luckkka
03.06.10,13:13
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, v r.2009 sme prenajímali osobné automobili / sme autopožičovňa, s.r.o.-čka / a z leas. splátok som mesačne podľa splátk.kal. uplatňovala DPH / je to o.k. ? /, ale nie vždy boli všetky autá požičané, ale ja som aj napriek tomu každú mesiac DPH uplatnila , v r.2010 sme tie autá predali s DPH, je to o.k.? Ďakujem
Zita5
03.06.10,11:43
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, v r.2009 sme prenajímali osobné automobili / sme autopožičovňa, s.r.o.-čka / a z leas. splátok som mesačne podľa splátk.kal. uplatňovala DPH / je to o.k. ? /, ale nie vždy boli všetky autá požičané, ale ja som aj napriek tomu každú mesiac DPH uplatnila , v r.2010 sme tie autá predali s DPH, je to o.k.? Ďakujem

V roku 2009 z pohľadu DPH platilo nasledovné
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t127122-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie

Takže ten odpočet DPH v roku 2009 pri finančnom prenájme osobného MV nie je správny .Z dôvodu , že na osobné MV nemohol uplatniť odpočet DPH, tak ani predaj takéhoto vozidla nebol zaťažený DPH .
Vo Vašom prípade , vyfakturovanú DPH ste mali odviesť štátu/nakoľko ste povinní pri mylnej fakturácii § 69 odst.5 zákona DPH / , ale za neoprávnene odpočítané DPH pri jednotlivých splátkach musíte podať DDP a neoprávnene odpočítanú DPH vrátiť do štátnej pokladne . Počítajte aj so sankciou .

Doplním :Zákon o správe daní a poplatkov

http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#35

Ono to vyzerá ako vyrovnaná záležitosť podľa Vás možno ,nakoľko sa zdá ,že odpočítala som si , tak som aj zdanila predaj .Ale to sú dve veci , pri ktorých daňová kontrola bude pozerať ako na dva rôzne prípady a podľa zákona ich bude aj posudzovať.

Na základe upresnenia v príspevku č.7 moja odpoveď je nesprávna.Z uvedeného dôvodu som ju prečiarkla.
koňo
03.06.10,12:09
Ja si myslím, že si postupovala správne. Chápem to správne, že ste obstarali autá na leasing a tie autá ste potom požičiavali iným?
Pozri § 49 ods. 8 zákona o DPH, platného v roku 2009. Ak spĺňate podmienky (a to predpokladám, že áno), tak si nerob starosti. Autá ste obstarali s cieľom ich následného prenájmu, ktorý máte v predmete podnikania.
Pri predaji ste daň odviedli spráne.
Lubica.BA
03.06.10,13:10
§ 49 ods. 8 zákona platného v roku 2009 hovorí:
(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Neviem akú leasingovú zmluvu máte uzavretú, ale pravdepodobne ide o dodanie služby a nie tovaru a potom by odpočet dph z leasingových splátok bol nesprávny.
Zita5
03.06.10,15:06
Auto požičovňu som prehliadla, ospravedlňujem sa .Ale však zadávateľka možno dotaz upresní .Potom môj príspevok zmažem.
Mária.K.
03.06.10,16:33
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, v r.2009 sme prenajímali osobné automobili / sme autopožičovňa, s.r.o.-čka / a z leas. splátok som mesačne podľa splátk.kal. uplatňovala DPH / je to o.k. ? /, ale nie vždy boli všetky autá požičané, ale ja som aj napriek tomu každú mesiac DPH uplatnila , v r.2010 sme tie autá predali s DPH, je to o.k.? Ďakujem
Odpoveď je v § 49 ods. 8 zákona o DPH:

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily, a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

a v § 8 ods. 1 písm. c) zákona o ODPH:

§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je

c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

Na základe týchto ustanovení, v prípade, že ste si v roku 2009 uplatňovali odpočet DPH z lízingových splátok z osobného automobilu, ktorý ste ako autopožičovňa obstarávali za účelom ďalšieho nájmu, máte nárok na odpočet DPH. Skutočnosť, že automobil bol prenajímaný zákazníkom s nejakými prestávkami (ak v tomto období nebol používaný napr. na osobnú spotrebu a pod.) nie je podstatná. Podstatný je účel obstarávania.

Iná situácia bola pred 1.1.2008, nakoľko slovné spojenie
"a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c)" bolo do zákona o DPH doplnené s účinnosťou od 1.1.2008.
alena10
04.06.10,04:41
ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede, veľmi ste mi pomohli, nájom OA máme ako predmet podnikania,som rada,že nemusím opravovať celý rok dph..... Lucka a Alenka
Lubica.BA
04.06.10,05:05
určite si pozri leasingovú zmluvu, je dôležité či máte dohodnuté právo kúpy (dodanie služby podľa § 9 ods. 1 písm. b) alebo povinnosť kúpy (dodanie tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c)
pripájam aj metodický pokyn