Aldan
03.06.10,13:35
prosím vás rozumiem tomu dobre ak som si založil sro a zatiaľ nemám schválenú DPH. Musím už vystaviť fa - tá bude bez DPH, nakoľko ešte nemám pridelené IČ DPH. Pre mňa je to zatiaľ výhodnejšie lebo nemusím odviesť DPH. DPH budem dávať do fa až keď mi bude pridelená t.j. asi o týždeň, takže by bolo dobre teraz využiť čas a vyfakturovať čo najviac.
Je to ozaj tak? Ďakujem
Tweety
03.06.10,11:48
prosím vás rozumiem tomu dobre ak som si založil sro a zatiaľ nemám schválenú DPH. Musím už vystaviť fa - tá bude bez DPH, nakoľko ešte nemám pridelené IČ DPH. Pre mňa je to zatiaľ výhodnejšie lebo nemusím odviesť DPH. DPH budem dávať do fa až keď mi bude pridelená t.j. asi o týždeň, takže by bolo dobre teraz využiť čas a vyfakturovať čo najviac.
Je to ozaj tak? Ďakujem
Áno, kedže nie si platiteľom dph (zatiaľ) faktúry vyhotovíš bez nej.
Mária.K.
03.06.10,11:55
prosím vás rozumiem tomu dobre ak som si založil sro a zatiaľ nemám schválenú DPH. Musím už vystaviť fa - tá bude bez DPH, nakoľko ešte nemám pridelené IČ DPH. Pre mňa je to zatiaľ výhodnejšie lebo nemusím odviesť DPH. DPH budem dávať do fa až keď mi bude pridelená t.j. asi o týždeň, takže by bolo dobre teraz využiť čas a vyfakturovať čo najviac.
Je to ozaj tak? Ďakujem
Podstatné je, kto je odberateľom vami dodaných tovarov alebo služieb. Ak fakturujete platiteľovi DPH, tak ako platiteľ DPH uplatníte k cene DPH, ktorú vám tento odberateľ zaplatí, vy ju odvediete daňovému úradu a dopad na váš základ dane je nulový. Odberateľ, ktorý je platiteľom DPH, si DPH uvedenú na vašej faktúre odpočíta od svojej daňovej povinnosti k DPH, takže mu je prevažne jedno, či dostane faktúru s DPH, alebo nie. Podstatné pre neho je, aká vysoká je cena tovarov alebo služieb bez DPH.
Rozdiel je, ak odberateľom vami dodaných tovarov alebo služieb je neplatiteľ DPH, ktorý si DPH uplatnenú k cene nemôže odpočítať. Pre neho budete ako platiteľ DPH jednoznačne drahší.
andreaS
03.06.10,11:56
mimo temy: naco si potom ziadal o platcovstvo DPH?
free_cool_in
03.06.10,12:03
Ja mam podobnu otazku o DPH, nechcem zakladat novu temu. Som zivnostnik, este nemam pridelene ani ICO ani DIC, nakolko som zalozenie zivnosti bol vybavovat este len vcera. Chcel by som sa stat dobrovolnym platcom DPH. Na to je potrebne mat ICO, DIC a poziadat o registraciu, na co maju 30 dni.
Chcel by som kupit auto - nove, od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH a nasledne si uplatnit "vratenie" DPH. To musim teraz vyse mesiaca cakat, kym si este podam tu ziadost a pride mi schvalenie a pridelenie IC DPH? Lebo v zakone o DPH je uvedene, ze mozem si to uplatnit dodatocne, ked mi to schvalia. Takze neviem co teraz dalej. Neviem sa pohnut. Jedna prispievatelka mi pisala, ze ma skusenost uplatnovat si odpocet DPH az ked ma pridelene IC DPH a predtym nie.
Ma niekto normalnu skusenost alebo vie mi niekto poradit?
Tweety
03.06.10,12:06
Ja mam podobnu otazku o DPH, nechcem zakladat novu temu. Som zivnostnik, este nemam pridelene ani ICO ani DIC, nakolko som zalozenie zivnosti bol vybavovat este len vcera. Chcel by som sa stat dobrovolnym platcom DPH. Na to je potrebne mat ICO, DIC a poziadat o registraciu, na co maju 30 dni.
Chcel by som kupit auto - nove, od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH a nasledne si uplatnit "vratenie" DPH. To musim teraz vyse mesiaca cakat, kym si este podam tu ziadost a pride mi schvalenie a pridelenie IC DPH? Lebo v zakone o DPH je uvedene, ze mozem si to uplatnit dodatocne, ked mi to schvalia. Takze neviem co teraz dalej. Neviem sa pohnut. Jedna prispievatelka mi pisala, ze ma skusenost uplatnovat si odpocet DPH az ked ma pridelene IC DPH a predtym nie.
Ma niekto normalnu skusenost alebo vie mi niekto poradit?
Pozri znenie uvedeného §:
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
free_cool_in
03.06.10,12:10
Ano, na zaklade tohto zakona by to nemal byt problem, vsak? Normalne kupit auto uz teraz a hotovo.
Lenze uzivatelka z fora pise v jednej diskusii pod touto temou, vraj jej to DU neuznal. Kde to overit, alebo napisat priamo na DR, aby som mal doklad o tom, ze mi to bolo povolene? Neviem sa pohnut z miesta, sakra!
Tweety
03.06.10,12:17
Ano, na zaklade tohto zakona by to nemal byt problem, vsak? Normalne kupit auto uz teraz a hotovo.
Lenze uzivatelka z fora pise v jednej diskusii pod touto temou, vraj jej to DU neuznal. Kde to overit, alebo napisat priamo na DR, aby som mal doklad o tom, ze mi to bolo povolene? Neviem sa pohnut z miesta, sakra!
Veď ten § je dôkazom toho, že sa to dá. Vyjadrenie DÚ je len subj. vyjadrením, ale Zákon je zákon, ten nepustí. Len jedno upozornenie, počkaj s kúpou na IČO, DIČ.
free_cool_in
03.06.10,12:18
Cize Tweety, podla teba mozem kludne to vozidlo kupit hned na seba uz ked som nie platcom DPH, ano? A potom sa opierat cisto len o zakon pri pripadne danovej kontrole, ze?
Ako sa to potom prejavi v uctovnictve?
Inak, este jedna otazka - som zatial zivnostnik, novacik, ako som ti spominal. Koncom mesiaca nastupujem na kurz PU, kedze som ako absolvetn OA niektore poznatky neozivoval. Zaujima ma - co odporucas - mam si uctovat sebe v JU alebo PU? PU budem "vediet" z kurzu, knih a chcem sa tomu sustavne venovat cele prazdniny. JU sme na skole tiez preberali, ale uz si to moc nepamatam. Zas je to o dost jednoduchsie... Co poradis?
Tweety
03.06.10,12:22
Cize Tweety, podla teba mozem kludne to vozidlo kupit hned na seba uz ked som nie platcom DPH, ano? A potom sa opierat cisto len o zakon pri pripadne danovej kontrole, ze? ÁNo, presne tak.
Ako sa to potom prejavi v uctovnictve? Nákup: VNZD, uplatníš si ročný odpis( na konci ÚO)
Inak, este jedna otazka - som zatial zivnostnik, novacik, ako som ti spominal. Koncom mesiaca nastupujem na kurz PU, kedze som ako absolvetn OA niektore poznatky neozivoval. Zaujima ma - co odporucas - mam si uctovat sebe v JU alebo PU? PU budem "vediet" z kurzu, knih a chcem sa tomu sustavne venovat cele prazdniny. JU sme na skole tiez preberali, ale uz si to moc nepamatam. Zas je to o dost jednoduchsie... Co poradis? Je to na Tebe, môžeš účtovať aj v JÚ aj v PÚ, ale jednoduchšie je pre Teba teraz JÚ.
Odpovede máš tučným v texte.
Mária.K.
03.06.10,12:22
Ano, na zaklade tohto zakona by to nemal byt problem, vsak? Normalne kupit auto uz teraz a hotovo.
Lenze uzivatelka z fora pise v jednej diskusii pod touto temou, vraj jej to DU neuznal. Kde to overit, alebo napisat priamo na DR, aby som mal doklad o tom, ze mi to bolo povolene? Neviem sa pohnut z miesta, sakra!
Na možnosť uplatnenia odpočtu DPH vplýva viacero skutočností. Z vami uvedených dôvodov nie je jasný dôvod neuznania odpočtu DPH.
free_cool_in
03.06.10,12:29
timkab napisala v teme "Odpočet dane pri zriaďovacích výdavkoch" "Ja mám podobnú skúsenosť, firma bola založená ku koncu roku 2004, platcom DPH sa stala v januári 2005. Došlá faktúra za služby spojené so zriadením spoločnosti bola vystavená v januári po dátume, ako sa firma stala platcom DPH. V priznaní DPH za január som si DPH z týchto služieb uplatnila. Nemenovaný DÚ sa prihlásil na kontrolu a neuznal odpočet DPH s vyjadrením, že sú to služby prijaté pred dátumom, ako sa firma stala platcom DPH, nezáležalo im na ukončení práce ani na tom, že uvedené služby máme vedené ako zriaďovacie náklady v majetku a odpisujeme. Takže si to radšej vydiskutuj priamo s nimi."

Preto som teraz zlaknuty, ze ci s tym nebude problem. Ale tak vy viete, vy ste odbornici :-D
Inak, stretli ste sa aj s tym, ze DU by zamietol ziadost o dobrovolne platcovstvo DPH? Su tam nejake podmienky? Ja ako zivnostnik s predmetom podnikania uctovnickych a asistencnych sluzieb by som to mohol mat schvalene, vsak budem poskytovat sluzby najma PO a FO, nie sukromnym osobam. Aky je vas nazor?
marjankaj
03.06.10,12:44
timkab napisala v teme "Odpočet dane pri zriaďovacích výdavkoch" "Ja mám podobnú skúsenosť, firma bola založená ku koncu roku 2004, platcom DPH sa stala v januári 2005. Došlá faktúra za služby spojené so zriadením spoločnosti bola vystavená v januári po dátume, ako sa firma stala platcom DPH. V priznaní DPH za január som si DPH z týchto služieb uplatnila. Nemenovaný DÚ sa prihlásil na kontrolu a neuznal odpočet DPH s vyjadrením, že sú to služby prijaté pred dátumom, ako sa firma stala platcom DPH, nezáležalo im na ukončení práce ani na tom, že uvedené služby máme vedené ako zriaďovacie náklady v majetku a odpisujeme. Takže si to radšej vydiskutuj priamo s nimi."

Preto som teraz zlaknuty, ze ci s tym nebude problem. Ale tak vy viete, vy ste odbornici :-D
Inak, stretli ste sa aj s tym, ze DU by zamietol ziadost o dobrovolne platcovstvo DPH? Su tam nejake podmienky? Ja ako zivnostnik s predmetom podnikania uctovnickych a asistencnych sluzieb by som to mohol mat schvalene, vsak budem poskytovat sluzby najma PO a FO, nie sukromnym osobam. Aky je vas nazor?

No asi to bolo zahrnuté(alebo malo byť ak išlo o PÚ) vo výdavkoch roku 2004. Potom mali pravdu.