Charon
04.06.10,11:08
tetrisss
06.06.10,05:32
Zijem na zmiesanom uzemi a lutujem dnes slovakov madarskej narodnosti, pretoze vyvojom madarsko-slovenskych vztahov pomaly budu mat stazeny zivot na uzemi slovenska, paradoxne cim vyssie na sever, tym horsie, pretoze ako ja so smutnym usmevom vravim:madarom sa konecne podarilo n...t vsetkych slovakov. Mozeme mat na to nazor aky chceme, historia nepusti a v narodoch ostavaju karmy minulosti, ktore by mali rozumni politici potlacat a to sa nedeje. Suhlasne s autorom clanku si myslim, ze potencialny bod stretu tu je, ak sa nezacneme chovat rozumne. Naopak sa cudujem, ze sa na to europa diva bez zaujmu, az kym sa nezobudime v reprize srbska a chorvatska.
220870
06.06.10,06:26
Podľa mňa na toto existuje jeden recept.Ponúknuť občanov začleneným v EÚ niečo ako občiansky preukaz občana európskej únie.Tak ako majú občania USA rôzne štáty ale občianstvo jednotné.Určite by bolo dobré ak by to bolo dobrovoľné a duplicitné môžem mať pas občiansky vodičský dobrovolne EU aj Slovenský.Ja som Slovák a stále mi nejde do hlavy ako tu chce niekto rozkázať Maďarom alebo iným národnostiam rozprávať po Slovensky.To sa jednoducho nedá ,každý je tým čím sa cíti byť.A ak sa ho ktokoľvek bude snažiť nasilu preonačiť tak si ho len rozhnevá.Dnes už nežijeme v stredoveku .Prečo to nieje možné tak ako to bolo za Československa .Bol som v čechách x krát na úradoch dotazníky som výplňal po slovensky,no problem.Maďari a iný sú tu a pokiaľ chcú a budujú tento štát tak prečo by nemali mať rovnaké práva,keď majú rovnaké povinosti.
Laco-monter
06.06.10,07:19
Podľa mňa na toto existuje jeden recept.Ponúknuť občanov začleneným v EÚ niečo ako občiansky preukaz občana európskej únie.Tak ako majú občania USA rôzne štáty ale občianstvo jednotné.Určite by bolo dobré ak by to bolo dobrovoľné a duplicitné môžem mať pas občiansky vodičský dobrovolne EU aj Slovenský.Ja som Slovák a stále mi nejde do hlavy ako tu chce niekto rozkázať Maďarom alebo iným národnostiam rozprávať po Slovensky.To sa jednoducho nedá ,každý je tým čím sa cíti byť.A ak sa ho ktokoľvek bude snažiť nasilu preonačiť tak si ho len rozhnevá.Dnes už nežijeme v stredoveku .Prečo to nieje možné tak ako to bolo za Československa .Bol som v čechách x krát na úradoch dotazníky som výplňal po slovensky,no problem.Maďari a iný sú tu a pokiaľ chcú a budujú tento štát tak prečo by nemali mať rovnaké práva,keď majú rovnaké povinosti.

Aj terajší slovenský občianský preukaz je preukazom Europskej unie,pretože platí v celej EU a nahrádza pas.

Problém je niekde inde.

Ja si myslím, že v mentalite národa.

Je to uplne v poriadku ak je niektorý národ húževnatejší a priebojnejší ako iný národ.
No myslieť si, že jeden národ je z nejakého dovodu NADRADENÝ iným národom , v dnešnej dobe nemá opodstatnenie a historia pozná niekoľko precedensov, keď také zmýšľanie bolo pre taký národ hanebné a v konečnom dosledku bolo jeho porážkou a hanbou na niekoĺko desťročí.
Charon
06.06.10,07:20
Moje obavy z takéhoto niečoho sú prosté - Vojna. Niečo také si neviem ani predstaviť.

Keďže nie som menšina na území Slovenska, neviem ako sa môžu cítiť. Ja nejako nedelím ľudí na Slovákov, Maďarov, Rusov, Nemcov... Delím ich na dobrých a zlých, priateľov, tých čo nemusím. Poznám veľa Slovákov, ktorých doslova neznášam - Malý na duchu... A medzi inými národmi mám veľa, veľa dobrých priateľov. Jediné čo by som nechcel je to, ak by nejaký konflikt, napr. na základe národnosti, nás postavil proti sebe. Propaganda a strach vedia spraviť nepriateľov aj z brata, otca, syna...
Ja chcem žiť svoj život, zo svojimi veľkými a ešte väčšími starosťami, chcem mať pokoj a chcem aby pokoj mali aj ostatní ...

Keďže viem, že každý musí mať rovnaké povinnosti, musí mať aj rovnaké práva. Neviem, neviem posúdiť ako sa u nás žije napr. Maďarským priateľom, Rusínskym, Poľským, alebo našim Českým priateľom. Neviem čo im chýba, čo potrebujú... Je to iba to, že nemôžu písať po Maďarsky, Rusínsky, Nemecky? (Myslím, že o asimilácii, aspoň veľkej, nemôžeme hovoriť, keď mám priateľov, žijúcich neďaleko od Ba a nevedia po Slovensky skoro nič ... (Bavíme sa Slovensko / Anglicky :-) )
Neviem, či majú aj iné starosti... ak áno, treba ich odstrániť ... To je môj názor... lebo vyhrotenie situácie bude viesť k zverstvám, naschválom, priekom ... a skončí to veľmi, veľmi zle.

(Jazyk - iba môj názor - ak neovládam jazyk štátu v ktorom žijem, pripravujem sa o pracovnú príležitosť. Teraz sa bavím o každom. Ja ak by som sa presťahoval na územie, kde sa prevažne hovorí napr. Maďarsky - učil by som sa jazyk... mal by som o výhodu pred ostatnými ... Slovenský, Maďarský, Anglický, Nemecký, Holandský a Ruský ...)
milláčikk
06.06.10,07:21
Podľa mňa na toto existuje jeden recept.Ponúknuť občanov začleneným v EÚ niečo ako občiansky preukaz občana európskej únie.Tak ako majú občania USA rôzne štáty ale občianstvo jednotné.Určite by bolo dobré ak by to bolo dobrovoľné a duplicitné môžem mať pas občiansky vodičský dobrovolne EU aj Slovenský.Ja som Slovák a stále mi nejde do hlavy ako tu chce niekto rozkázať Maďarom alebo iným národnostiam rozprávať po Slovensky.To sa jednoducho nedá ,každý je tým čím sa cíti byť.A ak sa ho ktokoľvek bude snažiť nasilu preonačiť tak si ho len rozhnevá.Dnes už nežijeme v stredoveku .Prečo to nieje možné tak ako to bolo za Československa .Bol som v čechách x krát na úradoch dotazníky som výplňal po slovensky,no problem.Maďari a iný sú tu a pokiaľ chcú a budujú tento štát tak prečo by nemali mať rovnaké práva,keď majú rovnaké povinosti.

Na našej strane :
- kým neprijmeme, že uhorské dejiny sú AJ naše dejiny - budeme podozrievaví voči maďarom (radšej by sme mali ukazovať, že aj BA bola korunovačným mestom a MY sme prispievali k rozvoju Uhorska)
- kým si neuvedomíme, že Maďarsko - maďari nám nechcú a priori zle - oni iba chcú dobre - SEBE (ale to VŠETCI)
- kým neuznáme, že Jánošík bol zlodej a vrah - budeme snívať o socializme )čo rozdáva a vedie za ruku) a nadávať na ostatných - kapitalizmus, že je hnusný, lebo sa o seba TREBA postarať.

Na maďarskej strane - asi :
- prijať, že tak ako je "buta Tóth" - takisto je aj "buta maďar":D
- maďarskí (uhorskí králi) hrali svoju hru nielen na slovákov, ale aj na maďarov
- psí hlas do neba nejde = ak to tu je podľa EU "noriem" - Európa nebude počúvať 100 000 maďarských nacionalistov.
Laco-monter
06.06.10,09:40
Pre Charon :

Ak si budú mocní tohoto sveta,/Bilderberg Group/ priať aby bola v Europe vojna, tak tá vojna naozaj prepukne.

Národnostné konflikty a nevraživosť budú využité ako zámienka,lebo dovody pre každú vojnu vždy boli a sú EKONOMICKÉ.
Laco-monter
06.06.10,09:46
Inak stavím sa neviem o čo, že táto téma bude do 12 hodín uzamknutá , alebo vymazaná.
tetrisss
06.06.10,09:59
Podľa mňa na toto existuje jeden recept.Ponúknuť občanov začleneným v EÚ niečo ako občiansky preukaz občana európskej únie.Tak ako majú občania USA rôzne štáty ale občianstvo jednotné.Určite by bolo dobré ak by to bolo dobrovoľné a duplicitné môžem mať pas občiansky vodičský dobrovolne EU aj Slovenský.Ja som Slovák a stále mi nejde do hlavy ako tu chce niekto rozkázať Maďarom alebo iným národnostiam rozprávať po Slovensky.To sa jednoducho nedá ,každý je tým čím sa cíti byť.A ak sa ho ktokoľvek bude snažiť nasilu preonačiť tak si ho len rozhnevá.Dnes už nežijeme v stredoveku .Prečo to nieje možné tak ako to bolo za Československa .Bol som v čechách x krát na úradoch dotazníky som výplňal po slovensky,no problem.Maďari a iný sú tu a pokiaľ chcú a budujú tento štát tak prečo by nemali mať rovnaké práva,keď majú rovnaké povinosti.
Neviem, ale ja si nemyslim, ze nas stat chce preonacovat akukolvek narodnost, nemame v povahe niekomu nieco nariadovat, cechy nie su dobry priklad, pretoze ceskemu jazyku sme rozumeli, ale predpokladam, ze s porozumenim madarskej, rusinskej, ale i ciganskej reci by bol problem :). co sa tyka povinnosti a prav, u nas ma kazdy rovnake prava a povinnosti.
horkoláčik
06.06.10,13:10
Neviem, ale ja si nemyslim, ze nas stat chce preonacovat akukolvek narodnost, nemame v povahe niekomu nieco nariadovat, cechy nie su dobry priklad, pretoze ceskemu jazyku sme rozumeli, ale predpokladam, ze s porozumenim madarskej, rusinskej, ale i ciganskej reci by bol problem :). co sa tyka povinnosti a prav, u nas ma kazdy rovnake prava a povinnosti.

Akurát Csákyovci (poslanci) by mali znovu (najlepšie každý kvartál :D:D:D) prisahať vernosť SR.