AlenkaTruchla
04.06.10,08:55
Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o informáciu. Sme plátca DPH, poskytujeme služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v Českej republike. Pre fakturáciu voči českým odberateľom, dodávateľom (platci dane v ČR) máme k dispozícií aj české DIČ CZ. Mojá otázka znie: či pri fakturácií služieb za opravu automobilu vykonanú v ČR, nákup náhradných dielov v ČR máme predkladať dodávateľom české DIČ alebo slovenské DIČ? Oprava a nakup náhradných dielov je síce vykonaná na území ČR, ale automobily sa vrátia po ukončení diela (služby) späť na Slovensko.
Laco-monter
04.06.10,07:10
Možno by sa hodilo rozšíriť činnosť aj o predávanie pozemkov na Mesiaci.

Počul som, že je to veeeľmi lukratívny biznis.
Mária.K.
04.06.10,08:22
Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o informáciu. Sme plátca DPH, poskytujeme služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v Českej republike. Pre fakturáciu voči českým odberateľom, dodávateľom (platci dane v ČR) máme k dispozícií aj české DIČ CZ. Mojá otázka znie: či pri fakturácií služieb za opravu automobilu vykonanú v ČR, nákup náhradných dielov v ČR máme predkladať dodávateľom české DIČ alebo slovenské DIČ? Oprava a nakup náhradných dielov je síce vykonaná na území ČR, ale automobily sa vrátia po ukončení diela (služby) späť na Slovensko.
Záleží na tom, či v Českej republike máte ako príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre ktoré je automobil využívaný. Ak nemáte a máte pridelené len české IČ DPH, potom miestom dodania služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je Slovenská republika a službu objednávate pod slovenským IČ DPH.

Miesto dodania služby
§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.