EkoMax
03.06.10,06:08
Potrebovala by som poradiť, prebrala som účtovníctvo /podvojné/, hneď prvú faktúru majú za el. energiu, ale ide o náklad minulého roka. V starom roku to nezaúčtovali do nákladov a výdavkov budúcich období. V novom roku im to účtovníčka zaúčtovala ako náklad, ale ja som teraz pri kontrole zistila, že sa jedná o minulý rok. Môžem to zúčtovať ako nedaňový výdavok 502.999/321 a uplatniť DPH ?
Kôli jednej faktúre nechcem prerábať účtovníctvo minulého roku.
Ako je to možné zúčtovať ?
EkoMax
03.06.10,06:15
Nikto neporadí ?????
babi2
03.06.10,06:17
Potrebovala by som poradiť, prebrala som účtovníctvo /podvojné/, hneď prvú faktúru majú za el. energiu, ale ide o náklad minulého roka. V starom roku to nezaúčtovali do nákladov a výdavkov budúcich období. V novom roku im to účtovníčka zaúčtovala ako náklad, ale ja som teraz pri kontrole zistila, že sa jedná o minulý rok. Môžem to zúčtovať ako nedaňový výdavok 502.999/321 a uplatniť DPH ?
Kôli jednej faktúre nechcem prerábať účtovníctvo minulého roku.
Ako je to možné zúčtovať ?
Môžeš to zaúčtovať ako daňový náklad r.2010
Zákon o DZP §17
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
EkoMax
03.06.10,08:10
Ďakujem za radu, pozrela som ten paragraf.
Ja som nenapísala, že ide o rok 2009, lebo mali odklad daňového do 30.6.2010, a prechádzam účtovníctvo za rok 2009 a v januári som naďabila na faktúru, ktorá patrí daňovo do minulého roka. Ten § 17 ods. 29 platí len od 1.1.2010 ?
babi2
03.06.10,08:39
Ďakujem za radu, pozrela som ten paragraf.
Ja som nenapísala, že ide o rok 2009, lebo mali odklad daňového do 30.6.2010, a prechádzam účtovníctvo za rok 2009 a v januári som naďabila na faktúru, ktorá patrí daňovo do minulého roka. Ten § 17 ods. 29 platí len od 1.1.2010 ?
Minulý rok to bol §17 ods.31, pozri si túto tému http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html