xxxSONAxxx
04.06.10,10:20
Dobry den,

v pripade, ze je niekto predvolany na sud ako svedok, ma narok na nahradu uslej mzdy... ako to je? Co vsetko si moze uplatnit, pripadne ake potvrdenia je potrebne odoslat na sud?

Vopred velmi pekne DAKUJEM :)
arizona
04.06.10,08:23
xxxSONAxxx
04.06.10,08:26
ĎAKUJEM ... ahaaa uz vidim, som nova, neviem ako to tu beha .. prepacte!!!:rolleyes:
Petra Nová
05.06.10,17:27
Dobry den,

v pripade, ze je niekto predvolany na sud ako svedok, ma narok na nahradu uslej mzdy... ako to je? Co vsetko si moze uplatnit, pripadne ake potvrdenia je potrebne odoslat na sud?

Vopred velmi pekne DAKUJEM :)
Ten, kto je predvolaný na pojednávanie dostane predvolanie, ktorého súčasťou je poučenie a potvrdenie pre zamestnávateľa(strana 5). Tam je presne napísané, čo má zamestnávateľ potvrdiť - hodinový zárobok po zrážke poistného a dane z príjmov, tiež je tam uvedené , čo treba potvrdiť pri mesačnej mzde. Svedok, ak sa rozhodne, že bude uplatňovať náhradu straty na zárobku, na pojednávaní predloží súdu zamestnávateľom vyplnené potvrdenie a vlastne ešte v ten deň súd môže zo svojej pokladne zaplatiť svedkovi náhradu straty na zárobku. Svedok má právo tiež na cestovné (nie miestne). Ak je predložený cestovný lístok, preplatí mu aj cestovné.
Llívia
18.07.10,16:48
Ten, kto je predvolaný na pojednávanie dostane predvolanie, ktorého súčasťou je poučenie a potvrdenie pre zamestnávateľa(strana 5). Tam je presne napísané, čo má zamestnávateľ potvrdiť - hodinový zárobok po zrážke poistného a dane z príjmov, tiež je tam uvedené , čo treba potvrdiť pri mesačnej mzde. Svedok, ak sa rozhodne, že bude uplatňovať náhradu straty na zárobku, na pojednávaní predloží súdu zamestnávateľom vyplnené potvrdenie a vlastne ešte v ten deň súd môže zo svojej pokladne zaplatiť svedkovi náhradu straty na zárobku. Svedok má právo tiež na cestovné (nie miestne). Ak je predložený cestovný lístok, preplatí mu aj cestovné.

Bola som v jednej veci predvolaná na súd ako svedok spolu s kolegom na 3x (prvýkrát, aby sme sa dozvedeli, že strany si nevymenili navzájom nejaké informácie, takže zo súdu nič nebude; druhýkrát, aby sme sa dozvedeli, že súd sa nekoná, lebo právnik jednej strany je chorý - no čo, súd ušetril 2x za doporučený list s doručenkou, keďže na náhradách nám nič nedal; tretíkrát ma konečne vypočuli). Ani raz sa sudca nepýtal, či si uplatňujeme náhrady. Takže, u koho a ako sa uplatňujú náhrady (ušlá mzda, cestovné výdavky)?
Chobot
19.07.10,07:13
Bola som v jednej veci predvolaná na súd ako svedok spolu s kolegom na 3x (prvýkrát, aby sme sa dozvedeli, že strany si nevymenili navzájom nejaké informácie, takže zo súdu nič nebude; druhýkrát, aby sme sa dozvedeli, že súd sa nekoná, lebo právnik jednej strany je chorý - no čo, súd ušetril 2x za doporučený list s doručenkou, keďže na náhradách nám nič nedal; tretíkrát ma konečne vypočuli). Ani raz sa sudca nepýtal, či si uplatňujeme náhrady. Takže, u koho a ako sa uplatňujú náhrady (ušlá mzda, cestovné výdavky)?

TO znamená, že nie si ani žalobcom ani odporcom? Len si bola podať svedectvo?

Vtedy máš nárok na náhradu vtedy, ak na súde vystúpiš ako svedok. To, že prídeš na súd a ten sa odročí (bez toho, aby si vystúpila ako svedok), nemáš nárok na náhradu. V takom prípade ťa sudca ani nemá ako poučiť a spýtať sa, či chceš náhradu trov. To sa robí, keď predstúpiš vo veci podania svedectva, tak pred samotnou výpoveďou ťa sudca poučí. Ak si ale nepredstúpila, len si prišla na pojednávanie, tak sa náhrada neposkytuje.

Ak ťa sudca nepoučil vtedy, keď ťa vypočuli, tak to bola jeho chyba. Ale mala si vtedy, po svedeckej výpovedi žiadať uhradiť náhrady. Neviem, či sa to dá aj dodatočne.

A ako ťa predvolali? Písomne? Ak písomne, tak v predvolaní býva tlačivo o náhrade ušlej mzdy.
Llívia
19.07.10,07:32
TO znamená, že nie si ani žalobcom ani odporcom? Len si bola podať svedectvo? Áno, bola som tam ako svedok.

Vtedy máš nárok na náhradu vtedy, ak na súde vystúpiš ako svedok. To, že prídeš na súd a ten sa odročí (bez toho, aby si vystúpila ako svedok), nemáš nárok na náhradu. Toto je fakt skvelý "biznis". V práci voľno bez náhrady mzdy, od súdu žiadna náhrada :mad: "Najlepšie" na tom je, že v 2. prípade sudca vedel, že súd nebude, a aj tak nám s kolegom neposlal žiadne oznámenie, že nemáme chodiť. V takom prípade ťa sudca ani nemá ako poučiť a spýtať sa, či chceš náhradu trov. To sa robí, keď predstúpiš vo veci podania svedectva, tak pred samotnou výpoveďou ťa sudca poučí. Nepoučil ma.Ak si ale nepredstúpila, len si prišla na pojednávanie, tak sa náhrada neposkytuje. Tak to môžem byť fakt rada, že sa to vybavilo na tretí pokus. :)
Ak ťa sudca nepoučil vtedy, keď ťa vypočuli, tak to bola jeho chyba. Ale mala si vtedy, po svedeckej výpovedi žiadať uhradiť náhrady. Neviem, či sa to dá aj dodatočne. V tom poučení je tuším, že do 3 dní. Lenže som nevedela, že ako si uplatniť náhrady, keď sa sudca na to nespýtal. Či to som sa ho mala po vypočutí spýtať: A náhrady čo? :D

A ako ťa predvolali? Písomne? Ak písomne, tak v predvolaní býva tlačivo o náhrade ušlej mzdy.
Áno, predvolanie bolo písomne aj s tlačivom, v ktorom o.i. má zamestnávateľ potvrdiť aj dobu, počas ktorej zamestnanec nepracoval (neviem presne, ako je to tam uvedené), čo však zamestnávateľ nemôže vedieť dopredu, kým súd neprebehne. Takže aj keby sa ma sudca spýtal, či si uplatňujem náhrady, tak v tlačive by som tú dobu uvedenú nemala, takže aj celé tlačivo by mi bolo na 2 veci.

Ešte doplním: kto vydáva potvrdenie o účasti na súde pre zamestnávateľa?
Chobot
19.07.10,08:39
Áno, predvolanie bolo písomne aj s tlačivom, v ktorom o.i. má zamestnávateľ potvrdiť aj dobu, počas ktorej zamestnanec nepracoval (neviem presne, ako je to tam uvedené), čo však zamestnávateľ nemôže vedieť dopredu, kým súd neprebehne. Takže aj keby sa ma sudca spýtal, či si uplatňujem náhrady, tak v tlačive by som tú dobu uvedenú nemala, takže aj celé tlačivo by mi bolo na 2 veci.

Ešte doplním: kto vydáva potvrdenie o účasti na súde pre zamestnávateľa?

Potvrdenie o účasti sa nevydáva, samotné predvolanie je dokladom o tom, že sa súdu zúčastňuješ.

Ak máš tie predvolania, tak si u zamestnávateľa daj na ňom potvrdiť výšku mzdy a nech to skúsi ten, za koho si vypovedala predložiť súdu. Neviem, ako to chodí v takomto prípade.
Chobot
20.07.10,08:51
Áno, predvolanie bolo písomne aj s tlačivom, v ktorom o.i. má zamestnávateľ potvrdiť aj dobu, počas ktorej zamestnanec nepracoval (neviem presne, ako je to tam uvedené), čo však zamestnávateľ nemôže vedieť dopredu, kým súd neprebehne. Takže aj keby sa ma sudca spýtal, či si uplatňujem náhrady, tak v tlačive by som tú dobu uvedenú nemala, takže aj celé tlačivo by mi bolo na 2 veci.

Ešte doplním: kto vydáva potvrdenie o účasti na súde pre zamestnávateľa?

Nedalo mi to a pozeral som to v OSP. Je tam § 139:

(1) Svedkovia majú právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). Toto právo zaniká, ak sa neuplatní do troch dní od výsluchu alebo odo dňa, keď bolo svedkovi oznámené, že k výsluchu nedôjde. O tom súd musí svedka poučiť.
Podľa toho si teda mala nárok aj na svedočné, ak sa pojednávanie neuskutočnilo, ale bola si predvolaná. Bohužiaľ je tam ale termín 3 dni, ktorý si už premeškala.
viktorviktor
20.07.10,11:57
Je potrebné vždy trvať na nároku.
Bol som predvolaný ako svedok, samozrejme sudca nič nepovedal, tak tesne pred ukončením som sa spýtal kto mi preplatí ušlú mzdu? Sudca odpovedal, že ak sa ešte raz ozvem bez vyzvania dostanem pokutu, nakoniec som dostal potvrdenie o účasti a nesmelo som sa spýtal kto mi preplatí cestovné, ani sa neotočil a bolo to doplnené bez pokuty.
Llívia
20.07.10,18:14
Je potrebné vždy trvať na nároku.
Bol som predvolaný ako svedok, samozrejme sudca nič nepovedal, tak tesne pred ukončením som sa spýtal kto mi preplatí ušlú mzdu? Sudca odpovedal, že ak sa ešte raz ozvem bez vyzvania dostanem pokutu, nakoniec som dostal potvrdenie o účasti a nesmelo som sa spýtal kto mi preplatí cestovné, ani sa neotočil a bolo to doplnené bez pokuty.

Sudca chcel asi byť solidárny s naším úbohým štátnym rozpočtom.:mad:
Toto je fakt prístup, mňa sa sudca tiež nepýtal, či si uplatňujem náhradu, ty si sa ozval a skoro pokuta :mad:
Kto ti dal potvrdenie o účasti? Lebo to, že som predvolaná a mám tlačivo o predvolaní ešte neznamená, že na súd aj prídem. (Ja som to pri 3. predvolaní, kedy ma už konečne aj vypočuli, čo trvalo neuveriteľných 5 min. a bolo to úplne zbytočné, riešila radšej dovolenkou.) (Inak, ja by som sa sudcu na to ani nepýtala, ale teraz už by som to riešila zaslaní vyplneného tlačiva doporučene (1. triedou kvôli termínu 3 dní) poštou.)
viktorviktor
21.07.10,07:58
všetko to potom riešila zapisovatelka, v jednej kancelárii mi dali peniaze, Je to ako na polícii aj tam ti nechcú dať (nedajú) peniaze
Alena Hujsová
02.12.12,19:08
Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť ako mám postupovať?:
Po druhom pojednávaní mi sudkyňa povedala, že náhradu ušlej mzdy mi porieši pri treťom pojednávaní-poslednom /možno/. Prvé bolo odročené, na druhom som sa nedostala k výpovedi, no prizvala ma do pojednávacej miestnosti, s tým, že mi povedala o vyrovnaní všetkých potvrdení. No ja som momentálne PN /aj v deň pojednávania/. Moja otázka znie: Mám zaslať na súd predvolanie, kde mám vlastne vypísanú od zamestnávateľa výšku čistej mzdy a žiadať tak týmto spôsobom náhradu? Alebo mám postupovať inak? Vôbec neviem, či ešte bude ďalšie pojednávanie. Na súd som poslala kópiu PN-ky s ospravedlnením. Ďakujem:)
Mila123
02.12.12,19:10
v deň súdneho pojednávania si bola na PN? cez vychádzky?
Alena Hujsová
03.12.12,13:20
PN budem ešte aj teraz vo štvrtok, kedy bude už tretie pojednávanie. Na druhom mi sudkyňa povedala, že na treťom pojednávaní mi vyrovná všetky potvrdenia zamestnávateľom za ušlú mzdy. Mimochodom, nemám ani vychádzky, mám infekčnú chorobu, som stále doma. Preto neviem ako postupovať, keď nemám vychádzky. Mám požiadať o to písomne?