huzvak
04.06.10,13:01
Dobry den,

riesim dilemu, tvorim webove stranky, a s kamosom chceme zalozit agenturu. mame uz aj spravenu webovu stranku,
mame aj nejake zakazky rozbehnute, no pozaduju fakturu. Chcem sa opytat co by bolo pre mna najlepsie/najvyhodnejsie spravit. ci zalozit zivnost, alebo s.r.o. (viem o tych 200 000 SK a to by som si vybavil), alebo pripadne nieco ine, kde by som mohol vytvorit fakturu.

ak zivnost, tak sa chcem opytat na koho to bude lepsie. ci na mna ako stduenta VS, alebo na mamu, ktora je na polovicnom invalidnom dochodku.
kde by som platil mensie odvody a viac usetril? ked by som to dal na seba ako an stduenta, platil by za mna stat aj nadalej zdravotne aj socialne odvody? alebo by som si to uz musel platit sam?

keby som to dal na mamu, tak podobna otazka ako vyssie ?

dalej ake su tam limity na zisky, dokedy sa neplatia dane, poistenie a socialka. pripadne ak prekrocim tie limity, tak ake velke ciastky budem platit?

dakujem za odpoved.
ekopo
04.06.10,11:14
1., 200.000,- Sk neexistuje......
2., najvýhodnejšie je založiť s.r.o. = dvaja spoločníci, konatelia.....
zk24
04.06.10,11:19
Zalozenie s.r.o. je sice drahsie (Zapis do OR 330 eur) ale z pohladu odvodov je to vyhodnejsie.... ako konatelia/spolocnici s.r.o. nemusite byt sucasne zamestnani, a teda odvodove zatazenie sa vas vobec netyka.
ZI s.r.o je 5,000 eur. Popravde, ide castokrat iba o fiktivne peniaze... a konatelia tie peniaze ani nikdy nevideli. Staci ak ako spravca vkladu ZI prehlasis ze mas 5,000 eur a vkladas ich do podnikania.

Ako zivnostnik platis ZP (44,37 eur ak sa nemylim).

Ak chces podnikat, ries si to sam na seba, maminu by som do toho netahala. Vybavovacky, splnomocnenia a neviem co... Tvoj kseft je len tvoj.


Ale oficialne sa da pracovat aj na zaklade Zmluvy o dielo ci Dohoda o vykonani cinnosti...
huzvak
04.06.10,11:38
a ako je to s odvodmi na socialku? teraz ju za mna ako studenta plati stat. dalsia vec je, ze ak to napisem an seba, ci nepridu rodicia o rodinne pridavky na mna (to je par korun to nie je az take podstatne), ale aj ci pride otec v praci o danovy bonus na dieta. to uz su celkom slusne peniaze.

dalej sa chcem opytat, ci mozem popri zivnosti uzatvorit aj zmluvu o vykonani prace, alebo nie a musim si vsetko uctovat do zivnosti.

pripadne co vsetko je potrebne pre zalozenie s.r.o., co tam je naviac orpoti zivnosti?
zk24
04.06.10,11:54
pripadne co vsetko je potrebne pre zalozenie s.r.o., co tam je naviac orpoti zivnosti?

Prihlasenie sa na ORSR (330 eur kolok).

ako s.r.o.-cka musis viest podvojne uctovnictvo. Ako zivnostnik ti staci jednoduche (evidencia prijmov, pausalne vydavky). Zivnost ruci celym svojim majetkom, s.r.o. iba majetkom spolocnosti a konatelia do vysky nesplatenych vkladov.
Pri SRO odvody do SP ani ZP platit nemusis. Pri zivnostni platis ZP a nasledujuci rok aj SP (ak splnis vysku prijmov)...

http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Zalozenie-spolocnosti-s-rucenim-obmedzenym-sro

Je tam aj zalozenie zivnosti... aj nieco o odvodoch a tak.
KEJKA
04.06.10,12:16
ja odporúčam sro - má to lepší zvuk, spoločník aj konateľ môže pracovať bez odmeny - vypláca si podiely na zisku.
mamina o prídavky nepríde, ZP stále za teba platí štát.
Po skončení štúdia si rozmyslíš, či sa chceš stať SZČO, alebo či sa zamestnáš vo svojej sro.
Odskúšané, funguje.
Cena za účtovníctvo ťa nezruinuje, je to nejaké percento z reálnych príjmov, to sa ti oplatí,
založenie elektronicky je lacnejšie, okrem toho napr. /nechcem si robiť reklamu/ ja založím firmu zadarmo, pokiaľ budem viesť tej firme účtovníctvo, takže neskrachuješ.