Kvaka
03.06.10,21:49
Dostali sme darom telefonny prístroj na VOIP telefonovanie, aby sme mohli zadarmo volať na iné pevné linky cez počítač. Na internete som našla o k telefonovaniu zadarmo toto:

Spomínaná technológia umožňuje prenos digitalizovaného hlasu prostredníctvom internetu či počítačovej siete vo forme paketov. Najjednoduchší variant je použiť počítačový program (zvyčajne bezplatný) potrebný na VoIP telefonovanie. Po stiahnutí a nainštalovaní softvéru v PC nasleduje registrácia a výber prezývky, ktorú v danom systéme bude človek používať. Ide o obdobu klasického telefónneho čísla pri telefonovaní a známy, ktorý má nainštalovaný ten istý program, potom danú prezývku môže využiť na vytvorenie spojenia, teda na ňu „zavolať“. Volanie z jedného počítača do iného je zadarmo.

Telefónny prístroj je takýto:
http://www.telephonesonline.com.au/images/T/Aastra%209112IP%20Phone.JPG (javascript:%20void(0);)


Aastra 9112i IP Phone

The 9112i is an entry level, single line, IP telephone
with 7 programmable keys., enhanced BLF (Busy Lamp
Field)-view phone's status ON/Off hook, ringing, connected and more. Quality speakerphone with excellent voice delivery. Multiple protocol support - tightly integrated to work with a wide variety of IP telephone Systems.

Máte s tým nejaké skúsenosti? Manuál nemám, aký program si musím stiahnuť do počítača? Nie som odborník.
Ďakujem za pomoc.
Vlado40
03.06.10,20:12
iv@n
04.06.10,03:21
prečo Skype?
vyzerá to byť klasický SIP telefón, ktorý zapojíš do svojho routra, zaplatíš si nejaký program u VOIP providera a voláš. zadarmo to máš väčšinou iba vo vlastnej sieti, teda napríklad ak si aktivuješ od telekomu ich volania cez internet http://www.t-com.sk/Default.aspx?CatID=1442§ion=home
počítač k prevádzke SIP telefonu nepotrebuješ, daj si do googla vyhľadať voip, nejaký starý článok o voip máš tu http://ishop.nay.sk/sk/reviews/prehlad-voip.html
Kvaka
04.06.10,07:11
http://www.skype.com/intl/en/home
Ďakujem za odpoveď, ale Skype mám nainštalovaný, cez ten volám zdrama, samozrejme. Ale toto by malo byť VOIP telefonovanie cez počítač, a že vraj zdarma.
iv@n
04.06.10,07:45
kvaka ved som ti to tam napísal, počítač k prevádzke SIP telefonu nepotrebuješ, vzadu máš zdierku RJ45 takisto ako na sieťovej karte tvojho počítača a zapichneš ho do routra/swichta toho istého kde aj počítač ked chceš aby bol na internete.
volanie zadarmo je takisto ako pri Skype - iba medzi užívatelmi toho istého providera. Volanie na pevné linky zdarma nebudeš mať len kôli telefonu, ale kôli poskytovateľovi ktorého si vyberieš takisto ako telekom na obyčajnom telefone, tak bude aj nejaký poskytovateľ na SIP telefone. Zdarma volania na pevné linky ponúkali niektorý provideri pri určitých podmienkach /zaplatenie paušálu/ alebo ako časovo obmedzenú akciu, pozri si to na googli.
Kvaka
04.06.10,08:03
kvaka ved som ti to tam napísal, počítač k prevádzke SIP telefonu nepotrebuješ, vzadu máš zdierku RJ45 takisto ako na sieťovej karte tvojho počítača a zapichneš ho do routra/swichta toho istého kde aj počítač ked chceš aby bol na internete.
volanie zadarmo je takisto ako pri Skype - iba medzi užívatelmi toho istého providera. Volanie na pevné linky zdarma nebudeš mať len kôli telefonu, ale kôli poskytovateľovi ktorého si vyberieš takisto ako telekom na obyčajnom telefone, tak bude aj nejaký poskytovateľ na SIP telefone. Zdarma volania na pevné linky ponúkali niektorý provideri pri určitých podmienkach /zaplatenie paušálu/ alebo ako časovo obmedzenú akciu, pozri si to na googli.
Nemohla som odpovedať skôr, prepáč. Je to rovnako, ako mi to povedal aj darca telefónu. Podmienkou je router, ten mám. Ale povedal, že telefonne číslo má on napr. 100, jeho mama 101 a ja by som mala 102. Nepovedal nič viac, ale on ho má napojený cez Skype, tvrdí, že zadarmo.
Kvaka
04.06.10,08:21
Nemohla som odpovedať skôr, prepáč. Je to rovnako, ako mi to povedal aj darca telefónu. Podmienkou je router, ten mám. Ale povedal, že telefonne číslo má on napr. 100, jeho mama 101 a ja by som mala 102. Nepovedal nič viac, ale on ho má napojený cez Skype, tvrdí, že zadarmo.
Mám stále taký vnútorný pocit, že je klasické telefonovanie cez Skype, len nepoužijem repráky a mikrofón, ale telefón.
Stefan2005
04.06.10,08:30
... Manuál nemám, aký program si musím stiahnuť do počítača? ....

Manuálny sú napr. tu (aj keď nie v slovenčine):
http://diplodocs.cz/uzivatelska-prirucka-navod-k-obsluze/AASTRA/9112I-_M
iv@n
04.06.10,15:52
Nemohla som odpovedať skôr, prepáč. Je to rovnako, ako mi to povedal aj darca telefónu. Podmienkou je router, ten mám. Ale povedal, že telefonne číslo má on napr. 100, jeho mama 101 a ja by som mala 102. Nepovedal nič viac, ale on ho má napojený cez Skype, tvrdí, že zadarmo.
Skype je uzavretý protokol jednej firmy.
SIP je otvorená platforma, kde pôsobí X firiem.
Neviem ako dostať Skype na tvoj SIP telefón, na Skype sa predávajú špeci telefony.
Ak má tvoj známy číslo 100, jeho mama 101 a ty 102, budete u rovnakého providera (telecom, orange, upc, ... alebo iný VOIP poskytovateľ) tak budete volať medzi sebou zadarmo, ale nie na klasickú pevnú linku od telekomu, tam to zadarmo nebude.
Sú takí poskytovatelia VOIP, ktorý pri určitom zaplatenom mesačnom paušále ti dajú volania bez obmedzenia aj na klasické pevné linky, alebo na určitý čas na testovanie zadarmo, ale nie nastálo.
Kvaka
04.06.10,18:26
Skype je uzavretý protokol jednej firmy.
SIP je otvorená platforma, kde pôsobí X firiem.
Neviem ako dostať Skype na tvoj SIP telefón, na Skype sa predávajú špeci telefony.
Ak má tvoj známy číslo 100, jeho mama 101 a ty 102, budete u rovnakého providera (telecom, orange, upc, ... alebo iný VOIP poskytovateľ) tak budete volať medzi sebou zadarmo, ale nie na klasickú pevnú linku od telekomu, tam to zadarmo nebude.
Sú takí poskytovatelia VOIP, ktorý pri určitom zaplatenom mesačnom paušále ti dajú volania bez obmedzenia aj na klasické pevné linky, alebo na určitý čas na testovanie zadarmo, ale nie nastálo.
Ďakujem za odpoveď, ale asi to bude jedine cez Skype, lebo on a mama sú v Kanade, a jeho telefón je napojený cez Skype. Takže platí asi to, čo som povedala v príspevku 7, budeme si môcť volať cez telefón, nepotrebujem mikrofón a reprák, a nemusí byť zapnutý počítač. Prečo ale hovoril o telefonovaní cez počítač zadarmo. Aký provider môže byť pre nás rovnaký? Musíme mu zavolať, chceli sme to riešiť sami, no čo už?
iv@n
06.06.10,22:33
ak má tento istý telefon, tak netuším ako ho prevádzkuje cez Skype.
ak chcete používat všetci Skype a nemať zapnutý počítač počas telefonovania, tak sa predávajú aj Skype telefony, stačí pozrieť na googli, cena okolo 100€. Skype ponúka volania na klasické pevné linky bez obmedzení za mesačný paušál 4,99€.

ak on a mama používajú rovnakého miestneho providera akým je u nás napríklad UPC, Orange, tcom, ... tak je pravdepodobné že takisto ako naši operátori ponúkajú volania vo svojej sieti zadarmo, ale nie na klasické pevné linky.
netuším ako ti už viac v tomto pomôcť ked nevieš dalšie detaily o tom čo a ako používa.
Kvaka
07.06.10,07:49
ak má tento istý telefon, tak netuším ako ho prevádzkuje cez Skype.
ak chcete používat všetci Skype a nemať zapnutý počítač počas telefonovania, tak sa predávajú aj Skype telefony, stačí pozrieť na googli, cena okolo 100€. Skype ponúka volania na klasické pevné linky bez obmedzení za mesačný paušál 4,99€.

ak on a mama používajú rovnakého miestneho providera akým je u nás napríklad UPC, Orange, tcom, ... tak je pravdepodobné že takisto ako naši operátori ponúkajú volania vo svojej sieti zadarmo, ale nie na klasické pevné linky.
netuším ako ti už viac v tomto pomôcť ked nevieš dalšie detaily o tom čo a ako používa.
iv@an, ešte sa pozri na toto
http://www.viphone.sk/viphone-break-ako-zacat.htm
tento telefón, čo máme, je tiež IP telefón, neviem, či to nemyslel takto. Podotýkam opäť, nie som odborník, len hľadám, ako to naozaj možno využiť zadarmo. Určite to bude však len medzi registrovanými cez VIPHONE.
Už som mu medzitým písala, ale ešte sa mi neozval.
Ďakujem ti veľmi pekne.
iv@n
07.06.10,20:48
http://www.viphone.sk/viphone-break-ceny-volanie.htm
volanie vo vlastnej sieti zadarmo, zvyšok spoplatnené podla cenníka.
to je cenová politika väčšiny VOIP operátorov.
ked chceš volať konkrétne s tým človekom ktorého spomínaš, tak musíš zistiť u akého operátora je (to Skype nechápem ako by prevádzkoval na tomto telefone) a zaregistrovať sa tiež u toho istého operátora.
ak ti nejde o volania zadarmo tomuto konkrétnemu človekovi, ale všeobecne na pevné linky zadarmo, tak k tomu sa nedopracuješ, zadarmo to nedáva nikto, iba ako som už napísal k nejakému paušálu dostaneš neobmedzené volania, ale úplne zadara asi ťažko. boli také zväčša reklamné akcie, časovo obmedzené, že pri príchode nového operátora dal volania na pevné linky v nejakej krajine zadarmo, na prilákanie zákazníkov.
Kvaka
10.06.10,13:18
Počítač k prevádzke SIP telefonu nepotrebuješ, vzadu máš zdierku RJ45 takisto ako na sieťovej karte tvojho počítača a zapichneš ho do routra/swichta toho istého kde aj počítač ked chceš aby bol na internete.
volanie zadarmo je takisto ako pri Skype - iba medzi užívatelmi toho istého providera. Volanie na pevné linky zdarma nebudeš mať len kôli telefonu, ale kôli poskytovateľovi ktorého si vyberieš takisto ako telekom na obyčajnom telefone, tak bude aj nejaký poskytovateľ na SIP telefone. Zdarma volania na pevné linky ponúkali niektorý provideri pri určitých podmienkach /zaplatenie paušálu/ alebo ako časovo obmedzenú akciu, pozri si to na googli.

Je to presne takto, ako si napísal, len ten provider je môj známy sám. On si urobil doma nejaký program, ktorý používa pre svoje súkromné volania, vlastne medzi rodinou. Upravil telefón, ktorý mi poslal a už sme si aj volali, takže som ho zapojila tak, ako si povedal, do routra a mám pridelené číslo, na ktoré mi môže volať on aj jeho rodičia a ja zase im. Takže zadarmo.
Stefan2005
10.06.10,13:51
provider je môj známy sám. On si urobil doma nejaký program[/B], ktorý používa pre svoje súkromné volania...

takže cele to je o zvýraznenom, žiadne všeobecné pravidlá o VOIP v tvojom prípade neplatia :)....
Kvaka
10.06.10,14:47
takže cele to je o zvýraznenom, žiadne všeobecné pravidlá o VOIP v tvojom prípade neplatia :)....
Máš pravdu, ďakujem za vaše rady, ja som pri zadávaní témy nepoznala podrobnosti, len som sa pýtala, ako sa dá telefonovať zadarmo pomocou VOIP, nevedela som, ako mám zapojiť telefón, čo budem k tomu potrebovať. Bolo mi povedané, že potrebujem len router, počítač že nemusí byť zapnutý.

Na stránke o VOIP telefonovaní je o.i. aj toto:
Pri kúpe niektorých drahších telefónov netreba mať ani počítač, prípadne sa internetové telefonovanie dá využívať bez toho, aby bol počítač zapnutý. Bez čoho sa však zaobísť nedá, je pripojenie k internetu.
Sú dva postupy, ktoré sa dajú zvoliť. Môžeme telefonovať doplnkovo z počítača na počítač s kamarátmi a známymi, vtedy sa uplatní softvérové riešenie v PC alebo hardvérové bez PC. Iná možnosť je úplný prechod na internetovú telefóniu a tu treba nájsť vhodného operátora, poskytujúceho možnosť využívať jeho sieť, čo však už nebude zadarmo.

Takže to zvýraznené bude asi náš prípad.