comodo
03.06.10,08:49
Prosim vysvetlenie , ako je to s platenim postovych poukazok , presnejsie ich sposobu.
Na poukazke ( napr. doplatok za plyn ) je napisane „ platte iba na poste “. Je to nutne ozaj platit iba na poste ? Tak isto je to napr. na poukazke za tel. O2. Som dohodnuty, ze budem platit prevodomz uctu , ale mi chodia postove poukazky ( platte iba na poste ) , ale ja to platim cez internet banking prevodom. Taktiez som si vsimol, ze kedze tieto poukazky maju ciarovy kod , ludia ich platia i v obchodoch pri pokladni. Myli na to, ze si spominam , ze ked som platil dane ako zivnostnik, tak tam bol tusim iny konstantny symbol pri platbe poukazkou ,alebo z uctu.
danushka
03.06.10,06:56
Nik Ti nemôže určovať, aký spôsob platby si zvolíš. Jednoznačne je lacnejšie platiť prevodom cez účet ako na pošte.
Dôležitý je správne číslo účtu a variabilný symbol, aby príjemca vedel priradiť odosielateľa.
Konštantný symbol nie je až tak dôležitý, ten len bližšie hovorí o akú platbu sa jedná, takým včeobecným konštantným symbol pri bankových prevodoch je 0558.
Laco-monter
03.06.10,06:59
Jednoducho treba využívať inštitucie podľa toho na čo sú určené.
Pošta bola založená za účelom sprostredkovania zásielkovych, listových a peňažných služieb obyvateľstvu, tak ju treba využívať v súlade s účelom s akým bola založená a poštové poukážky platiť na pošte .
Také jednoduché !
danushka
03.06.10,07:04
Jednoducho treba využívať inštitucie podľa toho na čo sú určené.
Pošta bola založená za účelom sprostredkovania zásielkovych, listových a peňažných služieb obyvateľstvu, tak ju treba využívať v súlade s účelom s akým bola založená a poštové poukážky platiť na pošte .
Také jednoduché !
Poznám obce na východe SK, ktoré nemajú vlastnú poštu a najbližšia je vzdialená aj 10 km. V takom prípade úrada šeku vychádza riadne draho aj s cestvoným a s časom, ktorý treba obetovať pre presun z miesta A do meista B.
A pritom si to môžem zaplatiť z pohodlia domova pri PC a ešte stihnúť aj milý rozhovor na Porade napríklad s Tebou Lacko:).
Laco-monter
03.06.10,07:07
Poznám obce na východe SK, ktoré nemajú vlastnú poštu a najbližšia je vzdialená aj 10 km. V takom prípade úrada šeku vychádza riadne draho aj s cestvoným a s časom, ktorý treba obetovať pre presun z miesta A do meista B.
A pritom si to môžem zaplatiť z pohodlia domova pri PC a ešte stihnúť aj milý rozhovor na Porade napríklad s Tebou Lacko:).

Zase nežeň veci do toho najkrajnejšieho extremu ako je u teba zvykom.:o

Prípadov , ktoré spomínaš, je štatisticky možno ani nie 5 %.
danushka
03.06.10,07:16
Zase nežeň veci do toho najkrajnejšieho extremu ako je u teba zvykom.:o

Prípadov , ktoré spomínaš, je štatisticky možno ani nie 5 %.


To nie je krajnosť, to je realita, sama v takej obci bývam a napriek tomu, že pracujem v meste, ak mi treba ísť pre doporučenú zásielku, tak musím odcupitať na poštu 5 km od môjho trvalého bydliska.
Na poštu chodím len s listami a hotovosť používam minimálne, v obchodoch platím kreditkou.
Kvaka
03.06.10,08:01
Dá sa platiť všetko cez internetbanking, aj každá poštová poukážka. Variabilný symbol sa nelíši, podľa výberu s definovaním platby ho banka automaticky doplní. Ja mám v balíku služieb banky IB zdarma, využívam iba ten. Preplatky sú zasielané priamo na môj účet, nedoplatky sa dajú uhradiť cez IB na základe vyúčtovacích faktúr. S dodávateľom služieb sa dá dojednať, že všetky faktúry budú zasielať elektronicky, prípadne je k nim prístup na stránke poskytovateľa služieb. Napr. na stránke elektroweb je možné po registrácii a prihlásení nájsť faktúry za všetky odberné miesta, za ktoré platíte, dajú sa uhradiť priamo z portálu ZSE, ale banka si v tom prípade stiahne poplatok 0,15 € za jednu e -platbu. Ja tieto faktúry platím cez IB bez poplatku. Variabilný symbol používam číslo zmluvného účtu (na základe elektronického dopytu na ZSE mi prišla odpoveď, že platby sa priradia k odbernému miestu aj na základe iného VS, ako má faktúra, akceptuje VS, ktorým je číslo zmluvného účtu). Mám takto preddefinovaných viacerých partnerov na platby aj s výškou platby, vždy už zadám len príkaz na úhradu s požadovaným termínom splatnosti.
Nákupy robíme kreditkou, faktúra za kreditku sa platí raz za mesiac, tiež cez IB.
Hotovosť takmer nepotrebujeme, a na pošte som neplatila nič už niekoľko rokov. Ak máme na účte stále istú minimálnu sumu (611€) a chodí nám tam dôchodok, pokiaľ v danom mesiaci neplatím cez e platbu alebo debetnou kartou, tak môj úrok po zdanení je vyšší o 0,43€, ako poplatky za platby a vedenie účtu spolu. Nemám dôchodcovský účet.
Chobot
03.06.10,09:50
Prosim vysvetlenie , ako je to s platenim postovych poukazok , presnejsie ich sposobu.
Na poukazke ( napr. doplatok za plyn ) je napisane „ platte iba na poste “. Je to nutne ozaj platit iba na poste ? Tak isto je to napr. na poukazke za tel. O2. Som dohodnuty, ze budem platit prevodomz uctu , ale mi chodia postove poukazky ( platte iba na poste ) , ale ja to platim cez internet banking prevodom.

Všetky takéto poukážky sa dajú platiť aj prevodom. To, že je tam "Plaťte iba na pošte" je podľa mňa iniciatíva pošty, aby sa takéto platby realizovali cez nich, aby mali poplatky.

Všetky detaily platby máš predsa na poukážke, nič nebráni tomu, aby si platbu zrealizoval cez IB.

Niektoré firmy automaticky vystavia spolu s faktúrou poštovú poukážku - je to asi kvôli konzervativizmu staršej generácie, ktorá je zvyknutá na to, že skoro všetko sa kedysi platilo prostredníctvom poštových poukážok. Pritom samotná realizácia platby poštovou poukážkou je oveľa komplikovanejšia pre príjemcu, než prijatie platby formou prevodného príkazu. Pošta je ešte stále štátom v štáte. Píšem to zo skúseností našej firmy, kde uprednostňujeme platby od klientov formou prevodného príkazu alebo inkasnou formou. Ak nám klienti platia peňažným poukazom cez poštu, tak platby sú pripísané až s niekoľkodňovým oneskorením. Navyše k platbám nie sú priradené správne variabilné symboly - pošta generuje vlastné VS. Potom nám pošle súpisku platieb a až na tejto súpiske vidíme variabilné symboly jednotlivých položiek tak, ako by sme ich potrebovali. Takže pri platbách poštou je nutný ručný zásah pre spárovanie platieb na jednotlivé účely. Preto naša firma ani negeneruje tie poštové poukážky v predpisoch platieb.

Okrem toho platenie poštovou poukážkou je drahšie, ako prevodný príkaz. Za PP sa platí od 0,30 EUR do 8 EUR v závislosti od sumy (do 30 EUR - 0,30, do 150 EUR - 0,40, do 300 EUR - 0,60,....), pričom za prevodný príkaz človek zaplatí len tých cca 0,13 EUR za položku nezávisle od výšky sumy (pri tuzemskej platbe samozrejme). Preto nechápem, ako sa môžu stále udržať pri živote platby poštovou poukážkou - chápem, že niektorí ľudia nemajú v banke účet, ale že by ich bolo až toľko....?:confused:

Takže žiadna firma ti nemôže prikázať, aby si zaplatil výhradne poštovou poukážkou. PP by sa mali stať prežitkom, ako bol telegram, alebo 1,44 MB diskety.

Stratu významu poštového poukazu možno ukázať aj napr. na zákonnej poistke. Kedysi dokladom o existencii zákonného poistenia bol zaplatený poštový poukaz Slovenskej poisťovne s uvedenou sumou. Dnes sa to nahradilo bielou kartou. Dosť dlho niektorí policajti požadovali od vodičov aj doklad o zaplatení poistenia, čo bola podľa novej legislatívy zbytočná vec.


[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Taktiez som si vsimol, ze kedze tieto poukazky maju ciarovy kod , ludia ich platia i v obchodoch pri pokladni.

Niektoré predajne umožňujú zaplatenie takejto poukážky na pri pokladni v rámci nákupu - volá sa to Unikasa (http://www.citibank.com/slovakia/unikasa/slovak/pu.htm). Nie je to nič svetoborné, ale pomôže to tým, čo majú poštu ďaleko, alebo nemusia ešte po nákupe chodiť na poštu. Pokiaľ viem, tak túto službu ponúka sieť predajní COOP Jednota. Podľa informácií na uvedenom linku ale nie je možné platiť všetky poštové poukážky, len od jednotlivých firiem:

http://www.citibank.com/slovakia/unikasa/slovak/zozpart.htm



Myli na to, ze si spominam , ze ked som platil dane ako zivnostnik, tak tam bol tusim iny konstantny symbol pri platbe poukazkou ,alebo z uctu.

Konštatný symbol je iný pri plabe prevodou a platbe poštou. Ale nie zase tak zásadne iný - mení sa len koncovka. Platby končiace XXX8 sú bezhotovostné platby, končiace XXX9 sú hotovostné platby. Napr. 0308 sú platby za služby bezhotovostné, 0309 sú platby za služby hotovostné.

Ak máš pošt. poukaz, kde je teda KS 0309, tak v IB ho musíš zadať - zmeni na 0308.
Flinstone
03.06.10,10:25
Myslím, že pre firmu je podstatné aby v deň splatnosti mali peniaze na účte so správnym VS a je im srdečne jedno odkiaľ prišli.
Danila
03.06.10,10:33
Zase nežeň veci do toho najkrajnejšieho extremu ako je u teba zvykom.:o

Prípadov , ktoré spomínaš, je štatisticky možno ani nie 5 %.:)Pekný dníček, Lacko. Danushka sa na Teba usmeje, a Ty si celý mimo.;) Ja poštu obchádzam širokým oblúkom. Keby sa dalo, aj recomando pošlem cez účet. Lebo úroveň poštových služieb ako na Kamčatke a platby ako v Monte Carlo.:rolleyes:
nela07
03.06.10,10:47
Jednoducho treba využívať inštitucie podľa toho na čo sú určené.
Pošta bola založená za účelom sprostredkovania zásielkovych, listových a peňažných služieb obyvateľstvu, tak ju treba využívať v súlade s účelom s akým bola založená a poštové poukážky platiť na pošte .
Také jednoduché !

No myslím, že aj internetbanking bol založený za účelom platenia, či nie?
A myslím, že platenie na pošte nie je až také jednotuché. Treba tam postáť, mať hotovosť, ešte sa tam aj dopraviť .......
Kvaka
03.06.10,11:24
[QUOTE=Chobot;1419792]

Niektoré firmy automaticky vystavia spolu s faktúrou poštovú poukážku - je to asi kvôli konzervativizmu staršej generácie, ktorá je zvyknutá na to, že skoro všetko sa kedysi platilo prostredníctvom poštových poukážok.
No skôr je to sila zvyku, alebo je to len pre tých najnajstarších, ja si nepripadám v tomto konzervatívna.:)

Konštatný symbol je iný pri plabe prevodou a platbe poštou. Ale nie zase tak zásadne iný - mení sa len koncovka. Platby končiace XXX8 sú bezhotovostné platby, končiace XXX9 sú hotovostné platby. Napr. 0308 sú platby za služby bezhotovostné, 0309 sú platby za služby hotovostné. Áno, bolo to donedávna tak, ale myslím, že už to niektorí zmenili, našla som staré PP, z min. roku, poisťovňa 0558, elektrina 0308
Ak máš pošt. poukaz, kde je teda KS 0309, tak v IB ho musíš zadať - zmeni na 0308.[V mojej banke ani nie je možnosť výberu KS 0309, platbe za služby automaticky pridelí 0308/QUOTE]


Absolútny súhlas so zrušením poštových poukážok, ale až za pár rokov, keď budú starí tí, čo už sa vyznajú. Neviem si totiž teraz predstaviť nejakú starenku, ktorá ani nevie, čo je internet, účet je pre ňu pančucha alebo obálka doma v šuflíku a prevodný príkaz cesta na poštu, kde si posťažuje, povypráva sa, popozerá, čo je nové, a tak.
Mária27
03.06.10,14:05
Poštové poukážky boli za socializmu platobnými dokladmi aj v banke, nakoľko pošta bola do roku 1985 súčasťou bankového systému (jej účty boli vedené v Československej (národnej) banke). Vtedy bolo 96% platobného styku obyvateľstva realizovaného cez poštu, lebo neboli účty obyvateľov (len sporožírové - výnimka).

Ak je teraz napísané na poštovej poukážke „ platte iba na poste “, myslí sa tým len použitie tohto papierového dokladu. Nevylučuje to úhradu platby z účtu v banke.

Konštatné symboly slúžia Národnej banke ako akási štatistika. Banka ich už v platobnom príkaze cez internetbanking už ani nevyžaduje.
misoft
03.06.10,14:55
To, že je tam "Plaťte iba na pošte" je podľa mňa iniciatíva pošty, aby sa takéto platby realizovali cez nich, aby mali poplatky.
S týmto názorom súhlasím. Kedysi monopol na prevod finančných prostriedkov mala len Československá, neskôr Slovenská pošta a banka. Ako bolo spomínané, mnoho ľudí nemalo žiadne bežné účty, hotovosť bola stále v portmonke :D, prípadne si to sporili v Sporiteľni. Dnes je však situácia iná, bankový sektor sa rozmohol, SP už nemá monopol na prevod financií, je množstvo bánk, väčšina ľudí má bežné účty. Preto SP dáva na poukážky to svoje "Plaťte iba na pošte", aby zarobili na poplatkoch.
Ďalšou vecou je rýchlosť. Pri platbe na pošte sa musia údaje spracovať, financie presúvať (papierovo) z pobočky pošty na centrálu, odtiaľ na banku, ktorá má na starosti účet pošty, aby peniaze boli uvoľnené na druhý účet. Pokiaľ sa však prevedú peniaze napr. IB, je to otázka (v rámci jednej banky) pár sekúnd, v rámci medzibankového prevodu do 24 hodín, v rámci medzinárodného do troch dní.
A poslednou vecou - pokiaľ by sa tieto poukážky zrušili - je úspora času, úspora materiálu a ochrana životného prostredia a prírody (aj tie poukážky sú predsa z papiera, i keď čiastočne recyklovaného, ale na výrobu papiera je potrebné enormné množstvo vody).