free_cool_in
03.06.10,19:20
Čafte! Chcel by som sa spýtať, ako sa účtuje začiatok účtovania živnosti, reps. ktoré sú prvé položky v peňažnom denníku a i., ktoré nastanú?
Konkrétnejši - napr. mám osobný účet, kde som všetky peniaze, ktoré som nechcel mať firemné presunul na mamin účet a na účte evidujem zostatok 50Eur, ktoré sú akože môj vklad do podnikania. Ako to zaúčtovať a kedy? Keď príde VBÚ? Ďalej by ma zaujímalo - idem si kupovať osobné auto na podnikanie. Ako to zaúčtovať? Bude kupované v hotovosti, tzn., že najskôr dám sumu auta ako môj vklad do pokladnice, potom z pokladnice výber vs. výdavok neovplyvňujúci základ dane? Som v tomto ešte úplný začiatočník, JÚ sme brali na SŠ, čo je nejakých 5 rokov dozadu. Plánujem si kúpiť nejakú knihu, program tiež budem mať, len sa do toho musím opäť dostať. Díky za odpovede!
zk24
03.06.10,17:41
"Čaf",

rozhodol si sa o vedenie uctovnictva a uplatnovanie realne vynalozenych vydavkov na podnikanie? Stale je moznost uplatnovat si pausalne vydavky vo vyske 40 percent z celkovych rocnych prijmov. Skus si orientacne prepocitat najprv co by sa ti oplatilo viac. Ake budes mat prijmy a ci si schopny nazbierat tolko "blockov" aby to prevysovalo 40 percent z prijmov.

Ak uplatnujes pausalne vydavky (ako vacsina zivnostnikov ktorych poznam), tak nemusis viest uctovnictvo, evidujes iba svoje prijmy, odkladas si potvrdenia o zaplateni odvodov do ZP/SP.

Stoji to za zvazenie.
free_cool_in
03.06.10,17:43
Myslim, ze urcite bude tolko vydavkov, najma zo zaciatku, ktore prevysia spominanych 40%. Navyse, uz len tym, ze budem platcom DPH a naslednym vratenim DPHcky sa to oplati. Ci to sa ta da aj tak?! A auto zozerie velku cast vydavkov co sa tyka spotreby, udrzby atd. Takze moznost s uplatnovanim 40% vydavkov na dosiahnutie prijmov nezvazujem. Ale kazdopadne dakujem za radu!
jacekova
03.06.10,17:51
Myslim, ze urcite bude tolko vydavkov, najma zo zaciatku, ktore prevysia spominanych 40%. Navyse, uz len tym, ze budem platcom DPH a naslednym vratenim DPHcky sa to oplati. Ci to sa ta da aj tak?! A auto zozerie velku cast vydavkov co sa tyka spotreby, udrzby atd. Takze moznost s uplatnovanim 40% vydavkov na dosiahnutie prijmov nezvazujem. Ale kazdopadne dakujem za radu!


ak už teraz vieš, že budeš platcom DPH, tak paušálne výdavky nie sú pre teba. treba viesť účtovníctvo a možno by bolo lepšie nájsť si účtovníčku, ktorá sleduje a ovláda aj najnovšie zákony (podľa mňa na to nestačí oprášiť vedomosti zo školy)
free_cool_in
03.06.10,18:02
Okey, dakujem Vam za rady :) O uctovnicke urcite neuvazujem, nakolko mojim predmetom podnikania su uctovnicke a asistencne sluzby. Ale dakujem "za podporu" kazdopadne!
Od konca mesiaca budem navstevovat denny kurz podvojneho uctovnictva a podla nazoru mnohych tu na Porade je jednoduche uctovnictvo mozne sa naucit "aj z Porady" ako doslovne uviedli. Len treba najst asi ochotnych ludi, ktori poradia.
Ale aj tak, vdaka za odporucania :-D
zk24
03.06.10,18:06
Budes uctovat v sustave jednoducheho ci podvojneho uctovnictva?
zk24
03.06.10,18:10
Okey, dakujem Vam za rady :) O uctovnicke urcite neuvazujem, nakolko mojim predmetom podnikania su uctovnicke a asistencne sluzby. Ale dakujem "za podporu" kazdopadne!


Preco z toho citit lahky sarkazmus? zeby tymi uvodzovkami? Ok... nech sa ti dari.
free_cool_in
03.06.10,18:17
Uvodzovky neboli urcite myslene sarkasticky. Nemam v povahe taketo vyvrtky :-D Skor som to myslel na to, ze sa jednalo o rady, ktore nesuviseli s temou resp. ste mi radili akoby s uctovnictvom ani nezacinat, pricom som sa jasne pytal na iny problem. Preto to bolo tak formulovane. Teraz ked to spatne citam, vidim, ze to ozaj mohlo vyzniet prehnane sebavedome. Ak sa to niekoho dotklo, sorry :-D
Marína
03.06.10,19:05
Výber, alebo prevod na iný BU nesúvisiaci s podnikaním budeš účtovať ako osobnú spotrebu - výdavok neovplyvňujúci základ dane.
a_je_to
03.06.10,20:06
Jednoduché účtovníctvo živnostníka by malo začať prvým vkladom do podnikania a v deň získania živnostenského listu /jeho účinnosti/, nie skôr. Teda primeranej sumy do pokladne na rozbeh. Nasledujú výdavky, vydané pred dňom získania živnosti, ako kolky a poplatky. Nákupy vecí na podnikanie môžu byť aj vlaňajšie, viď § 4, ods. 4 ZoDP, ale účtujú sa s dátumom najskôr v deň získania živnosti.
Píšeš o zámere použiť doterajší osobný účet na podnikanie. Nedoporučujem - mal by si mať bežný podnikateľský účet, založený na základe kópie ŽL a vlastného IČO, výdajom z pokladne. Osobný si nechaj na prevod z podnikateľského na osobnú potrebu. Z 50 Eur vkladu toho asi veľa neuhradíš. Kým budeš mať prvé dostačujúce tržby z vlastného účtovníctva na krytie svojich výdavkov, ešte veľa vody pretečie "miestnym potokom". Na nákup auta v hotovosti máš stĺpec výdaj - pokladňa a na rozpis výdavkov stĺpec DHM - ako výdaj neovplyvňujúci ZD. Pre vedenie účtovníctva sa nijako neoplatí byť platcom DPH, lebo táto činnosť má príliš vysokú pridanú hodnotu. Aj keď odpočet DPH z vstupných investícií dosť láka, ale potom nasleduje už iba vysoká daňová povinnosť a nízke odpočty. Ako viem, pokiaľ nemáš náležitý obrat a nedokážeš ho reálne /zmluvami/ vopred zdôvodniť, tak Ti registráciu /ako špekulatívnu/ odoprú. Porada Ťa účtovať nenaučí, ale môže Ti pomôcť s jednotlivými účtovnými rébusmi.
free_cool_in
03.06.10,20:11
a_je_to: Super, dakujem za vecny a cenny prispevok! Dakujem za mnohe rady, nad ktorymi minimalne budem uvazovat.
Melnick
03.06.10,20:40
Čafte! Chcel by som sa spýtať, ako sa účtuje začiatok účtovania živnosti, reps. ktoré sú prvé položky v peňažnom denníku a i., ktoré nastanú?
Konkrétnejši - napr. mám osobný účet, kde som všetky peniaze, ktoré som nechcel mať firemné presunul na mamin účet a na účte evidujem zostatok 50Eur,rozumnejšie by bolo, keby si bol všetky peniaze vložil na mamin účet a Ty si otvoril účet podnikateľský. ktoré sú akože môj vklad do podnikania. Ako to zaúčtovať a kedy? Keď príde VBÚ? Tvoj prvý zápis bude : Osobný vklad na účet - PNZD - s dátumom uvedeným vo výpise z účtu. Ďalej by ma zaujímalo - idem si kupovať osobné auto na podnikanie. Ako to zaúčtovať? Bude kupované v hotovosti, tzn., že najskôr dám sumu auta ako môj vklad do pokladnice, Osobný vklad do pokladne - PNZD potom z pokladnice výber vs. výdavok neovplyvňujúci základ dane? Majetok - VNZD - zápis do knihy majetku - s možnosťou koncoročných daňových odpisov Som v tomto ešte úplný začiatočník, JÚ sme brali na SŠ, čo je nejakých 5 rokov dozadu. Plánujem si kúpiť nejakú knihu, program tiež budem mať, len sa do toho musím opäť dostať. Díky za odpovede!

:)
Danielle369
04.06.10,17:23
a v tejto téme máš odpoved na všetky otázky aj budúce.

http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
free_cool_in
04.06.10,18:13
Dakujem este raz vsetkym. Dan, neskoro som si to vsimol, ospravedlnujem sa! Nabuduce radsej 5x pohladam, kym nieco zalozim :-D