blondy
03.06.10,10:33
Prosím o konzultáciu nasledovnej situácie...
V 03/10 bola prijatá záloha od českého odberateľa na účet 4000€. Išlo o zálohu za tovar. Tovar bol vyskladnený a odoslaný prepravnou spoločnosťou do čiech v 04/10. Faktúra vystavená bez DPH v 04.(vývoz do EÚ)
Nie som si istá ohľadne DPH - zo zálohovej platby, či bolo potrebné vystaviť daňový doklad na prijatú platbu a odviesť DPH? Stretli ste sa už s niečím podobným? Prosím poraďte .... :confused:
Kolejová
03.06.10,12:04
Nič sa na takúto zálohu nevystavuje, keďže ide o tovar - DPH bude v ČR (pokiaľ ste vy platiteľ v SR a odberateľ je platiteľ v ČR).
Tamila
03.06.10,12:07
Pri prijatej zálohe sa fa vystavuje.
Opravila som svoj príspevok - pôvodne som si to pomýlila s vykazovaním v DP DPH.
petra:-)
03.06.10,12:13
Odporúčam pozrieť § 72 ods.1.

§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.
blondy
04.06.10,06:32
Odporúčam pozrieť § 72 ods.1.

§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.
Konzultovala som túto situáciu s daňovým úradom. Odporučili ma na § 19 odsek (8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje


a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Takže v tomto prípade sa nepoužije odsek (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. A do dph a aj do SV to vstupuje v mesiaci apríl.(keď bol tovar dodaný)
Ešte dám dotaz na drsr aby som to mala aj v písomnej forme.
petra:-)
04.06.10,07:23
Konzultovala som túto situáciu s daňovým úradom. Odporučili ma na § 19 odsek (8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje


a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Takže v tomto prípade sa nepoužije odsek (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. A do dph a aj do SV to vstupuje v mesiaci apríl.(keď bol tovar dodaný)
Ešte dám dotaz na drsr aby som to mala aj v písomnej forme.


Vo svojom príspevku som nehovorila ani o § 19 ods. 4, ani o vzniku daňovej povinnosti.
Moja reakcia bola na odpovede v predchádzajúcich príspevkoch, ktoré hovorili o tom, že nie je potrebné vystaviť faktúru na prijatý preddavok čo jei v rozpore s § 72.

To čo Vám povedali na DÚ je správny postup pri určovaní vzniku daňovej povinnosti - teda o tom, kedy sa považuje tovar za dodaný a kedy sa bude vykazovať vo DP avSV. Odpoveď v tomto zmysle ste dostali aj na Porade v téme Prijatá záloha vs. súhrnný výkaz :)

Napriek tomu, že tovar nie je považovaný v zmysle § 19 ods 8. za dodaný je podľa môjho názoru potrebné dodržať ustanovenie § 72 a faktúru na prijatú platbu pred dodaním tovaru vystaviť. Vystavením faktúry v zmysle § 72 na základe prijatia platby pred dodaním tovaru sa nepovažuje tovar za dodaný a preto sa ani neuvádza do DP ani SV.
martinez
06.06.10,13:44
treba vystavit faturu...
blondy
07.06.10,04:59
Vo svojom príspevku som nehovorila ani o § 19 ods. 4, ani o vzniku daňovej povinnosti.
Moja reakcia bola na odpovede v predchádzajúcich príspevkoch, ktoré hovorili o tom, že nie je potrebné vystaviť faktúru na prijatý preddavok čo jei v rozpore s § 72.

To čo Vám povedali na DÚ je správny postup pri určovaní vzniku daňovej povinnosti - teda o tom, kedy sa považuje tovar za dodaný a kedy sa bude vykazovať vo DP avSV. Odpoveď v tomto zmysle ste dostali aj na Porade v téme Prijatá záloha vs. súhrnný výkaz :)

Napriek tomu, že tovar nie je považovaný v zmysle § 19 ods 8. za dodaný je podľa môjho názoru potrebné dodržať ustanovenie § 72 a faktúru na prijatú platbu pred dodaním tovaru vystaviť. Vystavením faktúry v zmysle § 72 na základe prijatia platby pred dodaním tovaru sa nepovažuje tovar za dodaný a preto sa ani neuvádza do DP ani SV.
Vystavím faktúru na prijatú platbu bez rozpisu DPH, a na nej uvediem text" oslobodené od dane v zmysle § 43". Do SV mi pôjde v mesiaci, keď je tovar dodaný ...
SAIVI
26.08.10,10:36
Odberateľ z EU platca DPH zasielal zálohy za tovar ktorý mu bol priebežne v priebehu mesiaca dodávaný.
Na konci mesiaca sa spravila vyúčtovacia faktúra a na zálohách vznikol preplatok 1400 Eur, ktorý mu ale nebude vrátený na účet, nakolko sa použije k najbližším dodávkam tovaru.
Ako to riešiť z pohľadu DPH. Máme povinnosť vystaviť danový doklad na zostatok zálohy púrijatej z EU a uvádzať to v DPH priznaní aj ked tovar na ktorý je určená nebol ešte dodaný ?
SAIVI
27.08.10,05:49
Odberateľ z EU platca DPH zasielal zálohy za tovar ktorý mu bol priebežne v priebehu mesiaca dodávaný.
Na konci mesiaca sa spravila vyúčtovacia faktúra a na zálohách vznikol preplatok 1400 Eur, ktorý mu ale nebude vrátený na účet, nakolko sa použije k najbližším dodávkam tovaru.
Ako to riešiť z pohľadu DPH. Máme povinnosť vystaviť danový doklad (bez DPH ) na zostatok zálohy prijatej z EU a uvádzať to v DPH priznaní aj ked tovar na ktorý je určená nebol ešte dodaný ?

..posuvam
martinez
27.08.10,07:45
Odberateľ z EU platca DPH zasielal zálohy za tovar ktorý mu bol priebežne v priebehu mesiaca dodávaný.
Na konci mesiaca sa spravila vyúčtovacia faktúra a na zálohách vznikol preplatok 1400 Eur, ktorý mu ale nebude vrátený na účet, nakolko sa použije k najbližším dodávkam tovaru.
Ako to riešiť z pohľadu DPH. Máme povinnosť vystaviť danový doklad na zostatok zálohy púrijatej z EU a uvádzať to v DPH priznaní aj ked tovar na ktorý je určená nebol ešte dodaný ?

nie, podla mojho nazoru to do danoveho priznania nemozes uvadzat... to iste sa tyk aj suhrnneho vykazu... pri tovare musi byt tento dodany do ICS, aby sa vykazal v DP a SV
Tamila
27.08.10,19:26
Zálohová faktúra sa vystaví podľa § 72, nie je to daňový doklad a nevstupuje do priznania k DPH ani do SV. Do DP k DPH a do SV vstupuje až po dodaní dovaru podľa § 19:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
a_je_to
27.08.10,22:13
Odberateľ z EU platca DPH zasielal zálohy za tovar ktorý mu bol priebežne v priebehu mesiaca dodávaný.
Na konci mesiaca sa spravila vyúčtovacia faktúra a na zálohách vznikol preplatok 1400 Eur, ktorý mu ale nebude vrátený na účet, nakolko sa použije k najbližším dodávkam tovaru.
Ako to riešiť z pohľadu DPH. Máme povinnosť vystaviť danový doklad na zostatok zálohy púrijatej z EU a uvádzať to v DPH priznaní aj ked tovar na ktorý je určená nebol ešte dodaný ?

Povinnosť je vystaviť iba faktúru v zmysle § 72 ZoDPH, nie daňový doklad. Pojem daňový doklad používali zákony do r. 2004, po vstupe do EÚ sa používa už iba faktúra. Faktúra sa vyhotoví za každú prijatú platbu, alebo ich mesačný súhrn, nie na nevrátený zostatok zálohy.
Príjemcovi platby vopred za tovar z iného štátu EU nevzniká daňová povinnosť... lebo nevzniká ani z dodaného tovaru .... je oslobodená a prenáša sa na príjemcu tovaru v jeho štáte, ktorý ju samozdaňuje. Príjemcovi platby vopred vzniká iba povinnosť vyhotoviť a odoslať faktúru a bez prenosu daňovej povinnosti. Jednoducho preto, lebo daňovú povinnosť nemožno preniesť z príjemcu platby na jej odosielateľa. Daňová povinnosť vzniká odberateľovi iba z nadobudnutia tovaru, ale nie z odoslania platby, ktorú uhradil vopred do iného štátu EÚ. Daňová povinnosť vzniká iba z prijatia platby vopred u dodávateľa pri dodaní v tuzemsku, nie do iného štátu EU. Rovnako do SV nejde prijatá platba z EU, ale dodaný tovar do EU.
SAIVI
27.11.10,15:37
Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty je predmetom slovenskej dane len dodanie tovaru alebo poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku. To znamená, že ak slovenský dodávateľ dodá tovar alebo poskytne službu, pričom miesto dodania bude v inom členskom štáte, bude sa jednať o plnenie mimo slovenského zákona o DPH, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku.

Ak teda miestom dodania tovaru alebo služby nie je Slovensko, ale iný členský štát a ak sa obchodní partneri dohodli na zálohe na poskytnutie tovaru alebo služby, slovenský dodávateľ vyhotoví tzv. zálohovú faktúru a doručí ju odberateľovi. Zálohovú faktúru je pritom povinný vystaviť bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku, ale v zahraničí.

Na základe skutočnosti, že zahraničný odberateľ slovenskému dodávateľovi zálohu uhradí, vystaví slovenský platiteľ doklad na prijatú platbu, v ktorom neuvedie dátum dodania tovaru alebo služby, ale dátum prijatia platby. Na základe tohto dokladu zahraničný odberateľ uskutoční samozdanenie v zahraničí.

Príklad:

Dodávateľ so sídlom v SR sa dohodne s rakúskym odberateľom na dodaní tovaru, pričom miesto dodania je Rakúsko. Slovenský podnikateľ vystaví na zálohu faktúru bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania je zahraničie a doručí ju odberateľovi v dohodnutej lehote. Rakúsky odberateľ zálohu na tovar na základe faktúry uhradí. Slovenský odberateľ by si mal odsledovať dátum prijatia platby, nakoľko v tento deň je povinný vystaviť doklad na prijatú platbu s poznámkou, že dodanie tovaru je oslobodené od dane, a doručiť ho rakúskemu odberateľovi, ktorý na základe uvedeného dokladu dodaní tovar v zahraničí.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=41753&wa=W1047ENUD22&uid=36589877&e=260559&odkial=EUD
Luba
30.11.10,21:40
Podľa mňa tento príklad v e-novinách nie je kóšer, lebo povinnosť odviesť daň z cezhraničnej zálohy platí iba pri zálohe na SLUŽBU, nie na tovar. Netuším, skade to tá autorka článku vzala, že aj pri zálohe na tovar vzniká daňová povinnosť. Pri tovare až pri nadobudnutí vzniká daňová povinnosť.
Pri tovare síce je povinnosť vystaviť faktúru za platbu, ale daňová povinnosť nevzniká nikomu. T.j. takáto faktúra je podľa mňa úplne zbytočná sekirácia v zákone. Aký je jej zmysel, nechápem.
KEJKA
30.11.10,21:52
Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty je predmetom slovenskej dane len dodanie tovaru alebo poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku. To znamená, že ak slovenský dodávateľ dodá tovar alebo poskytne službu, pričom miesto dodania bude v inom členskom štáte, bude sa jednať o plnenie mimo slovenského zákona o DPH, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku.

Ak teda miestom dodania tovaru alebo služby nie je Slovensko, ale iný členský štát a ak sa obchodní partneri dohodli na zálohe na poskytnutie tovaru alebo služby, slovenský dodávateľ vyhotoví tzv. zálohovú faktúru a doručí ju odberateľovi. Zálohovú faktúru je pritom povinný vystaviť bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku, ale v zahraničí.
zálohová faktúra pred prijatím platby sa vždy má vystaviť bez uvedenia DPH, k žiadnemu dodaniu nedošlo.....
Na základe skutočnosti, že zahraničný odberateľ slovenskému dodávateľovi zálohu uhradí, vystaví slovenský platiteľ doklad na prijatú platbu, v ktorom neuvedie dátum dodania tovaru alebo služby, ale dátum prijatia platby. Na základe tohto dokladu zahraničný odberateľ uskutoční samozdanenie v zahraničí.

Príklad:

Dodávateľ so sídlom v SR sa dohodne s rakúskym odberateľom na dodaní tovaru, pričom miesto dodania je Rakúsko. Slovenský podnikateľ vystaví na zálohu faktúru bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania je zahraničie a doručí ju odberateľovi v dohodnutej lehote. Rakúsky odberateľ zálohu na tovar na základe faktúry uhradí. Slovenský odberateľ by si mal odsledovať dátum prijatia platby, nakoľko v tento deň je povinný vystaviť doklad na prijatú platbu s poznámkou, že dodanie tovaru je oslobodené od dane, a doručiť ho rakúskemu odberateľovi, ktorý na základe uvedeného dokladu dodaní tovar v zahraničí.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=41753&wa=W1047ENUD22&uid=36589877&e=260559&odkial=EUD


Podľa mňa tento príklad v e-novinách nie je kóšer, lebo povinnosť odviesť daň z cezhraničnej zálohy platí iba pri zálohe na SLUŽBU, nie na tovar. Netuším, skade to tá autorka článku vzala, že aj pri zálohe na tovar vzniká daňová povinnosť. Pri tovare až pri nadobudnutí vzniká daňová povinnosť.
Pri tovare síce je povinnosť vystaviť faktúru za platbu, ale daňová povinnosť nevzniká nikomu. T.j. takáto faktúra je podľa mňa úplne zbytočná sekirácia v zákone. Aký je jej zmysel, nechápem.
ani ja...........:)
jeso
14.04.11,07:14
Podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty je predmetom slovenskej dane len dodanie tovaru alebo poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku. To znamená, že ak slovenský dodávateľ dodá tovar alebo poskytne službu, pričom miesto dodania bude v inom členskom štáte, bude sa jednať o plnenie mimo slovenského zákona o DPH, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku.

Ak teda miestom dodania tovaru alebo služby nie je Slovensko, ale iný členský štát a ak sa obchodní partneri dohodli na zálohe na poskytnutie tovaru alebo služby, slovenský dodávateľ vyhotoví tzv. zálohovú faktúru a doručí ju odberateľovi. Zálohovú faktúru je pritom povinný vystaviť bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania nie je v tuzemsku, ale v zahraničí.

Na základe skutočnosti, že zahraničný odberateľ slovenskému dodávateľovi zálohu uhradí, vystaví slovenský platiteľ doklad na prijatú platbu, v ktorom neuvedie dátum dodania tovaru alebo služby, ale dátum prijatia platby. Na základe tohto dokladu zahraničný odberateľ uskutoční samozdanenie v zahraničí.?????????????

Príklad:

Dodávateľ so sídlom v SR sa dohodne s rakúskym odberateľom na dodaní tovaru, pričom miesto dodania je Rakúsko. Slovenský podnikateľ vystaví na zálohu faktúru bez slovenskej dane, nakoľko miesto dodania je zahraničie a doručí ju odberateľovi v dohodnutej lehote. Rakúsky odberateľ zálohu na tovar na základe faktúry uhradí. Slovenský odberateľ by si mal odsledovať dátum prijatia platby, nakoľko v tento deň je povinný vystaviť doklad na prijatú platbu s poznámkou, že dodanie tovaru je oslobodené od dane, a doručiť ho rakúskemu odberateľovi, ktorý na základe uvedeného dokladu dodaní tovar v zahraničí.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=41753&wa=W1047ENUD22&uid=36589877&e=260559&odkial=EUD

nepostrehla som nejakú zmenu ? prečo má zahraničný odberatel samozdaniť poskytnutú zálohu na tovar ?? priklánam sa k názoru Kejky a Luby, že príspevok v novinách nie je správny...

5.4.2011 sme prijali zalohovú platbu na tovar z EU-
na základe §72 ods.1 vystavím faktúru na prijatú platbu , kde uvediem dátum kedy bola platba prijatá a tiež § 43 - odvolávku na oslobodenie,
dátum dodania neuvediem , nakolko k dodaniu ešte nedošlo...
do DP ani do SV mi to nepojde, nakolko danová povinnosť nevzniká ak dodávateľ platitel dane prijme platbu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu a dodanie tovaru bude oslobodené od dane,

len dúfam, že aj druhá strana - odberatel to bude brať len ako faktúru na prijatú platbu a nesamozdaní to vo svojom DP ...
Luba
14.04.11,16:25
nepostrehla som nejakú zmenu ? prečo má zahraničný odberatel samozdaniť poskytnutú zálohu na tovar ?? priklánam sa k názoru Kejky a Luby, že príspevok v novinách nie je správny...


Neviem, ako v e-novinách, ale v papierovej podobe časopisu DPH aktuálne (Verlag Dashofer) bolo v čísle 25-26/2010 upresnené = opravené znenie tohto článku s tým, že pri dodaní tovaru nie je doklad o prijatej zálohe predmetom samozdanenia = nevzniká daňová povinnosť.

Každá strana by pri takomto EÚ-obchode mala vedieť, či má samozdaňovať alebo nie, t.j. ak vystavíš faktúru k vopred prijatej platbe, druhá strana v zahraničí by mala tiež vedieť, že to nemá s DPH nič do činenia. Ak náhodou nevie, s tým nič nenarobíš, ani to neovlyvníš, je to ich problém...
dadika22
20.04.11,06:27
pripojím odpoveď z drsr na môj dotaz k prijatým zálohám:

sluzby@drsr.sk 18.04.2011


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňová povinnosť vznikne v prípade intrakomunitárneho dodania tovaru príjemcovi a to v deň jeho nadobudnutia, ktorý sa určí v súlade s čl. 68 a 69 Smernice Rady 2006/112/ES.
Dodávateľ v prípade dodania tovaru je povinný vyhotoviť doklad, ktorý bude mať náležitosti a to v súlade s § 72 zákona o DPH. Na zaplatené a prijaté preddavky v prípade dodania tovaru v rámci spoločenstva medzi osobami identifikovanými v rôznych členských štátoch sa neprihliada. U dodávateľa sa dodanie uvedie v podanom daňovom priznaní v čase dodania . Upozorňujeme dodávateľa na splnenie povinnosti vyplývajúcich z cit. § 43 odsek 5 a 8 zákona o DPH.

JUDr. Danuša Staníková
sekcia metodiky daní
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:
Slovenský dodávateľ - právnická osoba, mesačný platiteľ DPH vystavil zálohovú faktúru za tovar odberateľovi do iného členského štátu EÚ, tiež platiteľovi DPH. Odberateľ túto zálohovú faktúru uhradil na bankový účet dodávateľa. Je slovenský dodávateľ povinný vystaviť k tomuto prijatému preddavku faktúru - daňový doklad, ak plnenie bude oslobodené od DPH podľa §43 a dodanie tovaru nastane v tom istom mesiaci, ako bol prijatý preddavok? Kedy v tomto prípade vzniká daňová povinnosť?
dadika22
20.04.11,07:21
ešte by som mala praktickú otázku

Idem dodať tovar do iného čl.štátu EU, prepravná spoločnosť si tento tovar vyzdvihne dnes, ale v skutočnosti odberateľovi v EÚ ho doručí zajtra, možno pozajtra..., ja však už dnes potrebujem dať do balíka vystavenú faktúru. Je to tak v poriadku, ak na faktúre uvediem tieto dátumy:
20.04.2011 dátum vyhotovenia fa
03.05.2011 dátum splatnosti fa
20.04.2011 dátum dodania

Ide mi o to, že v skutočnosti si ten tovar prevezmú neskôr, ako mám dátum vyhotovenia faktúry. Je to tak v poriadku? Potom toto dodanie tovaru mi vstupuje do priznania k DPH a do súhrnného výkazu dátumom vyhotovenia faktúry?