roberto_2
02.06.10,22:18
Dobry den potrebujem zivnost ak som student denneho studia na vs a robim stranku pre firmu a mozno budem robit este nejake stranky nevime ci si mam koli par jednorazovym strankam robit zivnost...neda sa to nejako obist??ze by som to robil ako fyzicka osoba a dal si to iba do danoveho priznania...ale faktury by som nedaval....a chcem zacat podnikat v zvarani a montazi kovaných polotovarov neviem ci si mal robit zivnost ked este nemam ziadne ksefty a keby som aj nejake mal tak nevime ci tu zivnost potrebujem...keby som to robil bez zivnosti bol by nejaky probelm??a navyse k tej zivnosti potrebujem aj zvaracsky kurz.mozte mi to prosim niekto vysvetlit???Dakujem
Laco-monter
02.06.10,20:26
Zaleži to len od Tvojich zákazníkov, či sú ochotní aby si pre nich robil bez papiera len za "keš".

Ak ano, potom to nemusí nikoho zaujímať.
zk24
02.06.10,21:21
Dobry den potrebujem zivnost ak som student denneho studia na vs a robim stranku pre firmu a mozno budem robit este nejake stranky nevime ci si mam koli par jednorazovym strankam robit zivnost...neda sa to nejako obist??ze by som to robil ako fyzicka osoba a dal si to iba do danoveho priznania...ale faktury by som nedaval...

Myslim ze nejaka dohoda o vykonani prace by to vedela osetrit.
KEJKA
03.06.10,03:57
študenti u môjho klienta robia bežne na zmluvu o dielo.
kigen
03.06.10,16:05
Tie webové stránky môžeš robiť na dohodu-zmluvu o dielo. Je to však obmedzené výškou príjmu za určité obdobie. Pozri si " dohoda o prac. činnosti, ..o vykonaní práce....,zmluva o dielo.
jacekova
03.06.10,16:39
Ja sa tiež prikláňam k zmluve o dielo. Prikladám stanovisko DRSR, ako sa k tomu stavajú oni:

DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
pracovisko Trenčín,
K dolnej stanici 22, 911 01 Trenčín
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– ––––––––––




Vec: Informácia k podaniu

K Vášmu podaniu zo dňa 7.7.2008, ktoré ste nám zaslali mailovou poštou, dávame nasledujúcu informáciu:

Medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“) zaraďuje fyzická osoba príjem len v prípade, ak nejde o príjem podľa § 5 až 7 tohto zákona (t. j. nejde o príjem zo závislej činnosti, príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, príjem z prenájmu nehnuteľnosti alebo o príjem z kapitálového majetku) a ide o príjem z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí.
Preto pre správne posúdenie príjmu, ktorý fyzickej osobe plynie na základe príkaznej zmluvy alebo zmluvy o dielo je nevyhnutné správne určenie druhu príjmu. Až keď takýto príjem daňovníka nie je príjmom podľa § 5 až § 7 zákona o dani z príjmov, zaradí tento príjem daňovník medzi ostatné príjmy v § 8 tohto zákona. Za príjem z príležitostných činností nemožno však považovať príjem, ktorý bol zmluvne dohodnutý ako v tomto prípade alebo príjem z činnosti, ktorá bola vykonávaná na základe pokynov a príkazov platiteľa príjmu. Medzi príjmy z príležitostných činností možno zaradiť príjem, ktorý plynie fyzickej osobe ak napr. sama bez príkazu inej osoby vykoná zber zberných surovín ako je železo, papier a pod. a odovzdá tieto suroviny do zberu surovín a dosiahne príjem, prípadne obdobnej príležitostnej činnosti.
Vo všeobecnosti platí, že ak sa na základe príkaznej zmluvy uzatvorenej s fyzickou osobou - občanom podľa Občianskeho zákonníka vykonávajú činnosti na pokyny príkazcu, na účely zákona o dani z príjmov sa príjmy z takejto zmluvy (t.j. bez ohľadu na druh uzatvoreného právneho vzťahu) považujú za príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 tohto zákona. Predmetné príjmy zdaňuje platiteľ príjmu (zamestnávateľ) v zmysle ustanovenia § 35 zákona o dani z príjmov preddavkom na daň vo výške 19 %, resp. zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. j) tohto zákona. Spôsob zdanenia platiteľom príjmu závisí od splnených podmienok pre tento ktorý postup. O vyplatenom príjme je platiteľ dane povinný vystaviť doklad o vyplatenom príjme a zrazenom preddavku na daň, resp. dani v zmysle § 39 ods. 5 tohto zákona.

Ak je príkazná zmluva uzatvorená s podnikateľom a sú pri výkone jeho činnosti splnené znaky podnikania, ide o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) citovaného zákona, vyplatí sa v "hrubom" a podnikateľ tento príjem zahrnie do svojich príjmov z podnikania.
Obdobný postup sa aplikuje aj v prípade zmluvy o dielo, nakoľko v súlade s § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie správca dane do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane (obsah zmluvy a nie formu).
Ak fyzickej osobe plynie príjem, ktorý nie je príjmom podľa § 5 až 7 zákona o dani z príjmov, potom takto dosiahnutý príjem zaradí do § 8 zákona o dani z príjmov medzi iné príjmy, ktoré sa uvádzajú v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ B v riadku bez písmenka (za rok 2007 to bol riadok 11, tabuľky č. 3, časti VIII priznania).
Ostatný príjem fyzickej osoby zaradený do § 8 zákona o dani z príjmov ako iný príjem (bez písmenka) nemožno oslobodiť od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov.





Ing. Marián Olas
vedúci OMD a S