ajkariky
03.06.10,20:28
Mám sestričku už má 44 - rokov s Downovým syndromom v rubrike zdravie na nete som sa dočítala, že DS nie je Dg. z pohľadu chorôb, je to možné? píše o tom Dr.Šustrová / mimochodom aj ona má syna s DS a osobne ju poznám, prednáša na Lekárskej fakulte./ moja sestrička od narodenia je ID priznali jej 70 % postihnutie nikdy v živote nepracovala,nie je samostatná, to má tých 30 % ísť do práce,nechápem dostáva 200 € mesačne dôchodok, ak by nemala mňa ako by vyžila.Nemala by byť 100 % invalidná ?Ďakujem za odpovede.
katarina.j
03.06.10,18:38
O tom, aku vysku dôchodku uznaju, rozhodne v prvom rade posudkovy lekar na zaklade podkladov-čiže lekarskych sprav ved sestra musela absolvovat predtým nejake vysetrenia, na zaklade tohto hodnotenia posud.lekar dá návrh v percentách, papiere idu do BA na schvalenie. Takze asi sa tažko vyjadrit k lekarskym rozhodnutiam.
Xanti
03.06.10,18:40
Mám sestričku už má 44 - rokov s Downovým syndromom v rubrike zdravie na nete som sa dočítala, že DS nie je Dg. z pohľadu chorôb, je to možné? píše o tom Dr.Šustrová / mimochodom aj ona má syna s DS a osobne ju poznám, prednáša na Lekárskej fakulte./ moja sestrička od narodenia je ID priznali jej 70 % postihnutie nikdy v živote nepracovala,nie je samostatná, to má tých 30 % ísť do práce,nechápem dostáva 200 € mesačne dôchodok, ak by nemala mňa ako by vyžila.Nemala by byť 100 % invalidná ?Ďakujem za odpovede.
Tvoja sestra je na 70% invalidná alebo na viac ako 70%.
Kedy jej priznali invaliditu?
Xanti
03.06.10,18:55
V. KAPITOLA

DUŠEVNÉ PORUCHY A PORUCHY SPRÁVANIA (F00 F99)

F10 F19 Poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním psychoaktívnych látok F20 F29 Schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi F30 F39 Afektívne poruchy F70 F79 Duševná zaostalosť F90 F98 Poruchy správania a emočné poruchy v detstve a počas dospievania

Závažnosť zdravotného postihnutia sa určí na základe psychiatricko-psychologického vyšetrenia. Rozhodujúce je výrazné narušenie sociálneho života, orientácie, intelektu, myslenia, správania a pri úplnom rozpade osobnosti potreba trvalého dozoru pre ohrozenie seba a okolia, autizmus, narušenie sociálnej adaptácie. Pri duševnej zaostalosti je dôležitý vyšší stupeň, t. j. stredný, ťažký a hlboký stupeň duševnej zaostalosti. Pri poruchách psychiky a správania musí ísť o trvalé (nie prechodné) zmeny, presne definované, rezistentné na liečbu, prípadne štádium ochorenia, frekvenciu výskytu atakov.

Osobitná starostlivosť

Zdravotný stav vyžaduje osobitnú starostlivosť pri pravidelnej aplikácii liekov, dozor pre poruchy správania a asistenciu pri doprave, prípravu stravy a kontrolu pri dennej hygiene a toalete, osobitný prístup pri poruchách správania, sprevádzanie do špecializovaných zdravotníckych zariadení, a najmä náročný individuálny prístup.

Choroba a stav, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť a vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť

Duševná zaostalosť stredného, ťažkého a hlbokého stupňa.

Duševné choroby a poruchy správania liečbou málo ovplyvniteľné (ťažké formy).
Naozaj Downov syndóm nie je samostatne zašpecifikovaný. Ale to mnoho chorôb nie je, takže lekári posudzujú na základe všeobecných pravidiel.

174/2008 Úplné znenie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD) tu na strane 120 je príloha podľa čoho posudzujú duševné poruchy.
Skús si to prejsť.

Btw. tvoja sestra nemusí mať 100% aby mala maximálny dôchodok. Maximálny možný dôchodok tvoja sestra dostane ak bude mať zps už 71%.
Ak má 70% zps, tak má 7/10 z maximálneho dôchodku. Nemusí ísť do práce, ale vo všeobecnosti ID nie sú vysoké. Sama mám oveľa oveľa nižší ako má tvoja sestra a mám ZPS 60%.
ubka
03.06.10,19:20
Súhlasím so Xanti.
Percentuálna výška sa určuje tiež na základe toho, či je osoba schopná samostatne sa obliecť, reagovať na pokyny, pohybovať sa a podobne. Nad 71 % sa priznáva invalidita osobám, ktoré sú trvalo pripútané na lôžko a potrerbujú 24 hodinovú opateru. Žiaľ, je to pramálo 200 eur, ale také sú aj starobné dôchodky ľudí, ktorí odpracovali aj 40 rokov.
Ak si Tvoja sestra vyžaduje starostlivosť, požiadaj o výpomoc, poprípade príspevok ako opatrujúca osoba-opatrovateľské.
Chobot
03.06.10,21:26
Mám sestričku už má 44 - rokov s Downovým syndromom v rubrike zdravie na nete som sa dočítala, že DS nie je Dg. z pohľadu chorôb, je to možné? píše o tom Dr.Šustrová / mimochodom aj ona má syna s DS a osobne ju poznám, prednáša na Lekárskej fakulte.

V tomto stále nemajú jasno ani odborníci. Skutočne kedysi sa hovorilo o DS ako o chorobe, ale nie je to choroba, je to genetická porucha. Napriek tomu oficiálne označenie tejto diagnózy je Morbus Down. Dr. Šustrová je známa tým, že odmieta pomenovanie Downovho sydnrómu týmto názvom. V preklade to je Downova choroba (morbus = latinsky choroba), preto uvádza, že je to nesprávne. Myslím, že tak skoro sa to ani nezmení, a označenie DS bude ešte dlho Morbus Down.

Niekde sa tiež uvádza ako trizómia 21, čo síce vystihuje podstatu genetickej poruchy, ale je to skôr opisný názov diagnózy.

Takže či je DS diagnóza a ako sa má volať - na túto otázku jednoznačnú odpoveď nenájdeš.


/ moja sestrička od narodenia je ID priznali jej 70 % postihnutie nikdy v živote nepracovala,nie je samostatná, to má tých 30 % ísť do práce,nechápem dostáva 200 € mesačne dôchodok, ak by nemala mňa ako by vyžila.Nemala by byť 100 % invalidná ?Ďakujem za odpovede.

Stupeň resp. mieru funkčnej poruchy stanovuje posudkový lekár na základe zdravotných správ a posudkov od iných lekárov. Ako východisko pri tom sa používa príloha č. 3 zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. V tejto prílohe je uvedený zoznam chorôb a diagnóz a k nim priradené percento funkčnej poruchy.

Keď si v tej prílohe pozrieš časť IV. bod 8, tak tam sú zaradené všetky geneticky podmienené mentálne retardácie, teda aj DS. Stupeň f. poruchy je uvedený ako interval 50-100%. Teda posudkový lekár u osoby s DS môže určiť mieru poruchy v tomto intervale. Na to, aby priznal vyšší stupeň, musí mať osoba okrem diagnózy DS ešte aj inú poruchu či chorobu.

Je všeobecne známe, že osoby s DS mávajú ešte iné diagnostikované choroby, najčastejšie srdcové vady. Väčšiou osobám s DS s jednou pridruženou diagnózou stanovujú mieru poruchy 60-70 %.

Ak ale tvoja sestra je skutočne úplne nesamostatná a nedokáže vykonávať ani najzákladnejšie činnosti, treba najprv nechať vypracovať odborný posudok od psychológa a na základe toho žiadať prehodnotiť stanovenie miery poruchy.

Takže tu neide o to, že by mohla na 30% pracovať, ale ide o celkový telesný a duševný stav. Koľko % by potom museli dostať ľudia s DS, s ťažším stavom postihnutia, prípadne trvale pripútaní na lôžko? Neviem, do akej miery je tvoja sestra nesamostatná, preto sa nechcem k stanovenému percentu vyjadriť. Ale neverím, že by jej posudkový lekár chcel uškodiť.

A ešte doplním to, čo načala Xanti. Xanti sa odvoláva na zákon o soc. poistení. Podľa tohto zákona sa určuje miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti a určuje ju sociálna poisťovňa. V tomto zákona ani nenájdeš osobitne diagnózu DS, pretože samotný DS neznamená, či osoba dokáže vykonávať nejakú prácu alebo nie. Tam treba posúdiť úroveň mentálnej retardácie. Ak je nízka (a je jedno, či ide o DS, alebo o obyčajnú demenciu - osobu s nýzkym IQ), tak pokles schopnosti zárobkovej činnosti nebude tak veľký. Naopak, pri hlbokej miere retardácie (taktiež to nemusia byť len osoby s DS, ale aj napr. ťažkí schizofrenici) môže byť pokles až 100%

Takže miera funkčnej poruchy (určená podľa zákona 447/2008 úradom práce) nie je to isté ako miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti a slúži najmä na uznanie osoby ako osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Jedno určuje, nakoľko je osoba po fyzickej a duševnej stránke schopná vykonávať životné a spoločenské činnosti a druhý určuje, nakoľko zdravotný stav osoby ju obmedzuje vykonávať prácu.

Pozri si ešte rozhodnutie soc. poisťovne, kde jej priznali invalidný dôchodok. Tam by mala byť uvedená miera poklesu schopnosti zár. činnosti. To, čo si uviedla, tých 70% bude pravdepodobne z rozhodnutia úradu práce o miere funkčnej poruchy.
Chobot
03.06.10,21:49
nechápem dostáva 200 € mesačne dôchodok, ak by nemala mňa ako by vyžila.

Ešte k tomuto by som uviedol - k samotnej výške ID sa ťažko vyjadruje. Nemožno asi očakávať nejaký vysoký ID, keď ani starobné dôchodky nie sú oveľa vyššie. Jasné, že by sa vždy hodili peniaze navyše.

Neuvádzaš, či sa o sestru staráš trvale, alebo či sa o ňu stará nejaká opatrovateľka alebo je umiestnená niekde v dennom stacionári. Ak by si sa o ňu trvale starala, máš nárok na opatrovateľský príspevok. Nie je to veľa, ale pomôže to. Pozri si v tom zákone 447/2008, za akých podmienok sa op. príspevok priznáva. Sú tam určité obedzenia, ale dá sa to vybaviť.
alaya1
04.06.10,05:16
Poznam vyjadrenie posudkoveho lekara, ze 100% invalidny nie je nikto.
Xanti
04.06.10,05:22
Poznam vyjadrenie posudkoveho lekara, ze 100% invalidny nie je nikto.
To je pravda,
mám kamaráta. Je kvadraplegik tj. ochrnutý od krku dole. On neurobí nič a nemá 100% invaliditu.
Jana Motyčková
04.06.10,06:20
Invalidita a percento poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pre účely získania a výpočtu ID sa určujú podľa zákona o sociálnom poistení 461/2003 - percentá sú uvedené v prílohe č.4zákona.

Downov syndróm bude zrejme v kapitole V., pravdepodobne v časti mentálna retardácia (ale nie som lekár, mozno je to zaradené inde). Tu sú určené precentá nasledovne :
IQ 50-69 má 40-60%
IQ 35-49 80%
IQ 20-34 90%
IQ pod 20 100%
K týmto precentám je možné pripočítať ešte najviac 10% za ďaľšie zdravotné problémy, ktoré má. Alebo ak iný zdravotný problém ktprý má, má vyššie percento, k tomu je možné pripočítať najviac 10% za ostatné problémy napr. mentálna retardácia).

Ak by mala priznaný pokles schoponosti vykonávať zárobkovú cinnosť aspoň 71%, potom by už mala nárok na 100% dôchodok, pri 70% má 70% dôchodok. Ak sa od priznania ID zdravotný stav zhoršil, prípadne skúste pozrieť prílohu zákona o SP (%), môžete požiadať o prehodnotenie ID.
ajkariky
04.06.10,06:55
Ja Vám všetkým za fundované odpovede ďakujem, pomohli ste mi veľmi
Stefan2005
04.06.10,07:33
Nielen Downov syndrom, ale ani ďalšie syndromy (napr. Williamsov) nemajú svoju diagnózu. Je to celkom logické, lebo syndróm je súbor príznakov, ktoré charakterizujú danú chorobu.
V slovenských podmienkach výskyt jednotlivých syndromov z celkového počtu populácie v absolútnych počtoch nie je veľký (aj vďaka malému počtu obyvateľov SK). Je to dobré a je to aj zlé. Dobré preto, lebo čím menší je výskyt takéhoto syndromu, tým je to lepšie. Zlé preto, že niektorými zriedkavými syndromami sa zaoberá u nás (ak vôbec) seriózne 1-2 lekárov (aj to niekedy vedľa svojho normálneho úväzku). Chýba nielen finančná podpora pre tieto syndromy (pre výskum, detekciu výskytu - už prenatálneho, liečbu, spoločenské začlenenie, atď.), ale i dôležitý lobing, vďaka ktorému by sa dané syndrómy dostali ako celok do hodnotiacich tabuliek pre posudzovanie invalidity...
Preto pre celkové posúdenie zdravotného stavu (napriek iným početným diagnózam) sa väčšinou berie stupeň mentálnej retardácie. Tu by som doplnil Chobota - áno stanovuje to psychológ - ale mal by to byť klinický psycholog.
Zistiť stupeň mentálneho postihnutia počas jedného sedenia je veľmi náročné - a ak si uvedomíme, že na základe toho možno bude daný jedinec celoživotne odmeňovaný invalidným dôchodkom, aj veľmi zodpovedné. (Stalo sa raz - dvojčatá - obe rovnako postihnuté - či už z dôvodu nedostatočnej komunikácie - mali stanovené IQ rozdielne o 1%. Dôsledok - jedno malo nárok na dôchodok, druhé nie...)
Olis,s.r.o.
24.04.12,18:09
Moj brat ma 22rokov, chodil do specialnej skoly v obore kuchar- pomocnik, nakolko je dusevne zaostaly. Doteraz to nikto nechcel riesit,ale uz sa na to nemozem prizerat. Prosim vas ako mam postupovat o uznanie naroku na invalid alebo inu pomoc. Nikde ho nechcu zamestnat, nakolko nema dobru orientaciu, nema samostatne myslenie, nevie spocitat 5+2, vie robit fyzicku pracu co mu ukazu ako robot. Je to stale horsie.

dakujem
veronikasad
24.04.12,18:13
Moj brat ma 22rokov, chodil do specialnej skoly v obore kuchar- pomocnik, nakolko je dusevne zaostaly. Doteraz to nikto nechcel riesit,ale uz sa na to nemozem prizerat. Prosim vas ako mam postupovat o uznanie naroku na invalid alebo inu pomoc. Nikde ho nechcu zamestnat, nakolko nema dobru orientaciu, nema samostatne myslenie, nevie spocitat 5+2, vie robit fyzicku pracu co mu ukazu ako robot. Je to stale horsie.

dakujem
Prečo ste invalidný dôchodok neriešili skôr ? Informuj sa v SP, budete zrejme musieť doplatiť dobu dôchodkového poistenia, ak mu posudková komisia SP prizná invaliditu viac ako 40 %.

§ 72
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
Olis,s.r.o.
24.04.12,18:44
Bohuzial mama to tazko znasa, ze je brat iny ako ja, preto sa invalid doteraz neriesil.
Dakujem Vam za odpoved, aj tak Ste mi pomohli.