kigen
03.06.10,10:14
Hlavným problémom realizácie nových nápadov je prepojenie pôvodcu nápadu a investora, alebo realizátora. Niekto sa chce podieľať na svojom nápade v praxi a niekto len predať nápad a tým to končí. Úrad priemyselného vlastníctva spĺňa dôležitú funkciu, nepokrýva však autorskú ochranu, ktorá sa nedá špecifikovať. Ochranu autorských práv sa doporučuje riešiť uložením u notára a zápisnicou. To má asi tiež medzery. Pokúšal som sa hľadať niečo ako burzu nápadov, ale nič sa nenašlo. Predstavoval som si to zhuba tak, ako je to v tejto diskusii, ale o niečo prepracovanejšie. Popíšem to zo strany autora nápadu:
Zaregistrujem sa a odošlem stručný popis svojho nápadu administrátorovi so znalosťami v tejto veci. Ten posúdi, či v tom nie sú hrubé medzery a ak nie, môžem odoslať nápad v predpísanej forme splňajúcej požiadavky (len to čo chcem zverejniť s charakteristickými znakmi). Návrh je zverejnený a prípadný záujemca si vyžiada kompletný popis. Celý proces by mal mať nejaké právne krytie. Autor sa potom môže rozhodovať medzi záujemcami, alebo postupovať podľa svojho zváženia. Je to len téma, reagujte za aj proti, alebo doplňte.
kigen
03.06.10,08:21
Príklad: Jožo vymyslí nový formát TV relácie so zameraním fitness. Zvolí názov,štruktúru a iné špecifické vlastnosti. Zverejní svoju ponuka a oboznámi TV spoločnosti. Počká si na reakcie a ak to je naozaj zaujímavé a nové má na výber.
Príklad: Obec vlastní historickú budovu bez využitia. Zákon obmedzuje aktivity, ktoré je možné prevádzkovať. Obec má však niekoľko riešení. Predloží ich touto formou investorom.
profesional
03.06.10,09:08
Ako napad fajn, ale moja otazka znie:

Ako sa vysporiadas s tym, ze ista skupina ludi su len vykradaci napadov?

Uvedomujes si, ze prevazna vacsina takychto napadov je predajna az ked preukazalazivotaschopnost, teda ked su k dispozicii aj nejake tie financne a hospodarske vykazy?

Vies aka velka skala napadov existuje? Ako by si chcel pokryt alebo ziskat siet administratorov co by napady posudzovali?
kigen
03.06.10,10:59
Odpoveď-vykrádači nápadov. Okrem UPV žiadnu skutočnú ochranu nepoznám. Ak oboznámiš nejakú firmu zo svojim nápadom a oni ťa odmietnu a následne to zrealizujú cez nejakú inú firmu, je to zlodejina. Túto možnosť považujem za použiteľnú len pre niektoré nápady. V niektorých prípadoch takéto čiastočné zverejnenie má podobný účel ako kniha, pesnička, scenár na film a pod.
Odpoveď -ekonomické ukazovatele. Aj investor môže niesť mieru rizika. O tom sú nápady. Overené aktivity sú skôr expanziou, frančisingom. Z histórie: SMS, Dyson, PC, a rôzne malé nápady, o ktorých každý pochyboval. Vymyslím hlúposť: zápalky s hlavičkou na oboch stranách. Ak jedna strana zlyhá dá sa to skúsiť znova a v tme netreba nahmatávať kde je hlavička. Blbosť? Možno áno, ale možno ani nie. Možno aj takéto zápalky existujú, neviem.
Odpoveď - odborníci na nápady. Nemyslel som posudzovanie nápadov a ich využitia. Skôr len základné kritéria: legalita, špeciálne povolenia a iné známe fakty, ktoré sú aj v týchto diskusiách bežne v odpovediach prispievateľov.
Išlo mi o vyvolanie diskusie a názory a hlavne o kritické pripomienky. Ďakujem za reakciu a teším sa na nové príspevky.
profesional
03.06.10,13:51
Ono ak chces ist do nejakej firmy rokovat o napade, vies si s nimi podpisat NDA a ked da obidu, caka ich sud a teba zivot na kajmanoch (pri vhodne zvolenej zmluvnej pokute).
Ale na takomto portali nevidim celkom moznost takejto ochrany.
kigen
03.06.10,15:15
Tento postup samozrejme odporúčam, aj keď tie Kajmanské ostrovy by som tak ružovo nevidel. Nedávno som zachytil dačo o takomto prípade, ktorý trval 5 rokov. Najlepšie je podať prihlášku na UPV a potom osloviť potencionálneho investora, alebo viacerých. Tento postup som tiež zvolil a je v konaní aj UPV aj u producenta, ktorému som to ponúkol. Ale je určite množstvo nápadov, najme z oblasti služieb, ktoré by teoreticky mohlo použiť širšie spektrum firiem. Ak ide o niečo menšie, človeka to odradí, keď si predstaví čo by ho mohlo čakať. Navštívi firmu a chce zmluvu o mlčanlivosti. Neviem, či nejakú dostane skôr, než predloží svoj návrh. A tak sa môže stať, že z neho bude obchodný cestujúci.
Nepoznám dobré riešenie, len sa snažím nájsť vhodnú cestu. Neviem presne, ako fungujú aukcie a dražby, ale mal som na mysli niečo na podobných základoch.
Predložíte ponuku, kto má záujem môže sa zapojiť, ak spĺňa určené podmienky. vyberáte si z predložených ponúk, podľa svojich kritérií. Nejak takto funguje aj verejná súťaž. Opakujem, že by to bol spôsob len pre časť nápadov, ak by existoval.
kigen
03.06.10,15:24
Tento postup samozrejme odporúčam, aj keď tie Kajmanské ostrovy by som tak ružovo nevidel. Nedávno som zachytil dačo o takomto prípade, ktorý trval 5 rokov. Najlepšie je podať prihlášku na UPV a potom osloviť potencionálneho investora, alebo viacerých. Tento postup som tiež zvolil a je v konaní aj UPV aj u producenta, ktorému som to ponúkol. Ale je určite množstvo nápadov, najme z oblasti služieb, ktoré by teoreticky mohlo použiť širšie spektrum firiem. Ak ide o niečo menšie, človeka to odradí, keď si predstaví čo by ho mohlo čakať. Navštívi firmu a chce zmluvu o mlčanlivosti. Neviem, či nejakú dostane skôr, než predloží svoj návrh. A tak sa môže stať, že z neho bude obchodný cestujúci.
Nepoznám dobré riešenie, len sa snažím nájsť vhodnú cestu. Neviem presne, ako fungujú aukcie a dražby, ale mal som na mysli niečo na podobných základoch.
Predložíte ponuku, kto má záujem môže sa zapojiť, ak spĺňa určené podmienky. vyberáte si z predložených ponúk, podľa svojich kritérií. Nejak takto funguje aj verejná súťaž. Opakujem, že by to bol spôsob len pre časť nápadov, ak by existoval.
misomiso
08.06.10,19:40
Ono ak chces ist do nejakej firmy rokovat o napade, vies si s nimi podpisat NDA a ked da obidu, caka ich sud a teba zivot na kajmanoch (pri vhodne zvolenej zmluvnej pokute).
Ale na takomto portali nevidim celkom moznost takejto ochrany.

Neda sa podpisat NDA. Uz sa to tu rozoberalo v mnohych temach.
Laco-monter
10.06.10,14:35
Možeš realizovať svoje nápady niekde v kolni alebo garáži,

až DO ZBLBNUTIA !
kigen
11.06.10,14:21
Možeš realizovať svoje nápady niekde v kolni alebo garáži,

až DO ZBLBNUTIA !

Garáž nemám ani kôlňu, ale budem Ťa priebežne informovať ešte počas tohto leta.

Asi si podám inzerát: Hľadám garáž alebo kôlňu na podnikateľské účely.
miso2201
12.06.10,07:44
Neda sa podpisat NDA. Uz sa to tu rozoberalo v mnohych temach.

Preco by sa nedala podpisat NDA? Samozrejme ze sa da. Zakon dokonca priamo tuto zmluvu pozna, pozri si paragraf 269 ods. 2 Obchodného zákonníka a paragraf 271.
misomiso
13.06.10,08:21
Preco by sa nedala podpisat NDA? Samozrejme ze sa da. Zakon dokonca priamo tuto zmluvu pozna, pozri si paragraf 269 ods. 2 Obchodného zákonníka a paragraf 271.

Zakon NDA pozna, ale v praxi sa pre taketo ucely neda pouzit (uzatvara sa v inych pripadoch a riesi ine veci a nie ochranu napadov, ktore este nie su chranene).

Normanly subjekt by nikdy nepodpisal ziadnu NDA s niekym, koho vidi po prvy raz a kto mu ponuka nejaky napad. Normalne firmy maju svoj vlastny vyskum a vyvoj, na jeden realizovany napad maju v sufliku tri, ktore sa zatial z roznych dovodov rozhodli nerealizovat. Podpisanim NDA s vopred neznamym predmentom ochrany by sa vystavili realnemu riziku, ze niektore so svojich vlastnych napadov nebudu moct pouzit, ci dokonca za ne budu musiet niekomu cudziemu platit.

Okrem toho - NDA je slabou ochranou aj pre autorov napadov - takmer vzdy sa najde sposob, ako NDA obist, v pripade NDA je to dokonca ovela lahsie ako v pripade patentov a uzitkovych vzorov.

V tomto pripade vacsinou plati, ze "operacia sa vydarila, pacient zomrel". Pravnik si svoju robotu spravi, zhrabne peniaze a zmluvne strany su s tym papierom potom zvycajne mozu...