jej zaplatis 35900? To ona moze za pol roka prist a narokovat si dalsich 8,000 eur, ktore jej podla zmluvy patria... Urcite nie...
no byt ideme kupovať od známej....... ale ruku do ohňa dnes už nedám za nikoho...... a ten väčší odhad by sa nedal vybaviť,???
zk24
02.06.10,12:49
no byt ideme kupovať od známej....... ale ruku do ohňa dnes už nedám za nikoho...... a ten väčší odhad by sa nedal vybaviť,???

ty budes k uveru dokladovat aj doklad o kupe. Neviem ci banke nbude podozrive ze ohodnotia byt na 50,000 ale predavajuca ho chce predat len za 35,000. Inac s tym vyssim odhadom to ani neni take jednoduche... brat tiez chcel vyssi odhad vybavit, aby mohol prepisat rucenie na svoj byt z rodicovskeho, a nedalo sa... Proste neoblomna pani... taka je trhova hodnota a ona nemoze nahodnotit tak cenu... svedci to aj o jej praci. a oni maju nejake koeficienty a parametre... ona nevie len tak zbrucha dat sumu aku si ty prajes.
zk24
02.06.10,12:50
A tie kupovania od znamych... tam by som si na zmluvy dala este vacsi pozor...
le-nina
02.06.10,13:04
ty budes k uveru dokladovat aj doklad o kupe. Neviem ci banke nbude podozrive ze ohodnotia byt na 50,000 ale predavajuca ho chce predat len za 35,000. Inac s tym vyssim odhadom to ani neni take jednoduche... brat tiez chcel vyssi odhad vybavit, aby mohol prepisat rucenie na svoj byt z rodicovskeho, a nedalo sa... Proste neoblomna pani... taka je trhova hodnota a ona nemoze nahodnotit tak cenu... svedci to aj o jej praci. a oni maju nejake koeficienty a parametre... ona nevie len tak zbrucha dat sumu aku si ty prajes.
No tak to som zvedavá ako nám to dopadne s tým odahodom, pretože ten byt je kompletne prerobený, až na tri plastové okná, tie sú pôvodné a je veľkometrážny, takže uvidíme, lebo čo som pozerala byty, tak v takom stave som nenašla ani jeden a ked áno, tak ovela drahší.... takže môžeme len dúfať, na koľko to odhadca ohodnotí...
Chobot
02.06.10,13:31
no byt ideme kupovať od známej....... ale ruku do ohňa dnes už nedám za nikoho...... a ten väčší odhad by sa nedal vybaviť,???

V banke tiež nie sú na hlavu padnutí... Oni majú svojich súdnych znalcov, nebudú akceptovať akýkoľvek znalecký posudok. A znalec ti nevyhotoví posudok podľa tvojej požiadavky - že mu povieš, aby hodnota bola 50 tisíc, tak to ohodnotí na 50 tisíc.
le-nina
02.06.10,14:27
V banke tiež nie sú na hlavu padnutí... Oni majú svojich súdnych znalcov, nebudú akceptovať akýkoľvek znalecký posudok. A znalec ti nevyhotoví posudok podľa tvojej požiadavky - že mu povieš, aby hodnota bola 50 tisíc, tak to ohodnotí na 50 tisíc.
no asi to vidím tak, že iná možnosť ako založiť 2 nehnuteľnosti nepripadá do úvahy.... pretože zobrať úver a ešte nejaký spotrebák na dofinancovanie to sú strašné peniaze.........
doktor23
15.06.10,19:55
ja by som počkal na znalecký, na akú sumu bude, zobral by som to do banky, či to náhodou neokrešú. S predávajúcou by som to dovtedy neriešil. Banke je relatívne jedno, že byt, ktorý má podľa znaleckého hodnotu cca 45 000 EUR (ak máš teda šťastie), kupuješ za 39 500,--EUR. Ona Ti dá 85 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. A ak by vyžadovali vyššiu kúpnu cenu, aj to sa dá v zmluve ošetriť.
hujer1
16.06.10,05:28
hodnotu znalec.posudku si banka upraví aj tak podľa svojich interných smerníc, väčšinou ju zníži o nejaké to "bezpečnostné" percento alebo ponechá tak (stalo sa napr.známemu že banka mu aj zvýšila hodnotu podľa znal.posudku - to je asi výnimka). Možno by si to mohla riešiť dohodu s bankou,požiadať o 100% zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou, banky môžu poskytovať aj úvery na 100% ceny nehnuteľnosti avšak za vyšší úrok ako je na 85%štandart. Nechcú to veľmi ponúkať z logických dôvodov ale taká možnosť tam je. Informuj sa v banke, ak Ti to nevyjde v jednej skús inú. Asi to bude výhodnejšie ako brať 2 úvery, avšak sama si musíš porovnať čo sa Ti viac oplatí. Určite to skôr skús takto ako umelo navyšovať znal.posudok
le-nina
16.06.10,08:06
hodnotu znalec.posudku si banka upraví aj tak podľa svojich interných smerníc, väčšinou ju zníži o nejaké to "bezpečnostné" percento alebo ponechá tak (stalo sa napr.známemu že banka mu aj zvýšila hodnotu podľa znal.posudku - to je asi výnimka). Možno by si to mohla riešiť dohodu s bankou,požiadať o 100% zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou, banky môžu poskytovať aj úvery na 100% ceny nehnuteľnosti avšak za vyšší úrok ako je na 85%štandart. Nechcú to veľmi ponúkať z logických dôvodov ale taká možnosť tam je. Informuj sa v banke, ak Ti to nevyjde v jednej skús inú. Asi to bude výhodnejšie ako brať 2 úvery, avšak sama si musíš porovnať čo sa Ti viac oplatí. Určite to skôr skús takto ako umelo navyšovať znal.posudok
čožee???? takže banka poskytuje aj 100% hodnoty nehnuteľnosti, nám stále tvrdia, že je to len v bratislave že tu v trenčianskom kraji je to max. tých 80% .....
ivka70
16.06.10,08:22
čožee???? takže banka poskytuje aj 100% hodnoty nehnuteľnosti, nám stále tvrdia, že je to len v bratislave že tu v trenčianskom kraji je to max. tých 80% .....

banky aj ked daju 100% hypoteku, tak je to rozdelene na 2 uvery - jedna hypoteka, jeden spotrebny - ale oba s rovnakou urokovou sadzbou.
Len mizive promile hypotek je 100% hypoteka.
Treba banku ziadat o 100% pokrytie, aj ked dnes ich uz davaju menej casto ako v minulosti.