Tinaho
03.06.10,07:26
Ahojte,

prosím pomôžte mi vymotať sa z nasledovného:

So zamestnancom sme ukončili pracovný pomer dohodou k 31.5.2010. Od 12.4.2010 do 31.5.2010 bola PN. Vo výplate za mesiac máj jej budeme vyplácať 2-mesačné odstupné aj nevyčerpanú dovolenku - 15 dní.

Soft mi vypočítal odvod do zdravotnej poisťovne a za zamestnávateľa tiež úrazové poistenie - základom pre výpočet bola výške nepreplatenej dovolenky.

Prosím vysvetlite mi, prečo soft nevypočítali všetky odvody z hodnoty nepreplatenej dovolenky. Veď nepreplatená dovolenka je súčasťou vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

Ďakujem za pomoc.
VERONIKA6
03.06.10,05:48
Ak bol celý mesiac PN a prac.pomer končí 31.5.2010 a v mzde za 5/2010 budete vyplácať nepreplatenú dovolenku, tak do zdrav. poisťovne idú odvody a do Soc. poisťovne iba úrazové poistenie za organizáciu.

Pozri tu:
Zákon 461/2003 § 138 ods.2
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)

To znamená: Príklad: Zamestnanec končí PP 14.5.2010. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za máj 2010 – zrážaš poistné. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za mesiac jún 2010 – nezrážaš poistné, lebo už v mesiaci jún nebol Vašim zamestnancom.
Andyke
03.06.10,06:27
Do zdravotnej odvody idú, ale v 1.príspevku aj soft správne vypočítal.

Do SP odvediete iba úrazové poistenie.
Na všetky ďalšie odvody sa vzťahuje:

§ 140 Zák. o soc.poistení:

6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

§ 140 ods. 2 zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého je uznaný dočasne PN,
Tinaho
03.06.10,06:40
Ďakujem za odpoveď, tiež som pozerala § 140 zákona o sociálnom poistení, len som si nebola istá, či ho môžem aplikovať na uvedený prípad.

V tejto súvislosti ma napadla ešte jedna otázka: Ak zamestnanec bol PN len časť mesiaca, napr. od 1.5.2010 do 12.5.2010 a k 31.5.2010 s ním končíme pracovný pomer, je správne, že v tomto prípade sa mu počítali všetky odvody do SP aj z nevyčerpanej dolenky (+ zo mzdy prislúchajúcej k odpracovaným dňom)?
Andyke
03.06.10,06:47
Áno, vtedy všetky odvody pôjdu aj z nepreplatenej dovolenky, len treba sledovať pokiaľ má vysokú mzdu, aby maxim. VZ nebol prekročený prepoč. na kalend.dni od 13.5 do 31.5.
(ale dobrý soft správne vypočíta odvody)
timejka200
28.06.10,14:26
môžem zamestnancovi ktorému bude daná výpoved k 01.07.2010 už vo výplate za jún preplatiť nevyčerp. dovolenku + dať mu tam aj odstupné?
Zoltán Kovács
28.06.10,15:01
môžem zamestnancovi ktorému bude daná výpoved k 01.07.2010 už vo výplate za jún preplatiť nevyčerp. dovolenku + dať mu tam aj odstupné?

Ak ten dátum 01.07. máme chápať tak, že v zamestnaní končí 30.06. tak musíš. Ak končí až 01.07. potom nevyčerpanú dovolenku a odstupné mu budeš vyplácať až vo výplate za júl.
timejka200
28.06.10,16:24
áno k 30.06.2010
Tweety
28.06.10,16:29
áno k 30.06.2010
Tak potom nie teda k 1.7., ako píšeš, pri písaní príspevku je potrebné uviesť pravdivé informácie, len tak môžeš dostať aj správnu odpoveď.:)
fox77
20.08.10,06:37
Ahojte. Taktiež mám otázku k preplateniu nevyčerpanej dovolenky. Ja mám taký prípad, že zamestnanec má výpoveď k 31.08.2010, pričom v súčasnosti je PN. V prípade, že ukončí PN 31.08.2010 tak plnenie za nevyčerpanú dovolenku podlieha akým odvodom. Ďakujem.
mirka06121985
20.08.10,09:09
Ahojte. Taktiež mám otázku k preplateniu nevyčerpanej dovolenky. Ja mám taký prípad, že zamestnanec má výpoveď k 31.08.2010, pričom v súčasnosti je PN. V prípade, že ukončí PN 31.08.2010 tak plnenie za nevyčerpanú dovolenku podlieha akým odvodom. Ďakujem.

odvedieš len na zdravotne poistenie a úrazové poistenie
mirka06121985
20.08.10,09:11
[QUOTE=fox77;1484789]Ahojte. Taktiež mám otázku k preplateniu nevyčerpanej dovolenky. Ja mám taký prípad, že zamestnanec má výpoveď k 31.08.2010, pričom v súčasnosti je PN. V prípade, že ukončí PN 31.08.2010 tak plnenie za nevyčerpanú dovolenku podlieha akým odvodom. Ďakujem.

odvedieš odvody na zdravotne a urazove poistenie
fox77
25.08.10,14:40
Ahojte. ďakujem za info, ale ešte pre istotu, tie odvody na zdravotné a úrazové platí ako zamestnanec tak aj zamestnávateľ, čiže zamestnávateľ už neplatí nič viac. ďakujem.
Andyke
25.08.10,19:41
Zdravotné poist.: zamestnanec + zamestnávateľ
úrazové poist. do SP : iba zamestnávateľ
fox77
26.08.10,11:56
ďakujem. Pekný deň.
MacikInside
05.01.11,09:17
Dobrý den,

mam takuto otazku : k 31.12.2010 som skoncil svoj pracovny pomer kde som na konci mesiaca vybral 22 hodín dovolenky, a este mi zostalo 10 hodín nevycerpanej.
Zamestnavatel mi preplatil tuto nevycepranu dovolenku nasledovne, pripocital ju k normalnej mzde, ktoru som dostal za mesiac december a tak tychto 10 hodin nevycerpanej dovolenky mi vstupilo aj do Vymeriavaceho zakladu a boli mi strhnute odvody do zdravotnej poistovne, nemocenske, dochodkove a poisten. v nezamestnanosti.

Moja otazka znie, či mi mal strhnut zamestnavatel aj odvody z nevycerpanej dovolenky?

Dakujem za odpoved.
veronikasad
05.01.11,09:18
Dobrý den,

mam takuto otazku : k 31.12.2010 som skoncil svoj pracovny pomer kde som na konci mesiaca vybral 22 hodín dovolenky, a este mi zostalo 10 hodín nevycerpanej.
Zamestnavatel mi preplatil tuto nevycepranu dovolenku nasledovne, pripocital ju k normalnej mzde, ktoru som dostal za mesiac december a tak tychto 10 hodin nevycerpanej dovolenky mi vstupilo aj do Vymeriavaceho zakladu a boli mi strhnute odvody do zdravotnej poistovne, nemocenske, dochodkove a poisten. v nezamestnanosti.

Moja otazka znie, či mi mal strhnut zamestnavatel aj odvody z nevycerpanej dovolenky?

Dakujem za odpoved.
Ano, postup zamestnávatela je správny.
zuzanna
05.01.11,14:26
ja chcem tiez poradit zamestnanec nestihol vyčerpať dovolenku z roku 2009 zostalo mu 2 dni a z roku 2010 celá teda 25 dní, teda do kopy 27 dní, som povinná mu túto dovolenku teda tie 2 dni preplatiť prosím, alebo mu prepadnú
Tweety
05.01.11,17:11
ja chcem tiez poradit zamestnanec nestihol vyčerpať dovolenku z roku 2009 zostalo mu 2 dni a z roku 2010 celá teda 25 dní, teda do kopy 27 dní, som povinná mu túto dovolenku teda tie 2 dni preplatiť prosím, alebo mu prepadnú
Ak mal aj v roku 2009 nárok na 25 dní, tak tie dva dni mu preplatíš, ak mal nárok len na 20 dní, nepreplatíš, prepadajú.
katka25
10.10.12,15:42
zdravim,

mam taky pripad: zamestnanec konci dohodou 31.10.2012. na zaciatku oktobra si vybral 1 a pol dna dovolenky. potom sa stal praceneschopnym a zda sa, ze bude az do konca mesiaca. takze nepracoval ani jedne den. lenze mu zostalo 6 dni nevycerpanej dovolenky. mam postupovat tak, ze vo vyplate za 10/2012 mu mam preplatit tych 6 dni dovolenky a stiahnut mu z nej vsetky odvody?
lucilinda
02.12.12,15:58
Dobry den,
chcem Vas poprosit o upresnenie ako je to s preplatenim nevycerpanej dovolenky, je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku alebo nie. Zaciatkom roka 2012 zamestnanec nastupil do zamestnania v novembri sa PP ukoncil. Zamestnancovi zostalo 7 dni dovolenky za rok 2012. Firma to robieva tak, ze mu da do dochadzky dovolenku aj ked bol v zamestnani, len aby nic navyse nemusel preplacat. Je to v poriadku? Alebo sa to ma robit tak, ze mzdu ma za odpracovany mesiac a plus preplatena dovolenka?!
Prosim Vas, viete mi to ozrejmit, prip. aj aky zakon, paragraf sa na toto vztahuje?

Dakujem
Tweety
02.12.12,16:17
Dobry den,
chcem Vas poprosit o upresnenie ako je to s preplatenim nevycerpanej dovolenky, je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku alebo nie. Zaciatkom roka 2012 zamestnanec nastupil do zamestnania v novembri sa PP ukoncil. Zamestnancovi zostalo 7 dni dovolenky za rok 2012. Firma to robieva tak, ze mu da do dochadzky dovolenku aj ked bol v zamestnani, len aby nic navyse nemusel preplacat. Je to v poriadku? Alebo sa to ma robit tak, ze mzdu ma za odpracovany mesiac a plus preplatena dovolenka?!
Prosim Vas, viete mi to ozrejmit, prip. aj aky zakon, paragraf sa na toto vztahuje?

Dakujem
Ak zamestnanec čerpe dovolenku, t.j. nie je v práci, má preplatenú náhradu za jej čerpanie. Ak končí PP a má ešte nejakú nevyčerpanú, tú musí zamestnáv. preplatiť.
§ 116 ZP
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
veronikasad
02.12.12,16:19
Dobry den,
chcem Vas poprosit o upresnenie ako je to s preplatenim nevycerpanej dovolenky, je zamestnavatel povinny preplatit dovolenku alebo nie. Zaciatkom roka 2012 zamestnanec nastupil do zamestnania v novembri sa PP ukoncil. Zamestnancovi zostalo 7 dni dovolenky za rok 2012. Firma to robieva tak, ze mu da do dochadzky dovolenku aj ked bol v zamestnani, len aby nic navyse nemusel preplacat. Je to v poriadku? Alebo sa to ma robit tak, ze mzdu ma za odpracovany mesiac a plus preplatena dovolenka?!
Prosim Vas, viete mi to ozrejmit, prip. aj aky zakon, paragraf sa na toto vztahuje?

Dakujem
Postup zamestnávatela nie je správny, za nevyčerpanú dovolenku patrí zamestnancovi náhrada mzdy.

§ 116
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
lucilinda
02.12.12,16:38
Super, dakujem Vam velmi pekne, tak z tohto este bude vo firme cudo.
Pekny vecer.
Tweety
02.12.12,16:43
Super, dakujem Vam velmi pekne, tak z tohto este bude vo firme cudo.
Pekny vecer.
Mzdárka nemá k dispozícii ZP?
lucilinda
02.12.12,16:48
Mzdarke sa zasiela uz len vyplnena dochadzka, cize ona uz len spracuje mzdy podla zadania.
veronikasad
02.12.12,16:49
Mzdarke sa zasiela uz len vyplnena dochadzka, cize ona uz len spracuje mzdy podla zadania.
kto tú nečerpanú dovolenku teda zadal do dochádzky ? Nárok na dovolenku predsa sleduje mzdárka alebo personalistka.
lucilinda
02.12.12,16:56
Sef si vyziada od mzdarky (ta je externa, mimo firmy) narok na dovolenku, podla toho sa vyplni dochadzka a takto upravena dochadzka s prislusnym poctom dovolenky sa zasle na spracovanie mzdarke. Proste firma na neznalosti ludi robi take podfuky, sef je pekny spekulant.
Paula
02.12.12,16:56
Asi nik vo firme netuší, že nejaký existuje.
Tweety
02.12.12,17:08
Sef si vyziada od mzdarky (ta je externa, mimo firmy) narok na dovolenku, podla toho sa vyplni dochadzka a takto upravena dochadzka s prislusnym poctom dovolenky sa zasle na spracovanie mzdarke. Proste firma na neznalosti ludi robi take podfuky, sef je pekny spekulant.
​ALe predsa dovolenka je na to, aby ju zamestnanci čerpali. Ak sú v práci, majú mať zaplatenú mzdu, ak majú prekážku v práci(nepracujú) tzv.§, dovolenku, majú to mať preplatené priemerkou. ZP platí pre všetkých, aj pre takých chytrákov, ako je váš šéf. Ak to vo firme nie je s kostolným poriadkom, treba sa obrátiť na IP. Ale na druhej strane, aj zamestnanci by mali mať aspoň základné právne vedomie. Niekto to predsa musí spracovávať, a ten by mal ZP ako tak poznať.
Paula
02.12.12,17:10
Zasa asi iba strach o flek. Nikto nereklamuje výpl. pásku, na ktorej figuruje dovolenka, aj keď sa nájde kopec svedkov, že človek riadne pracoval a dovolenku nečerpal.
lucilinda
02.12.12,17:14
Plne sushlasim, preto sa im nepaci ak clovek povie, ze takto to nema byt, hned si zaisti vyhadzov. Sef si mysli, ze je boh, a ked on plati, ostatni budu skakat. A to je este kopec nespravodlivosti, ktore sa tam robia ale proste zamestnanci podpisuju aj to proti comu by sa mali vzopriet, ale... boja sa o pracu.
Tweety
02.12.12,17:16
A nemáte zástupcov zamestnancov? Ak sa všetci vzoprú? Snáď nevyhodí všetkých, či?
lucilinda
02.12.12,17:22
Je to mala firma, a keby sa aj vsetci vzopreli, tak veru je toho schopny vyhodit vsetkych aj naraz, proste chore zmyslanie...
Paula
02.12.12,17:33
Je to mala firma, a keby sa aj vsetci vzopreli, tak veru je toho schopny vyhodit vsetkych aj naraz, proste chore zmyslanie...


Sto či tisíckrát opakované dotazy a prosby o radu na Porade nikomu nepomôžu, pokým zamestnanci malých alebo veľkých firiem sa zabrzdia iba tu. Prečítajú si, pozrú zákon - a tým to pre nich zhasne z obavy zo šéfstva. Ak takto bude konať polovica národa, nič sa veru nezmení.
lucilinda
02.12.12,18:00
Ale ano, urcite zamestnanci maju na tom velku vinu, keby povedali, ze nie, tak zrejme by takto daleko to nezaslo.
srska
11.12.12,08:35
len či správne uvažujem:

zamestnanec nastúpil do hpp 6.8.12 a skončil hpp dohodou 25.11.12
ročný nárok dovolenky 20 dní, pomerná časť 6,5 dňa
preplatenie dovolenky vo výplate za 11/2012 - 3,5 dňa

uvažujem správne?
veronikasad
11.12.12,08:37
len či správne uvažujem:

zamestnanec nastúpil do hpp 6.8.12 a skončil hpp dohodou 25.11.12
ročný nárok dovolenky 20 dní, pomerná časť 6,5 dňa
preplatenie dovolenky vo výplate za 11/2012 - 3,5 dňa

uvažujem správne?
ak mu vznikol nárok na dovolenku za kal rok = odpracoval 60 dní, vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky za každý celý mesiac trvania prac.pomeru = 2/12 ročného nároku = 3,5 dňa.
srska
11.12.12,08:39
ak mu vznikol nárok na dovolenku za kal rok = odpracoval 60 dní, vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky za každý celý mesiac trvania prac.pomeru = 2/12 ročného nároku.v tom období pracoval nepretržite a teda 2/12 = 3,32 t.j. 3,5 dňa
veronikasad
11.12.12,08:41
v tom období pracoval nepretržite a teda 2/12 = 3,32 t.j. 3,5 dňa
ano - nárok 2/12.

Ako si ty vypočítal tých 6,5 dňa ?
srska
11.12.12,08:42
ano - nárok 2/12.

Ako si ty vypočítal tých 6,5 dňa ?nastúpil 6.8.12 čiže len 4/12 alebo sa mýlim?
veronikasad
11.12.12,08:44
nastúpil 6.8.12 čiže len 4/12 alebo sa mýlim?
Mýliš sa, nárok na pomernú časť D má len za každý celý mesiac trvania prac.pomeru. V tvojom prípade prac.pomer začal aj skončil v priebehu mesiaca, tieto mesiace nevzniká nárok na D.
srska
11.12.12,08:47
Mýliš sa, nárok na pomernú časť D má len za každý celý mesiac trvania prac.pomeru. V tvojom prípade prac.pomer začal aj skončil v priebehu mesiaca, tieto mesiace nevzniká nárok na D.myslel som, že tých 6,5 dňa mal nárok po nástupe. 8. mesiac sa neráta = 4/12 . to ak by pracoval do konca roku 2012.
veronikasad
11.12.12,08:49
myslel som, že tých 6,5 dňa mal nárok po nástupe. 8. mesiac sa neráta = 4/12 . to ak by pracoval do konca roku 2012.
Ak by pracoval do 31.12, výpočet je správny. To ale nie je tvoj prípad.
srska
11.12.12,08:54
Ak by pracoval do 31.12, výpočet je správny. To ale nie je tvoj prípad.veronika chápem to. len v prvom príspevku to bolo uvedené ako nárok po nástupe do hpp (zadané do personalistiky zamestnanca po nástupe).
veronikasad
11.12.12,08:56
veronika chápem to. len v prvom príspevku to bolo uvedené ako nárok po nástupe do hpp (zadané do personalistiky zamestnanca po nástupe).
Vlado, OK. Ale pri skončení prac.pomeru musíš urobiť prepočet nároku. To čo bolo zadané pri vstupe, pri skončení prac.pomeru neplatí.
srska
11.12.12,09:01
Vlado, OK. Ale pri skončení prac.pomeru musíš urobiť prepočet nároku. To čo bolo zadané pri vstupe, pri skončení prac.pomeru neplatí.jasné - ďakujem. (srrska, ty ponožky a mzdy vám nejdou):D
veronikasad
11.12.12,09:02
Nedá sa ti poslať odkaz do profilu ...
srska
11.12.12,09:04
odstavil som aj ss aj odkazy